Zajímavosti o Top Gun: Maverick

88%

Zajímavosti 187

  • Abyste mohli být pilotem námořnictva, musíte mít zrak 20/20, ale Bob nosí brýle. To je fakticky nesprávné. Dotyčná postava, Bob, není pilot (námořní letec); je to námořní letecký důstojník (NFO) zastávající funkci důstojníka zbraňových systémů WSO). NFO mají již desítky let povoleno nosit korekční čočky, pokud je jejich zrak korigovatelný na 20/20. Kromě toho, jakmile námořní letci (a piloti letectva) získají křídla, mají povoleno nosit korekční čočky, pokud se jejich zrak později zhorší, jak se to stává u většiny lidí s přibývajícím věkem.
  • Během pohřbu admirála Toma „Icemana“ Kazanského buší Maverick křídly Aviatora do admirálovy rakve. To je tradice Navy SEAL, ale letci to nedělají.
  • Admirál řekne Maverickovi, že továrna na obohacování uranu, kterou má jeho tým zničit, byla postavena v rozporu s „mnohostrannou smlouvou NATO“. Smlouvu NATO (Severoatlantické aliance) by podepsaly pouze USA a někteří jejich spojenci, nikoliv nejmenovaná nepřátelská země, která by jí nebyla vázána.
  • Admirál Simpson říká, že při manévru Cobra mohli zahynout všichni tři piloti, ale Hangman se do boje nezapojil a Maverick a Rooster neměli RIO, takže mohli zemřít jen dva lidé.
  • Když se Maverick a Penny vydávají na plavbu, jsou zřetelně v Sanfranciském zálivu, v pozadí je vidět Angel Island a kopcovitý reliéf. Sanfranciský záliv je však od San Diega, kde se příběh odehrává, vzdálen asi 500 mil a nebylo by možné do něj jet na jednodenní výlet. Nedaleký záliv San Diego má relativně rovinatý reliéf.
  • Děj se většinou odehrává ve škole pro výcvik pilotů „Top Gun“ v San Diegu, ale skutečný program instruktorů taktiky úderných stíhaček amerického námořnictva (běžně TOPGUN) byl v roce 1996 přesunut z námořní letecké stanice Miramar (v San Diegu) na námořní leteckou stanici Fallon v západní Nevadě.
  • Na obrazovce řídicího střediska mise je jako souřadnice nepřátelského letiště označeno 48°52,6'S 123°23,6'W. Ve skutečnosti je tato lokalita známá jako Point Nemo, bod v jižním Pacifiku a oficiálně známý jako „oceánský pól nepřístupnosti“. Jedná se o bod v oceánu, který je nejvzdálenější od jakékoli pevniny a je obklopen více než 1000 mil oceánu ve všech směrech.
  • Rooster by si měl připsat 3 zabití: 1 za sestřelení helikoptéry a 2 působící jako RIO/WSO pro Mavericka.
  • Zajímavé je, že Tom Cruise nikdy v žádném filmu při řízení motocyklu helmu neměl. Ve filmu Zatím spolu, zatím živi (2010) má vlastně jeho postava krátce na hlavě policejní motocyklovou helmu, než je vidět, jak padá na kapotu vozidla.
  • V Kalifornii platí zákon o povinných helmách pro řidiče motocyklů, takže Maverick by měl mít helmu na hlavě. Vojenské základny také vyžadují helmy bez ohledu na státní zákon, takže i ve státě bez něj by na základně musel mít helmu. Některé základny také vyžadují, aby jezdec nosil vestu s vysokou viditelností.
  • Když je jukebox těsně předtím, než Rooster hraje v baru na klavír, odpojen, zvuk se zpomalí a zeslabí, jako by hrál z vinylových desek. Desky v přehrávači jsou kompaktní disky, které jsou digitální, a zvuk by se ze zapnutého okamžitě vypnul.
  • Tom Cruise měří 170 cm a Jennifer Connelly 169 cm, přesto je Maverick výrazně vyšší než Penny, když má na sobě bílou uniformu a je snímán zezadu, než když je s ní před domem viděn zepředu.
  • Námořnictvo nenechalo herce létat s proudovými letouny. Museli použít dvoumístné letouny, takže skutečné létání mohl provádět pilot námořnictva, zatímco herci hráli.
  • Ačkoli Maverick a Rooster létají na F-14, odrazy v jejich přilbách ukazují kokpit F-18.
  • Když Maverick vysvětluje pilotům točité údolí, říká, že musí letět pod 100 stopami. Na grafice je však uvedeno 300 stop a později Phoenix potvrdí 300 stop. Maverick však říká, že pro cvičení je maximální výška 300 stop.
  • Když Rooster dělá druhou sérii kliků, je v letadle napsáno Poručík Reuben Fitch Odplata. V další scéně je napsáno Lt. Bradley Bradshaw Rooster. Je to proto, že první záběr je z větší dálky, takže letadlo Fitch Payback je před Roosterovým letadlem. Druhý záběr je z blízka, takže je vidět pouze Roosterovo letadlo.
  • Při útočném běhu prý dochází pouze k vysokému „G“, když stoupají ze spící sopky. Síla „G“ se zvyšuje, kdykoli letadlo zrychluje nebo mění rychlost či směr. Vysoké G může způsobit, že pilot omdlí. Síla „G“ klesne téměř na 1, když letí ve vodorovné poloze po výstupu z kaldery po bombardování. Pokud mohou tak prudce zatočit, aby se stočili dolů do sopky, neměli by se muset tak dlouho otáčet, aby vystoupali ven. Také když z toho Kojot vyletí, když se podíváte na pozadí, které je docela nehybné, vidíte, že se prudce neotáčí, tedy žádné vysoké G.
  • Když Mitchell vynese letadlo na Mach 10, někdo říká „nejrychlejší člověk“, ale starty raket překračují Mach 20, aby se dostaly na nízkou oběžnou dráhu Země, a Mach 35+ při návratu do atmosféry, takže astronauti tuto hodnotu běžně překračují. Astronauti na palubě ISS se neustále pohybují rychlostí Mach 24. Nejedná se o chybu: pravděpodobně mluvil o pilotovi proudového nebo atmosférického letadla, nikoliv rakety. A raketoplán, ačkoli je technicky vzato letadlo, je při návratu do atmosféry vlastně GLIDER, nikoli motorové letadlo, protože při startu spotřebuje veškerou pohonnou hmotu, takže se na něj nevztahuje. Proto sovětský E-266M stále drží výškový rekord v dýchání vzduchu (od roku 1977, 123 520 stop/37 650 m) a X-15a stále drží rychlostní rekord pro nejrychlejší letadlo s posádkou (od roku 1967, Mach 6,67), a ne některý z raketoplánů.
  • Na začátku filmu startuje Maverick z testovacího zařízení v Nevadě a letí na východ, přičemž poměrně rychle dosáhne rychlosti Mach 1 (přibližně 700 km/h). Odtud v průběhu scény neustále zrychluje, nabírá výšku větší než dopravní letadlo (je vidět zakřivení Země) a nakonec dosáhne rychlosti Mach 10,2 (přes 7000 mph). Při těchto rychlostech a po tuto dobu hrozí reálné riziko, že se Maverick katapultuje nad Atlantickým oceánem, nikoli nad obydlenou oblastí v USA. Oprava: Pohledy shora, které ukazují dráhu letu Darkstaru, jasně ukazují, že Maverick neletěl v přímém směru na východ, ale udělal obrat, rozpadl se a zamířil na západ.
  • V první scéně v baru Phoenix řekne Bobovi, jednomu z dalších pilotů, aby si zahrál devítku (a postavil koule), ale koule tam nejsou. 11 a 14 na stole. Hra 9-ball se hraje s devíti koulemi očíslovanými od 1 do 9. Na stole se objevují dvě koule. Přísně vzato lze použít jakýchkoli devět koulí, pokud by některá z nich chyběla. Jen musí být potopeny v pořadí od nejnižší po nejvyšší.
  • Některé lidi mate, že Maverick startuje večer a pak jako by letěl do východu slunce. To se však neděje. Místo toho letí tak rychle, že dohnal Slunce (nebo letí rychleji, než se otáčí Země), takže Slunce vychází za ním.
  • Typ výcviku, který by piloti prováděli pro létání na přiblížení do kaňonu, by byl založen na svalové paměti. Každá zatáčka by byla založena na načasování. Pokud by se jim nepodařilo najít v místě kaňon s přesně stejnou konfigurací, byl by výcvik zbytečný. Maverick během briefingu uvádí, že v navigačním systému poletí po trati, která simuluje kaňon.
  • V jedné konkrétní scéně má Maverick na kombinéze insignie plukovníka, ale v celém filmu je označován jako kapitán Maverick. Není to hloupost: V insigniích amerického námořnictva je hodnost kapitána (Capt) O-6. V ostatních službách je hodnost kapitána (CPT) O-3, zatímco O-6 se nazývá plukovník (COL).
  • Když Phoenix představuje ostatním pilotům v Pennyině baru Kata, říká: „Díváte se na jediného námořního letce v aktivní službě s potvrzeným zabitím ze vzduchu.“ Ale to není pravda. Maverick je stále v aktivní službě a má tři potvrzené sestřely ze vzduchu. Nicméně se tím pochlubí ještě předtím, než je Maverick následujícího dne oficiálně představen - a Hangman se tváří překvapeně. Vzhledem k Maverickově relativní izolaci coby zkušebního pilota mohou lidé nevědět, že byl stále v aktivní službě.
  • V kaňonu předtím, než Rooster zvýší rychlost, je vidět kamera GoPro připevněná k zadní části letadla.
  • Cíl byl oznámen a naplánován dvěma admirály: jedním z námořního letectva a druhým z Naval Aviation Warfighting Development Center. Americké operace po celém světě plánují sjednocená bojová velitelství , např. americké Centrální velitelství, nikoliv velitelé výcviku. Mohou vyhlašovat a provádět plán, který již připravilo USCC.
  • Palebná síla vrtulníku by prorazila kmen mrtvého stromu a zabila pilota za ním, kdyby se jednalo o novější variantu vrtulníku Mi-24. Starší varianty (jako je tato) měly dva čtyřhlavňové rotační kanóny JakB-12,7 mm (.50 cal), které však byly u pozdějších modelů nahrazeny 23mm nebo 30mm automatickými kanóny, protože 12,7mm kanóny neposkytovaly dostatečnou palebnou sílu proti zakopaným nebo lehce obrněným cílům. Osoba za zmrzlou kládou pokrytou sněhem je přesně tou definicí „zakopaného“ cíle, a proto by střelba na ni měla omezenou účinnost ... mnohem jednodušší bylo prostě změnit polohu a střílet za ní, než ztrácet čas a munici při pokusech střílet skrz ni.
  • F-14 Tomcat nemá schopnost krátkého vzletu a pro vzlet potřebuje téměř půl míle dlouhou dráhu. Při testech v roce 1972 však bylo prokázáno, že prototyp F-14 vzlétá z dráhy na vzdálenost pouhých 1 100 stop za použití plného plynu a přídavného spalování.
  • Po opuštění kaňonu byly letouny napadeny raketami naváděnými na radar. Rozptýlily však světlice, které jsou účinné pouze proti IR naváděným střelám. Na tlačítku protiopatření, které stiskli, je jasně napsáno „Remote Flare/Chaff“, což znamená, že světlice i chaffy (které fungují proti radarem naváděným střelám) jsou vypouštěny současně. Stíhači to často dělají kvůli obtížnému rozlišování mezi IR naváděnými a radarovými střelami. Rooster sice říká „došly mi světlice“, ale zjevně se snažil soustředit spíše na to, aby zůstal naživu, než na uvedení správných technických detailů, a to neznamená, že se nepoužívaly také chaffy. Také světlice mohou někdy fungovat proti radarem naváděným střelám tím, že spustí jejich senzory přiblížení.
  • Terén může zmást zaměřovací systém zcela nové 5. generace. SU-57, ale letitý F-14 Tomcat je proti tomu imunní.
  • Když letí údolím a AWACS zjistí dvě nepřátelská letadla, říkají, že letadla o sobě nevědí. Zároveň ukazují ta dvě letadla se zapnutými přídavnými spalovači, které se používají pouze pro tento dodatečný tah, nikoliv jen pro každodenní křižování.
  • Na Icemanově oficiální fotografii nemá na levém rukávu nad pruhy hvězdu řadového důstojníka, ale na pravém ano.
  • Na základně by ostraha nebyla tak lehká, aby umožnila Maverickovi jednoduše vjet bez zastavení. Při vstupu by musel zastavit a prokázat se průkazem totožnosti. Brána by byla spuštěná a většinou by existovaly další zábrany, které by zabránily někomu násilně vstoupit na základnu bez oprávnění.
  • Jeden z křižníků, který je vidět na obrázku E-2, je CG-49 (USS VINCENNES). Všechny CG 47 - 51 byly do roku 2005 vyřazeny z provozu, protože stále používaly systém odpalování řízených střel MK 26. Všechny pozdější lodě (počínaje USS BUNKER HILL (CG-52)) byly postaveny s vertikálním odpalovacím systémem MK
  • Maverick říká Roosterovi, že vystoupá, aby se mohli katapultovat, ale sedačka Martin-Baker Aircraft Mk. GRU-7(A) F-14A Tomcat je navržena tak, aby se bezpečně katapultovala v nulové výšce, takže by se mohli katapultovat na úrovni moře a přežít. Nicméně podle toho, jak dobře funguje všechno ostatní v tom starém letadle, by mu možná nevěřil, že dokáže víc než je dostat ven z letadla. Sedačka je potenciálně stará více než 40 let.
  • Na oficiálním portrétu ADM Kazanského v COMPACFLT je uveden jeho volací znak. Oficiální portréty velících důstojníků volací znak důstojníka neuvádějí.
  • Je vidět, jak Maverick zápasí s řídicí pákou zkušebního letounu i F-18 a snaží se manévrovat. Moderní stíhačky a další proudové letouny používají k manévrování letových ploch počítače napojené na řídicí jednotky, které ovládají hydrauliku. I když bylo velmi dramatické sledovat jeho zápas, ve skutečnosti by mu k zadávání příkazů stačilo pohybovat kniplem.
  • Maverick se snaží konvenčně vycvičit piloty na letovém kurzu, ale ti nedokážou dokončit misi v rámci jejích parametrů. Teprve když je z mise odvolán, sám ji letí a dokáže, že to jde. Kdyby se jednalo o skutečné cvičení, letový instruktor by kurz proletěl co nejdříve, aby pilotům ukázal, jak se má provádět, a oni by se snažili dosáhnout jeho parametrů.
  • Při zřizování protivzdušné obrany kolem objektu s vysokou hodnotou by nebyly jen radarem naváděné SAMy, ale také AAA, MANPADS a mobilní IR SAMy krátkého dosahu. Je to zejména proto, aby se předešlo scénáři, kdy jediný obranný systém ve hře může být překonán letem mimo jeho obálku nasazení.
  • Maverick a WSO se snaží zaměřit laserový zaměřovač na cíl. To je nesprávné, protože senzor zaměřovacího modulu je kardanový a je schopen „zaměřit“ jakýkoli objekt a zobrazit na obrazovce plně stabilizovaný obraz, i když kardan má svá omezení.
  • Letoun F/A18 je vybaven systémem fly-by-wire. Pro ostré zatáčky nemusí přitahovat knipl oběma rukama.
  • Zatímco vylézá z kráteru spící sopky a vzdaluje se od cíle, Maverick a ostatní důstojníci zbraňového systému obsluhují zaměřovací modul Raytheon ATFLIR, aby „zlenivěli“ cíl až do dopadu laserem naváděné bomby. To není možné, protože zorné pole zaměřovacího modulu sahá pouze dopředu, do stran a dolů. Nemůže se dívat dozadu.
  • Zápletka filmu je částečně založena na předpokladu, že letouny F-35 nemohou být použity pro určitou misi kvůli rušení GPS v cílové oblasti mise, což vyžaduje návrat k letounům F-18 a nutnost obrátit se na zkušeného pilota, jako je Maverick, pro pokročilou výuku létání s F-18. Nicméně rušení GPS nepředstavuje pro F-35 žádný zvláštní problém - žádný, který by se netýkal i F-18. Jakoukoli munici, kterou ve filmu používají letouny F-18, by mohly stejně dobře použít i letouny F-35.
  • Konektory pro kyslíkové masky F-14 a F-18 jsou velmi odlišné, takže Maverick a Rooster by nemohli propojit své vzduchové hadice nebo rádiové mikrofony a museli by na sebe křičet. To by také znamenalo, že jejich skafandry G by byly nefunkční.
  • V 1h12'10“ je Coyote v G-LOC, pustí knipl a jeho letadlo padá k zemi. Super-hornety jsou vybaveny automatickým systémem GCAS (automatický systém vyhýbání se srážce se zemí), který by reagoval na situaci a převzal řízení, aby stoupal a vyrovnal se v bezpečné výšce bez překážek.
  • 16:03 Penny přináší Mavovi pivo. Celou dobu mluví a přistoupí k výčepu, jen na zlomek vteřiny zatáhne za kohoutek a má plný hrnek piva a přitom mluví.
  • Když Maverick letí na F-14 a bojuje s Migy, v detailních záběrech na Mava a Roostera je vidět, že nejsou v F-14, protože dvoumotorová F-14 má širší horní část pro 2 vstupy vzduchu - 1 na každé straně pilotů, ale níže. Námořnictvo nenechalo herce létat na stíhačkách. Museli použít dvoumístné letouny, aby skutečné létání mohl provádět pilot námořnictva.
  • V úvodních scénách ukazují F-18 a pak F-35. Na začátku se objevují letouny F-35 a pak F-18. Ve všech následujících scénách jsou vidět pouze F-18 a žádný F-35 není v dohledu.
  • Odtahují Darkstar před hangár, stříška otevřená, žádný Maverick. Pak je ukázáno, jak Maverick nastupuje do kokpitu uvnitř hangáru.
  • Ve skutečnosti byly na začátku jen střípky ze života na letadlové lodi. Proto se letadla a situace v nich měnily záběr od záběru.
  • Během úvodní titulkové sekvence jsou těsně před startem zobrazeny motory a pilot letounu F-35. Když však střelec dává pokyn ke startu, je startujícím letounem F/A-18.
  • Když Maverick létá na výcvikovém kurzu, je jeho kyslíková hadice připojena k levé straně jeho masky, když je natáčen zepředu, a k pravé straně jeho masky, když je natáčen zezadu.
  • Když se Rooster a Maverick setkají v lese poté, co byli sestřeleni, ani jeden z nich nemá na leteckých kombinézách nášivky. Během souboje s SU-57 se však na Roosterově pravém rameni znovu objeví nášivka Top Gun.
  • Maverick startuje z letadlové lodi z katapultu na pravoboku. Zaparkovaná letadla se řadí nad katapult na levoboku a vyřazují ho z provozu. O několik minut později, když startuje poslední letoun mise, jsou zaparkované letouny pryč.
  • Po scéně s fotbalovým zápasem psů, kdy Maverick veze Penny domů, se mu od jednoho střihu ke druhému mění barva trička z černé přes bílou až po černou.
  • Maverickovy vousy se neustále mění a náhodně se mění z úplně oholených na zarostlé, někdy i v jedné scéně (například scéna s Warlockem v dopravním výtahu).
  • Na stužce, kterou měl Maverick ve filmu Top Gun (1986), chybí dvě stužky: Námořní expediční medaile a Medaile za humanitární činnost.
  • Tento film stál 170 milionů dolarů, což je více než desetinásobek rozpočtu filmu Top Gun (1986), který stál 15 milionů dolarů.
  • Na otázku, zda by se případné pokračování mohlo soustředit na Kata jako hlavní postavu, Glenn Powell odpověděl: „To je otázka na Toma Cruise, ne na mě“.
  • Miles Teller se objevuje ve filmu, který je pokračováním snímku Top Gun (1986) a objevuje se také ve filmu Footloose: Tanec zakázán (2011), který je rebootem/remakem filmu Bez dozoru (1984). K oběma původním filmům z 80. let napsal a pro filmový soundtrack vydal písně Kenny Loggins: „Danger Zone“ a „Playing With the Boys“ pro Top Gun (1986) a titulní skladbu „Footloose“ pro Footloose (Bez dozoru (1984)).
  • Černý Ford Raptor použitý v celém filmu se používal také ve filmu Break Even (2020). Obě produkce se o používání dělily, protože natáčely současně.
  • Rodina autora, jehož článek inspiroval film Top Gun (1986), zažalovala společnost Paramount Pictures za porušení autorských práv k pokračování filmu „Top Gun: Maverick“. Podle stížnosti podané u federálního soudu v Los Angeles jednotka Paramount Global před uvedením „odvozeného“ pokračování nezískala od rodiny znovu práva na článek Ehuda Yonaye „Top Guns“ z roku 1983. Žaloba Shosh Yonayové a Yuvala Yonaye, kteří žijí v Izraeli a jsou Ehudovou vdovou, respektive synem, požadovala blíže nespecifikované odškodnění, včetně zisku z filmu „Top Gun: Maverick“ a zablokování distribuce filmu.
  • Jezdci na motocyklech musí v Kalifornii nosit schválenou přilbu, takže Maverick porušil zákon.
  • Většina hlavních aktérů tohoto filmu má přezdívky a je to dokonce formalizováno v závěrečných titulcích. Včetně archivních záběrů postav z filmu „Top Gun“ (1986) je zde ne méně než 21 postav s přezdívkami / přezdívkami. Jsou v dlouhé podobě [v pořadí call-name/nick-name, jméno postavy a jméno herce]: „Maverick“ (kapitán Pete Mitchell - Tom Cruise), „Iceman“ (admirál Tom Kazansky - Val Kilmer), „Rooster“ (poručík Bradley Bradshaw - Miles Teller), „Penny“ (Penelope Benjamin - Jennifer Connelly), „Hondo“ (Bernie Coleman - Bashir Salahuddin), „Cyklon“ (admirál Beau Simpson - Jon Hamm), „Warlock“ (kontraadmirál Solomon Bates - Charles Parnell), „Phoenix“ (poručík Natasha Trace - Monica Barbaro), „Bob“ (poručík Robert Floyd - Lewis Pullman), „Odplata“ (poručík Reuben Fitch - Jay Ellis), „Fanboy“ (poručík Mickey Garcia - Danny Ramirez), „Kat“ - (poručík Jake Seresin - Glen Powell), „Omaha“ - (poručík Neil Vikander - Jack Schumacher) „Fritz“ (poručík Billy Avalone - Manny Jacinto), „Halo“ (poručík Callie Bassettová - Kara Wangová), „Kojot“ (poručík Javy Machado - Greg Tarzan Davis), „Harvard“ (poručík Brigham Lennox - Jake Picking), „Yale“ (poručík Logan Lee - Raymond Lee), „Hammer“ (kontraadmirál Chester Cain - Ed Harris). A prostřednictvím archivních záběrů z filmu Top Gun (1986): „Goose“ (Nick Bradshaw - Anthony Edwards), „Charlie“ (Charlotte Blackwood - Kelly McGillis).
  • Roli Amelie, Pennyiny dcery, původně dostala Thomasin McKenzie, která později od natáčení odstoupila, aby mohla natočit film Ztracené dívky (2020). Místo ní se role ujala Lyliana Wray.
  • Na začátku filmu je vidět krátký záběr do jedné ze startovacích „bublin“. Na moderní letadlové lodi jsou dvě bubliny. Jedna je na levém (levém) okraji letové paluby a je pevně umístěna na místě. Druhá, blíže ke středu letové paluby, je uložena pod letovou palubou a zvedá se, pokud má být použita během startovacích operací. Důstojníci katapultu - „střelci“ - jsou často vidět, jak se dotýkají paluby a ukazují dopředu, aby signalizovali, že je možné vypustit letadlo, které je připraveno ke startu. Je však běžné, že střelec je místo toho v bublině, a právě to je vidět ve filmu.
  • Toto pokračování bylo ještě úspěšnější než originál - přestože stálo desetinásobek původního rozpočtu (což je s ohledem na inflaci za tři desetiletí dobrá hodnota), v pokladnách se vrátilo devítinásobek nákladů. Původní film také dosáhl zisku, ale s nižší marží.
  • Maverick a Rooster, kteří byli sestřeleni nad nepřátelskou linií a ukradli nepřátelskou stíhačku, aby se mohli vrátit na domovskou základnu, je ve skutečnosti volně převzato ze skutečné události, kterou za druhé světové války zažil jeden pilot amerického letectva: Plukovník Bruce Ward Carr (28. ledna 1924 - 25. dubna 1998) byl vysoce vyznamenaný plukovník letectva Spojených států. Během druhé světové války byl 2. listopadu 1944 sestřelen nad Německem a poté, co se několik dní vyhýbal zajetí, se vplížil na letiště Luftwaffe a ukradl nepřátelské letadlo, se kterým odletěl zpět ke spojeneckým liniím. Podařilo se mu dostat zpět na své domovské pole ve Francii, ale Carr nebyl schopen spustit podvozek a byl nucen přistát břichem vzhůru. Po přistání byl ozbrojeným personálem na letišti považován za nepřátelského německého pilota, dokud ho nepoznal velitel jeho skupiny George R. Bickel. Plukovník Ward byl stejně jako Maverick ve filmu také „létajícím esem“.
  • Viceadmirál „Cyclone“ Simpson, rozhořčený tím, že Maverick zůstává v letovém postavení kapitána a politicky ho chrání jeho starý spolužák a dlouholetý přítel admirál „Iceman“ Kozinski, uštěpačně poznamenává, že jelikož nejmenovaný nepřítel vlastní několik provozuschopných F-14A Tomcat, „asi nejsme jediní, kdo se drží starých relikvií“. Podle kontraadmirála „Warlocka“ Batese byl Cyclone čestným absolventem třídy Top Gun jen dva roky po Maverickovi (ročník '88).
  • Ed Harris (admirál Cain) i Glen Powell (kat) si zahráli bývalého astronauta a senátora, zesnulého Johna Glenna; Harris ve filmu "Správná posádka"(1983) a Powell ve filmu "Skrytá čísla" (2016).
  • Miles Teller tvrdil, že se při obsluze digitálních kamer v kokpitu naučil, že záběry mohou být poškozeny, pokud není záznam správně ukončen.
  • Tvůrci filmů často používají terminologii, o níž vědí, že není správná, ale běžný divák jí lépe porozumí. To byl případ, kdy Rooster řekl Maverickovi, když se chystali vzlétnout v F-14, že obě přistávací dráhy jsou v kráterech a oni jsou na pojížděcí dráze („a very *short* taxiway!“). Ve skutečnosti tam byla jen jedna dráha; druhá dráha byla ve skutečnosti pojížděcí dráha, kterou letadla používají, aby se dostala na oba konce dráhy, aniž by zasahovala do startujících nebo přistávajících letadel. „Pojezdová dráha“, na které se podle Roostera nacházeli, se ve skutečnosti nazývá ‚odbavovací plocha‘, což označuje veškerou zpevněnou plochu mimo vzletovou a přistávací dráhu a pojížděcí dráhy. Letiště použité ve filmu bylo letiště Lake Tahoe, které v době natáčení procházelo rekonstrukcí, a proto bylo k dispozici. Pohled na letiště z Google Earth ukazuje, že vojenské hangáry a dvě kulaté nádrže, které sundaly příďové kolo letounu F-14, byly doplňky CGI, ale uspořádání vzletové a přistávací dráhy, pojezdové dráhy a odbavovací plochy bylo skutečné.
  • Film je plný citací (nebo jejich variací) z prvního filmu. Vše od „Nejlepší z nejlepších“ až po „Udělej nějakou tu pilotní sračku“.
  • Japonský dabing filmu využívá stejného hlasového obsazení z televizního vysílání prvního filmu v Tokiu z roku 2009. Od roku 1989, kdy byl film Top Gun odvysílán v televizi Fuji TV, se dočkal čtyř různých japonských dabingů.
  • Ačkoli přetrvávaly zvěsti, že hlas Vala Kilmera musel být uměle vytvořen pomocí počítačového softwaru kvůli hercovým hlasivkám poškozeným rakovinou hrdla, režisér Joseph Kosinski v rozhovorech upřesnil, že Kilmer své repliky namluvil sám, i když vyžadovaly drobné digitální vyčištění, aby byly pro diváky lépe slyšitelné a zřetelnější.
  • Režisér Joseph Kosinski se zamýšlel nad zážitky z natáčení fotbalové scény, kterou označil za jeden z nejpamátnějších dnů na place. „Jedním z těch, na které se mě často ptají a které byly velmi nezapomenutelným dnem, bylo natáčení scény plážového fotbalu,“ řekl Kosinski. „Herci byli ve velmi vystresovaném stavu, všichni tvrdě pracovali, aby se na tu scénu připravili. Byli pod tlakem, pod tíhou původní scény, která byla tak ikonická. Vzpomínám si, že Glen při první hře vyšel na 110 procent a zranil se, ale dokázal se rychle zotavit a my jsme byli schopni vytvořit skvělou verzi.“
  • Christopher McQuarrie napsal v roce 2010 Mavericka původně jako vedlejší postavu.
  • Jerry Bruckheimer tvrdí, že se v týdnu, kdy původní režisér Top Gunu Tony Scott spáchal sebevraždu, sešel se s ním, aby s ním probral možnost natočení pokračování. Bruckheimer tvrdil, že Scott vypadal, že má zájem, a během jejich setkání nic nenasvědčovalo tomu, že by byl ve špatném zdravotním stavu nebo že by měl sebevražedné sklony.
  • Steven Spielberg řekl Tomu Cruisovi: „Zachránil jsi Hollywoodu zadek a možná jsi zachránil i distribuci v kinech.... Vážně, 'Top Gun: Maverick' možná zachránil celý kinematografický průmysl.“
  • Když se postava Jennifer Connellyové Penny Benjaminová poprvé představí v první scéně filmu v baru, v pozadí začne hrát píseň „Let's Dance“ od Davida Bowieho. Connelly a Bowie si společně zahráli ve filmu "Labyrint" (1986), který byl uveden do kin v roce 1986, tedy ve stejném roce jako film "Top Gun" (1986).
  • Píseň, která zazní během fotbalového zápasu ve scéně na pláži, je „I Ain't Worried“ v podání skupiny OneRepublic. Ta byla složena speciálně pro film. Píseň, kterou napsali členové kapely Ryan Tedder a Brent Kutzle s Tylerem Sprym, obsahuje samply z hitu „Young Folks“ z roku 2015 v podání skupiny Peter Bjorn and John. OneRepublic je jedinou hudební skupinou soundtracku, která k filmu vydala novou píseň.
  • Není to poprvé, co byl volací znak „Hondo“ použit ve filmu Top Gun. Ve videohře pro Playstation Top Gun: Tolkana v roli velícího důstojníka, který má volací znak Hondo (v Top Gunu (1986) měl však volací znak Stinger).
  • Tom Cruise oslavil 60. narozeniny ještě v době, kdy byl tento film v kinech.
  • Místo, kde se předpokládá, že Darkstar havarovala, je stejné jako místo nechvalně známého skoku Evela Knievela v kaňonu Hadí řeky.
  • Dcera Penny Benjaminové se jmenuje „Amelia“, v souladu s tématem pilotů, podle Amelie Earhartové. Byla to pilotka, kterou proslavilo její zmizení v Tichém oceánu 2. července 1937, 22 dní před jejími 40. narozeninami. Její manžel prohlásil Amelii za právoplatně mrtvou o dva roky později. Nikdy nebyla nalezena.
  • Vůbec nejlépe kriticky hodnocený film s Tomem Cruisem v mnoha filmových systémech od června 2022.
  • Během úvodních titulků je v jednom záběru na stíhačky startující z letadlové lodi USS Abraham Lincoln při pohledu z můstku v okně vidět silueta panenky prezidenta Lincolna.
  • Když Maverick začíná projíždět výcvikovým kurzem v horách a v letových scénách během hlášení o útoku na horský masiv, jsou masky přitisknuté k obličejům herců. To jsou jediné okamžiky, kdy jsou přilby nasazeny správně.
  • Piloti se učí rozlišovat různé tóny při pobytu v kokpitu, jako je „malování“ (skenování nepřátelského plavidla) nebo zaměření cíle (opakované pípání signalizující přilétající střelu, známé také jako akvizice).
  • Přestože postavy ve filmu vydrží až 10G, ve skutečnosti herci nikdy netrénovali více než 8G a během natáčení nikdy neletěli při větší síle G než 7-7,5. Skutečná g-LOC by způsobila zjevná zpoždění při natáčení a nepoužitelné záběry, při nichž herci obsluhovali kamery.
  • Maverickova hodnost kapitána je v armádě, letectvu a námořní pěchotě ekvivalentem plukovníka s plnou ptačí hodností. Říká se, že v této době už měl být alespoň dvouhvězdičkovým admirálem („kontradmirálem“), což ho staví o dvě hodnosti níže. Pro srovnání, jeho kolega Iceman je o čtyři hodnosti výše („plnohodnotný admirál“). Těm, kteří této hodnosti dosáhli, to obvykle trvalo 34 let. V chronologii filmu uplynulo 36 let. Ice by sloužil jako plnohodnotný admirál dva nebo více let, než by odešel do důchodu kvůli svému zdraví.
  • Lady Gaga zpívá ústřední píseň filmu. Pod názvem „Hold My Hand“ byla poprvé vydána 3. května 2022. Vydání písně doprovodil videoklip režírovaný Josephem Kosinskim, který je zároveň režisérem filmu.
  • Ačkoli je admirál Tom Kazansky, kterého ztvárnil Val Kilmer, často označován svým volacím jménem/přezdívkou ''Iceman'', zúčtování jeho postavy na konci filmu "Top Gun" (1986) bylo pouze ve zkrácené podobě ''Ice''.
  • Scéna v Cecilově kavárně, kde chlapec informuje Mavericka, že je na „Zemi“, byla natočena v kavárně Halfway House, která se nachází na okraji Santa Clarity. Je to asi 128 mil od China Lake v Kalifornii, odkud vzlétl.
  • I když nejsou zobrazeny ve správném pořadí, Maverickovy stuhy jsou: Stříbrná hvězda / Legion of Merit / Defence Meritorious Service Medal / Meritorious Service Medal / Air Medal with Strike / Flight numeral 5 / Navy and Marine Corps Commendation Medal / Navy and Marine Corps Achievement Medal / Combat Action Ribbon / Joint Meritorious Unit Award / Navy E Ribbon / National Defense Service Medal / Armed Forces Expeditionary Medal / Southwest Asia Service Medal with 2 service stars / Afghanistan Campaign Medal with 2 service stars / Iraq Campaign Medal with 2 service stars / Global War on Terrorism Expeditionary Medal / Global War on Terrorism Service Medal / Navy and Marine Corps Sea Service Deployment Ribbon / United Nations Medal / Kuwait Liberation Medal (Kuwait) / Navy Expert Rifleman Medal / Navy Expert Pistol Shot Medal.
  • Běžel v japonských kinech celý rok a překonal "Poslední samuraj" (2003) jako největší film Toma Cruise na tamním trhu.
  • Režiséři Martin Campbell, Joe Johnston a Simon West byli osloveni Tomem Cruisem, aby se ujali režie tohoto filmu. Campbell řekl, že ve svých 75 letech (jak mu v té době bylo) skončil s režírováním blockbusterů a chce se soustředit na menší filmy. Johnston prý řekl, že je fanouškem původního filmu a že si nemyslí, že by dokázal natočit film, který by se mu přiblížil. Není známo, co se s Westem stalo, ale o několik let dříve se nepohodl s producentem Jerrym Bruckheimerem kvůli režii filmu "Černý jestřáb sestřelen" (2001) a místo toho odešel režírovat "Lara Croft - Tomb Raider" (2001).
  • Film se zřejmě bude odehrávat v říjnu 2019. Podle nástěnného kalendáře v Maverickově soukromém hangáru se jedná o měsíc říjen 2019. Podle kalendáře připadá Halloween (31. října) na čtvrtek, což se v roce 2019 stalo teprve nedávno. Nic dalšího ve filmu neodporuje zasazení do roku 2019, kdy bylo původně naplánováno jeho uvedení do kin.
  • Režisér Joseph Kosinski prohlásil, že jedinou radou, kterou odmítl od skutečných pilotů, aby byl scénář bombardování co nejnáročnější, bylo situovat let do noci.
  • Základní zápletka o tom, jak se piloti musí naučit létat v nízkých výškách, aby mohli zaútočit na přísně střeženou oblast zapojenou do výroby jaderných zbraní, a jak se mise posouvá dopředu, je velmi blízká filmu "Letka 633" (1964). V tomto filmu byla cílem nacistická továrna na raketové palivo v Norsku (raketové palivo se vyrábělo pro nacistické rakety V1 a V2).
  • Po filmu "Spider-Man: Bez domova" (2021) druhý film od pandemie COVID-19, který celosvětově vydělal přes miliardu dolarů.
  • Kat v tomto filmu žvýká párátko, stejně jako Iceman v původním "Top Gunu" (1986).
  • Cyklón sežvýká Mavericka za „tu kobru“. Pugačevova kobra je skutečný, i když zřídka používaný letový manévr, který je k vidění hlavně na leteckých přehlídkách. Tehdy Maverick okamžitě zastavil své letadlo tak, že jeho příď namířil vzhůru, takže spodní část letadla směřovala do směru letu, a prudce zpomalil. To přiměje pronásledovatele proletět kolem vás a je to nebezpečné, protože to může způsobit srážku.
  • Když byl v roce 2019 zveřejněn první trailer, někteří diváci si všimli, že nášivka na Maverickově bundě, na které byly v původním filmu tchajwanská a japonská vlajka, byla nahrazena novou nášivkou se dvěma fiktivními vlajkami se stejným barevným schématem. Společnost Paramount byla obviněna, že nášivku změnila, aby se zavděčila čínským cenzorům a čínské společnosti Tencent, která je jedním z financiérů filmu. Společnost Tencent později od filmu odstoupila kvůli obavám z podpory filmu, který oslavuje americkou armádu, a původní vlajky na nášivce byly obnoveny. Film nebyl v Číně uveden.
  • Film je pátým filmem, který celosvětově vydělal 1 miliardu dolarů, aniž by byl uveden v Číně. Prvními čtyřmi filmy jsou "Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže" (2006), "Temný rytíř" (2008), "Joker"(2019) a "Spider-Man: Bez domova" (2021).
  • Nominace filmu na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář byla nečekaná, deník The New York Times poznamenal, že „vyvolala v místnosti, kde se nominace četly, slyšitelnou reakci“.
  • Režisér Joseph Kosinski se specializuje na režírování pokračování filmů z osmdesátých let, které vznikly desítky let po jejich originálech; stejně jako "Top Gun: Maverick" vznikl 36 let po stejnojmenném filmu "Top Gun" (1986), stejně tak režíroval film "TRON: Legacy 3D" (2010), který byl uveden 28 let po původním filmu "Tron"(1982). Oba mají během vybraných sekvencí v IMAXu otevřené poměry stran.
  • Když piloti střílejí na nepřátelskou stíhačku, je znovu použit videoklip s F14 střílející raketu z filmu "Top Gun" (1986).
  • Škola stíhacích zbraní amerického námořnictva (známá také jako Topgun) stále existuje, ale v roce 1996 se přestěhovala ze San Diega v Kalifornii do Fallonu v Nevadě. Nyní zahrnuje také výcvik ve vzdušných soubojích a je spíše programem všeobecného bojového výcviku než školou pro stíhací letouny.
  • Když Tom Cruise natáčel ve Velké Británii film "Na hraně zítřka" (2014), spřátelil se s britským šampionem Formule 1 Lewisem Hamiltonem, který byl nadšeným fanouškem původního filmu "Top Gun". Hamilton dokonce projevil zájem o epizodní roli v budoucím pokračování Top Gunu. Když se produkce chystala na casting, Cruise si na svého přítele vzpomněl a zavolal mu s nabídkou prominentní role pilota stíhačky. Hamilton bohužel musel nabídku s lítostí odmítnout kvůli svým závazkům v rámci sezónních aktivit ve Formuli 1.
  • Během Trapů, tedy když letadlo přistává na letové palubě letadlové lodi, se musí zachytit jednoho z aretačních lan pomocí ocasního háku. Očíslované od jedničky do čtyřky, přičemž první kabel je blízko obvodu a čtvrtý nejblíže ostrovu nebo věži řízení letového provozu lodi, musí letadlo v ideálním případě zachytit třetí lanko, aby úspěšně přistálo, a musí to udělat opakovaně, pokud chce pilot postoupit v hodnosti nebo přejít k lepším úkolům. Chytání druhého a čtvrtého lana je přijatelné, ale první by měl chytat pouze v případě nouze (existuje velká pravděpodobnost, že letadlo narazí do zádi nebo zadní části lodi). U modernějších letadlových lodí se počet lan snížil na tři a ideální past se odehrává na druhém z nich.
  • Režisér Joseph Kosinski prozradil, že po jedné z návštěv tajné základny mu americké námořnictvo zabavilo kameru. Kosinski řekl: „Takže jsem si splnil svůj sen, že budu pár let u námořnictva. Dostal jsem se na místa, kam se civilisté nedostanou. Mohl jsem vidět věci, které by žádný civilista neviděl. V jednu chvíli mi zabavili foťák. Vymazali mi ho.“ Kosinski dodal, že v rámci své „snahy o autentičnost“ „jsem udělal pár fotek a možná zachytil něco, co jsem zachytit neměl, a můj fotoaparát mi byl rychle vrácen bez jakýchkoli fotek.“ Režisér dále uvedl, že spolupráce s americkým námořnictvem na filmu byla „snem“. „Myslím, že to cítíte, když to vidíte, protože nemáte pocit, že jste v hollywoodsky navrženém prostředí. Je v tom realita. Spolupracovali jsme se skutečnými inženýry, kteří vyrábějí skutečná tajná letadla. Byl to prostě splněný sen.“
  • I když to někteří diváci mohou považovat za taktickou chybu, důvodem, proč skupina letadlových lodí nezaútočila raketami Tomahawk na stanoviště střel země-vzduch (SAM) spolu s nepřátelskou leteckou základnou, je to, že většina stanovišť SAM byla příliš blízko cílové oblasti a vzniklé trosky ve vzduchu by značně snížily viditelnost letců v blízkosti tvrdého cíle. To by zničilo jejich naději na úspěšný zásah v již tak úzkém okně úspěchu a ohrozilo by to vstupní otvory proudových motorů letícími troskami, což by prakticky zaručilo nejen neúspěch mise, ale i smrt letců, kteří riskovali své životy při jejím provádění.
  • Jon Hamm diskutoval s režisérem Josephem Kosinskim o svých obavách, že by Cyclone mohl působit buď příliš nepřátelsky vůči Maverickovi, až by působil nerozumně, nebo příliš neefektivně, až by působil jako špatný šéf letectva. Cycloneho scény byly natáčeny v několika záběrech, aby bylo možné vystihnout spektrum Cycloneho napětí a nechuti k Maverickovi, a přitom se jednalo o důstojníka, kterému nejvíce záleží na úspěchu mise. „Nemůžete mít všechny mavericky, musí být někdo, kdo tomu velí,“ poznamenal Hamm. „Poslední věc, kterou chcete udělat, když hrajete někoho, kdo je tím, kdo určuje pravidla, je hrát to jako takový frajírek na jednu notu. Dostal jsem několik velmi pěkných komplimentů na svůj výkon. Lidé říkali, že takhle se k vám opravdu chovají vaši nadřízení. Nikdo nemá mentalitu drilujícího seržanta, který vám křičí do obličeje.“
  • Během volejbalové scény v původním filmu "Top Gun" (1986) vydá „Slider“ vzrušené zavytí těsně poté, co se „Maverick“ ponoří do písku. Stejné vytí lze zaslechnout v pozadí fotbalové scény ve filmu Top Gun: Maverick“ těsně předtím, než ‚Hondo‘ skočí do hry.
  • Admirál Simpson je pojmenován po zesnulém Donu Simpsonovi, jednom z producentů původního filmu "Top Gun" (1986).
  • V propagaci filmu se uvádí, že CGI bylo použito minimálně a že co nejvíce záběrů bylo natočeno „konvenčními metodami“. Zatímco mnoho záběrů bylo natočeno ve skutečném prostředí letadla, některé nebezpečnější záběry v kokpitu musely být z bezpečnostních důvodů natočeny pomocí zařízení v kokpitu na gimbalu na zeleném plátně. Také některé staromódní detailní modely ve velkém měřítku byly ručně vyrobeny odborníky pro FX záběry výbuchů letadel (jak bylo použito v prvním filmu).
  • Během natáčení mohla produkce natáčet na jednotlivých námořních leteckých stanicích podle uvážení ministerstva obrany. To vedlo k obzvláště hektickému harmonogramu, kdy se natáčelo na západním pobřeží Spojených států. Patřily mezi ně NAS North Island (dvakrát), NAWS China Lake (dvakrát), NAS Lemoore, NAS Fallon (domov skutečné školy Top Gun - třikrát) a NAS Whidbey Island. Všichni byli k filmovému štábu při jeho návštěvách laskaví a vstřícní.
  • Jedná se o první film Toma Cruise, který během úvodního víkendu vydělal na domácím trhu více než 100 milionů dolarů. Po očištění o inflaci se "Mission: Impossible" (1996), "Mission: Impossible II" (2000) a "Válka světů" (2005) také dosáhly tohoto milníku. Překonal také "Válka světů" jako Cruisův nejvýdělečnější film na domácím trhu a překonal "Mission: Impossible - Fallout" (2018) jako jeho celosvětově nejvýdělečnější film.
  • V podcastu Kermode a Mayo Miles Teller řekl, že pro tento film natočili více materiálu, než je stopáž trilogie Pán prstenů.
  • Ve filmu je zachyceno přistání na letadlové lodi s bariérou. Tony Scott se inspiroval podobnou scénou ve filmu "The Final Countdown" a původně chtěl, aby přistání Cougara a Merlina na začátku prvního Top Gunu bylo také přistáním na barikádě. Tony Scott několikrát natáčel posádku, jak staví barikádu, ale realizace scény se ukázala jako příliš těžkopádná a nákladná. Docházel mu čas, a tak Tony změnil scénu na dnes již slavnou sekvenci, v níž Maverick a Goose ignorují stav paliva, aby pomohli přemluvit Cougara k přistání na lodi. Místo toho byla k dispozici technologie, díky níž mohla sekvence s barikádou konečně fungovat pro tento film.
  • Tom Cruise prozradil, že ho při setkání s Valem Kilmerem přemohly emoce. „Znám Vala desítky let a to, že se vrátil a zahrál si tu postavu - je to tak silný herec, že se tou postavou okamžitě znovu stal. Díváte se na Icemana.“ Cruise dodal: „Brečel jsem. Byl jsem dojatý. Je to tak skvělý herec a já jeho práci miluju.“ Jerry Bruckheimer, který oba filmy „Top Guns“ produkoval, řekl, že Cruise byl rozhodnutý Kilmera do filmu zahrnout. „Všichni jsme ho chtěli, ale Tom byl opravdu neoblomný, že pokud má natočit další 'Top Gun', Val v něm musí být.“ Bruckheimer také označil shledání Mavericka a Icemana za „velmi emotivní“ a řekl: „Trvalo dlouho, než jsme k němu dospěli, ale podařilo se.“ V Kilmerových pamětech z roku 2020 „I'm Your Huckleberry“ se herec podělil o své názory na to, že pokračování vzniklo 35 let po originálu. „Říkal tomu 'Top Gun: Maverick. No, Tom byl Maverick, ale Maverickovou nemesis byl Iceman. Ti dva šli k sobě jako sůl a pepř,“ napsal Kilmer. „Nezáleželo na tom, že mě producenti nekontaktovali. Jak zpívali Temptations v dobách největšího rozkvětu soulu Motown: 'Ain't Too Proud to Beg' (Nejsem příliš hrdý na to, abych prosil).“
  • Skutečným pilotem letounu MIG v původním filmu "Top Gun" (1986) byl pilot námořnictva Robert Willard, který byl hlavním choreografem letu ve filmu. Později byl povýšen na velitele Tichomořské flotily Spojených států (2007-2009), což bylo velení, na které se Iceman vyšvihl v tomto filmu.
  • Historická stíhačka P-51 Mustang z období 2. světové války, která se ve filmu objevuje, je osobním majetkem Toma Cruise, který ji vlastní od roku 2001. Byl postaven v roce 1946 a původně se jednalo o fotoprůzkumný letoun námořnictva pojmenovaný „Montana Miss“, od 60. let se pak stal muzejním exponátem. Cruise jej zrestauroval, přejmenoval na 'Kiss Me Kate' a často s ním létá. V roce 1996 získal pilotní licenci a vlastní a létá s několika letadly, včetně luxusního tryskáče G4 vybaveného vířivkou (námořnictvo mu však odepřelo povolení létat s letounem F-14 Tomcat, s nímž je nejznámější z prvního filmu 'Top Gun').
  • V roce 2019 investovala do filmu 12,5 % čínská společnost Tencent, ale koncem téhož roku se z projektu stáhla kvůli obavám, že by témata filmu mohla rozzlobit Komunistickou stranu Číny.
  • Postava Vala Kilmera, admirál Tom „Iceman“ Kazansky, byla ve filmu ztvárněna jako velitel Tichomořské flotily. Ve skutečnosti byl v době uvedení filmu do kin velitelem Tichomořské flotily admirál Samuel John Paparo Jr. a v rámci námořnictva Spojených států amerických také stíhací pilot. Stejně jako Iceman, i admirál Samuel Paparo absolvoval školu stíhacích zbraní amerického námořnictva, která byla známá pod názvem "Top Gun", a je rovněž zkušeným pilotem s 6 000 letovými hodinami, včetně létání na letounu Grumman F-14 Tomcat, který Iceman pilotoval i v prvním filmu.
  • Jon Hamm přiznal, že se mu ulevilo, že Cyclone nemá létající scény, a že byl ušetřen nutných fyzických obtíží při tréninku na tyto scény a při jejich provádění.
  • Joseph Kosinski svým hercům záměrně neřekl, kdy plánuje natočit scénu plážového fotbalu bez trička. To mnoho herců naštvalo, protože museli dodržovat svůj cvičební režim po celou dobu natáčení, protože tato scéna byla nakonec jednou z posledních, které se natáčely.
  • Tom Cruise měří 170 cm, což je ideální výška pro piloty stíhaček.
  • Bob nosí nášivku pro VFA-51. Jedná se o záměrné přitakání bývalé námořní stíhací letce VF-51 Screaming Eagles, letce, ve které Viper létal s Maverickovým otcem. VF-51 byla rozpuštěna v roce 1995 a nikdy nebyla reaktivována jako stíhací útočná letka (VFA) a v reálném životě by neexistovala. Stejně tak Phoenix nosí nášivku VFA-41 Black Aces, eskadry námořnictva, která se v roce 1981 účastnila slavného incidentu v Sidranském zálivu, jenž se stal základem pro vyvrcholení původního filmu.
  • Lewis Pullman, který ztvárnil volací znak „Bob“, je synem herce Billa Pullmana, který hrál prezidenta Thomase J. Whitmora ve filmu "Den nezávislosti"(1996) a který v závěru filmu létal na starší verzi letounu F/A-18 Hornet. V tomto filmu Lewis skutečně letěl uvnitř skutečného Super Hornetu, zatímco ve filmu "Den nezávislosti" (1996) byl jeho otec ve studiu.
  • Danny Ramirez podrobně popsal, jaké to bylo pracovat s Tomem Cruisem, a zamyslel se nad „jedinečným“ výcvikem, který absolvoval, aby se připravil na roli poručíka Mickeyho „Fanboye“ Garcii. „Byl to jeden z nejúžasnějších zážitků,“ řekl Ramirez pro Fox News Digital. „Připadá mi to, jako bychom si šli pro magisterský titul a doktorát.“ Ramirez vyzdvihl vliv, který má Cruise na filmové diváky, a to, jak jej přetavil do role „mentora“ herců, po jejichž boku pracuje. „Myslím, že právě proto jsou jeho filmy tak dobře přijímány,“ řekl Ramirez. „Má na mysli diváky. Je to zodpovědnost, že lidé věnují dvě hodiny svého času. A každý rok má film, na který se chodí dívat miliony lidí. A tak tu zodpovědnost, že lidé obětují tolik hodin, aby se mohli pustit do tohoto dobrodružství, předal dál a od té doby je pro ně mentorem.“
  • Tento film má reálné historické srovnání: 7. června 1981 izraelská letadla zničila irácký jaderný reaktor krátce před jeho plánovaným uvedením do provozu. Takový reaktor může být kromě dodávek elektrické energie využit také k obohacování uranu, který pak může být použit k výrobě jaderných zbraní. To byl důvod, který Izrael uvedl pro zničení zařízení.
  • V původním filmu se objevilo (kdysi) velmi skutečné „Fightertown U.S.A.“, jak se říkalo námořní letecké stanici Miramar. Dne 1. října 1997 byla kontrola nad Miramarem předána americké námořní pěchotě, jejím stíhacím letounům, dopravním letounům a vrtulníkům, čímž přezdívka „Fightertown U.S.A.“ skončila. Ve filmu Top Gun Maverick však „Fightertown U.S.A.“ stále existuje a přesunul se 19 mil jihozápadně od Miramaru na námořní leteckou základnu North Island. Tato námořní letecká stanice sice existuje, ale není skutečným domovem Top Gunu, ani nezdědila bývalou přezdívku Miramar. Na rozdíl od originálu je tedy „Fightertown U.S.A.“ vystupující v pokračování fiktivní. Je pravděpodobné, že byl použit NAS North Island, protože skutečným místem natáčení Top Gunu je nyní NAS Fallon, východně od Rena v Nevadě. Nemělo by smysl natáčet scénu na pláži v jižní Kalifornii, když se jejich základna nachází uprostřed nevadské pouště.
  • Režisér Joseph Kosinski se podělil o úžasné spojení mezi původním a novým filmem Top Gun. Kosinski prohlásil: „Měl jsem k dispozici několik kameramanů, kteří pracovali na původním filmu. Na našem filmu jsem měl několik členů štábu, kteří pracovali na původním filmu. A jeden z nich byl operátor systému země-vzduch. A ten mi řekl, že spousta jejich záběrů ze země do vzduchu se natáčela na určitém horském vrcholu v Nevadě, který se díval dolů do výcvikového údolí. Tak jsme se vrátili přesně na ten vrchol. Stál jsem tam s ním a našimi čtyřmi kamerami s opravdu dlouhými objektivy. A ze stejného místa jsme o 35 let později natáčeli naše pozemní snímky. Což bylo docela úžasné.“
  • Tvůrci filmu chtěli vzdát hold původnímu filmu "Top Gun" (1986) a jeho režisérovi Tonymu Scottovi, s nímž kameraman Claudio Miranda skutečně spolupracoval, než se stal kameramanem filmu "Krvavý příliv" (1995). „Byl jsem jenom kameraman, ale rozuměl jsem jazyku, který [Tony Scott] vždycky používal, když mluvil o 'teplých gradech' a delších objektivech,“ řekl, “a v některých scénách jsme tomu vzdali hold.“ Mluvil s původním kameramanem „Top Gunu“ Jeffreym L. Kimballem o výzvách, kterým při natáčení čelili, a přidal mírné celkové filmové zrno, „abychom tomu dodali trochu starobylosti“. Právě při natáčení úvodní montážní sekvence filmu „Maverick“, která kopíruje úvodní scénu originálu jako poctu, dostal Miranda nečekanou pomoc. Opakovaně mu bylo řečeno, že nebude mít žádnou kontrolu nad směrovým pohybem letadlové lodi a možná se mu nepodaří zachytit to správné protisvětlo. Skleslý procházel chodbou, když se ho někdo zeptal, co se děje. „Říkám: 'Bylo by skvělé, kdyby bylo slunce ve čtyři hodiny 20 stupňů vlevo od lodi,'“ řekl Miranda. „Nic jsem si z toho nedělal.“ Když šli na plac dřív, loď se začala otáčet. „Podařilo se mi získat to nejlepší světlo vůbec a uvědomila jsem si, že mluvím jako s kapitánem.“ Teprve později si vzpomněl na legendu, že Scott, který čelil podobnému dilematu při natáčení prvního „Top Gunu“, musel vystřihnout šek na 25 000 dolarů, aby změnil kurz letadlové lodi, na které natáčel, a mohl tak natočit dnes již ikonickou úvodní sekvenci s podsvícením. „Protože si původní 'Top Gun' vedl tak dobře a spousta lidí, kteří byli na lodích, tam byla proto, že viděli původní film, cítil jsem, že i to nám dalo mnohem větší podporu, než měl podle mě první díl,“ řekl Miranda. „Tony Scott nám vydláždil cestu. Těžko uvěřit, že někdo jiný ještě někdy získá takový přístup.“
  • Letoun F/A-18E Super Hornet, který byl použit jako hrdinský stíhací letoun pro film Maverick, má být použit pro akrobatický tým námořnictva The Blue Angels, který nahradí starší modely pro sezónu 2021.
  • Letecká přilba pro „Fanboye“ má jeho volací znak napsaný titulním písmem seriálu "Star Trek" (1966).
  • V rozhovoru pro podcast „About Last Night“ Miles Teller popsal výcvik pod vodou, který přirovnal k „vodnímu výsadku“. Podle Tellera byl on a ostatní herci připoutáni k tzv. „dunkeru“, který simuluje uvěznění v plně ponořené kabině. Nebyla to žádná legrace! „Takže jste vzhůru nohama. Místo toho, abyste takhle lezli po křeslech křížem krážem, jste vzhůru nohama, vyvléknete se z popruhů, které tam byly myslím čtyři. A pak takhle lezeš po sedačkách a máš zavázané oči, jsi pod vodou a jsi hlavou dolů. Takže vás v podstatě naloží na vodu,“ dodal. Teller díky této zkušenosti samozřejmě nově poznal intenzitu Toma Cruise, které se nehodlá nikdy snažit vyrovnat. „Bez urážky, Tome [Cruisi], ale ty si dělej, co chceš. Nikdo jiný není ve tvé dráze, chlape,“ zavtipkoval Teller. „Dej mi nějaké komediální hlášky nebo tak něco.“
  • Jako jediný aktivní námořní letec kromě Mavericka, který dosáhl sestřelu ve vzduchu, prý Hangman sestřelil letadlo z dob studené války. Tím odkazuje na sestřelení stíhacího bombardéru Su-22 syrského letectva sovětské výroby z roku 2017, který údajně bombardoval pozice držené Syrskými demokratickými silami (SDF) podporovanými Spojenými státy poblíž Tabky. Jednalo se o první vzdušný sestřel pilotovaného letounu americkým námořnictvem od války v Perském zálivu v roce 1991, první sestřel letounu Super Hornet a třetí sestřel letounu F/A-18. Pokud je tedy toto základem Kacovy pověsti, jedná se o velmi působivý výkon mladého letce a Hangman by byl v komunitě námořního letectva právem proslulý či nechvalně známý.
  • Před natáčením s herci, kteří podstupují skutečné přetížení ve stíhačkách F/A-18 Super Hornet se sportovními kamerami třídy Imax, si kameraman Claudio Miranda sám vlezl do kokpitu. Kameraman oscarového snímku "Pí a jeho život" (2012), který několik měsíců prováděl kamerové zkoušky a experimentoval se zařízeními v kabině, hledal správnou kombinaci technologie, přesnosti a umění, aby zachytil viscerální účinky vysoce intenzivního leteckého letu na lidské tělo. Chtěl diváky posadit do pilotního křesla jako nikdy předtím, když se Maverick v podání Toma Cruise znovu vznesl do oblak, desítky let po původním filmu "Top Gun" (1986). Proto se posadil do letadla L-39 Albatros, stejného letadla, ve kterém trénovali Miles Teller, Glen Powell a jejich herci, aby připravili svou mysl a tělo na skutečný let. „Udělal jsem jen čtyři G,“ řekl Miranda s úsměvem při vzpomínce na své vlastní letecké mise, “a to mi stačilo.“ Ve zkušebním filmu sledoval, jak reaguje jeho vlastní tělo, a získal několik neocenitelných zkušeností. „Protože jsme dělali pokusy s kamerami, četl jsem menu a uvědomil jsem si, že je to hrozný nápad -jak se točíte, já jsem v letadle a snažím se resetovat kameru,“ řekl. „Každopádně jsem se potom necítil moc dobře.“ Experimentování ukázalo, jak může natáčení herců prakticky za skutečného letu vytvořit smyslové, niterné spojení s diváky. Dokonce si při tom udělal pilotní průkaz. V rozhovoru s deníkem The Times přes videochat z Austrálie se věnoval tomu, jak (a proč) vznikl film "Top Gun: Maverick“, aby posunul hranice akčního filmu.
  • Tom Cruise má zvláštní zvyk, že se ve většině jeho filmů za posledních asi 20 let objevuje někdo nebo něco, co se jmenuje „Bob“.
  • Značka a model motorky, na které Maverick závodí s tryskovou stíhačkou, je Kawasaki Ninja H2 carbon 2019. Jedná se o poctu filmu "Top Gun" (1986), kde Maverick také jezdil na motocyklu Kawasaki GPZ900 z roku 1985, předchůdci motocyklu Ninja. GPZ900 je evropské a japonské označení pro model ZX900A1, který je prvním modelem Ninja, nikoliv jeho předchůdcem. Vzhledem k tomu, že se nachází v Americe, GPZ900 by se nepoužívala. Stejný motocykl z prvního filmu je vidět i v tomto filmu.
  • Milesi Tellerovi se po letu udělalo špatně a dostal kopřivku od hlavy až k patě. Výlet k lékaři odhalil, že herec utrpěl alergickou reakci z přítomnosti leteckého paliva v krevním oběhu. Když se o tom Teller svěřil Tomu Cruisovi, ten zavtipkoval: „Jo, já se s tím narodil, chlapče.“
  • Okamžik, kdy se Rooster při letu vzhůru nohama udeří hlavou o vrchlík, byl neplánovaný. Miles Teller nebyl dostatečně pevně připoután pro inverzi. Režisérovi Josephu Kosinskému se tato autentičnost líbila a záběr ve filmu ponechal.
  • Režisér Joseph Kosinski paradoxně prohlásil, že scéna s plachtěním byla nejtěžší sekvencí na natáčení. Kvůli bezvětří se musely lokace dvakrát přesouvat, a když se nakonec natáčelo v Sanfranciském zálivu, foukal tak silný vítr, že herci měli nervy drásající potíže udržet kormidlo. Kosinski poznamenal, že plachtění je jedna z věcí, kterou Tom Cruise neumí. V trupu lodi byl ukrytý člen posádky, který měl možnost v případě potřeby převzít kontrolu nad kormidlem.
  • Auto, které řídí Penny, Porsche 911 z roku 1973, je poctou autu, které řídil Charlie v originále, Porsche 356 z roku 1958.
  • Tom Cruise byl skutečně osloven ohledně pokračování Top Gunu v roce 1990 při propagaci filmu "Narozen 4. července" (1989). Cruise však tehdy prohlásil, že by bylo „nezodpovědné natočit pokračování“. Teprve v roce 2010 měli producent Jerry Bruckheimer a režisér původního filmu Tony Scott dostatečně přesvědčivý příběh o pokračování, aby Cruise oficiálně řekl ano. Přestože Cruise a nakonec i Val Kilmer měli o účast zájem, pokračování bylo ohroženo, když si Scott v roce 2012 bohužel vzal život. Trvalo řadu let, než se podařilo vytvořit dostatečně přesvědčivý příběh, aby se pokračování mohlo uskutečnit.
  • Nejstarší stíhací pilot námořnictva odešel do důchodu v 54 letech. Počítáme-li od Maverickova narození v roce 1962 a počítáme-li do roku 2022, kdy film skutečně vyšel, je mu v tomto filmu 60 let. Tlačí na pilu, jak říkají piloti.
  • Stejně jako původní film, i toto pokračování vzniklo v úzké spolupráci s Úřadem zábavních médií ministerstva obrany. V článku z května 2022 ve Washington Post s názvem „‚Top Gun,‘ Brought to You by the U.S. Military“ Theo Zenou uvádí: „‚Top Gun,‘ Brought to You by the U.S. Army: „Top Gun: Maverick získal podporu ministerstva obrany (DOD) v podobě vybavení - včetně stíhaček a letadlových lodí -, personálu a technických znalostí. Tu schválil Úřad pro zábavní média ministerstva obrany, který pomáhá filmařům vyprávět vojenské příběhy. 'Existujeme téměř 100 let,' řekl podplukovník letectva ve výslužbě Glen Roberts, který tento úřad vede. 'Pomáhali jsme vlastně úplně prvnímu filmu, který získal Oscara za nejlepší film.' Tím filmem byla "Křídla" (1927), drama o stíhacích pilotech z první světové války.“ Roberts tvrdil, že na rozdíl od prvního filmu (u něhož ministerstvo obrany výrazně změnilo některé dějové aspekty, aby byly sympatičtější armádě) jeho úřad neprovedl žádné dějové změny v "Top Gunu: Maverick": „V dnešní době může Pentagon při spolupráci na filmu stále požadovat přepsání scénáře z obavy o pravdivost. Roberts však řekl, že do uměleckého procesu nezasahuje. 'Když dostanu scénář, příběh neměním,' řekl. „Mohu říct, že tohle není autentické nebo že tohle je špatně. Roberts řekl, že má na paměti čtyři kritéria: bezpečnost (film by neměl prozrazovat státní tajemství), přesnost (měl by přesně zobrazovat výcvik a boj), politiku (postavy by měly dodržovat pravidla ministerstva obrany) a slušnost (film musí chránit soukromí vojáků a jejich rodin). Lidé mi říkali: „Vy lidem říkáte, jak mají točit filmy,“ dodal Roberts. „Já bych vám to řekl: Hodně štěstí s tím, abyste Stevenu Spielbergovi, Christopheru Nolanovi nebo Michaelu Bayovi říkali, jak mají točit svůj film! Nemyslím si, že by to šlo dobře."“
  • Když Maverick pojíždí s hypersonickým letadlem Darkstar na přistávací dráhu, na zadní ocasní ploutvi je vidět kreslený skunk. Skunk je logo společnosti SkunkWorks, divize společnosti Lockheed Martin, která mimo jiné vyrobila ikonický letoun SR-71 Blackbird.
  • Maverick říká Roosterovi, že kdyby letěl dost dlouho, našli by se další letci, kteří by se ztratili. Jeho slova jsou přesně ta samá, která mu Viper sdělil o 36 let dříve, když se ztratil Goose.
  • Jennifer Connelly je obsazena do role Penny Benjaminové. V původním filmu "Top Gun" (1986) se o této postavě zmiňuje postava Meg Ryan ve scéně v bistru jako o admirálově dceři, se kterou Maverick chodil. Na začátku filmu, když jsou Maverick a Goose sežvýkáni, se Goose ptá Mava, jestli kapitán mluvil o „Peggy Benjaminové“. Connelly, které bylo v době uvedení původního filmu "Top Gun" (1986) do kin v roce 1986 16 let, je o 8 let mladší než Tom Cruise.
  • Tom Cruise se sešel s Ridleym Scottem, aby zjistil, zda by měl zájem o režii tohoto filmu, protože původní film režíroval jeho bratr Tony Scott. Scott, který předtím Cruise režíroval ve filmu "Legenda" (1985), zdvořile odmítl. Řekl, že rychlé, vysokooktanové akční filmy, jako je tento, nejsou jeho styl. Sestavil však seznam režisérů, kteří by podle něj byli pro Cruise vhodnějšími kandidáty.
  • Ve skutečnosti byl k vytvoření exploze vzduchu při přeletu (fiktivního) letounu Darkstar nad admirálem Cainem použit letoun F/A-18. Tehdy 69letý Ed Harris však skutečně stál naprosto klidně, zatímco snášel tlakovou vlnu do obličeje.
  • Hotový film nese logo „Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films“ a jako jeden z producentů je uveden zesnulý Don Simpson. Stalo se tak na přání Jerryho Bruckheimera, Simpsonova partnera a dlouholetého přítele, který prohlásil, že Don byl silným zastáncem pokračování Top Gunu a zaslouží si, aby bylo na filmu uvedeno jeho jméno. Pokračování "Mizerové" (1995), "Mizerové 2" (2003) a "Mizerové navždy" (2020) nesla rovněž logo Simpson/Bruckheimer.
  • Natáčelo se výhradně na plnoformátové kamery Sony Venice 6K s certifikací IMAX, speciálně vyvinuté pro film, aby bylo možné natočit sekvence v kokpitu. Snímač se dokáže oddělit od těla kamery, propojené optickým kabelem, což umožňuje, aby se kamerové soupravy vešly do potřebných stísněných prostor, přičemž tělo je šikovně umístěno v mechanice tryskáče. Exkluzivně v kinech IMAX budou vybrané sekvence obsahovat rozšířený poměr stran obrazu až o 26 %.
  • Letadlová loď ve filmu je USS Theodore Roosevelt (CVN 71). Během úvodní sekvence je použita také USS Abraham Lincoln (CVN-72), jak naznačuje figurka Abe Lincolna, která je zobrazena při startu stíhaček.
  • Cílová země není nikdy identifikována jménem, kromě toho, že se jedná o „darebácký národ“. Označení na jednom z agresorských letadel, červená hvězda v barevném kruhu, je stejné jako označení používané na „MiG-28“ ve filmu "Top Gun" (1986) a představuje Severní Koreu. Stíhačky 5. generace, kterým čelí, jsou SU-57, volací znak NATO Felon. Do roku 2022 jich bylo vyrobeno jen něco málo přes tucet a jejich jediným provozovatelem je Rusko. A konečně, agresoři disponují stíhačkami F-14 Tomcat. Pouze dva národy kdy používaly Tomcaty, Spojené státy a Írán. Poslední americký Tomcat byl vyřazen v září 2006. Jedenáct z nich je uskladněno v poušti v Arizoně. Všechny zbývající Tomcaty, které nebyly vystaveny, byly sešrotovány, aby se zabránilo prodeji jejich součástí Íránu, který Tomcaty používal ještě v roce 2022.
  • Postava Jennifer Connellyové „Penny Benjaminová“ byla v původním filmu běžícím gagem, neviditelnou postavou zmíněnou jako admirálova dcera, s níž měl Maverick skandální vztah. Ve scénáři k tomuto filmu se měl Maverick s Penny poprvé setkat v baru po návratu do Top Gunu. Režisér Joseph Kosinski si po zralé úvaze uvědomil, že by bylo trapné, kdyby Maverick obnovil svůj vztah s Penny, když by ji naposledy poznal jako teenager, a bylo by přitažené za vlasy zobrazit, že mezi nimi vznikl hluboký vztah kvůli Maverickově osudu. Během opětovného natáčení byly přidány repliky, aby se zjistilo, že postavy spolu udržují vztah už mnoho let.
  • Anthony Edwards dal filmu dva palce nahoru, reagoval na něj pozitivně a prohlásil: „Mise splněna“. Tom Cruise mu film dokonce osobně promítl.
  • Zdá se, že Darkstar, který Maverick testuje, vychází ze skutečného konceptu bezpilotního letounu s rychlostí Mach 6, který byl předběžně označen jako SR-72 a odhalen společností Lockheed Martin Skunk Works ve vydání Aviation Week and Space Technology ze 4. listopadu 2013. Letoun měl být uveden do provozu nejdříve v roce 2030. Celková konfigurace Darkstaru ve filmu vypadá velmi podobně jako koncept SR-72, stejně jako použití turbínového motoru při nízkých rychlostech a proudového motoru při vysokých rychlostech. Na několika záběrech Darkstaru ve filmu je jasně vidět jak logo Skunk Works, tak firemní logo Lockheed Martin. Jeho předchůdce, SR-71 Blackbird, dokázal letět rychlostí až 3,0 Machu.
  • Harold Faltermeyer získal uznání, protože v tomto filmu byly znovu použity významné části jeho kultovní hudby z filmu "Top Gun" (1986).
  • Tom Cruise je nyní starší, než byl Tom Skerritt, když hrál Vipera v původním "Top Gunu" (1986). Skerrittovi bylo v roce 1986 53 let, Cruisovi bylo v roce 2018 (kdy se film natáčel) 56 let a v roce 2022 (kdy měl premiéru) 59 let.
  • Tento film představuje jeden z nejdelších časových odstupů mezi filmem a jeho pokračováním se stejným hercem či herci v hlavní roli, protože přichází 36 let po filmu "Top Gun" (1986). Dalšími příklady dlouhých mezer mezi pokračováními se stejným hercem (herci) jsou např: "Podivný pár" (1968) a "Správná dvojka II" (1998) - 30 let.; "Star Wars VI: Návrat Jediů" (1983) a "Star Wars: Síla se probouzí" (2015) - 32 let; "Muž a žena po 20 letech" (1986) a "Nejlepší léta jednoho života" (2019) - 33 let; "Cesta do Ameriky" (1988) a "Cesta do Ameriky 2" (2021) - 33 let; "Blade Runner" (1982) a "Blade Runner 2049" (2017) - 35 let; "Esta Noite Encarnarei no Teu Cadáver" (1967) a "Vtělení ďábla" (2008) - 41 let; "Goin' Down the Road" (1970) a "Down the Road Again" (2011) - 41 let; Absolutní rekord drží "'Manos' the Hands of Fate" (1966) a "Manos Returns" (2018) - 52 let.
  • Miles Teller byl obsazen do role Gooseova syna Roostera, čímž porazil takové osobnosti jako Nicholas Hoult a Glen Powell. Všichni tři byli letecky dopraveni do domu Toma Cruise, hvězdy tohoto filmu, na chemické testy. Powell byl později obsazen do role, která mu byla posílená, protože svými konkurzy udělal dojem na Cruise, producenta Jerryho Bruckheimera i na vedoucí pracovníky Paramount Pictures a Skydance.
  • Jedná se o první film Toma Cruise, který vydělal 1 miliardu dolarů.
  • Jachta, na které se Tom Cruise a Jennifer Connellyová ve filmu plaví, je J/125. Je to jachta, na které se Tom Cruise a Jennifer Connellyová plaví. Je to 41 stop dlouhý výkonný plachetní stroj, který navrhl Rod Johnstone ve společnosti J/Boats. Tom Cruise a Jennifer Connelly při plavbě na jachtě ve velmi větrných podmínkách v Sanfranciském zálivu nepoužili kaskadéry.
  • Kameraman Claudio Miranda, Joseph Kosinski a hvězda-producent Tom Cruise úzce spolupracovali s námořnictvem na vývoji filmového přístupu k filmu „Maverick“, natočili testovací cvičný let Mavericka, po kterém vymyslel několikaměsíční výcvikový program, aby se jeho mladší kolegové dostali do tempa. Do dvou letounů F/A-18, které pilotovali skuteční piloti, byla nainstalována sestava šesti kamer. Díky tomu, že tvůrci získali v kokpitu drahocenný prostor odstraněním nepotřebného hardwaru, nainstalovali 6k digitální filmové kamery Sony Venice s lehkými objektivy a novým systémem Rialto rozšiřujícím bloky snímačů kamery, což umožnilo natáčet film přes ramena herců směrem do letadla. Kamery musely uvolnit katapultovací dráhu, fungovat na baterie, aby se nemusely připojovat k napájení letadla, a bezpečně a spolehlivě odolávat nárazům, vibracím a více než 7,5 Gs. Jakmile Miranda prošel náročným procesem pokusů a omylů a schvalovacím procesem, mohl vyrazit. Tvůrcům se podařilo zachytit nejen výkony postav, ale i skutečné účinky letových manévrů ve tvářích herců, což je podle Mirandy kvalita, která je pro filmového diváka znatelným rozdílem. Miranda poukazuje například na Cruisův start katapultem z paluby USS Theodore Roosevelt. „Vidíte Toma, jak startuje z letadlové lodi, a vidíte ho, jak dělá ten pád. Ve většině filmů udělají jen [trhnutí dozadu] a pak vzlétnou. Ale když vidíte Toma, vzrušující je, že když opouští palubu, je tam ještě jeden malý pád. Z nějakého důvodu, když to vidíte, říkáte si: 'Jsme opravdu s ním,'“ řekl. „Myslím, že právě to dělá tento film opravdu výjimečným.“
  • Úvodní text se shoduje s textem původního filmu ("3. března 1969 založilo námořnictvo Spojených států elitní školu pro jedno procento nejlepších pilotů. Jejím účelem bylo naučit ztracenému umění vzdušného boje a zajistit, aby hrstka mužů, kteří ji absolvovali, byla nejlepšími stíhacími piloty na světě."), jen slovo ‚pojistit‘ bylo správně změněno na ‚zajistit‘ a slovo ‚muži‘ bylo aktualizováno na ‚muži a ženy‘. V době vzniku filmu "Top Gun" (1986) nebyly u námořnictva žádné ženy - stíhací letkyně. Brigádní generálka Jeannie Leavittová se v roce 1993 stala první stíhací pilotkou letectva. Po ní se nakonec námořními letci a stíhacími piloty stalo mnoho žen.
  • Glen Powell připustil, že mezi mužskými herci vznikla zdravá machistická rivalita, aby se ve scéně plážového fotbalu bez trička předháněli ve své fyzičce, protože ve scéně se hodně pózuje a ohýbá. Řekl: „Tolik mužské úzkosti při svlékání triček! Tělocvičny byly plné ve dne i v noci. Byla to taková míra nejistoty, jakou jste ještě nikdy neviděli.“
  • Protože trpí ochromujícím strachem z létání, pomohl Tom Cruise své kolegyni Jennifer Connelly překonat její fobii tím, že ji vzal na projížďku ve svém historickém letadle P-51 Mustang z roku 1946, které vlastní od roku 2001.
  • Na naléhání Milese Tellera se naučil hrát „Great Balls of Fire“ na klavír sám, bez dubléra. V mládí studoval hudbu a stále se jí věnuje.
  • Jak Goose ve filmu "Top Gun" (1986), tak Rooster v pokračování říkají Maverickovi: „No tak, Mave, udělej nějakou tu pilotní sračku“.
  • Montáž plážového fotbalu bez trička se musela natáčet dvakrát, protože první verze se Tomu Cruisovi nezdála dost dobrá. Opakované natáčení znamenalo další tlak na herce, aby si pro opakované natáčení scény nechali vrátit svá vypracovaná těla. Člen štábu Glen Powell vyprávěl: „Natočili jsme to a ten večer jsme šli všichni na mléčné koktejly a tater tots. Prostě jsme se rozšoupli a všichni si dali pivo. A o týden později Tom říká: „Musíme to natočit znovu. Nebylo to dost dobrý. Natočíme to znovu. A pak jsou všichni zase v tělocvičně, ve dne v noci.“ A tak se to stalo. Sekvence je velmi intenzivně využívána k propagaci filmu poté, co se podobná scéna v původním filmu stala kultovní a divácky oblíbenou. V původním filmu se odehrával intenzivní zápas v plážovém volejbalu.
  • Jon Hamm přijal svou roli ve filmu, aniž by četl scénář.
  • Po rozsáhlém leteckém výcviku a přípravě na zemi se herci připojili k profesionálním pilotům, aby několikrát denně na 90 minut vyrazili do vzduchu a museli se trefit do svých cílů, zkontrolovat osvětlení a make-up, pamatovat si oční linky a sami zapnout kamery během letu. To znamenalo, že Claudio Miranda, který se spoléhal na slunce jako na hlavní zdroj světla, se každý den připravoval studiem letových tras a vývoje počasí, aby mohl před startem nastavit expozici kamery. Bez živého filmového přenosu, který by bylo možné sledovat na zemi, to pro Mirandu znamenalo nervózní čekání. „Bylo to opravdu nervózní, protože je opravdu těžké předvídat,“ řekl. „Musel jsem nastavit v podstatě jednu expozici, protože nemáme automatickou expozici kamer a ty jsou opravdu specifické. Takže jsem se musel podívat 50 mil [dopředu], kam jedou, a znát terén, jak hluboko se chystají jít, a pak nastavit expozici a doufat, že se cestou tam počasí nezmění.“
  • Tom Cruise se zasloužil o prosazení Vala Kilmera do opětovné role Icemana.
  • Distributor Paramount Pictures chtěl tento film uvést na nové streamovací službě Paramount+ poté, co pandemie COVID-19 uzavřela kina po celém světě v roce 2020, a uvedení v roce 2021 se zdálo být stále méně pravděpodobné. Tom Cruise je však jedním z producentů a odmítl se podvolit tlaku studia a trval na tom, aby byl film uveden v kinech. Risk se vyplatil, protože se nyní stal jeho nejvýdělečnějším filmem.
  • Kenny Loggins pro film znovu nahrál píseň „Danger Zone“, ale Tom Cruise trval na tom, aby použili originál.
  • Tom Cruise osobně navrhl tříměsíční letecký výcvikový kurz pro nové herce, aby byli připraveni zvládnout let v letounu F-18.
  • Val Kilmer řekl časopisu Entertainment Weekly, že když byl opět na place s Tomem Cruisem, bylo to, jako by neuplynul žádný čas, a byla to také zábava. 'Spoustu záběrů jsme sfoukli smíchy,' prohlásil dvaašedesátiletý herec. 'Bylo to opravdu zábavné a zvláštní.'
  • Podle Milese Tellera tři ze šesti nových herců zvraceli každý den natáčení v letadlech.
  • Herci hrající piloty museli nejen sami natáčet, zapínat a vypínat kameru, ale také se museli sami nalíčit, upravit osvětlení a zvládnout zvuk. Někdy musel režisér čekat na zemi celé hodiny, než se herci vrátí s natočeným materiálem. Po zhlédnutí záznamu se provedly úpravy a herci se museli vrátit nahoru pro další záběr.
  • Film je věnován památce režiséra původního filmu Top Gun (1986) Tonyho Scotta, který 19. srpna 2012 zemřel sebevraždou ve věku 68 let. Před svou smrtí připravoval vlastní verzi pokračování.
  • Střecha chatrče vedle Eda Harrise se neměla zvednout, když kolem proletí Maverick. Měli však jen jednu šanci ji natočit, takže to byla velmi šťastná událost. (Protože Darkstar je pouze nelétající maketa, bylo skutečné použité letadlo naklonováno a přes něj byl složen obraz Darkstaru).
  • Podle Milese Tellera si herci sami vybrali své volací znaky. Vybral si "Rooster“, protože patřil do stejné rodiny jako „Goose“.