Zajímavosti o Steve Jobs

71%

Zajímavosti 82

  • Když se Steve Jobs s radostí protáhne dopředu, když se dozví o prognózách prodeje iMaců, v čočkách jeho brýlí se na okamžik (dvakrát) objeví kameraman a fotoaparát.
  • Během uvedení Macu na trh v roce 1984 říká John Sculley Stevu Jobsovi, že ho představenstvo společnosti Apple poslalo jako "našeptávače Stevovi", aby Jobse uklidnil. Slangový výraz "našeptávač", který se používá pro označení člověka se zálibou v komunikaci s něčím tvrdohlavým, vstoupil do obecného užívání až po vydání románu "The Horse Whisperer" v roce 1995 a následné filmové adaptaci, která byla uvedena v roce 1998("Zaříkávač koní").
  • S výjimkou VW Brouk jsou všechna auta ve scéně na parkovišti mezi Stevem a Lisou v roce 1998 nejméně o pět let pozdější - zejména poznávací značka Fordu Explorer, která začíná číslicí "5".
  • John Sculley je vidět v obchodním salónku společnosti Cathay Pacific, jak telefonuje v roce 1988, přičemž na stěnu v pozadí a na tryskový můstek je velmi pečlivě přidáno staré logo a písmo. V záběru z dálky o několik vteřin později je však vidět letadlo společnosti Cathay se současným logem "brushwing" na ocase přijatým v roce 1994.
  • Ve druhém dějství Steve Jobs označuje Woza jako "Rain Mana". Počítač NeXT byl představen 12. října 1988 a film Rain Man byl uveden 16. prosince 1988. Výraz "Rain Man" se začal běžně používat až poté, co se film Rain Man stal populárním. Existoval termín "rainmaker", který označoval člověka s mimořádným talentem dělat věci.
  • Steve Jobs má na sobě během keynote při odhalení počítače iMac svůj charakteristický černý rolák, kalhoty Levi 501 a bílé tenisky New Balance. Ve skutečnosti měl Steve na sobě černé sako přes bílou košili na knoflíky.
  • Steve se ptá Woza na jeho hodinky Nixie, když spolu mluví v zákulisí při uvedení NeXTu na trh v roce 1988. Steve Wozniak sice tyto hodinky vlastní, ale byly vyrobeny až kolem roku 2005.
  • Při zkoušce na představení iMacu Jobs prohlašuje, že "přechází na novou generaci vstupů a výstupů, 12megabajtové USB". USB 1.1, verze standardu USB použitá v původním iMacu, pracuje s přenosovou rychlostí 12 megaBITS, nikoli megabajtů, což je osminásobný rozdíl.
  • Steve Jobs říká Joanně, že Skylab byl bezpilotní satelit. Ve skutečnosti to byla první vesmírná stanice NASA s posádkou.
  • V prvním dějství Steve Jobs hovoří o tom, že časopis Time jmenoval osobností roku "počítač", a ne jeho a počítač Macintosh. Přestože se scéna odehrává 24. ledna 1984, toto číslo vyšlo v prosinci 1982 a osobností roku 1983 byl v časopise Time vyhlášen Ronald Reagan a Jurij Andropov.
  • Když Steve zastaví Lisu na cestě k autu, má na opasku připevněný walkman. Když se otočí od Steva k autu, má walkman v ruce. Když jí řekne, že už ho nebaví dívat se na ni s tou neskladnou věcí, a ona se otočí, má ho opět na opasku. Když se vracejí dovnitř, přesune se zpět do její ruky.
  • Aaron Sorkin: Sorkin je vyšší z těch dvou pánů, kteří se procházejí v pozadí, když se Jobs a Woz na nádvoří hádají o dva versus osm portů na cestě k uvedení Macu na trh.
  • Během prostřední sekvence NeXTu Steve Jobs říká Joanně, že Apple koupí NeXT kvůli jeho softwaru. Má na mysli operační systém Mac OS X založený na Unixu.
  • Dakota Fanning se setkala s Dannym Boylem a Aaronem Sorkinem, aby si ve filmu zahrála Lisu.
  • První film Dannyho Boylea, který od "Sunshine" (2007) nenatočil Anthony Dod Mantle. Ačkoli je to způsobeno vlivem společnosti 20th Century Fox, která najala většinu zákulisního personálu (včetně Boyla) několik let před zahájením produkce. Boyle a Mantle se později ihned po půl roce znovu spojili u filmu "T2 Trainspotting" (2017).
  • Michael Fassbender měl hnědé oční čočky, aby se fyzicky více podobal Stevu Jobsovi, ve skutečnosti má oči modré.
  • Film se odehrává v letech 1984, 1988 a 1998.
  • Během sekvence filmu z roku 1984 sledují Jobs a Sculley ze zákulisí reklamu na Macintosh na Super Bowlu. Reklamu režíroval Ridley Scott, který poté režíroval Michaela Fassbendera ve filmech "Prometheus" (2012) a "Vetřelec: Covenant" (2017) a Jeffa Danielse ve filmu "Marťan" (2015).
  • Aaron Sorkin původně chtěl, aby Steva Jobse hrál Tom Cruise.
  • Hlavní ženská role byla nabídnuta také Jessice Chastainové.
  • Po úspěchu filmu "Sociální síť" (2010), jehož scénář rovněž napsal Aaron Sorkin, se režie ujal David Fincher.
  • Steve Jobs, Joanna Hoffmanová a Steve Wozniak byli sice Američané, ale jejich herci nikoli. Michael Fassbender, Kate Winsletová a Seth Rogen jsou Irové, Britové a Kanaďané.
  • Film měl mít pařížskou premiéru 16. listopadu 2015 v kině UGC Ciné Cité Les Halles za přítomnosti Dannyho Boyla. Po teroristických útocích na francouzské hlavní město 13. listopadu byla premiéra zachována, ale uskutečnila se v Boylově nepřítomnosti.
  • Michael Fassbender na tiskové konferenci žertem prohlásil, že svou postavu titulního hrdiny ztvárnil podle Ashtona Kutchera. Kutcher hrál také Steva Jobse ve filmu Jobs (2013).
  • Třetí film o životě Steva Jobse po filmech "Piráti ze Silicon Valley" (1999) a "jOBS"(2013).
  • Původně měl hlavní roli hrát Leonardo DiCaprio, ale nakonec od toho upustil a natočil film "REVENANT Zmrtvýchvstání" (2015). Michael Fassbender byl obsazen, když projekt odmítl i Christian Bale. Všichni tři herci byli v roce 2016 nominováni na Oscara: DiCaprio za nejlepšího herce ve filmu "REVENANT Zmrtvýchvstání" (2015), Fassbender za nejlepšího herce v tomto filmu a Bale za nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu "Sázka na nejistotu" (2015). DiCaprio nakonec Oscara získal.
  • Během montáže, která zobrazuje neúspěch kapesního počítače Apple Newton, je jeden z klipů z animovaného seriálu Simpsonovi. Jedná se o víceúrovňový odkaz na život Steva Jobse, než by se na první pohled mohlo zdát: Jobs, který byl adoptován jako nemluvně, v dospělosti zjistil, že má biologickou sestru, spisovatelku Monu Simpsonovou (autorku románů Anywhere but Here, Off Keck Road a A Regular Guy - který pojednává o miliardáři technologickém magnátovi podobném Jobsovi). Mona Simpsonová byla dlouhá léta vdaná za Richarda Appela, který byl v polovině 90. let scenáristou seriálu Simpsonovi. Jedním z Appelových trvalých přínosů pro tento seriál bylo, že to byl právě on, kdo pojmenoval postavu matky Homera Simpsona; protože Appel byl ženatý se ženou, jejíž příjmení bylo shodou okolností Simpsonová, pojmenoval Homerovu matku "Mona Simpsonová" podle sestry Steva Jobse.
  • Kate Winsletová s tmavou parukou, velkými brýlemi a silným přízvukem se proměnila v autentickou představitelku polsko-arménského původu Joannu Hoffmanovou. Během promítání filmu jeden z filmových kritiků pochválil "neznámou herečku", která Joannu ztvárnila. "Je fantastická!"
  • Aaron Sorkin uvedl, že se se Stevem Jobsem nikdy osobně nesetkal, ale třikrát s ním mluvil po telefonu. Podobně se s Jobsem nikdy nesetkali ani herec Michael Fassbender a režisér Danny Boyle.
  • Aaron Sorkin před oficiálním uvedením filmu prozradil, že se bude skládat ze tří třicetiminutových scén, které budou rozděleny do 16 let života Steva Jobse. Všechny scény budou dramatizovat události v zákulisí před uvedením tří významných produktů na trh (Macintosh v roce 1984, NeXT v roce 1988 a iMac v roce 1998). Scény by se odehrávaly v reálném čase ve "dvou posluchárnách, restauraci a garáži" a v průběhu příběhu by bylo vloženo několik flashbacků zobrazujících klíčové okamžiky Jobsova života.
  • Podle zpráv se při konkurzu nepoužilo nic ze scénáře Aarona Sorkina. Místo toho herci četli a hráli scény ze seriálu "The Newsroom" (2012), který Sorkin vytvořil.
  • Kate Winsletová považuje roli Joanny Hoffmanové za jednu ze svých nejoblíbenějších rolí a tento film za jeden z jejích nejoblíbenějších filmů.
  • Podle Isaacsonova životopisu byl Jobs pozván, aby v roce 2005 přednesl na Stanfordu zahajovací řeč. Požádal Sorkina, aby mu s projevem pomohl, ale nic dalšího se nedozvěděl, a tak ho Jobs napsal sám. Začínal slovy: "Dnes vám chci vyprávět tři příběhy ze svého života....".
  • Konzultantem filmu byl spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak.
  • Setkání akcionářů a uvedení produktu na trh v roce 1984 se opakovalo na původním místě, ve Flintově centru De Anza Community College v Cupertinu v Kalifornii.
  • K režii byl původně přizván David Fincher. Společnost Sony od něj odstoupila poté, co požadoval plat 10 milionů dolarů a plnou tvůrčí kontrolu nad projektem. Fincher chtěl, aby hlavní roli hrál Christian Bale. Po jeho odchodu se k režii přihlásil Danny Boyle a o hlavní roli byl osloven Leonardo DiCaprio. DiCaprio projekt odmítl, aby mohl natočit film "REVENANT Zmrtvýchvstání (2015), a místo něj byla role nabídnuta Baleovi. Bale také odmítl, protože měl pocit, že se na roli nehodí.
  • Kate Winslet se o filmu dozvěděla od své maskérky při práci na filmu "Švadlena" (2015). Maskérka se právě nechala najmout na tento film a Winslet to řekla. Winslet řekla, že ji film, který napsal Aaron Sorkin, režíroval Danny Boyle a v němž hraje Michael Fassbender, zaujal natolik, že se zeptala na další podrobnosti o ženské roli. Později poslala svou fotografii s černou parukou, poté dostala scénář a sešla se s Boylem, což vyústilo v získání role.
  • Seth Rogen se intenzivně setkal se Stevem Wozniakem, aby mu porozuměl. Rogen také zkoumal Wozniakovy projevy a klíčové poznámky na internetu. Jako součást svého výzkumu Rogen uvedl opakované sledování starého videa z osmdesátých let, na kterém Wozniak provádí po muzeu společnosti Apple v jejím sídle. Rogen později přiznal, že před prací na tomto filmu vůbec netušil, kdo Steve Wozniak je.
  • Michael Fassbender v jednom z rozhovorů řekl, že Christian Bale, který z projektu odstoupil v listopadu 2014, by byl pro roli Steva Jobse ideální. "Říkal jsem si: "Christian Bale je perfektní, proč to nedělá?" zeptal se. Fassbender řekl časopisu The Hollywood Reporter při propagaci filmu v Londýně. "Vlastně jsem mu sám zavolal a řekl mu to."
  • Film o třech dějstvích byl natočen postupně. Herci strávili na každém dějství čtyři týdny, dva týdny zkoušeli a poté dva týdny natáčeli. Kate Winslet řekla, že u třetího dějství neměl Michael Fassbender na zkouškách ani svůj scénář, protože se naučil nazpaměť všech sto osmdesát stran.
  • Tři sekvence filmu byly natočeny na 16mm, 35mm a digitálně, aby ilustrovaly technologický pokrok společnosti Apple během šestnácti let Jobsova života.
  • Když se Steve Jobs s radostí protáhne dopředu, když se dozví o prognózách prodeje iMaců, v čočkách jeho brýlí se na okamžik (dvakrát) objeví kameraman a fotoaparát.
  • Během uvedení Macu na trh v roce 1984 říká John Sculley Stevu Jobsovi, že ho představenstvo společnosti Apple poslalo jako "našeptávače Stevovi", aby Jobse uklidnil. Slangový výraz "našeptávač", který se používá pro označení člověka se zálibou v komunikaci s něčím tvrdohlavým, vstoupil do obecného užívání až po vydání románu "The Horse Whisperer" v roce 1995 a následné filmové adaptaci, která byla uvedena v roce 1998("Zaříkávač koní").
  • S výjimkou VW Brouk jsou všechna auta ve scéně na parkovišti mezi Stevem a Lisou v roce 1998 nejméně o pět let pozdější - zejména poznávací značka Fordu Explorer, která začíná číslicí "5".
  • John Sculley je vidět v obchodním salónku společnosti Cathay Pacific, jak telefonuje v roce 1988, přičemž na stěnu v pozadí a na tryskový můstek je velmi pečlivě přidáno staré logo a písmo. V záběru z dálky o několik vteřin později je však vidět letadlo společnosti Cathay se současným logem "brushwing" na ocase přijatým v roce 1994.
  • Ve druhém dějství Steve Jobs označuje Woza jako "Rain Mana". Počítač NeXT byl představen 12. října 1988 a film Rain Man byl uveden 16. prosince 1988. Výraz "Rain Man" se začal běžně používat až poté, co se film Rain Man stal populárním. Existoval termín "rainmaker", který označoval člověka s mimořádným talentem dělat věci.
  • Steve Jobs má na sobě během keynote při odhalení počítače iMac svůj charakteristický černý rolák, kalhoty Levi 501 a bílé tenisky New Balance. Ve skutečnosti měl Steve na sobě černé sako přes bílou košili na knoflíky.
  • Steve se ptá Woza na jeho hodinky Nixie, když spolu mluví v zákulisí při uvedení NeXTu na trh v roce 1988. Steve Wozniak sice tyto hodinky vlastní, ale byly vyrobeny až kolem roku 2005.
  • Při zkoušce na představení iMacu Jobs prohlašuje, že "přechází na novou generaci vstupů a výstupů, 12megabajtové USB". USB 1.1, verze standardu USB použitá v původním iMacu, pracuje s přenosovou rychlostí 12 megaBITS, nikoli megabajtů, což je osminásobný rozdíl.
  • Steve Jobs říká Joanně, že Skylab byl bezpilotní satelit. Ve skutečnosti to byla první vesmírná stanice NASA s posádkou.
  • V prvním dějství Steve Jobs hovoří o tom, že časopis Time jmenoval osobností roku "počítač", a ne jeho a počítač Macintosh. Přestože se scéna odehrává 24. ledna 1984, toto číslo vyšlo v prosinci 1982 a osobností roku 1983 byl v časopise Time vyhlášen Ronald Reagan a Jurij Andropov.
  • Když Steve zastaví Lisu na cestě k autu, má na opasku připevněný walkman. Když se otočí od Steva k autu, má walkman v ruce. Když jí řekne, že už ho nebaví dívat se na ni s tou neskladnou věcí, a ona se otočí, má ho opět na opasku. Když se vracejí dovnitř, přesune se zpět do její ruky.
  • Aaron Sorkin: Sorkin je vyšší z těch dvou pánů, kteří se procházejí v pozadí, když se Jobs a Woz na nádvoří hádají o dva versus osm portů na cestě k uvedení Macu na trh.
  • Během prostřední sekvence NeXTu Steve Jobs říká Joanně, že Apple koupí NeXT kvůli jeho softwaru. Má na mysli operační systém Mac OS X založený na Unixu.
  • Dakota Fanning se setkala s Dannym Boylem a Aaronem Sorkinem, aby si ve filmu zahrála Lisu.
  • První film Dannyho Boylea, který od "Sunshine" (2007) nenatočil Anthony Dod Mantle. Ačkoli je to způsobeno vlivem společnosti 20th Century Fox, která najala většinu zákulisního personálu (včetně Boyla) několik let před zahájením produkce. Boyle a Mantle se později ihned po půl roce znovu spojili u filmu "T2 Trainspotting" (2017).
  • Michael Fassbender měl hnědé oční čočky, aby se fyzicky více podobal Stevu Jobsovi, ve skutečnosti má oči modré.
  • Film se odehrává v letech 1984, 1988 a 1998.
  • Během sekvence filmu z roku 1984 sledují Jobs a Sculley ze zákulisí reklamu na Macintosh na Super Bowlu. Reklamu režíroval Ridley Scott, který poté režíroval Michaela Fassbendera ve filmech "Prometheus" (2012) a "Vetřelec: Covenant" (2017) a Jeffa Danielse ve filmu "Marťan" (2015).
  • Aaron Sorkin původně chtěl, aby Steva Jobse hrál Tom Cruise.
  • Hlavní ženská role byla nabídnuta také Jessice Chastainové.
  • Po úspěchu filmu "Sociální síť" (2010), jehož scénář rovněž napsal Aaron Sorkin, se režie ujal David Fincher.
  • Steve Jobs, Joanna Hoffmanová a Steve Wozniak byli sice Američané, ale jejich herci nikoli. Michael Fassbender, Kate Winsletová a Seth Rogen jsou Irové, Britové a Kanaďané.
  • Film měl mít pařížskou premiéru 16. listopadu 2015 v kině UGC Ciné Cité Les Halles za přítomnosti Dannyho Boyla. Po teroristických útocích na francouzské hlavní město 13. listopadu byla premiéra zachována, ale uskutečnila se v Boylově nepřítomnosti.
  • Michael Fassbender na tiskové konferenci žertem prohlásil, že svou postavu titulního hrdiny ztvárnil podle Ashtona Kutchera. Kutcher hrál také Steva Jobse ve filmu Jobs (2013).
  • Třetí film o životě Steva Jobse po filmech "Piráti ze Silicon Valley" (1999) a "jOBS"(2013).
  • Původně měl hlavní roli hrát Leonardo DiCaprio, ale nakonec od toho upustil a natočil film "REVENANT Zmrtvýchvstání" (2015). Michael Fassbender byl obsazen, když projekt odmítl i Christian Bale. Všichni tři herci byli v roce 2016 nominováni na Oscara: DiCaprio za nejlepšího herce ve filmu "REVENANT Zmrtvýchvstání" (2015), Fassbender za nejlepšího herce v tomto filmu a Bale za nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu "Sázka na nejistotu" (2015). DiCaprio nakonec Oscara získal.
  • Během montáže, která zobrazuje neúspěch kapesního počítače Apple Newton, je jeden z klipů z animovaného seriálu Simpsonovi. Jedná se o víceúrovňový odkaz na život Steva Jobse, než by se na první pohled mohlo zdát: Jobs, který byl adoptován jako nemluvně, v dospělosti zjistil, že má biologickou sestru, spisovatelku Monu Simpsonovou (autorku románů Anywhere but Here, Off Keck Road a A Regular Guy - který pojednává o miliardáři technologickém magnátovi podobném Jobsovi). Mona Simpsonová byla dlouhá léta vdaná za Richarda Appela, který byl v polovině 90. let scenáristou seriálu Simpsonovi. Jedním z Appelových trvalých přínosů pro tento seriál bylo, že to byl právě on, kdo pojmenoval postavu matky Homera Simpsona; protože Appel byl ženatý se ženou, jejíž příjmení bylo shodou okolností Simpsonová, pojmenoval Homerovu matku "Mona Simpsonová" podle sestry Steva Jobse.
  • Kate Winsletová s tmavou parukou, velkými brýlemi a silným přízvukem se proměnila v autentickou představitelku polsko-arménského původu Joannu Hoffmanovou. Během promítání filmu jeden z filmových kritiků pochválil "neznámou herečku", která Joannu ztvárnila. "Je fantastická!"
  • Aaron Sorkin uvedl, že se se Stevem Jobsem nikdy osobně nesetkal, ale třikrát s ním mluvil po telefonu. Podobně se s Jobsem nikdy nesetkali ani herec Michael Fassbender a režisér Danny Boyle.
  • Aaron Sorkin před oficiálním uvedením filmu prozradil, že se bude skládat ze tří třicetiminutových scén, které budou rozděleny do 16 let života Steva Jobse. Všechny scény budou dramatizovat události v zákulisí před uvedením tří významných produktů na trh (Macintosh v roce 1984, NeXT v roce 1988 a iMac v roce 1998). Scény by se odehrávaly v reálném čase ve "dvou posluchárnách, restauraci a garáži" a v průběhu příběhu by bylo vloženo několik flashbacků zobrazujících klíčové okamžiky Jobsova života.
  • Podle zpráv se při konkurzu nepoužilo nic ze scénáře Aarona Sorkina. Místo toho herci četli a hráli scény ze seriálu "The Newsroom" (2012), který Sorkin vytvořil.
  • Kate Winsletová považuje roli Joanny Hoffmanové za jednu ze svých nejoblíbenějších rolí a tento film za jeden z jejích nejoblíbenějších filmů.
  • Podle Isaacsonova životopisu byl Jobs pozván, aby v roce 2005 přednesl na Stanfordu zahajovací řeč. Požádal Sorkina, aby mu s projevem pomohl, ale nic dalšího se nedozvěděl, a tak ho Jobs napsal sám. Začínal slovy: "Dnes vám chci vyprávět tři příběhy ze svého života....".
  • Konzultantem filmu byl spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak.
  • Setkání akcionářů a uvedení produktu na trh v roce 1984 se opakovalo na původním místě, ve Flintově centru De Anza Community College v Cupertinu v Kalifornii.
  • K režii byl původně přizván David Fincher. Společnost Sony od něj odstoupila poté, co požadoval plat 10 milionů dolarů a plnou tvůrčí kontrolu nad projektem. Fincher chtěl, aby hlavní roli hrál Christian Bale. Po jeho odchodu se k režii přihlásil Danny Boyle a o hlavní roli byl osloven Leonardo DiCaprio. DiCaprio projekt odmítl, aby mohl natočit film "REVENANT Zmrtvýchvstání (2015), a místo něj byla role nabídnuta Baleovi. Bale také odmítl, protože měl pocit, že se na roli nehodí.
  • Kate Winslet se o filmu dozvěděla od své maskérky při práci na filmu "Švadlena" (2015). Maskérka se právě nechala najmout na tento film a Winslet to řekla. Winslet řekla, že ji film, který napsal Aaron Sorkin, režíroval Danny Boyle a v němž hraje Michael Fassbender, zaujal natolik, že se zeptala na další podrobnosti o ženské roli. Později poslala svou fotografii s černou parukou, poté dostala scénář a sešla se s Boylem, což vyústilo v získání role.
  • Seth Rogen se intenzivně setkal se Stevem Wozniakem, aby mu porozuměl. Rogen také zkoumal Wozniakovy projevy a klíčové poznámky na internetu. Jako součást svého výzkumu Rogen uvedl opakované sledování starého videa z osmdesátých let, na kterém Wozniak provádí po muzeu společnosti Apple v jejím sídle. Rogen později přiznal, že před prací na tomto filmu vůbec netušil, kdo Steve Wozniak je.
  • Michael Fassbender v jednom z rozhovorů řekl, že Christian Bale, který z projektu odstoupil v listopadu 2014, by byl pro roli Steva Jobse ideální. "Říkal jsem si: "Christian Bale je perfektní, proč to nedělá?" zeptal se. Fassbender řekl časopisu The Hollywood Reporter při propagaci filmu v Londýně. "Vlastně jsem mu sám zavolal a řekl mu to."
  • Film o třech dějstvích byl natočen postupně. Herci strávili na každém dějství čtyři týdny, dva týdny zkoušeli a poté dva týdny natáčeli. Kate Winslet řekla, že u třetího dějství neměl Michael Fassbender na zkouškách ani svůj scénář, protože se naučil nazpaměť všech sto osmdesát stran.
  • Tři sekvence filmu byly natočeny na 16mm, 35mm a digitálně, aby ilustrovaly technologický pokrok společnosti Apple během šestnácti let Jobsova života.