Zajímavosti 86
- (přibližně v 1 h 3 min) umírá postava Quicksilvera, slečny Pac-Man (1982), ale zvukový efekt je zvukem umírajícího Pac-Mana (1980), nikoli slečny Pac Man.
- (cca 43. minuta) Satelitní televizní antény na začátku 80. let nebyly podobné těm v egyptské Káhiře. Signál z tehdejších satelitů nebyl tak silný jako ten moderní. Kdo mohl přijímat satelitní televizní signál, musel instalovat obrovské antény o průměru 1,5 až 2 metry.
- (cca 36 minut) Tuktuk (automobilová rikša) byl v Egyptě zaveden až v roce 2006.
- (asi ve 48. minutě) Ray-Ban Wayfarers, které používá Cyclops/Scott Summers, neměly na spáncích logo Ray-Ban. Wayfarers na začátku a v polovině 80. let měly na boku cvočky.
- Vojáci Strykeru mají na sobě přilbu ACH (Advanced Combat Helmet), která je v současnosti standardní přilbou americké armády. Do výzbroje však byla ACH zařazena až v roce 2003. V době, ve které se film odehrává, používali příslušníci americké armády ocelovou bojovou přilbu M1, která se používala až do roku 1985, kdy byla nahrazena kevlarovou balistickou přilbou PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops).
- (asi ve 30. minutě) Když se Magneto balí, ukáží se pasy. Na obálce je vyobrazen orel s korunou. V roce 1983, za komunismu, byl polským znakem orel bez koruny. Koruna byla znovu zavedena až v roce 1990.
- (cca 32 minut) Za komunismu v Polsku na dodržování zákonů dohlížela spíše milice než policie. Děj filmu se odehrává v roce 1983, kdy bylo Polsko ještě komunistické.
- (asi ve 43. minutě) Když Apokalypsa sbírá informace o současném světě z televize, je vidět, jak izraelská armádní 155mm dělostřelecká houfnice vypálí granát. V roce 1983 došlo k válce mezi Izraelem a Libanonem, nicméně tento konkrétní model byl ve službě až od poloviny 90. let, navíc na betonové desce vlevo je napsáno "Izrael 2006" (v hebrejštině). Záběry pravděpodobně pocházejí z 2. libanonské války v roce 2006.
- (asi ve 44. minutě) Když Apokalypsa sbírá informace o současném světě z televize, objeví se obraz Velkého Buddhy v Hongkongu. Stavba Velkého Buddhy začala v roce 1990 a skončila v roce 1993.
- Otevření se odehrává více než 1000 let před stavbou Velké pyramidy v Gíze a více než 800 let před stavbou prvního pokusu o pyramidu, Džoserovy stupňovité pyramidy. Tento anachronismus však vysvětluje scéna po skončení filmu X-Men: Budoucí minulost (2014), která ukázala mladšího Apocalypse, jak sám svou myslí staví pyramidy.
- Všechny údajné anachronismy a faktické chyby lze vysvětlit tím, že se příběh, stejně jako vše ve filmovém světě X-Menů, explicitně odehrává v alternativní realitě (Země-295), než je ta naše (Země-616), kde jsou všechny údajně "špatné" hudba, móda, předměty, technologie, události atd. již v časové linii. Paralelní "dimenze" a různé prohřešky proti stejnému konfliktu jsou v komiksech i filmech často dokonce zásadní pro vývoj děje a někdy jsou "chyby" umístěny záměrně, aby zdůraznily rozdíly mezi světy.
- (v cca 2h 10 min) Ačkoli Quicksilver nosí tričko Atari, které má design z přelomu 90. a 90. let, byl již dříve producenty záměrně oblečen do oblečení z pozdějšího období (viz X-Men: Budoucí minulost (2014) a jeho tričko Pink Floyd), aby působil, že "předběhl svou dobu".
- Žádná z dějových děr týkajících se časových linií na této stránce není relevantní. Film X-Men: Budoucí minulost (2014) vedl k vytvoření nové časové linie. Což by s největší pravděpodobností vedlo ke kauzálním efektům, které by lidé nečekali. Pokrok v satelitní technologii, změna dat vydání pásem a filmů a pokud došlo k velkému množství bitevních aktivit, tak i ke změnám v jaderných programech. Předpokladem předchozího filmu bylo přepsání času. Takže poukázat na to, že věci neodpovídají tomu, jak čas vypadal, není hloupost. Je to efektivní a v souladu se všemi teoriemi kauzality.
- (cca 30 minut) Od filmu X-Men: První třída (2011) mnoho postav téměř nezestárlo, přestože uplynulo 21 let. U některých mutantů bylo v dřívějších filmech potvrzeno, že stárnou pomalu. I když není jasné, proč by měla Moira MacTaggertová zůstat mladá, Charles tuto zarážející skutečnost poznamená, čímž tento problém v rámci příběhu přizná, ne-li vysvětlí.
- (asi v 59. minutě) Osvětim se zdá být opuštěná a pustá. Ve skutečnosti byl tábor v roce 1947 přeměněn na muzeum.
- (cca 2 minuty) V úvodní scéně vychází slunce za pohřební lodí a stíny odpovídají dlouhému záběru. V detailním záběru jsou stejné stíny vidět ze severu (změna směru o 90 stupňů). Poslední scéna ukazuje slunce svítící přímo do vchodu, takže změnu nelze vysvětlit prodlevou mezi dlouhými a blízkými záběry.
- Magnetovy vousy se v průběhu filmu mění, a to i v rámci jednotlivých scén. Když Apokalypsa unesl Charlese a stojí na skále, přechází od čtvrtcentimetrových (6 mm) vousů k hladce oholeným.
- (cca 22 minut) V úvodní scéně jsou Apocalypse a komora pro přenos energie mutantů kvůli pádu podlahy v pádu více než 20 sekund; tato doba pádu by znamenala, že spadli maximálně 1,2 km. Když je však Apokalypsa omlazen, kamera zřejmě ukazuje Apokalypsu jen několik metrů pod vrcholem pyramidy, která se sama o sobě zdá být extrémně blízko zemského povrchu. Když však sluneční světlo dopadá na vrcholek, světelné čáry se ženou dolů po zřícenině a dosahují daleko níže (stovky, ne-li tisíce metrů) pod vrcholek, aby probudily Apokalypsu.
- Bryan Singer: (asi v 1h 30 min) voják, kterého Weapon X zabije během svého řádění.
- Scéna s Quicksilverem se natáčela jeden a půl měsíce a její délka byla kratší než tři minuty.
- Michael Fassbender improvizoval hlášku "Tohle ode mě chceš?".
- (cca 37. minuta) Píseň, která hraje v rádiu, když Apokalypsa prochází tržištěm v Egyptě, je arabská verze hitu "I Ran" od skupiny A Flock of Seagulls.
- Podle Lucase Tilla James McAvoy pronesl ad-librem "Wreak havoc" (Způsobit spoušť), což je jedna z nejpamátnějších hlášek ve filmu.
- Kodi Smit-McPhee měl jako Nightcrawler protézu ocasu. Když se však Nightcrawler v boji obtočí kolem Angela, ocas je vytvořen pomocí CGI.
- Kostýmní výtvarnice Louise Mingenbachová v rozhovoru, který je součástí speciálních funkcí Blu-ray vydání, potvrdila, že latexový kostým Psylocke, který ve filmu nosí Olivia Munnová, byl vyroben v losangeleském sexshopu.
- Jedná se o celovečerní debut Bena Hardyho. Předtím hrál dva roky v britské telenovele EastEnders (1985).
- Oscar Isaac v rozhovoru pro The New York Times v roce 2022 řekl, že se filmu nezříká: "Ne, nezříkám se ho, vím přesně, co jsem tam chtěl udělat a proč. Podíleli se na tom úžasní herci, se kterými jsem opravdu chtěl pracovat, [James] McAvoy a [Michael] Fassbender a Jennifer Lawrence. Když jsem vyrůstal, sbíral jsem X-Meny a Apocalypse jsem si zamiloval, přišel mi jako taková ujetá, divná postava." "A pak tam přijdete a říkáte si: 'Panebože, mám na sobě všechny ty protézy. Mám na sobě oblek. Nemůžu se hýbat. Nemůžu nikoho vidět. Všichni ti herci, se kterými jsem chtěl pracovat - ani nevidím, kdo to je." A tak jsem si říkal, že je to tak. Dodnes na tu dobu vzpomínám s láskou. Přál bych si, aby to byl lepší film a aby se o postavu postarali trochu lépe, ale taková jsou rizika."
- Podle scénáristy Simona Kinberga se měl Dazzler ve filmu objevit. Ve výsledném filmu se však neobjeví.
- Se 144 minutami jde o dosud nejdelší film o X-Menech.
- Třetí nejvýdělečnější film X-Men na domácím trhu od února 2017. Celosvětově je však druhým nejvýdělečnějším filmem. Prvním je X-Men: Budoucí minulost (2014).
- Do role Storm byly zvažovány Amber Stevens West a Zendaya, než byla obsazena Alexandra Shipp.
- Lana Condor popisuje svou roli Jubilee jako hodinky: "Pokud jste viděli můj kostým, jako bych byla přímo z 80. let, jako by mě doslova vytáhli. Opravdu nikdy nezapomenete, že jste v osmdesátých letech."
- Bryan Singer chtěl v tomto filmu záměrně zvýšit úroveň grafického násilí a krve. Odborníci na vizuální efekty ze společnosti Digital Domain se tomuto konceptu podřídili, ale pokus o atentát v Egyptě jim přišel možná až příliš.
- (cca 3 minuty) Nejmenovaný mutant, do kterého se Apocalypse na začátku filmu přemístí, je sedmým mutantem ve filmové sérii se zrychlenými léčebnými schopnostmi. Wolverine, X23/Laura, Lady Deathstrike, Sabretooth, Deadpool a Viper jsou dalšími šesti.
- Bunda, kterou má Nightcrawler na sobě, se podobá té, kterou měl na sobě Michael Jackson ve filmu "Thriller" (1983).
- Taron Egerton odmítl roli Kyklopa.
- Sophie Turnerová se na roli Jean Greyové připravovala tak, že studovala výkon Famke Janssenové v předchozích filmech o X-Menech.
- (cca 5 minut) Vedoucí vizuálních efektů Lou Pecora použil při výrobě hořících egyptských stráží metylcelulózu: "Když jsou stráže vrženy proti zdi, roztáhne se, a přesto je zadržena, takže jak se roztáhne, můžete skrz ni vidět kostru a zkapalněné orgány."
- Scéna v obchoďáku byla původně mnohem delší a děti v ní také nakupovaly oblečení (což vysvětluje, proč má Nightcrawler po této scéně na sobě jinou bundu) a Nightcrawler se spontánně přidal ke skupině breakdance.
- Oscar Isaac musel téměř všechny své dialogy v roli Apokalypsy dabovat, protože mikrofony zachycovaly zvuky jeho pohybujícího se gumového kostýmu.
- (asi 5 minut) Původní jezdci Apokalypsy měli různé schopnosti: Válka měla supersílu, Hlad pyrokinezi, Mor telekinezi (jako Psylocke) a Smrt umí vytvářet energetická pole.
- (cca 59 min) Pro široký záběr Osvětimi shora použili odborníci na vizuální efekty referenční materiál z dokumentu BBC "Osvětim: nacisté a konečné řešení"(2005).
- V rozhovoru s Grahamem Nortonem Jennifer Lawrence popsala, že její modrý kostým ve filmu Mystique byl tak těsný a přiléhavý, že musela ve vzpřímené poloze močit trychtýřem.
- (cca 1 h 16 min) Pes, kterého vidíme ve škole Xavier, je domácí mazlíček Bryana Singera Tauntaun, pojmenovaný podle tvora z filmu Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980).
- Ve filmu je Havok starším bratrem Kyklopa. V běžných komiksech je Kyklop starší než Havok. V komiksech Ultimate X-Men byl někdy označován jako starší bratr.
- Alexandra Shippová si oholila hlavu, aby mohla jako Storm nosit číro.
- Dalšími členy Čtyř jezdců v komiksu, kteří nejsou členy frakce v tomto filmu, jsou Wolverine a Caliban.
- Trailer k filmu vyvolal kontroverzi indické vlády, protože použil jméno indického božstva Krišny jako domnělou identitu zmutovaného padoucha. V konečném sestřihu pro kina byl odkaz na Krišnu odstraněn a nahrazen postavami bohů z jiných kultur.
- V komiksu je William Stryker náboženský fanatik a televizní evangelista s vojenskou minulostí a jednoznačnou nenávistí k mutantům. Jako vůdce své tajné polovojenské skupiny Očistitelé páchal zločiny z nenávisti vůči mutantům. Jeho komiksový debut "Bůh miluje, člověk zabíjí" byl hlavní inspirací pro film X-Men 2 (2003). Ten však byl z filmů vyřazen, aby se předešlo náboženským kontroverzím. Místo toho si tento film, stejně jako X2, vypůjčuje prvky od Henryho Petera Gyricha (rovněž bezohledného vládního úředníka) a profesora Andrého Thortona (ten v komiksu vede projekt Weapon X).
- V prvních třech filmech jsou Angel, Psylocke a Jubilee zobrazeni jako mladší než Kyklop, Jean, Storm a Nightcrawler. Jubilee je však zobrazována jako stejně stará jako tato čtveřice, zatímco Psylocke a Angel jsou nyní starší.
- Je to poprvé v sérii, kdy je modré tělo Mystique dosaženo jinak než použitím rozsáhlých tělesných barev a protéz.
- Elle Fanning, Chloë Grace Moretz, Hailee Steinfeld, Saoirse Ronan, Daisy Ridley, Lily Collins, Grace Caroline Currey a Margot Robbie byly zvažovány do role Jean Grey, než byla obsazena Sophie Turner.
- (cca 1h 4 min) Fanoušci si po zhlédnutí filmu Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983) od Jean Greyové vyslechli vtip, ve kterém říká, že třetí film je nejslabší (v narážce na kritiku fanoušků na adresu filmu X-Men: Poslední vzdor (2006)). Scéna však obsahuje i další vtip. Než Jean poznamená, že třetí film je nejslabší, Jubilee řekne, že Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980) byl nejlepší. Bryan Singer údajně v roce 2003 řekl, že si film X-Men 2 (2003) představoval jako filmovou sérii Impérium vrací úder. Fanoušci se shodují, že X2 je nejlepší z prvních tří dílů, někteří tvrdí, že je to nejlepší díl celé série. Navíc to lze považovat za sebemrskačský výpad právě vůči tomuto filmu samotnému, který je třetím dílem trilogie "První třída" (přičemž druhý film "Dny budoucí minulosti" je obecně považován za nejlepší ze všech tří, opět jako "Impérium vrací úder").
- V egyptském průvodu je 295 000 lidí, ale natáčelo se v něm 25 herců a zbytek tvořily vizuální efekty.
- V komiksech se Elisabeth Braddocková alias Psylocke narodila jako britská běloška, která si později natrvalo vyměnila tělo s japonským nindžou jménem Kwannon. Herečka ztvárňující Psylocke, Olivia Munn, je euroasijského původu, což v sobě spojuje obě komiksové národnosti.
- Sophie Turnerová se o roli Jean začala zajímat, když získala ohromnou odezvu v průzkumu mezi fanoušky, kteří se jí ptali, jakou roli by nejraději hrála, a také od svých příznivců na Twitteru. Svůj proces konkurzu a castingu shrnula jako "tři měsíce pekla" - čtení a čekání na další kolo výběru. Ke konci, než byla formálně obsazena, byla ještě více frustrovaná, protože nedostala odpověď od producentů. Ukázalo se však, že zdržení bylo způsobeno jejími smluvními závazky k televiznímu seriálu Hra o trůny (2011), protože Bryan Singer a producenti museli s producenty seriálu vyladit řádný harmonogram natáčení.
- Olivia Munn se původně ucházela o roli Vanessy ve filmu Deadpool (2016), ale producenti a vedoucí castingu usoudili, že se na roli nehodí. Řekli však, že si ji budou pamatovat, a doufali, že s ní budou pracovat na některém z budoucích filmů o X-Menech. Když tedy začal casting na film X-Men: Apokalypsa (2016), vzpomněli si na ni a přivedli ji zpět na konkurz na roli Psylocke.
- Kodi Smit-McPhee (Kurt Wagner/Nightcrawler) měl původně hrát mladého Logana/Wolverina ve filmu X-Men Origins: Wolverine (2009), ale z role odstoupil, aby mohl natočit film "Cesta" (2009).
- Apocalypse debutoval v roce 2016, v roce 30. výročí svého debutu v komiksech X-Men (květen 1986).
- Bryan Singer odmítl film X-Men: Poslední vzdor (2006), aby mohl natočit Superman se vrací (2006). V tomto filmu použil koncepty, které plánoval použít v Posledním vzdoru.
- (cca 18 minut) Kniha, ze které profesor X na začátku filmu vyučuje třídu, je "The Once and Future King", která se ve stejném kontextu objevila v původních X-Menech (2000).
- Scénárista Simon Kinberg uvedl, že s Bryanem Singerem mluvili o tom, že tento film je původem tradičního týmu X-Men, a doufá, že budoucí filmy budou následovat "novou generaci postav X-Men", která naváže na filmy X-Men: První třída (2011), X-Men: Budoucí minulost (2014) a X-Men: Apokalypsa.
- Původně měl být Apokalypsa vesmírnou entitou jako v komiksu, ale Bryan Singer shledal náboženský aspekt postavy zajímavějším a vesmírný prvek z filmu odstranil.
- Pro roli Psylocke doporučil James McAvoy Olivii Munn, aby trénovala boj s mečem: "Naučila jsem se používat obyčejný meč oběma rukama, abych mohla přepínat mezi skutečným mečem a čepelí CGI. Je to sice víc práce pro lidi od speciálních efektů, ale je to docela fajn."
- Podle Simona Kinberga je Apokalypsa nejtemnějším záporákem série: "Nerozlišuje mezi mutanty a lidmi jako ostatní padouši, pouze mezi slabými a silnými. Pro něj je všechno jen jeden obrovský zpackaný svět, který uctívá falešné modly a potřebuje zachránit sám před sebou. Je to bůh ze Starého zákona: "Pokud nebude pořádek a uctívání, pak otevřu Zemi a celou vás spolknu!".
- Navzdory názvu se En Sabah Nur v celém filmu nikdy nejmenuje Apokalypsa. Jako Apokalypsa je označován pouze v traileru.
- Bryan Singer popisuje Apokalypsu jako mutanta, který se chová jako bůh: "Apocalypse pochází z dávných časů a nechápe, že je mutant. Považuje se spíš za boha. Je těžké ho zlomit, proto si myslí, že je bůh. A velké obří ego boha je, že světu chybí řád a úcta/oddanost k němu. Je třeba ho vyřadit, vymazat a znovu vybudovat."
- Odborníci na vizuální efekty záměrně stylizovali Magnetovy schopnosti v tomto filmu podle smyček energie, kterou vydává magnet (siločáry, elektrostatická indukce), a supercelárních mraků (hybrid bouřky a tornáda): "vychází to ze skutečného magnetismu, ale je to zvětšeno a spojeno s povětrnostní událostí. Při manipulaci s kovem se zahřívá a vytváří páru, která tvoří výpary, jež by se shromažďovaly kolem smyček. Vznikne vrstva kovu a připojeného betonu, pak vrstva prachu a úlomků, pak další prach a pára a nakonec mraky."
- V celém filmu se o Storm nemluví jménem, ani jako o Storm, ani jako o Ororo Munroe.
- Do role Apokalypsy byli zvažováni Tom Hardy a Idris Elba, ale nakonec ji dostal Oscar Isaac.
- (v cca 1h 2 min) Apokalypsův citát: "Všechno, co postavili, padne! A z popela jejich světa vybudujeme lepší!" je téměř přímou citací jeho výroku z animovaného seriálu X-Men (1992) ("Z popela tohoto světa vybuduji lepší!").
- Bryan Singer označil tento film za "jakési završení šesti filmů o X-Menech, ale zároveň za potenciální znovuzrození mladších, novějších postav" a "skutečný zrod X-Menů".
- Bryan Singer si vybral Apokalypsu jako protivníka, který zkoumá původ mutantů na Zemi: "Zabývá se prastarým mutantismem, původem mutantského stavu; nebo původem bohů a náboženství. V postavě Apokalypsy se mísí starověké náboženství a kultovnost." A co se týče Apokalypsy?
- (asi v 53. minutě) Když Apocalyse najde Angela, hraje píseň od heavymetalové skupiny Metallica. Jmenuje se "The Four Horsemen" a pochází z alba "Kill 'Em All" z roku 1983.
- Podle Bryana Singera je Apokalypsův hlas směsicí různých zvuků: "Nosí duše mnoha životů a mnoha postav. Má v sobě obsaženo mnoho hlasů, které jsou převzaty z různých rozsahů a tónů."
- Xavierův invalidní vozík v upoutávce je stejný, jaký používal Patrick Stewart ve filmu X-Men (2000).
- V komiksech věk Apokalypsy nesmírně ovlivnil marvelovský vesmír a vedl ke smrti významných postav, jako jsou Peter Parker (který se nikdy nestal Spider-Manem), Namor, Clint Barton, Thor, Carol Danversová, Frank Castle, Victor von Doom, Susan Storm, Ben Grimm a mnoho dalších. Naproti tomu Gwen Stacyová, která v hlavním vesmíru slavně umírá, je naživu. Věk Apokalypsy je alternativní realita označovaná jako "Země-295".
- (cca 1h 2 min) V troskách, které Magneto poprvé zvedne v Osvětimi, je na jednom záběru jasně vidět mince, kterou ve filmu X-Men: První třída (2011) zabil Sebastiana Shawa. Vedoucí vizuálních efektů John Dykstra pracoval na tomto filmu a během střihu si mince všiml a vykřikl: "Hej, máš tu minci - úžasné - líbí se mi to!".
- (asi v 36. minutě) Michael Fassbender improvizoval hlášku "Tohle ode mě chceš?".
- Pro roli Charlese Xaviera si James McAvoy oholil hlavu. Ve skutečnosti to udělal ještě před zahájením práce na filmu X-Men: První třída (2011), než se dozvěděl, že producenti chtějí, aby měl Xavier plnou hlavu vlasů, a donutili ho nosit prodloužené vlasy.
- Je to poprvé, co se bratři Summersovi, Scott Summers (Kyklop) a Alex Summers (Havoc), objeví společně v hraném filmu. V komiksech byl ještě jeden bratr, Gabriel Summers (Vulcan), ale ten se v žádném seriálu ani filmu neobjevil, a tak se tvůrci rozhodli, že dva bratři ve filmu stačí.
- Film měl mít podtitul "Age of Apocalypse" podle stejnojmenného komiksu, ale ten byl změněn na "Apocalypse" kvůli zlověstnějšímu názvu a také aby se předešlo srovnání s Avengers: Age of Ultron (2015), Transformers: Zánik (2014) a Věčně mladá (2015).
- Zejména u Psylocke, Nightcrawlera a Cyclopse bylo oblečení a vzhled postav navrženo tak, aby vzdávalo hold jejich komiksovým předlohám, což se liší od minulých filmů, kdy X-Meni používali standardní černé kožené uniformy. Kyklopův kostým je převzat z modrožlutého návrhu Jima Leeho z 90. let.
- V komiksech je Mystique matkou Nightcrawlera a byla nucena ho opustit, ačkoli to v tomto filmu ani ve filmu X-Men 2 (2003) není nikdy přiznáno ani naznačeno. Jennifer Lawrence však ve vedlejší scéně pronesla hlášku, v níž přiznává, že Nightcrawler je jejím synem, kterého jí dal Azazel; tento záběr je uveden v gag reelu.
- (asi ve 43. minutě) Když Apokalypsa přijde do Stormova domu, v televizi jí hraje epizoda Star Treku (1966) Who Mourns for Adonais? (1967), jejíž příběh odráží Apokalypsovo vlastní chování. V epizodě se mocná entita, která byla na staré Zemi uctívána jako bůh, setkává s moderními lidmi a po zjištění, že pro staré bohy už nemají využití, dostává záchvat vzteku.
- Ačkoli se ve filmu neobjeví, Sir Patrick Stewart žertem informoval Bryana Singera, že by byl ochoten hrát Mystique, kdyby Jennifer Lawrence "začala hrát". Řekl: "Jsem připraven být nahý, natřený na modro, a svět je na to připraven také."