Zajímavosti o Kráska a zvíře

71%

Zajímavosti 50

  • Ve filmu se dozvídáme, že se Belle narodila v Paříži a po matčině smrti se přestěhovala do Villeneuve. Emma Watson (Belle) se také narodila v Paříži.
  • Ve filmu je uvedeno, že služebnictvo je potrestáno spolu se Zvířetem, protože nezasahovalo do odporné výchovy, kterou prováděl jeho násilnický otec. Vzhledem k prostředí, v němž se film odehrává, a k tehdejším společenským bariérám si lze jen těžko představit, jak by pokorné služebnictvo mohlo "zasahovat" do výchovy prince tím, že by se postavilo jeho otci, absolutnímu panovníkovi.
  • Schodiště na zámku se trochu podobá velkému schodišti pařížské Opéry Garnier.
  • Po Popelce (2015) a Knize džunglí (2016) třetí hraná/fotorealistická počítačová adaptace původní animované klasiky od společnosti Disney. Do tohoto počtu není zahrnuta Alenka v říši divů (2010), která byla pokračováním Alenky v říši divů (1951).
  • Portrét královské rodiny v západním křídle je kombinací portrétu "Portrét Ludvíka XIV." od Hyacinta Rigauda (Král), "Marie Leščinské, královny Francie" od Charlese-Andryho van Loo (Královna) a fiktivního portrétu podle "Portrétu Ludvíka XV. jako dítěte" od Hyacinta Rigauda (Princ).
  • Linda Woolvertonová, která je autorkou scénáře animovaného filmu z roku 1991, v roce 2018 v rozhovoru pro historický podcast It Happened in Hollywood časopisu The Hollywood Reporter prozradila, že z remaku nebyla "úplně nadšená". "Nemyslela si, že je to úplně věrné mytologii příběhu, a nejsem ráda, že se na tom nepodílím. Kdo by byl?" Woolvertonová také zpochybnila změnu, podle níž Zvíře přichází a odchází ze svého zámku prostřednictvím kouzelného zrcadla. Řekla: "Hrad má být neproniknutelný. Potom už na mě mytologie nefungovala." V reakci na rozhodnutí udělat z LeFoua gaye Woolvertonová dodala: "Byl zamilovaný do Gastona? Ne. Byl jenom žabožrout a obletovaný osobou, kterou nikdy nemohl být."
  • Emma Watsonová debutuje u společnosti Disney a je to její první muzikál. Debut u Disneyho mají také Dan Stevens, Luke Evans, Gugu Mbatha-Raw a Sir Ian McKellen.
  • Gastonova minulost je vysvětlena ve vymazané scéně: v roce 1740 šestnáctiletý Gaston zachránil vesnici Villenueve před portugalskými nájezdníky a narukoval do francouzské armády, aby bojoval ve "válce". Vzhledem k roku to znamená, že válka, v níž Gaston a LeFou bojovali, byla válka o rakouské dědictví, která skončila v roce 1748.
  • Po Maleficent z filmu Zloba - Královna černé magie (2014) je to již podruhé, co se Lefou, která byla v původním filmu Kráska a zvíře (1991) zákeřnou antagonistickou postavou, změnila v hrdinskou postavu.
  • V písni "Be Our Guest" Belle nikdy nic nesní. Žádný ze sluhů se ve skutečnosti nepostavil proti příkazům Zvířete.
  • První hraný/fotorealistický počítačově animovaný remake animované disneyovky z období renesance v 90. letech 20. století.
  • Skleněnou kopuli, která růži chrání, vyrobila britská sklářská společnost Glass Solutions Ltd., která vyrábí skleněné výrobky pro vědce, architekty a designéry. Společnost Glass Solutions vyrobila také taneční sklenice, z nichž Belle pije během písně "Be our guest". Zajímavostí je, že společnost Glass Solutions vyrobila také všechny skleněné lahve ve Snapeově kanceláři z filmové série o Harrym Potterovi (v níž hraje hlavní roli Emma Watsonová) a lahvičku, která obsahuje Felix Felicis ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve (2009).
  • Bill Condon byl jedním z prvních režisérů, které společnost Disney oslovila, aby film režíroval, ale odmítl to kvůli neshodám se společností Disney ohledně toho, zda má být film muzikál. Poté, co Disney změnil názor a rozhodl se do filmu zařadit písně, oslovil Condona znovu a ten tentokrát nabídku přijal.
  • LeFou znamená ve francouzštině "Blázen". Dobré jméno pro tuto komickou postavu.
  • Věšák "Chappeau" je slovní hříčka s francouzským výrazem pro klobouk - "chapeau". Byl pojmenován podle kloboučnictví "Chappeau" ve filmu Kráska a zvíře (1991). Podle klobouku, který měl na sobě ve filmu z roku 1991, ho bylo možné poznat.
  • Když se Kráska stará o Zvíře, na ramínkách jejích šatů jsou vidět dvě marteničky. Martenica je vyrobena z bílých a červených nití spletených dohromady, je to bulharský symbol zdraví. Film byl v Bulharsku uveden v březnu, v měsíci, kdy si lidé navzájem dávají marteničky.
  • Při pozorném pohledu tvoří Cogsworthovy oči a nos v podobě hodin skrytý symbol Mickey Mouse.
  • Ve francouzském dabingu filmu byl Cogsworth přejmenován na Big Ben podle slavných britských hodin.
  • Stephen Merchant si ve filmu původně zahrál pana Toiletta, instalatéra, který přišel na prohlídku hradu a nechal se proměnit ve staromódní záchod. Režisér Bill Condon se však rozhodl, že jeho postava a scény, které natočili, jsou poněkud pokleslé a nevkusné, a tak jeho scény z filmu vystřihl. Na DVD se objevují jako vymazané scény.
  • Ve filmu Kráska a zvíře (1991) tvoří výlevka konvice nos paní Pottsové. Zde byl návrh pozměněn tak, aby se výlevka stala její rukou, aby mohla vyzbrojit svou schopnost nalévat čaj a aby nevypadala jako slon.
  • Když v čísle "Be Our Guest" Lumière říká "Tohle je přece Francie!", upustí sekáček a rozřízne bagetu napůl. Tím odkazuje na oficiální způsob popravy, který se ve Francii používal od roku 1792 do roku 1981, a to gilotinu. Ve filmu Kráska a zvíře (1991) místo toho nádobí a lžíce tvoří Eiffelovu věž, která byla postavena v roce 1889. Vzhledem k tomu, že se tento film odehrává dávno před rokem 1792, jsou oba vizuální výdobytky vtipnými anachronismy.
  • LeFou je první kanonickou gay postavou v celovečerním filmu společnosti Disney.
  • Během mnoha scén při stolování se Kráska a Zvíře cpou rajčatovou polévkou. Až do konce 19. století lidé rajčata nejedli, protože se obávali, že jsou jedovatá.
  • Ačkoli to společnost Disney nikdy oficiálně nepotvrdila (ačkoli Dan Stevens a Paige O'Hara, kteří v originále namluvili Belle, to v rozhovorech uvedli jako pravdivé), princ se jmenuje Adam. Josh Gad však v jednom rozhovoru žertoval, že by se podle něj měl princ jmenovat Vladimír.
  • Chappeau nikdy nepromluví, ani když se vrátí do lidské podoby.
  • Paní Pottsovou ztvárnila Emma Thompsonová, která v roce 2014 hrála paní Lovettovou v Lincolnově centru v představení Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street. Její předchůdkyně Dame Angela Lansbury (paní Pottsová ve filmu Kráska a zvíře (1991)), hrála paní Lovettovou v původním divadelním představení "Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street" v roce 1979
  • Po Popelce (2015), Kouzelná romance (2007), Čarovný les (2014), Mary Poppins (1964) a Bedknobs and Broomsticks (1971) se jedná o šestý hraný muzikál společnosti Disney s pohádkovou tematikou. Jedná se však o první hranou adaptaci dříve animovaného filmu od Disneyho, která je zpracována jako čistý muzikál.
  • Na stropě Krásky v ložnici je namalovaná obloha s mraky, což byl strop tanečního sálu z filmu Kráska a zvíře (1991).
  • Postavy v tomto filmu jsou přepracované nebo aktualizované animované postavy z filmu Kráska a zvíře (1991): V tomto filmu je Maestro Cadenza verzí Lorda Forteho, vnímajícího hudebního nástroje z filmu Kráska a Zvíře: Kouzelné Vánoce (1997). V tomto filmu je Cadenza spíše hrdinskou a optimistickou postavou. Skříň je přejmenována na "paní Garderobovou" a je přepracována na Cadenzovu manželku. Pes Sultán je přejmenován na "Froufrou" a je vlastněn Garderobou (a místo podnožky se promění v lavici pro klavír). Lumierova láska, oprašovačka peří, se v tomto filmu jmenuje "Plumette". Ve filmu z roku 1991 neměla jméno, ale v muzikálu se jmenovala Babette a Fifi ve filmu "Kráska a zvíře: Kráska v kouzelném světě" (1998)). Věšák na kabáty Chappeau byl dříve neznámou zakletou postavou z filmu z roku 1991. Šéfkuchař Bouche, palácový kuchař proměněný v kamna, je přejmenován na "Cuisinier". Trojčata se v animovaném filmu jmenovala Paulette, Claudette a Laurette. Zde jsou přejmenovány na Elianu, Elise a Eloise.
  • Ředitel školy kritizuje Belle za to, že "učí číst jinou dívku". Ale od roku 1692, tedy dlouho předtím, než se děj filmu odehrává, museli všichni rodiče ve Francii podle královského dekretu posílat všechny své děti, chlapce i dívky, do školy nejméně do 13 let.
  • Ve scéně v Západním křídle je malba malého prince s rodiči, jeho póza je replikou francouzského krále Ludvíka XV. v dětství od Rigauda.
  • Úvodní scéna, v níž služebnictvo připravuje prince na ples, obsahuje poměrně chytré předzvěsti: Lumière, která se stane svícnem, podává svícny princi, když si žádá více světla. Cogsworth, který se stane hodinami, drží kapesní hodinky a informuje Prince, že "je čas". navíc jsou všichni služebníci ve stínech, jako by nám to mělo připomenout, že se brzy stanou stíny svých bývalých já.
  • Emma Watson přišla s nápadem, aby její postava nosila v tomto filmu boty místo černých lodiček, které měla Belle ve filmu Kráska a zvíře (1991). Watsonová prohlásila, že protože její postava bude vynálezkyně, první, co mělo zmizet, byly placky. A na rozdíl od původního filmu nosí Belle vlasy buď v rozcuchaném drdolu, nebo rovně rozpuštěné (v originále je nosí v culíku) a místo zástěry má několik látek zastrčených do sukně.
  • Emma Watson odmítla nosit korzet jako součást kostýmu.
  • Emma Watsonová navázala blízký vztah se scenáristou Stephenem Chboskym při práci na filmu "Charlieho malá tajemství" (2012). Přizvala ho k práci na scénáři k tomuto filmu.
  • Dan Stevens v jednom z rozhovorů uvedl, že existovala i jiná verze závěrečné proměny: princ by se vynořil bez košile z lůžka z okvětních lístků růží. Tato scéna se však setkala s negativními reakcemi testovacích diváků, protože měli pocit, že pokud se princ objeví bez košile, znamená to, že je nahý i jeho zbytek, a tudíž by nebyla vhodná pro malé děti.
  • Během valčíku Krásky a Zvířete jsou na podlaze v erbu vidět písmena WD. Jedná se o poklonu Walteru Eliasovi Disneymu.
  • Scénografka Sarah Greenwoodová vytvořila město Villeneuve podle vesnice Conques ve Francii.
  • Vzhledem k desetipalcovým chůdám, které Dan Stevens v tomto filmu nosí, a jeho běžné výšce měří tato verze Zvířete 180 cm.
  • Belle je v tomto filmu vynálezcem místo Maurice. Je to proto, že Emma Watson chtěla, aby Belle získala příběh, proč se k ní ostatní vesničané chovají jinak. Watsonová a produkční tým dokonce žertovali, že Belle vynalezla pračku, aby si mohla při praní prádla číst knihy.
  • Původně měl být Dan Stevens nalíčen v protézách, které navrhl a vytvořil manželský tým Dave Elsey a Lou Elsey. Během postprodukce došlo ke změně a obličej Zvířete byl vytvořen pomocí CGI, což změnilo jeho vzhled. Konečná podoba Zvířete, která je ve filmu k vidění, je Dan Stevens v celotělovém obleku vytvořeném Elseyovými, ale s digitálním obličejem, přestože si režisér Bill Condon přál, aby Zvíře bylo zcela praktickým výtvorem maskérů.
  • Základem knihovny Bestie byla knihovna Joanina, která se nachází na univerzitě v portugalské Coimbře.
  • Emma Watson dostala při podpisu smlouvy 3 miliony dolarů, ale vydělala 15 milionů dolarů, protože film celosvětově vydělal přes miliardu dolarů.
  • Jacqueline Durranová vytvořila návrh Belliných žlutých šatů podle náčrtku, který nakreslila malá dcera Willow herce Dana Stevense. Podle Stevense byla malá Willow velmi nadšená, když jí řekl, že Emma Watson přijde na Stevensovo pozvání na domácí večeři. V touze ukázat se Watsonové a udělat na ni dojem nakreslila několik kresebných skic Belle v různých outfitech, přičemž charakteristické taneční šaty z ostatních vyčnívaly. Následujícího dne je Watsonová ukázala Durranovi, který si je okamžitě oblíbil a začal pracovat na vylepšení designu šatů.
  • Skrytý Mickey: Která je v zámku na dostavníku, v němž jsou uvězněni Maurice a Belle.
  • Luke Evans (Gaston) musel během natáčení nosit umělé zuby, protože měl delší špičáky, než je obvyklé, a Gaston by tak podle něj vypadal jako upír.
  • V této verzi jsou LeFou a Gaston bývalí vojáci. Gaston se dokonce zmiňuje o návratu z války. Soudě podle jejich uniforem, věku a časového období původního příběhu by se tento film odehrával někdy po roce 1763, tedy po sedmileté válce.
  • Na Bellinu plesovou róbu bylo potřeba 3 000 stop nití a více než 12 000 hodin práce návrháře. Róba byla zvýrazněna 2 160 krystaly Swarovski.
  • Podle Emmy Watsonové, když měla být Belle záměrně zasažena sněhovou koulí do obličeje, vyžadovala celá sekvence mnoho pokusů, dokud se nepodařilo dosáhnout uspokojivého zásahu. Nakonec musela Emma neustále posouvat obličej (cíl) do palebné linie, aby zvýšila šanci na přímý zásah.
  • Ve filmu Kráska a zvíře (1991) je ukázáno, že Zvířecí hrad je docela blízko vesnice, ale nikdo z vesnice o něm nevěděl, ani si nevšiml nepřítomnosti těch, kteří tam žijí, když jsou prokleti. Prolog této verze tuto část příběhu rozvádí a vysvětluje, že součástí prokletí bylo i to, že svět na zámek a jeho obyvatele zapomněl.