Zajímavosti o Steekspel

60%

Zajímavosti 12

  • Slovo "Steekspel" v nizozemštině doslova znamená: souboj nebo klání. Znamená také intriky nebo machinace.
  • Název "Steekspel" vybral Paul Verhoeven ze seznamu 3 400 jmen navržených veřejností.
  • Jeden z hlavních aktérů Jochum ten Haaf se do soutěže přihlásil se dvěma scénáři a jako pseudonym použil "Murphy", což je jméno hlavní postavy Verhoevenova filmu "RoboCop" (1987).
  • Kvůli padesátiminutové stopáži se film v Nizozemsku nedostal do kin, ale byl promítán prostřednictvím systému "film on demand" (wewantcinema), kdy si lidé museli předem zakoupit vstupenky a při dostatečném počtu prodaných kusů se hrál ve vybraných kinech. Filmu předcházel 40minutový making-of, aby byl celovečerní.
  • "Paul Verhoeven" shromáždil příspěvky od více než 35 000 účastníků během 39 týdnů. Z tisíců došlých scénářů prý nebyl ani jeden, který by chtěl vzít do výroby.
  • Logo společnosti "Albrecht Construct", které je vidět na několika záběrech, navrhla žena z řad veřejnosti.
  • Paul Verhoeven byl z výsledku experimentálního uspořádání filmu poněkud zklamán. Ačkoli se nechal slyšet, že se mu natáčení filmu v Nizozemsku opět líbilo, během produkce zjistil, že hledání talentovaných scenáristů a herců nepřineslo kýžený výsledek. Film se natáčel v samostatných sekvencích a na každou sekvenci se také předkládaly scénáře. To znamenalo, že Verhoeven nikdy neměl jasnou představu o celkovém příběhu až do konce, což jemu i hercům ztěžovalo režii jejich výkonů. Mnoho scénáristů také radikálně měnilo tón příběhu při přechodu z jedné sekvence do druhé (např. z ničeho nic zapojení mafie). Z mnoha předložených scénářů neexistoval jediný, který by se mu líbil celý, takže konečný scénář pro natáčení byl kombinací několika verzí a většina amatérských herců byla nahrazena profesionálními. Neměl proto chuť na tento experiment navazovat.
  • Film byl natočen v rámci projektu Entertainment Experience, experimentu s účastí diváků, kdy měla být produkce filmu spojena s hledáním talentů podobně jako v soutěži "American Idol". Aspirující filmaři byli vyzváni, aby použili tři minuty (napsané "Kimem van Kootenem") jako základ pro napsání celého filmového scénáře a zaslali jej, z nichž Paul Verhoeven vybere svou oblíbenou verzi k režii. K účinkování ve filmu byli zpočátku lákáni amatérští herci. Verhoeven však nakonec natočil film "Steekspel" (2012) s profesionálními herci a zaslané scénáře nepoužil. Scénář napsal společně s Robertem Alberdingkem Thijmem na základě několika nápadů, které získali z přihlášených filmů.
  • Podle Paula Verhoevena ve většině předložených scénářů, které obdržel, manželka otevřeně odsuzovala manželovy mimomanželské vztahy. Rozhodl se to ignorovat místo toho, aby to manželka za určitých podmínek stoicky akceptovala, což mu připadalo jako mnohem zajímavější a méně předvídatelná situace.
  • Paul Verhoeven odhaduje svůj podíl na celkovém scénáři na 50 nebo 60 %.
  • Zúčastnění diváci také vytvořili filmové štáby, které natáčely sekvenční scénáře. Některé týmy v průběhu projektu odpadly, jiné natočily 8 sekvencí a umístily je na internet. Paul Verhoeven s těmito týmy k jejich frustraci nikdy nekomunikoval. Zejména jeden tým, IO film productions, si místo toho najal veterána Stephana Brenninkmeijera a natočil jejich obdobu filmu s názvem: "Lotgenoten" (2013). Na rozdíl od "Steekspel" se "Lotgenoten" dočkal v Nizozemsku oficiálního uvedení do kin.
  • Paul Verhoeven nazval tento projekt svým filmem "14ВЅ"; vtipná narážka na Felliniho mistrovské dílo 8ВЅ (1963) měla naznačit, že Verhoeven považuje tento projekt pouze za "poloviční film".