Zajímavosti 179
- Během konfrontace s Dr. Strangem v newyorské Sancta Santorum se Kaecilius Strangeovi vysmívá, když neví, jak použít Bom'Galiathův brajgl, který si vzal, aby na něj zaútočil. Ve filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022) si Christine Palmerová ze Země-838 vezme Brazier v Sancta Santorum z Padlé dimenze, aby Strange zachránila, a prozradí mu, jak ho použít (zavře do něj světlo svíčky pro vyvolání velkého plamene, který zničí nepřátele).
- (cca 1h 38 min) Když Dormammu zaútočí na Dr. Strange, aby ho rozdrtil pěstí, je možné vnímat Dormammuovo tělo od pasu nahoru, což ho odhaluje jako obří formu srostlou s vlastním vnějším prostorem Temné dimenze.
- Derrickson však velmi dobře vysvětluje jeho záměr a účel a trochu zvyšuje mé uznání. "Líbí se mi myšlenka, že Strange jde do dimenze bez času a čas do ní přenáší. Zdálo se mi důležité, aby se závěr zabýval časem, protože čas byl ve filmu tematicky velmi přítomný." Dormammu popisuje jako "velkou, dřevěnou božskou bytost, která je uvězněna časem, v tu chvíli mu to ani nedochází, ani pořádně nechápe, co se s ním děje, protože nechápe koncept času, neexistuje v místě, kde věci stárnou." V tomto případě se jedná o "velkou, dřevěnou, bohu podobnou bytost, která je uvězněna časem". Scéna má nakonec ukázat, že Strange konečně přijal, že nejde jen o něj a že se musí obětovat.
- (asi v 31. minutě) Když se Dr. Strange objeví vznášející se ve vakuu poté, co byl Prastarý vypuštěn napříč multivesmírem, zeptá se ho (mimo záběr): "Kdo jste v tomto obrovském multivesmíru, pane Strangei?" Vteřinu předtím, než je znovu vypuštěn do Kamar-Taj. Toto vypuštění je poctou filmu Kontakt (1997) a kopíruje okamžik (v cca 1 h 58 min), kdy Ellie Arroway (Jodie Foster) prohlásí "Jsou živí" při sledování cizí planety, zatímco cestuje Vegou v červí díře.
- (asi v 1h 2 min) Když Dr. Strange mluví s Kaeciliem poté, co ho uvěznil v Crimson Bands of Cyttorak, Kaecilius popisuje Temnou dimenzi jako bezčasé místo, kde vládne Dormammu, a prozrazuje, že chce dát Zemi a celý vesmír Dormammu, aby zabránil jejímu zániku Velkým mrazem (všechny hvězdy a galaxie umírají a vesmír zamrzá, když jich není). Když (asi v 1h 36 min) Strange vstoupí do Temné dimenze a setká se s Dormammuem, objeví se jako obří hlava srostlá s vnějším prostorem Temné dimenze a svislé čáry protínající celý jeho obličej. Tyto čáry vycházejí ze středu jeho obličeje jako jediné v dokonalé vertikále, aby se rozdělily na dvě části a plynule se pohybovaly doleva a doprava zároveň, což symbolizuje přítomnost, která se pohybuje do minulosti a budoucnosti také zároveň, což potvrzuje Temnou dimenzi jako bezčasé místo, kde minulost, přítomnost a budoucnost jsou totéž.
- (asi v 51. minutě) Poté, co je Mordo a Wong chytí, jak porušují časoprostor, Mordo si stěžuje Dr. Strangeovi, že "časové manipulace mohou vytvářet časové větve. Nestabilní dimenzionální otvory, prostorové paradoxy, časové smyčky! Chceš uvíznout a prožívat ten samý okamžik znovu a znovu, navždy, nebo vůbec nikdy neexistovat?" Předznamenává závěrečný souboj mezi Strangem a Dormammem, kdy (asi v 1h 36 min) Strange uvězní Dormammu a sebe v časové smyčce v Temné dimenzi, aby zabránil tomuto Dormammu dobýt Zemi.
- (asi ve 26. minutě) Když se Stephen Strange setká s Prastarým a mluví spolu o buněčné regeneraci, Prastarý vyndá lžičku z poháru, který drží v levé ruce, a pravou rukou pohybuje lžičkou ve vzduchu, aby naznačil více možností regenerace. Ve skutečnosti kreslí ve vzduchu symbol nekonečna. Jedna z mnoha narážek ve filmu na pojem nekonečna.
- (asi ve 47. minutě) Když Mordo mluví s Dr. Strangem o magických relikviích, zmíní se o botách Vaulting Boots of Valtorr, které sám nosí. V původním marvelovském komiksu je Valtorr obří obrněné hadí božstvo, které je součástí skupiny známé jako Octessence. Kromě toho se mu běžně připisuje kouzlo, které používá vlastní Strange, "Valtorrovy výpary".
- (cca 36 minut) Některé knihy v Kamar-Tajově knihovně jsou Kniha neviditelného slunce, Astronomia Nova, Codex Imperium, Šalamounův klíč, Cagliostrova kniha, Maximova učebnice a védský klasický sanskrt.
- (cca 29. minuta) Když Prastarý promítá Dr. Strange skrze multivesmír, Strange vidí motýla. Vzhledem k tomu, že motýl symbolizuje metamorfózu, předznamenává vnitřní metamorfózu Dr. Strange v průběhu filmu.
- (asi v 1h 7 min) Když se Dr. Strange zjeví ve svém astrálním těle Christine Palmerové při operaci v nemocnici, je vidět, že veškerá krev a zranění jeho fyzického těla jsou z jeho astrálního těla odstraněna, což poukazuje na to, že jakékoli fyzické poškození nemá na ducha žádný vliv. Potvrzuje se to (asi v 1h 23 min), když Strange mluví s Prastarým na balkoně nemocnice, zatímco ji Christine operuje, přičemž veškerá krev a zranění jejího fyzického těla jsou odstraněna i z jejího astrálního těla.
- To, že Tilda Swintonová ztvárnila roli Prastaré v Doctoru Strangeovi, bylo tvůrčí rozhodnutí, protože Marvel chtěl, aby ve filmu hrálo více žen, protože "Prastará" je spíše titul než osobní jméno. Role Wonga byla pro film již napsána a svěřena asijskému herci, než by v rámci série pokračoval, zatímco Prastarý měl zemřít. Roli dali Swintonové, aby 1. přidali do filmu více žen a 2. aby se role ujala známá herečka.
- Mordo má na sobě zelený oblek, což je náznak jeho případné proměny v padoucha podle tradice dalších padouchů MCU jako Loki, Hela a Quentin Beck/Mysterio.
- (cca 34. minuta) Když má Dr. Strange první lekci od Prastaré, vytvoří geometrický obrazec ze světelné energie. V reálném světě je to velmi podobné duchovním geometrickým vzorům zvaným jantra. Jantra (sanskrt) je mystický diagram, pocházející především z tantrických tradic indických náboženství. Konkrétní jantry jsou tradičně spojovány s konkrétními božstvy. Tato energetická centra vytvářejí duchovní portál nebo vír, který umožňuje průchod energií, léčení a mystických nauk různých božstev, a byla převzata také tibetským a dalšími formami buddhismu.
- (asi v 17. minutě) Dalším odkazem na Pink Floyd je tričko, které má Dr. Strange na sobě, když propadá zoufalství a rozchází se s Christine - je to obal sólového alba Syda Barretta "The Madcap Laughs".
- (asi v 18. minutě) QR kódy na Pangbornových rentgenových snímcích vedou na funkční webové stránky.
- Scott Derrickson popisuje Dr. Strange jako postavu definovanou osamělostí a traumatem: "Je to postava, která prošla mnoha traumaty a ocitla se v pozici mezi naším světem a jinými světy - doslova jinými dimenzemi. To je osamělá pozice. Strange se transformuje skrze utrpení. Prochází touto rukavicí traumat a utrpení, která se v komiksech vrací až do jeho dětství. Ale pak si toto utrpení přivlastní určitým způsobem, který ho omezuje. A pak si projde ztrátou všeho opravdu bolestným, nesnesitelným způsobem. A nakonec najde sebetranscendenci v něčem mystickém."
- (cca 10 minut) Když se Steven Strange v noci své nehody připravoval, na hodinkách, které měl na zápěstí, stálo úterý 2. února 2016. Druhý únor je v USA "Hromnicový den". Ve stejnojmenném filmu (Na Hromnice o den více, 1993) je postava Billa Murrayho uvězněna ve 2. únoru, odsouzena prožívat ho znovu a znovu, dokud nenapraví chyby ve svém životě. Ke konci filmu, když se Dr. Strange postaví padouchovi, uvězní Dormammu v nekonečné časové smyčce, dokud nepřistoupí na jeho podmínky.
- Zraněný v bitvě se doktor Strange dopraví do nemocnice, kde doktoru Palmerovi řekne: "srdeční tamponáda" (známá také jako tamponáda osrdečníku). Osrdečník je jakýsi vak kolem srdce; za normálních okolností malé množství tekutiny mezi srdcem a osrdečníkem zajišťuje mazání, což umožňuje srdci tlouct, aniž by drhlo o ostatní struktury v hrudníku. Srdeční tamponáda znamená nadměrné množství tekutiny mezi srdcem a osrdečníkem (v tomto případě krev vytékající ze srdce přes ránu). To může vytvářet tlak na srdce a bránit mu v tlukotu, což může být smrtelné. Okamžitou léčbou je vpíchnutí jehly mezi srdce a osrdečník, aby se přebytečná tekutina odstranila. Bude také nutné ránu v srdci uzavřít.
- Kaecilius byl v komiksech vedlejší padouch, pouze spojenec barona Morda. V tomto filmu je hlavním padouchem založeným na baronu Mordoovi (nemesis Dr. Strange), Kaluuovi (soupeř Prastarého a mistr černé magie) a Mindless Ones (přisluhovači pod kontrolou Dormammua).
- Ve filmu je vysvětleno, že Agamotto, první Nejvyšší čaroděj, vytvořil tři pečetě, aby ochránil planetu Zemi před Temnou dimenzí, které jsou znázorněny symboly ve světlících Sanctum Sanctorum (New York, Londýn a Hongkong) a ve dveřích, které je spojují s chrámem Prastarého v Nepálu. V původním komiksu patří symbol ve světlíku v New Yorku Vishanti, spojení tří mocných magických entit zvaných Oshtur, Hoggoth a Agamotto. V grafickém románu "Triumf a utrpení" z roku 1989 je odhaleno, že Oshtur, Hoggoth a Agamotto jsou zdrojem, který zajišťuje veškerou magii používanou nejen Dr. Strangem, ale všemi lidskými čaroději, čarodějkami a kouzelníky na planetě Zemi.
- (asi v 11. minutě) Těsně před autonehodou Stephen telefonuje a diskutuje o potenciálních pacientech. Jedním ze zmíněných pacientů je plukovník amerického letectva, který byl zraněn při testování experimentálního brnění. Navzdory podobnosti je nepravděpodobné, že by se jednalo o odkaz na zranění, které utrpěl James "War Machine" Rhodes ve filmu Captain America: Občanská válka (2016), a to kvůli časovým rozdílům. Režisér Scott Derrickson potvrdil, že "v době, kdy projdete jeho cestou a dostanete se do druhé poloviny filmu, je současnost.", což znamená, že zmíněný incident se musel odehrát nejméně před rokem. Nemluvě o tom, že James Rhodes je zjevně mnohem starší než popisovaných 35 let. Někteří se domnívají, že se jedná spíše o odkaz na experiment Justina Hammera ve filmu Iron Man 2 (2010), kde Stark během slyšení v Senátu ukazuje videa z výzkumu brnění svého konkurenta a v Hammerově verzi se horní polovina brnění otočí o 180 stupňů (Hammer uvádí, že pilot přežil) a Stephen Strange má zlatý štítek, na kterém je napsáno "2016".
- Na konci závěrečných titulků se objevuje upozornění, které diváky varuje před nebezpečím rozptýleného řízení. Jedná se o odkaz na Strangeovu katastrofální autonehodu (kterou způsobil tím, že se za jízdy díval do elektronického zařízení), ale (jak upozornil spisovatel Bill Bradley v článku pro Huffington Post) je to také pokračování vtipu, který se v průběhu filmu několikrát opakuje, že zásadní varování se objevují až po (nikoli před) instrukcích.
- (asi v 1h) Doctor Strange v boji vyděsí a poté udeří Kaecilia nějakým předmětem do hlavy. Tímto předmětem je Bom'Galiathův brajgl, relikvie používaná k přepravě.
- Ve filmu Kaecilius použije několik stránek z Cagliostrovy knihy, aby kontaktoval Dormammua a získal sílu z Temné dimenze. V původním komiksu používá Cagliostrovu knihu baron Mordo k cestování v čase. Ve skutečném životě byl Cagliostro (1743-1795) známý medik a alchymista.
- Mads Mikkelsen popsal Kaecilia jako antihrdinu z jiné dimenze, který je v této dimenzi padouchem: "Věří, že Prastará jen chrání svou vlastní mocenskou základnu a že svět by mohl být lepší, kdybychom nechali projít některé z těchto dalších věcí. Je to člověk, který věří v něco jiného než hrdina. Je to samozřejmě antagonista, ale nemusí se nutně mýlit. Chce, aby planeta vypadala báječně, a chce zachránit svět, ale má na to jiný způsob."
- (cca 1 h 45 min) Scénu s Thorem v polovině titulků režíroval Taika Waititi, režisér filmu Thor: Ragnarok (2017).
- (cca 1h 40 min) Když jsou Kaecilius a jeho horlivci odvlečeni do Temné dimenze, jsou proměněni. Jejich nová podoba je tmavá a skvrnitá a z míst, kde kdysi měli oči, vyzařuje světlo, takže se podobají Bezmozkům, tvorům, kteří v původním komiksu obývají Dormammuovu Temnou dimenzi.
- (asi v 11. minutě) Těsně před havárií se Dr. Strange dozvídá o "22leté ženě se schizofrenií, která má v mozku elektronický implantát a do které udeřil blesk". To je odkaz na superhrdinku Madeline Joyceovou, známou také jako Miss America, která získala superschopnosti, když do experimentálního elektrického zařízení, které testoval její strýc, udeřil blesk. V komiksu je nyní Miss America identitou jiné superhrdinky jménem America Chavez, která zdědila schopnosti původní Ameriky.
- Benedict Cumberbatch mu během natáčení doporučil, aby hrál Dormammua, a Scottu Derricksonovi se líbila představa, že by Cumberbatch hrál hrdinu i padoucha: "Ta role byla ultra nafouknutou verzí Strange, jeho ega, které se vzbouřilo. Na konfrontaci tohoto malého chlapíka se silou času a monstrózního dobyvatele je něco zajímavého. Nedokázal jsem si představit nikoho lepšího pro interakci s Benedictem než jeho samotného."
- Agamotovo oko je Kámen času, jeden z Kamenů nekonečna. Chronologicky je to pátý kámen nekonečna, který se objevil po Kameni vesmíru (Teserakt z filmu Captain America: První Avenger (2011)), Kameni reality (Aether z filmu Thor: Temný svět (2013)), Kameni síly (Orb z filmu Strážci Galaxie (2014)) a Kameni mysli (Lokiho žezlo/zdroj energie z filmů Avengers (2012) a Avengers: Age of Ultron (2015)).
- (v cca 1h 45 min) Během scény v polovině titulků, kdy Doctor Strange mluví s Thorem, je vidět, že má na rukou žluté rukavice jako poctu svému komiksovému kostýmu, kde je musel nosit, aby si chránil ruce.
- V roce 1997 se producenti Bernie Brillstein, Brad Grey a Robert N. Fried pokusili natočit nový film u společnosti Columbia poté, co Savoy ztratil práva, než film v roce 2000 přešel pod Miramax/Dimension a práva se nakonec v roce 2005 vrátila společnosti Marvel.
- Chow Yun-Fat byl oblíbencem fanoušků pro roli Prastarého.
- Mads Mikkelsen se ucházel o roli pana Fantastica ve filmu Fantastická čtyřka (2005) a Dr. Dooma ve filmu Fantastická čtyřka (2015).
- V obsazení je 1 držitel Oscara: Tilda Swinton a 3 nominovaní na Oscara: Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor a Benedict Cumberbatch.
- Doctor Strange je oblíbený komiks Scotta Derricksona.
- Zhruba v 11. minutě filmu se objeví odkaz na incident, který se stal na konci předchozího filmu MCU "Captain America: Občanská válka".
- Tři základní prvky, které Scott Derrickson považoval za nutné zachovat z komiksu, byly Strangeův původ, jeho setkání s Prastarou (Tilda Swinton) a jeho seznámení s čarodějnictvím. "Kromě toho tam byla spousta věcí, které bylo možné z komiksu převzít nebo ponechat."
- Strangeova Hippokratova přísaha jako lékaře je také vodítkem pro jeho jednání jako čaroděje/superhrdiny, protože jeho cílem je neškodit. Je to zajímavý přístup, protože ho nechává bojovat proti "zlu" po vzoru hrdinů, kteří nikdy nezabíjejí svého protivníka, a proto neustále bojují stejný boj.
- Druhá fantasy série pro Tildu Swinton poté, co si zahrála Bílou čarodějnici ve filmech Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005) a Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010).
- Některé scény filmu byly natočeny stejným 70mm objektivem, který byl dříve použit ve filmech 2001: Vesmírná odysea (1968) a Lawrence z Arábie (1962).
- (cca 14 min) Michael Giacchino je autorem hudby jak k tomuto filmu, tak k filmu Star Trek, v němž Benedict Cumberbatch ztvárnil Khana: Star Trek: Do temnoty (2013). V tomto filmu je hudba ze soundtracku, která hraje těsně poté, co se Strange dozví o svém zranění, během montáže jeho zotavování, podobná hudbě během montáže ve Star Treku, kde je ukázán příběh nemocné dcery Thomase Harewooda, který vede k představení Khana v tomto filmu.
- Kvůli krátkému postprodukčnímu plánu využili velký počet studií zabývajících se vizuálními efekty.
- "Astrální bitva" v nemocnici je do značné míry inspirována grafickým románem Doctora Strange s názvem Přísaha. Tuto sekvenci napsal předem, v podstatě na zakázku, aby získal práci režiséra filmu. Šlo o dvanáctistránkovou scénu, která byla součástí jeho devadesátiminutové prezentace pro Marvel.
- Kamar-taj, komplexy sloužící jako sídlo čarodějů, se nacházejí ve čtyřech městech po celém světě. Chtěli zajistit globální přítomnost, protože čarodějové chrání Zemi, nejen Spojené státy.
- U filmu odehrávajícího se v USA s americkými postavami je pozoruhodné, že většina herců NEJSOU Američané. Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Tilda Swinton a Benedict Wong jsou Britové, Mads Mikkelsen je Dán a Rachel McAdams je Kanaďanka.
- Část první bitvy se odehrává v Londýně na silnici zvané Great Scotland Yard. Jedná se o stejnou silnici, po které je ve filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010) vidět jít Mafaldu Hopkirkovou (Sophie Thompsonová), než ji Harry uvede do bezvědomí, ačkoli tato scéna je natočena z druhého konce silnice.
- (Na 30 min.) Tripový kousek byl označen za "trochu hororového režiséra, který vychází. Pro lidi, kteří horory nesledují, je to asi dost hororové". Derrickson řekl.
- Spoluautor scénáře a režisér Scott Derrickson absolvoval osm schůzek se společností Marvel, aby získal práci. "Pamatuji si, že jsem je počítal." Stejně jako řada dalších uchazečů přinesl na své hřiště specifickou vizi, která Kevina Feigeho a ostatní zjevně oslovila. Derrickson dává Feigemu za pravdu, že předal klíče od těchto masivních filmů režisérům, jako jsou James Gunn a bratři Russoovi, s tím, že většina studií by o nich ani o něm pro tuto práci neuvažovala. Jeho jedinou velkorozpočtovou zkušeností byl film Den, kdy se zastavila Země (2008), který měl méně než poloviční rozpočet než tento. "Váží si vášně, zkušeností a talentu."
- (asi ve 43. minutě) Když jde Strange podruhé do knihovny, aby si od Wonga vyžádal materiály o astrální projekci, nazve Wonga "Beyoncé" a nechce se mu věřit, že o ní Wong nikdy neslyšel. O něco později, když Strange otevírá brány v knihovně, aby si "vypůjčil" další knihy, je z Wongových sluchátek jasně slyšet píseň Beyoncé "Single Ladies (Put a Ring on It)".
- (asi v 10. minutě) Když se Strange připravuje na schůzku před havárií, jeho hodinky ukazují 5:16. Citát z listu Galaťanům 5:16 říká: "Proto říkám: Choďte podle Ducha, a nebudete uspokojovat žádosti těla.", což odpovídá učení Prastarého.
- Fanoušci si všimli podobnosti mezi Dr. Strangem a Iron Manem: oba muži byli neuvěřitelně narcistní vědci, dokud je vážné zranění nepřinutilo přijmout instrukce od postavy asijského původu. Je příznačné, že Robert Downey Jr. i Benedict Cumberbatch si zahráli Sherlocka Holmese. O to příhodnější je, že Cumberbatch hraje lékaře, protože Holmes byl vytvořen podle skutečného lékaře Josepha Bella.
- Derrickson říká, že už od dětství cítil, že skutečný svět je větší než to, co vnímá kolem sebe, a tento pohled na svět jako na mystické, duchovní místo je součástí toho, co ho přitahovalo k této postavě. "Myslím, že to tak do určité míry cítí každý umělec. Myslím, že to do jisté míry cítí každý vědec, lidé, kteří zkoumají a pouštějí se do objevování, všichni to tak cítíme. Myslím, že lidé, kteří se tím neživí, to tak cítí a potřebují věci jako umění a vědu, aby jim ukázaly, čemu nerozumějí, nebo aby jim daly pocit, že svět je podivuhodné a magické místo."
- Termín používaný pro fraktální efekt se nazývá "Mandlebrotting" podle matematika Benoîta B. Mandelbrota. Scott Derrickson ho viděl na různých gifech a videích na YouTube a byl jím "okouzlen".
- Je to podruhé v MCU, kdy se hlavní postava mění z bílé na černou, jako v případě Morda. Poprvé to bylo u Heimdalla ve filmu Thor (2011).
- Scott Derrickson si na Strangeovi zčásti oblíbil postavu, která je definována zkušenostmi a úspěchem, o které pak přijde v důsledku tragédie. "Opravdu věřím, že tragédie a traumata jsou často právě tím, co je v našich životech nezbytné, abychom se vymanili sami ze sebe a uvědomili si, kým skutečně jsme."
- Spoluautor scénáře a režisér Scott Derrickson nahrál komentář den před velkou premiérou filmu v Los Angeles. "Takže tuto komentářovou stopu dělám v dobrém i zlém, aniž bych znal reakce diváků, kritiky nebo kasovní výsledky." Dává tomu přednost, protože jeho přístup k tvorbě filmu přerostl ve "filozofický pohled na natáčení filmu, na tvorbu filmu obecně". Říká, že je to jediná skutečná cesta, protože "nemůžete spoléhat na reakce kritiků nebo kasovní výsledky, které vám řeknou, zda jste odvedli dobrou práci, nebo ne".
- Rachel McAdams hrála Irene Adlerovou ve filmu Sherlock Holmes (2009). Irene je milenkou Sherlocka, kterého hraje Robert Downey Jr., jenž hraje Iron Mana v Marvel Cinematic Universe. V tomto filmu hraje doktorku Christine Palmerovou, minulou lásku Benedicta Cumberbatche, který hraje Holmese ve filmu Sherlock (2010).
- Stejně jako postava, kterou hraje, strávil Benedict Cumberbatch rok prázdnin výukou angličtiny v tibetském klášteře v indickém Dárdžilingu.
- Tilda Swinton si kvůli roli Prastaré oholila vlasy.
- Kaecilius říká, že s nevyhnutelným nelze bojovat. V Avengers: Infinity War (2018) a Avengers: Endgame (2019) Thanos několikrát prohlašuje, že je nevyhnutelný. V obou případech se ukáže, že se mýlí.
- (cca 29 min) Když Benedict Cumberbatch po prvním příjezdu na Kamar-Taj vyjádří své pochybnosti, Prastará (Tilda Swintonová) mu ukáže alternativní dimenze, v nichž cestuje různobarevnou červí dírou. Jedná se o zřejmý vizuální odkaz na sekvenci cestování vesmírem Davea Bowmana ke konci filmu 2001: Vesmírná odysea (1968).
- Mordoův závěr poukazuje na složitost těchto postav ve vztahu k volbě menšího zla. Závěrečný postoj postavy o důsledcích a o tom, že je třeba zaplatit určitou cenu, obsahuje pravdu: "Ale je to příliš rigidní. Taková je povaha fundamentalismu. Taková je povaha uzavřenosti. Nakonec věřím v pravidla, věřím v pravdu versus lež, věřím ve správné a špatné, ale také věřím, že všechny věci jsou v různé míře relativní v závislosti na okolnostech".
- Na základě scenérie, kdy Strangeův duch hovoří s duchem Prastarého v New Yorku, byl Strange zaměstnancem lékařského centra NYU Langone.
- Původní příběhy se potýkají s problémem realitního běhu času rozhodování o tom, co by mělo zůstat nebo odejít důležité. "Proto jsem z filmu vynechal Cleu, zásadní postavu v komiksech, kterou jsme zde neměli čas představit." Derrickson dodává, že "uvažoval o tom, že by Noční můru použil jako hlavního padoucha, ale jeho vývoj by zabral příliš mnoho času".
- Benedict Cumberbatch a Chiwetel Ejiofor spolu dříve hráli ve filmu 12 let v řetězech (2013), v reverzu. Ve filmu Doctor Strange hraje Cumberbatch hlavní roli, v níž mu sekunduje Ejiofor. Ve filmu 12 let v řetězech je tomu naopak (byť Cumberbatchovi sekunduje v menší roli).
- Na 30 minut.) Obrázky jsou odkazem na Ant-Mana a kvantovou říši.
- Benedict Wong má stejné příjmení jako jeho postava.
- (cca 10 minut) Než se Strange při nehodě zraní, řídí Lamborghini Grigio Lynx Huracan Coupe [LP610-4], které má 5,2litrový motor V10 s přirozeným nasáváním a dokáže jet 100 km/h za pouhých 3,2 sekundy.
- Všechny knihy kouzel ze soukromé sbírky Prastarého, které obsahují "zakázané praktiky" v Kamar-Tajově knihovně, jsou zavěšeny na řetězech. To je odvozeno od řetězových knihoven v období středověku až do konce 18. století, kdy byly knihy připevněny ke knihovnám řetězy, které byly dostatečně dlouhé na to, aby je bylo možné vzít z regálů a číst, ale ne v knihovnách, což se dělalo proto, aby se zabránilo krádežím knihovních materiálů. Proces řetězení byl však velmi nákladný, kdy se používal hlavně u knih, které byly považovány za cenné. A knihovníci ve středověku také často vzývali kletby, aby zabránili krádežím zmíněných knih.
- Hongkong byl vybrán jako jedno ze dvou východních měst "především z vizuálních důvodů, a to kvůli vzhledu tohoto města". Nepálské Káthmándú bylo vybráno zčásti proto, že když ho Derrickson navštívil, cítil se podobně jako Strange "ohromeně dezorientován podněty toho místa a jeho vizuální silou a jedinečností".
- Manželka Scotta Derricksona je zdravotní sestra, takže když zkazí skutečné lékařské/zdravotnické detaily, dostane na frak.
- Mordo se ve filmu nikdy nezmínil, ale jeho celé jméno v komiksech je Karl Amadeus Mordo.
- Do role Dormammua byl zvažován Tony Todd. Producenti si ho pozvali do studia na šestihodinovou hlasovou zkoušku, než se nakonec rozhodli jít jiným směrem a superpadoucha nakonec namluvil Benedict Cumberbatch. Ačkoli byl Todd pochopitelně zklamaný, že neodešel s finální rolí, říká, že to pochopil a využívá tento proces jako motivační nástroj pro sebe. "Říkám to jen proto, abych všechny upozornil na to, že se musíte kutálet a kolébat se všemi těmi údery a vlnami, které na vás přicházejí. Plakal jsem? Ne, pochopil jsem to," přemítal Todd. "Byl jsem zklamaný z toho, jakou hodnotu ztrácím - lidé mi říkali: "Ty vole, ty jsi Dormammu?" [smích] Ale bude tu další Dormammu."
- "Symbolika hodinek je trochu těžká," říká Derrickson, "ale pro mě funguje." Přiznává, že Strange "s sebou stále nosí zlomeninu, kterou je on sám".
- Chiwetel Ejiofor je pravděpodobně osobou, se kterou spoluautor scénáře a režisér Scott Derrickson na place mluvil nejčastěji, "protože ví všechno. Je to jeden z nejvzdělanějších lidí, které kdy potkáte, a pokud jde o historii, je to možná nejvzdělanější člověk, kterého znám." Ráno před setkáním s Ejioforem Derrickson zhlédl film 12 let v řetězech (2013) a "prostě jsem nemohl mluvit, aniž bych o něm nemluvil".
- Původní komiksy o Doctoru Strangeovi měly vliv na kontrakulturu a hnutí hippies 60. let. Historik Bradford Wright napsal: "Steve Ditko [spolutvůrce Strange] přispěl do komiksu některými ze svých nejsurrealističtějších prací a dodal mu dezorientující, halucinogenní kvalitu. Dobrodružství Dr. Strange se odehrávají v bizarních světech a pokroucených dimenzích, které připomínaly obrazy Salvadora Dalího. Dr. Strange, inspirovaný pulpovými kouzelníky z dětství Stana Leeho i soudobou beatovou kulturou, pozoruhodně předpověděl fascinaci mládežnické kontrakultury východním mysticismem a psychedelií." Scénárista a editor Marvelu Roy Thomas řekl: "Lidé, kteří četli Doctora Strange, si mysleli, že lidé u Marvelu musí být hlavy [uživatelé drog], protože měli podobné zážitky zfetovaní houbami. Ale já halucinogeny neužívám a myslím, že je neužívá ani žádný jiný umělec." Nicméně autoři Doctora Strange Steve Englehart, Jim Starlin a Gerry Conway v 70. letech skutečně brali drogy, aby jim pomohly při psaní příběhů pro tuto postavu. Strange nikdy nepatřil k největším hitům Marvelu, což poskytlo umělcům jako Ditko, Gene Colan a Frank Brunner větší tvůrčí svobodu, aby vytvořili něco tak surrealistického, jak chtěli. Jedním z největších Strangeových fanoušků byl spisovatel Ken Kesey, sám vášnivý uživatel LSD. Obrázky ze Strange Tales #158 (červenec 1967) se objevily na obalu alba "A Saucerful of Secrets" skupiny Pink Floyd.
- Ve 13. sérii Simpsonových (1989) v komentáři k epizodě Já jsem žlutý zuřivec (2002) Stan Lee na otázku, který hrdina by se podle něj dočkal filmu, odpověděl: "Doctor Strange."
- Scott Adkins se ve filmu od Marvelu objevil již podruhé. Pro mnoho lidí neznámý herec si zahrál alter ego Ryana Reynoldse Deadpoola se sešitými ústy, který předvádí všechny bojové scény.
- (cca 29 minut) Během úvodu Doctora Strange do multiverza ("Otevři oko"), když poprvé dorazí na Kamar-Taj, je krátká sekvence pohybu, která odráží efekty cestování červí dírou ve filmu Kontakt (1997). V tomto filmu doktorka Arrowayová spatří něco, o čem se domnívá, že je to město na Vegě, a komentuje to slovy "Jsou živí", po čemž následuje efekt deformace/roztažení, poté pohled zepředu, který se nakloní na 45°, a následuje druhý efekt roztažení při pohledu shora dolů. Hned poté, co se Prastarý zeptá "Kdo jste v tomto obrovském multivesmíru, pane Strangei?", se přehraje stejná sekvence efektů.
- Část natáčení probíhala v Nepálu v Asii.
- Ve scéně, kdy se Mordo "začíná lámat", Derrickson komentuje, že si myslí, že Mordo má pravdu, pokud jde o dvojí jednání Prastarého. Má nabídnout legitimní protipól jí a Strangeovi. "Je skoro jako fundamentalista. Má pravidla, pevně daný způsob, jak by věci měly být," a proto na tato odhalení reaguje tak prudce.
- Derrickson miluje cameo Stana Leeho: je v autobuse a čte si Dveře vnímání Aldouse Huxleyho, ale sám ho nenatočil. James Gunn ji natočil během natáčení filmu Strážci Galaxie 2 (2017) a je to jedna ze čtyř, na kterých se Lee podílel. Jednu pro Strážce a jednu pro Strážce 2. Další dvě nebyly jmenovány. S Leem se ještě musel setkat osobně.
- Derrickson se setkal s Jamesem Cameronem při natáčení Avatara (2009), když vítal filmaře, aby jim ukázal svou technologii kamery a snímání pohybu, "a vzpomínám si, jak říkal, že jednou z lekcí, kterou se naučil při natáčení filmu Propast (1989), bylo, že se tolik soustředil na velké obří vizuální efekty, že ho překvapilo, že nejlepší scénou ve filmu byli dva lidé a vzduchový tank."
- Mikkelsen nejenže miloval práci s dráty, ale byl v ní i dobrý. Bylo mu padesát let a téměř všechny kaskadérské kousky během bojové sekvence na chodbě zvládl sám.
- Scott Derrickson o Madsu Mikkelsenovi, který hraje Kaecilia, řekl: "Je to jeden z nejpozitivnějších herců, s jakými jsem kdy pracoval, prostě neustále pozitivní v tom nejlepším slova smyslu. Při natáčení tohoto filmu byl jako dítě v cukrárně, protože vždycky chtěl hrát v kung-fu filmu." Derrickson vzpomíná, že mu nejprve vysvětlil roli a podrobně popsal motivaci postavy, "a to všechno ho velmi zajímalo, ale když jsem mu řekl, že bude muset trénovat na bojové scény", jeho nadšení vzrostlo desetinásobně se slovy: "To je všechno, co jsi musel říct, já do toho půjdu, jdu do toho."
- Derrickson srovnává Strange s Kaecilií a říká, že oba muži se ocitli na dně, než našli nový cíl díky zkoumání možností. Druhý jmenovaný je padouch, ale jeho monolog ke Strangeovi (když je uvězněn v Karmínových pásmech) dává smysl, ale "může být vůbec dobré, když tě ta vášeň a ten záměr doženou k zabíjení lidí". Srovnává to se skutečnými fanatiky, kteří ve jménu prosazování náboženské víry akceptují vedlejší škody.
- Patrick Dempsey veřejně projevil zájem o roli Stephena Strange.
- Rozhovor na balkoně mezi Strangem a Prastarým je "pravděpodobně" Derricksonovou nejoblíbenější scénou ve filmu. Obsahuje nejvýznamnější hlášku filmu "Nejde o tebe".
- Jednou z nejoblíbenějších scén režiséra a spoluscenáristy Scotta Derricksona je ta, v níž Christine navštíví Strangeův byt po operaci po nehodě. "Pokaždé, když jsem se ve střižně díval na tuto scénu sestříhanou dohromady, měl jsem pocit, že se dívám na nějaký nezávislý film, který jsme natočili v bytě v New Yorku. Má prostě kvalitu provedení a dramatičnost, která není typická pro komiksové filmy a filmy o událostech."
- (cca 1h 1 min) Kaecilius (Mads Mikkelsen) je uvězněn relikvií zvanou Karmínové pásy z Kyttoraku. V komiksech byly Karmínové pásky kouzlem, které používá Dr. Strange a které se objeví v Avengers: Infinity War (2018).
- Mads Mikkelsen byl zvažován pro roli Dr. Stephena Strange již v roce 2013.
- (cca 10 minut) Když se Dr. Strange chystá na svůj projev, vybere si z mnoha hodinek, které vlastní, jedny. Hodinky jsou uloženy v pouzdře na automatické natahování hodinek, které je posouvá tak, aby zůstaly natažené. Rezerva chodu jím vybraných hodinek (Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Perpetual) je 38 hodin bez pohybu.
- Testovací publikum si přálo více tréninkových montáží, a tak jich bylo natočeno více.
- Ve filmu hraje jedna držitelka Oscara, Tilda Swinton za film Michael Clayton (2007), a tři nominovaní na Oscara, Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor a Rachel McAdams.
- Jessica Chastainová byla původně oslovena pro roli doktorky Christine Palmerové ještě před obsazením Rachel McAdamsové, ale nabídku odmítla, protože trvala na ztvárnění postavy se superschopnostmi. Chastainová byla dříve zvažována pro roli Mayi Hansenové a Hope van Dyneové ve filmech Iron Man 3 (2013), respektive Ant-Man (2015).
- Společnost Savoy Pictures měla na postavu filmová práva, ale kvůli bankrotu se jí nepodařilo film natočit. Krátce poté převzala filmová práva společnost Sony Pictures, ale nikdy se jí nepodařilo film natočit, a tak se filmová práva vrátila společnosti Marvel.
- Závěrečná sekvence obsahuje Derricksonovu hravou variaci na destrukci celého města, kterou obvykle končí filmy od Marvelu. "V tomto případě jsem místo ničení města chtěl dát město zase dohromady."
- Mads Mikkelsen je po Brianu Coxovi (William Stryker ve filmu X-Men 2 (2003)) a siru Anthonym Hopkinsovi (Odin ve filmech o Thorovi) třetím hercem, který se objevil ve filmu od Marvelu.
- Do role Stephena Strange byli zvažováni nebo se o nich mluvilo jako o hercích Colin Farrell, Jake Gyllenhaal, Tom Hardy, Ethan Hawke, Jack Huston, Oscar Isaac, Jared Leto, Matthew McConaughey, Ewan McGregor, Keanu Reeves, Justin Theroux, Jon Hamm, Johnny Depp a Joseph Gordon-Levitt.
- Mistr nemovitostí Barry Gibbs vytvořil model Ebenové čepele (relikvie, kterou používal hrdina Marvelu Černý rytíř), který měl být umístěn v newyorské svatyni, ale z filmu byl odstraněn.
- Scott Derrickson prohlásil, že aktivisté za větší zastoupení Asiatů ve filmu "musí být hlasití, naštvaní, vytrvalí a neúnavní, protože jinak je nikdo nebude poslouchat". Zastoupení asijských Američanů v hollywoodské kinematografii je propastné." Jeho zaujetí pro tuto problematiku je zřejmé, a i když již dříve vysvětlil své důvody pro obsazení Swintonové: "Ať už s tím souhlasíte, nebo ne, určitě jsem to udělal s těmi nejlepšími možnými motivy." Byl neoblomný, pokud jde o vyvážení s postavou Wonga. "Dal jsem si záležet na tom, aby byl zásadní. Trik spočíval v tom, že jsem ho invertoval z komiksu. Místo sluhy je z něj knihovník. Místo pomocníka je to Strangeův intelektuální mentor."
- Slavný hlasový herec James Arnold Taylor daboval některé z chrčících hlasů Benedicta Cumberbatche.
- (cca 1 h 18 min) V cameu Stana Leeho je vidět, jak čte knihu Aldouse Huxleyho "The Doors of Perception", původně napsanou v roce 1954 o Huxleyho drogovém tripu s meskalinem a psychedelickém světě, který viděl (podobně jako diváci v tomto filmu). V titulcích filmu je uvedena Huxleyho verze z roku 1954 a verze jeho manželky Laury Archery Huxleyové z roku 1982. Kniha má 3 vertikálně uspořádaná oka s různými obrázky ve středových kruzích, možná zvolená proto, že připomínají 3 Sanctum Sanctorum v New Yorku, Londýně a Hongkongu.
- Wong se v boji ohání Watoombovou hůlkou, magickým artefaktem z komiksu Doctor Strange.
- Další souvislost s Pink Floyd: Doctor Strange je zmíněn v písni Cymbaline z desky More (soundtrack k filmu More (1969)). V písni zazní věta: "A Doctor Strange stále mění velikost".
- O roli Luciana Scott Adkins jednou v rozhovoru prohlásil, že lituje, že ji přijal: "Přál bych si, abych vydržel a roli nevzal, protože teď mám pocit, že jsem promarnil svou šanci být ve vesmíru Marvelu."
- (asi v 10. minutě) Když si Dr. Strange před autonehodou vybírá hodinky, vybere si Jaeger-LeCoultre. Ve filmu Iron Man 2 (2010) si Tony Stark těsně předtím, než se na své narozeninové oslavě "sebezničí", vybere ze své sbírky hodinky Jaeger-LeCoultre.
- Kaecilius ovládá Daverothovy dýky. V komiksu je používala Shialmar Stínová královna, mocná kouzelnice, která ztratila duši.
- Jedná se o druhou hranou adaptaci komiksového Dr. Strange od Marvelu. První byl Dr. Strange (1978).
- Scott Derrickson si vyslechl, že scéna se skládáním ve velkoměstě je vykrádačkou Počátku (2010), ale když z něj čerpali, "myslel jsem si, že Počátek je jeden z vizuálně nejzajímavějších filmů posledních šesti nebo sedmi let, ale je to už sedm let, co vyšel, a měl jsem pocit, že je to špička ledovce zajímavých vizuálních efektů, a chtěl jsem se zbláznit do myšlenky prostorové manipulace." Říká, že na sekvenci Christophera Nolana navazoval stejně, jako Nolan navazoval na snímek Ve službách Jejího Veličenstva (1969) pro vrcholný sněhový souboj na konci. To my filmaři děláme, půjčujeme si z jiných zdrojů."
- Ničivé zemětřesení zasáhlo Nepál poté, co si filmaři prohlédli a schválili místa natáčení, ale ještě předtím, než měli začít natáčet. Zničilo některé z míst, kde plánovali natáčet. "Všude byly hromady trosek," ale s Cumberbatchem se shodli, že by bylo výhodné tam přesto natáčet, protože jejich dolary za turistiku by mohly místní ekonomice jen pomoci, stejně jako najímání místních obyvatel jako komparzistů a členů štábu.
- Jeden ze zélótů se jmenuje Lucián a je oblečen v černém. Je založen na Blackwulfovi, postavě z Marvelu, která se oblékala do černého a měla super sílu.
- Do role barona Morda byli zvažováni Gary Oldman a Mads Mikkelsen.
- Ostatní postavy Doctora Strange opakovaně oslovují "pane". Stan Lee a Steve Ditko původně zvažovali, že postavu pojmenují "pan Strange", ale usoudili, že to zní příliš podobně jako "pan Fantastic" z Fantastické čtyřky.
- (asi v 1h 26 min) Plášť levitace je k nedůvěře Christine Palmerové ukázán, jak stojí sám v rohu operačního sálu. Předtím, než byla plně pochopena teorie zárodků a chirurgická hygiena, se zkušenost a seniorita chirurga často posuzovala podle toho, jak špinavý a zakrvácený byl jeho operační plášť, a to až do té míry, že nejúspěšnější chirurgové měli pláště, které stály samostatně.
- Ačkoli nebyl uveden, Dan Harmon byl konzultantem a upravoval scénář během postprodukce a natáčení.
- Několikrát je při detailních záběrech vidět, jak Kaeciliovi (Mads Mikkelsen) tečou po tvářích slzy. Použitý make-up mu zřejmě podráždil oči, ale nikdy nedal najevo, že by ho to trápilo.
- (asi v 10. minutě) Když se Dr. Stephen Strange rozhoduje, které hodinky si vezme, hraje píseň "Interstellar Overdrive" od Pink Floyd. Dne 28. září 2016, krátce před uvedením tohoto filmu do kin, se Benedict Cumberbatch připojil ke kytaristovi skupiny Pink Floyd Davidu Gilmourovi na pódiu při koncertu v Royal Albert Hall a zazpíval spolu s ním jejich klasický hit "Comfortably Numb". Kromě toho se na druhém albu Pink Floyd "A Saucerful of Secrets" (1968) objevují překryté obrázky samotného Doctora Strange ze Strange Tales #158.
- Jedním z mágů v Kamar-Taj je Hamir (Topo Wresniwiro). V marvelovských komiksech byl poustevník Hamir, Wongův otec.
- (asi 11 minut) Při diskusi o potenciálních pacientech za jízdy Billy jako první navrhne "35letého plukovníka letectva, který si rozdrtil dolní část páteře v nějakém experimentálním brnění, zlomenina uprostřed hrudníku". To popisuje zranění, které plukovník Rhodes alias Rhodey alias War Machine utrpěl během filmu "Captain America: Občanská válka" (2016), kterému Dr. Strange naznačuje, že nestojí za to, aby mu věnoval čas. Nicméně vzhledem k tomu, že se tato část filmu odehrává několik let před Občanskou válkou (a Rhodesovi je poměrně dost přes 35 let), jedná se s největší pravděpodobností o nešťastný testovací subjekt, který se zmrzačí v experimentálním brnění Justina Hammera v "Iron Man 2" (2010).
- Líčení Zealotů trvalo dvě až tři hodiny.
- Strangeův předchůdce ve funkci mistra newyorského Sanctum Sanctorum se jmenuje Daniel Drumm (Mark Anthony Brighton). Daniel je dvojčetem (a později duchovním asistentem) Jericha Drumma, známého jako voodoo kněz Brother Voodoo, který je nástupcem Dr. Stephena Strange jako Sorcerer Supreme.
- (cca 1h 28 min) Stephen Strange si předtím, než se vydá zastavit zničení hongkongského centra, vyhrne límec na plášti levitace. Tím vzdává hold roli Benedicta Cumberbatche v seriálu "Sherlock" (2010), protože Sherlock nosí plášť vždy s vyhrnutým límcem.
- V roce 2014 byli na seznamu kandidátů na režii Mark Andrews, Jonathan Levine, Nikolaj Arcel, Scott Derrickson a Dean Israelite, než byl oficiálně oznámen Derrickson.
- První bitva mezi Kaecilií a Prastarým, při níž se ohýbají budovy, se natáčela na silnici Great Scotland Yard v centru Londýna. Naproti konci ulice (ale během scény není vidět) se nachází hospoda Sherlocka Holmese na Northumberland Avenue.
- Film obsahuje odkazy na komiks Doctor Strange "Přísaha". Objevují se v něm Nicodemus West a Christine Palmerová. Doktor Strange se účastní souboje s duchy. Plášť levitace projevuje vnímání.
- "Doctor Strange" (2016) je čtrnáctým filmem, který společnost Marvel Studios uvedla do kinematografického vesmíru Marvel.
- Jedná se o čtvrtý film, v němž Rachel McAdams hraje milostnou partnerku muže, který dokáže cestovat (nebo jinak manipulovat) časem. Dalšími byly "Zakletý v čase" (2009), "Půlnoc v Paříži" (2011) a "Lásky čas" (2013). V žádném z těchto čtyř filmů se postava McAdamsové sama těchto cest v čase či manipulací neúčastní.
- První film společnosti Marvel Studios, ve kterém se na začátku filmu objeví nové logo/fanfára společnosti Marvel Studios, které složil Michael Giacchino. Michael Giacchino je také autorem hudby k filmu. Předchozí filmy společnosti Marvel Studios obsahovaly původní logo, které je možné vidět i v dalších filmech společnosti Marvel, například v sérii X-Men. Toto logo někdy doprovázela fanfára složená Brianem Tylerem, která poprvé zazněla ve filmu "Thor: Temný svět" (2013).
- Benedict Cumberbatch se pustil do přísného tréninkového režimu a s pomocí osobního trenéra navštěvoval posilovnu, aby se na roli připravil. Cumberbatch pil proteinové koktejly a jedl dvojnásobné množství kalorií.
- Druhá kapitola třetí fáze filmového světa Marvelu.
- Experti VFX v ILM vytvořili koncept, podle kterého jsou jedinými živými bytostmi, které kromě lidí dokáží rozpoznat alternativní dimenze, holubi a kočky. Pokud se na film podíváte, můžete si všimnout několika momentů, kdy kočky a holubi reagují na základě událostí v Zrcadlové dimenzi (např. při jedné události holubi odlétají z točícího se sloupu katedrály a krouží vzduchem).
- Bratr Madse Mikkelsena Lars Mikkelsen namluvil Doctora Strange v dánském dabingu "Doctor Strange" (2007). Lars si také zahrál antagonistu v seriálu "Sherlock" (2010) Benedicta Cumberbatche.
- Christine Palmerová je jednou z trojice žen známých jako Noční sestra v komiksovém světě Marvelu, které se objevují v různých komiksech. Další noční sestrou je Claire Templeová ze seriálů "Daredevil" (2015), "Jessica Jones" (2015), "Luke Cage" (2016) a "Iron Fist" (2017).
- Design Dark Dimension vychází z práce Steva Ditka pro komiks Dr. Strange z 60. let. Ditko byl spolu se Stanem Lee v roce 1963 spolutvůrcem Dr. Strange.
- Doctor Strange několikrát opravuje lidi, kteří mu říkají Mister. Kdyby byla tato postava Angličan, byl by opak pravdou. Chirurgové ve Velké Británii oslovují Mister místo Doctor. Tato tradice sahá mnoho let do minulosti. Lékaři chodili na univerzitu, zatímco chirurgové byli barbaři. Doktor medicíny měl tedy titul a tituloval se Dr. Chirurgové však neměli žádné formální vzdělání a byli titulováni jako Mr. a poté, co se stane kvalifikovaným chirurgem, přejde jedinec z Doctor na Mister/Miss/Missus, ale s písmeny MRCS nebo FRCS za jménem. Mnozí chirurgové se urážejí, když jsou oslovováni doktore, a lékaři se urážejí, když jsou oslovováni slečno/paní/paní. To platí vlastně pro všechny chirurgické specialisty a je to nemyslitelné pro kohokoli, kdo není součástí specializace založené na chirurgii. Konzultanti/GP jsou lékaři specialisté/chirurgové, kteří již nejsou v postgraduálním vzdělávání.
- (cca 16 minut) Scéna, kdy Stephen trénuje své zlomené ruce tím, že stále dokola píše své jméno, pochází z komiksu J. Michaela Straczynského "Dr. Strange".
- Jedním z mágů v Kamar-Taj je Tina Minoru (Linda Louise Duan). Tina je matkou Nica Minoru, člena skupiny hrdinů Runaway, která by měla být adaptována do televizního seriálu "Runaways" (2017). Tina ve filmu ovládá hůl. Jedná se o Hůl Jednoho, mocnou magickou zbraň, kterou nakonec ovládá Nico.
- Scénárista C. Robert Cargill uvedl, že dialog v jedné z prvních scén mezi Doctorem Strangem a Prastarou byl inspirován debatami o náboženství mezi ním a jeho bývalým spolubydlícím.
- Když Strange poprvé dorazí na Kamar-Taj, Mordo mu dá heslo Wi-Fi "shamballa". Tento termín je několikanásobnou poctou, vzdává hold komiksu Doctor Strange "Ïnto Shamballa" odkazuje na Šambalu, mystické skryté království v Tibetu. Tato skrytá země je v komiksu inspirací pro Kamar-Taj. Odkazuje na buddhismus Shambhala, učení, které praktikuje meditaci a osvícení.
- (cca 1 h 45 min) Scéna se Strangem a Thorem v polovině titulků pochází z filmu "Thor: Ragnarok" (2017), ale je zobrazena se střihy oproti originálu.
- (asi v 55. minutě) Číslo budovy, které bylo vidět na portálu do New Yorku, bylo 177A Bleecker Street, kde se nachází Sanctum Sanctorum. Ve skutečnosti se jedná o adresu bytu v městském domě, který v 60. letech sdíleli autoři komiksů společnosti Marvel Gary Friedrich a Roy Thomas, z nichž druhý jmenovaný napsal několik příběhů o Doctoru Strangeovi, i když ne v čísle Strange Tales z roku 1963, které odhalilo adresu jako 177A Bleecker.
- (asi ve 47. minutě) Mistr Mordo má v boji relikvii, kterou nazývá Hůl živého tribunálu. V původním komiksu je Živý tribunál nejmocnější vesmírná entita v celém marvelovském vesmíru, vznášející se trojhlavý nad zlatým tělem (nemá krk), jehož posláním je udržovat rovnováhu mezi multivesmíry, posuzovat případy první kategorie ve vesmírném řádu.
- Jednou z relikvií v newyorské svatyni je bílá maska s ankhem vedle ní. Jedná se o odkaz na Měsíčního rytíře, superhrdinu, který byl zmocněn (a někdy i posedlý) egyptským bohem měsíce Khonshu a ovládal hůl ve tvaru anchu.
- Mordo opakovaně prohlašuje, že „[t]ento účet je třeba splatit“. To pochází z komiksu Doctor Strange z roku 2016, kde Dr. Strange dostával neustálá varování, že „účet se blíží“, protože ovládá magii. V důsledku toho přitáhl pozornost vědců Empirikul, kteří jsou proti magii a kteří kouzelníkům na Zemi přísně odebrali moc.
- Scott Derrickson tento film popisuje jako film, který umožňuje existenci multivesmíru Marvel Comics: "Od začátku jsme chtěli do filmu vnést jiné dimenze a reality, což je něco, co Dr. Strange umí. Podobně jako první komiksy o Doctoru Strangeovi otevřely komiksový vesmír Marvelu do marvelovského multivesmíru, plní stejnou funkci i tento film. V komiksech to skončilo desítkami nových příběhů a myslím, že tento film udělá totéž."
- (cca 1 h 1 min) V jednu chvíli Doctor Strange uvažuje o použití sekery jako zbraně. Jedná se o poctu komiksu "Doctor Strange" z roku 2016, kde byl silně oslaben a chopil se ovládání sekery, zvané Angarruumova sekera.
- V komiksu je 'Prastarý' starý muž, v tomto filmu ho hraje žena. Bylo to záměrné rozhodnutí, protože Scott Derrickson měl pocit, že Prastarý je spíše titul než osoba. Navíc se tím chtěl vyhnout riziku zobrazení jakýchkoli negativních rasových stereotypů, protože vzhled Prastarého v komiksech vychází z tibetských mnichů.
- Scott Derrickson chtěl, aby Prastará byla Asiatka, ale měl pocit, že by to bylo vnímáno jako zneužití asijského fetiše a "vysněná dívka fanoušků". Rozhodl se proto do role obsadit neasijského herce, ale přesto využít příležitosti obsadit "úžasnou herečku do mužské role". Roli Prastarého tak napsal speciálně pro Tildu Swintonovou, protože cítil, že je pro tak mystickou a tajemnou roli jasnou volbou.
- Scott Derrickson chtěl ve filmu představit snového démona Noční můru a jeho svět, Snovou dimenzi, ale rozhodl se nechat si ho pro pokračování.
- (cca 1 h 18 min) Podle Jamese Gunna je cameo Stana Leeho ve filmu jedním ze čtyř, které byly natočeny během jednoho dne. Gunn uvedl, že natočil tři, přičemž se jedná o tento film, "Strážci Galaxie 2ů (2017) a další titul, který neprozradil. Bylo natočeno a zvažováno několik jednohubek s Leem, ale tu ve filmu vybral sám Scott Derrickson.
- Podle Kevina Feigeho je koncept magie v Marvel Cinematic Universe inspirován filmem "Matrix" (1999) a fantasy díly Stanleyho Kubricka a Hayao Miyazakiho. "Viděli jste seriál Kosmos (1980)? To je magie, kvantová fyzika. Kdyby někdo věděl, jak se na to napojit, jaký je rozdíl mezi tím a magií? V Harrym Potterovi se k tomu nedostanete, ale kdyby šel vědec do Bradavic, zjistil by, jak se některé z těch věcí dějí! Nebudeme tomu věnovat moc času, ale něco z toho tam bude, zejména u postavy, jako je Doctor Strange, který se z člověka vědy stává člověkem víry a prochází oběma světy. A někdy na ně nebude odpověď! Někdy bude chtít odpověď - "Jak se to děje?" - a nic," řekl Feige.
- Do role Prastarého byli zvažováni Morgan Freeman, Ken Watanabe a Bill Nighy.
- Původně měl film obsahovat prolog odehrávající se v CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, Evropská organizace pro jaderný výzkum) a diskusi o paralelních dimenzích. Tvůrci filmu měli pocit, že je to pro příběh založený na magii příliš vědecké, a odstranili to.
- Kaecilius byl pojmenován podle slova "caecilian", vzácného hadovitého obojživelníka.
- Kameraman Ben Davis uvádí jako vizuální vliv na film Disneyho experimentální film "Fantazie" (1940): "Má velmi psychedelický základ a většina díla se týká jiných dimenzí."
- V komiksech měl Stephen Strange mladší sestru Donnu, která zemřela, když byl mladý, a motivovala ho k tomu, aby se stal lékařem. Do role Donny byla ve filmu obsazena Lulu Wilsonová, která natočila několik scén, ale ty byly kvůli stopáži vystřiženy.
- Scott Derrickson přiznal, že filmy MCU věnují málo času vývoji antagonistů, a tak doufal, že se mu podaří ukázat právě Kaeciliův úhel pohledu, a popsal postavu jako "padoucha s myšlenkami a neprůstřelnou logikou", podobně jako Johna Doea ze filmu "Sedm" (1995).
- V čase 10:15 je široký záběr na panorama Manhattanu, budova Avengers Tonyho Starka je vidět těsně nad a vlevo od středu obrazu.
- (cca 50 min) Když doktor Strange začne experimentovat s Agamottovým okem a časovými kouzly v Cagliostrově knize, je středem jeho zájmu jablko, které symbolicky představuje Zakázané vědění.
- Tvůrci filmu definovali použití magie jako cestování a posun v dimenzích. "Nechtěli jsme, aby magie byla jen lidé vrhající a blokující blesky. Jde o schopnost využívat různé dimenze a přitahovat aspekty těchto dimenzí do naší říše."
- Skládání, replikace a změny orientace při scénách, které překrucují realitu, byly ovlivněny díly matematického malíře M. C. Eschera a konceptem fraktálu.
- Benedictu Cumberbatchovi pomáhal s pohyby prstů tanečník Jayfunk, aby gesta při sesílání kouzel vypadala plynule a hbitě.
- Astrofyzik Adam Frank působil ve filmu jako vědecký konzultant, aby poradil, jak zobrazit změny v lidském vnímání prostoru a času. Frank také pomáhal Marvelu s koncepcí multivesmíru a navrhoval dialogy a postoje postav.
- Děti Tildy Swintonové byly členy filmového štábu. Její dcera pracovala v kostýmním oddělení a syn ve výtvarném oddělení, kde navrhoval planety.
- Tvůrci Doctora Strange, Stan Lee a Steve Ditko, založili jeho vzhled na hollywoodském herci Vincentu Priceovi. Postava dokonce nese prostřední jméno Vincent.
- Benedict Cumberbatch tvrdí, že ho na roli Doctora Strange nejvíce přitahuje jeho spiritualita. "Jsem velmi nadšený z tohoto duchovního rozměru. Je to něco, co bylo velkou součástí mého života. Hodně medituji, to je obrovský nástroj, jak se snažit zklidnit, odpoutat se od toho šíleného cirkusu, mít soustředěnou mysl a také být laskavějším a ohleduplnějším člověkem na světě," řekl Cumberbatch.
- Vzhledem k popularitě filmů od Marvelu změnila Rachel McAdams svůj postoj a začala se zajímat o účinkování v některém z filmů MCU. Nevědomky byla první volbou pro roli Christine. McAdamsovou předtím oslovil také Jon Favreau jako první volbu pro roli Pepper Pottsové ve filmu "Iron Man" (2008), ale ona odmítla. Uvažovalo se o ní také do role Sue Storm ve filmu "Fantastická čtyřka" (2005).
- Při navrhování Agamottova oka se tvůrce Dr. Strange, Steve Ditko inspiroval skutečným talismanem Vševidoucí oko Buddhy, známým mezi buddhisty jako Amulet šnečích mučedníků, nepálským symbolem, který má svého nositele chránit před zlem.
- Přestože se jedná o první sólový film Doctora Strange, jeho postava byla představena již v předchozích filmech. Ve filmu "Thor" (2011) je Agamottova koule k vidění mezi poklady v Odinově pokladnici. Ve filmu "Thor: Temný svět" (2013) je Křižovatka mezi různými frázemi napsanými na Selvigově tabuli. Křižovatka je jinodimenzionální realita, která hraje významnou roli v komiksech o "Doctoru Strangeovi". Ve filmu "Captain America: Návrat prvního Avengera" Jasper Sitwell zmiňuje Stephena Strange jako jeden z vysoce rizikových cílů, které HYDRA sleduje.
- Režisér Scott Derrickson je velkým fanouškem Doctora Strange a utratil vlastní peníze za koncepční video, které předložil společnosti Marvel, aby mohl získat práci na režii filmu.
- Benedict Cumberbatch během natáčení vešel do obchodu s komiksy a v plném kostýmu si koupil skutečný komiks Doctor Strange.
- Podle knihy z roku 2021 „ The Story of Marvel Studios: The Making of Marvel Cinematic Universe), Benedict Cumberbatch měl původně hrát Malekitha ve filmu "Thor: Temný svět" (2013). Přestože je fanouškem MCU, odmítl, protože ho role dostatečně nenadchla a raději si počkal na „něco šťavnatějšího“. Později byl první volbou prezidenta Marvelu Kevina Feigeho pro hlavní roli Stephena Strange, ale původně musel nabídku odmítnout kvůli svým divadelním závazkům při hraní Hamleta Williama Shakespeara, které kolidovaly s navrhovaným termínem natáčení filmu. Joaquin Phoenix byl druhou volbou studia pro hlavní roli, ale po několika měsících zvažování nakonec nabídku odmítl kvůli své neochotě uzavřít smlouvu na více filmů, kterou studio požadovalo, pokud by podepsal. Když bylo datum premiéry filmu posunuto z července 2016 na listopad 2016, Cumberbatch se nakonec mohl k natáčení zavázat.
- (cca 1h 28 min) Scéna, kdy plášť levitace stírá Strangeovy slzy, byla improvizovaná na place. Byl to návrh Benedicta Cumberbatche štábu, kterému se zalíbil natolik, že ho vytvořil.
- Chiwetel Ejiofor má černý pásek pátého stupně v karate, takže jeho pohyby jsou v boji přirozené.
- Mads Mikkelsen přiznal, že se všemi počítačově generovanými obrazy se trochu ztrácel v tom, jak natáčet své scény, zejména během scén v Zrcadlové dimenzi.
- Překvapená reakce Rachel McAdamsové ve skříni s košťaty byla upřímná, protože násada od mopu spadla úplnou náhodou a McAdamsovou vyděsila téměř k smrti. Scott Derrickson se rozhodl tuto reakci ve filmu ponechat, protože nikdy neporušila charakter postavy.