Zajímavosti o Slečna Marplová: Karibské tajemství (6/1)

74%

Zajímavosti 8

  • Slečna Marplová vytáhne z Luckyho tašky nějakou neznámou látku, podá ji Jacksonovi a zeptá se: "Je to jed, nebo lék?" Jackson ji otestuje tak, že do ní namočí prst a dotkne se jí na jazyku - to by bylo velmi nerozumné, kdyby se ukázalo, že je to jed, a Jackson, který byl v armádním zdravotnickém sboru, by to věděl.
  • Když se slečna Marplová stará o Molly, jde do koupelny. Vypínače světel v místnosti jsou příliš moderní na dobu, do které je film zasazen.
  • Výchozí román byl věnován Johnu Cruikshankovi Roseovi, architektonickému kreslíři, s nímž se Agatha Christie a její manžel Max Mallowan spřátelili v roce 1928.
  • Místní policejní náčelník se odvolává na "policii Ste. Honore". Vesnice ve filmu Smrt v ráji, policie a stanice se také jmenují Ste. honore.
  • Podle Agathy Christie byl román inspirován jejími šťastnými vzpomínkami na návštěvu Západní Indie.
  • V epizodě je použita fiktivní verze známého ornitologa Jamese Bonda (1900-1989), odborníka na ptáky Karibiku. Ian Fleming pojmenoval svého fiktivního špiona po tomto ornitologovi.
  • Román "Karibská záhada" vyšel v roce 1964 a představuje postavu bohatého obchodníka Jasona Rafiela. Jeho příběh pokračuje v románu "Nemesis" (1971), kde Jason umírá, ale posmrtně pověřuje Jane Marplovou úkolem.
  • Mezi hosty je i postava Iana Fleminga, který píše špionážní román, ale chybí mu jméno hlavního hrdiny. Slečna Marplová ho pak pozve na přednášku o ptácích, kterou vede jistý James Bond. To je zjevně narážka na skutečného Iana Fleminga, který se k napsání bondovských románů inspiroval v Karibiku a který špiona pojmenoval podle ornitologa a populárního spisovatele o ptácích v Karibiku. Skutečný ornitolog James Bond byl však Američan a narodil se i zemřel ve Filadelfii. Ornitolog Bond v tomto díle má silný britský přízvuk, hraje ho Charlie Higson, který napsal jak scénář k tomuto dílu, tak řadu dětských knih o Jamesi Bondovi mladším, navíc se v této dramatizaci ornitolog představí jako "Bond, James Bond", načež je vidět, jak si Fleming něco čmárá do poznámkového bloku. Zatímco ve filmech o Jamesi Bondovi je tato věta všudypřítomná, v žádném z románů Iana Fleminga se tajný agent takto nepředstavil.