Jak prozrazuje český podtitul „čadit a kadit“, kterým jsme se rozhodli ozdobit původní název nigerijského zombie hororu Ojuju, v africké verzi příběhu o oživlých mrtvolách se nebude jen umírat a vstávat z mrtvých. Mladý režisér C. J. „Fiery“ Obasi svůj výlet do populárního hororového subžánru pojal jako groteskní portrét afrického slumu, kde drogy, sex a vyměšování tvoří středobody existence místních obyvatel. Tedy jen do doby, než znečištěná voda začne proměňovat členy zdejší komunity v lidožravé zombie.
V Nigérii každoročně vznikne kolem tisíce filmů, což je víc než ve Spojených státech. Zdejší průmysl, označovaný někdy jako Nollywood, je tak druhý nejproduktivnější na světě hned po indickém Bollywoodu. Nollywoodské filmy jsou určené jen pro domácí publikum a vydávané na Video CD, a proto jsou ve světě prakticky neznámé. Obasi je nicméně ambicióznější tvůrce než desítky místních filmařů, a tak se rychle stal objevem několika festivalů afrického filmu. Režisér chtěl dosáhnout realistického efektu tím, že se inspiroval skutečným slumem složeným z komplexu budov s jediným vchodem dovnitř a jediným východem ven. Zdejší zombie také získaly pojmenování ojuju, což je slovo pro lidožravé příšery, o nichž Nigerijci vyprávějí strašidelné historky dětem. S typicky nollywoodským (tj. nulovým) rozpočtem tak vznikla zvráceně zábavná kombinace hororu, huličské komedie, sociálního dramatu a nadšené amatéřiny, o jejímž tvůrci server Twitchfilm napsal, že má „starý dobrý syrový talent“. (Festival otrlého diváka)
Herci a tvůrci 4
Dodatečné informace
Zajímavosti 1
- C.J. "Fiery" Obasi, který navštívil svého přítele v této chudinské čtvrti, začal rozvíjet příběh založený na jedinečných vlastnostech této oblasti, jako je jeden východ dovnitř a jeden ven, a také na skutečnosti, že oblast měla pouze jeden zdroj vody, odkud všichni čerpali. Obasi se domníval, že na základě předpokladu, že podle nedávné zprávy UNICEF nemá polovina obyvatel Nigérie přístup k čisté pitné vodě, a jako většinovou příčinu tohoto stavu uvedl toxické znečištění, je možné vytvořit příběh, který by se týkal běžného Nigerijce.