Zajímavosti 80
- Pořad používá zpětné vzkazy, hádanky a různé kódy a kryptogramy, které mají diváci rozluštit, aby odhalili tajné zprávy. Tyto zprávy lze nalézt na očích na konci titulků v každé epizodě a skryté v průběhu samotných epizod a obvykle používají šifru atbash, caesar nebo vignere. Někdy lze ze vzkazů vyluštit něco komického, ale jindy to bude něco vážnějšího, co odhalí náznaky a důležité indicie pro další epizody nebo dokonce další informace o příběhu a postavách. Podle Alexe Hirsche kódy pro každou epizodu vypisuje on sám a vkládá je do epizody na poslední chvíli.
- 20. listopadu 2015 oznámil Alex Hirsch na svém Tumblru, že Městečko Záhad končí druhou sérií v podobě hodinového finále seriálu. V příspěvku na Tumblr Hirsch uvedl, že seriál se neruší, ale končí, a že to bylo stoprocentně jeho rozhodnutí, nikoliv společnosti Disney. Hirsch uvedl, že příběh Městečko Záhad plánoval od začátku a že se prostě jen blíží svému přirozenému konci. Hirsch nikdy nechtěl, aby seriál Městečko Záhad pokračoval v několika sezónách jen proto, že byl populární, dokud neupadne v zapomnění jako řada jiných dětských kreslených seriálů. Kromě toho Hirsch také uvedl, že ukončením seriálu po druhé sezóně to pouze znamená, že tato kapitola příběhu je uzavřena a on prozatím skončil s vyprávěním příběhu. Hirsch fanouškům rád připomněl, že si nechal otevřené dveře pro budoucí příběhy Městečko Záhad a že by byl ochoten se do světa Městečko Záhad někdy v budoucnu vrátit.
- Na rozdíl od většiny západních animovaných seriálů, kde mají postavy buď čtyři, nebo pět prstů, se v Městečko Záhad daří kombinovat postavy s oběma čísly. Podle bývalého scénáristy/kreativního ředitele seriálu Micheala Riandy je to proto, že některé postavy vypadají lépe, když mají 4 nebo 5 prstů.
- Záhadná bouda je založena na Oregonském víru, turistické pasti, se kterou se Alex Hirsch setkal při návštěvě Oregonu během svých vysokoškolských studií.
- Bill Cipher, snový démon, vidí skrze svá vyobrazení (trojúhelník s okem). Jeho vyobrazení jsou v seriálu všude, což znamená, že se objevuje v každé epizodě seriálu. Štáb stojící za seriálem umístil jeho vyobrazení všude, aby diváci věděli, že rodinu Pinesových sleduje VŠUDE.
- Postava Mabel je založena na dvojčeti Alexe Hirsche, Ariel. Inspirací pro postavu Grunkla Stana byl pro Alexe Hirsche jeho vlastní dědeček. Soos je založen na starém kamarádovi Alexe Hirsche z vysoké školy jménem Jesús Chambrot.
- Předpokládá se, že seriál Městečko Záhad se nachází v paralelním vesmíru k seriálu Rick a Morty z produkce Adult Swim. V jedné z epizod seriálu Městečko Záhad proletí Stanův hrnek s kávou, zápisník a pero portálem, který sleduje. V jedné z epizod seriálu Rick a Morty jsou tytéž tři předměty vidět, jak propadávají portálem v pozadí.
- Na konci úvodní písně se ozve šepot, který zní jako "I'm still here." v první sérii. Obrácením zvuku zjistíme, že se říká "tři písmena zpět". V pozdějších epizodách říká "prohoďte a se z" a ještě později říká "26 písmen". Ve druhé sezóně říká "key vigenère". Všechno to jsou narážky na kryptogram na konci epizody. V díle "Není takový, jak se zdá" je šeptanda změněna na "Není takový, jak se zdá".
- Alex Hirsch založil celý seriál na vzrušujícím létě, které si přál prožít jako dítě se svým dvojčetem Ariel. Protože většina jejich skutečných lét byla dost nudná, trávil Hirsch čas sněním o setkání se skřítky nebo řešením záhad.
- Alex Hirsch vytvořil skutečnou honbu za pokladem s názvem "Cipher Hunt". Cílem této honby bylo najít skutečnou sochu Billa Ciphera, která se krátce objevila v titulcích finále seriálu, a to tak, že získáte indicie a rozluštíte kódy, hádanky a vzkazy ukryté na různých místech po celém světě! Některé nápovědy byly nalezeny až v Rusku a Japonsku, ale většina z nich se nacházela v USA. Jedna z nápověd zahrnovala skládačku o 2000 dílcích, jejíž složení trvalo fanouškům téměř týden a půl a téměř vždy na ní někdo pracoval. Při práci na skládačce se někteří fanoušci střídali ve spánku a jiní nespali vůbec. Po dlouhých dvou týdnech byla socha nalezena v lese v městečku Reedsport ve státě Oregon. Ti, kteří se k soše dostali jako první, obdrželi odměnu, i když někteří by řekli, že při lovu šlo hlavně o cestu, a ne o cíl. Hon začal 20. července 2016 a skončil 2. srpna 2016. Jak socha Billa Ciphera, tak hádanka Lov na šifru jsou nyní vystaveny v Confusion Hill, turistické pasti velmi podobné tajemné chatě. V obchodě se suvenýry je také truhla s pokladem, kterou si fanoušci mohou odnést a zanechat v ní poklady pro budoucí Lovce šifer, a také deník, do kterého si fanoušci mohou zapsat, z jakého státu nebo země cestovali, čas a datum, kdy "našli Billa", a také uvést předmět(y), které v truhle s pokladem zanechali.
- O namluvení Billa byl požádán filmový režisér David Lynch, ale odmítl. Alex namluvil postavu, která podle jeho slov působí "špatným dojmem" Lynche.
- V pozadí několika epizod se objevuje tvůrce Alex Hirsch. Je to muž v červené flanelové bundě a červenohnědými vlasy.
- Symbol na Stanově fezu (tvar půlměsíce) byl v polovině první série změněn kvůli problému se zemí, kde byl tento symbol považován za urážlivý. V epizodě "Boss Mabel" (2012) sežral kozel Gompers Stanův fezu během titulkové scény. V následující epizodě "Bottomless Pit!" (2012) se Stan objevuje s jiným symbolem na klobouku (tvar připomínající Pac-Mana). Stejný symbol byl použit i v úvodní sekvenci. Je zvláštní, že symbol nebyl změněn na obrázku s kolem Billa Ciphera zobrazeném během posledního zlomku sekundy úvodního záběru.
- Pokud si na Google Maps vyhledáte místo Městečko Záhad, dostanete se na stránku The Oregon Vortex.
- Wendy a Robbie se seznámili na oslavě narozenin v páté třídě. On ji tahal za copánky a ona ho udeřila do obličeje a vyrazila mu zub. On si to pamatuje, ale ona ne.
- Alex Hirsch by si přál, aby natočil více epizod, které se točí kolem Wendy.
- Dipper a Mabel Pinesovi pocházejí z Piedmontu v Kalifornii, odkud pochází i tvůrce seriálu Alex Hirsch.
- Některé nevyužité nápady na epizody zahrnují: Stan by si založil vlastní náboženství s názvem "Stanentologie", jehož svatou knihou by byla 300stránková příručka o podplácení zvaná "Brible", Wendy by získala schopnost ovládat počasí, Dipper a Mabel by vyhráli výlet na sraz dvojčat, kde by si uvědomili, že jsou nejnudnější dvojčata na světě, a tak by se pokusili získat moc nad ostatními dvojčaty, Dipper by potkal své budoucí já, Mabel by na výměnném setkání našla svetr, který je pronásledován duchem staré dámy, která zemřela a která ho nosila a která ji posedla. Do města přijíždí Stanův starý kamarád motorkář, který je prokletý jako Ghost Rider, Waddles onemocní těžkou nemocí a Mabel je nucena navštívit Gideona ve vězení, protože to byl on, kdo měl protilátku, Stan vezme děti na výlet do lesa a ubytuje se v chatě bezhlavého lovce démonů a Dipper a Mabel se setkají se záhadnou sběratelkou panenek, která z nich chce udělat součást své sbírky.
- V rozhovoru s tvůrcem Alexem Hirschem prozradil, že je velkým fanouškem Akt X, a to už od dětství, a že seriál Městečko Záhad jím byl při svém vzniku velmi ovlivněn.
- Soos píše fan fiction o rodině Pinesových (hlavně o Grunkle Stanovi).
- Podle Alexe Hirsche jsou křestní jména Dipper a Mabel prostředními jmény jejich rodičů.
- Limonáda Pitt Cola není jen vtip (kvůli broskvovému kousku uvnitř), ale je to odkaz na Joea Pitta, jednoho z režisérů seriálu.
- Dipper si pro sebe napsal znělku a zpívá si ji ve sprše.
- Dítě času je "posledním synem vyhynulé rasy časových obrů" (podle Billa Ciphera).
- V celé druhé sezóně se na různých místech epizod objevují náhodná slova vyrytá do pozadí. Tato slova jsou ve skutečnosti klíče k vyřešení Vigenèrových šifer, které jsou uvedeny na kousku skládačky po titulcích. Tyto dílky skládačky do sebe zapadají a vytvářejí šifrovací stránku, v jejímž středu jsou obličeje Grunkla Stana a Grunkla Forda. Spolu s těmito šiframi jsou po titulcích v částech "Kryptické stránky" k vidění kombinace Atbash, Caesar a číslované šifry.
- Uznávaní filmoví tvůrci a autoři Guillermo Del Toro a R. L. Stine jsou fanoušky této série.
- Když se Alex Hirsch na Twitteru ptal na náboženské vyznání rodiny Pinesových, tvrdil, že Stan a Ford byli vychováni jako Židé, ale později oba konvertovali k ateismu. Zatímco Dipper a Mabel byli vychováni jako Agnostici, ale na Mabelino naléhání slaví všechny svátky pro potěšení.
- V pilotním díle seriálu Městečko Záhad se kniha, kterou má Dipper, nejmenuje "Journal 3", ale "Dr. Crackpot's Book of the Damned".
- Městečko Záhad bylo inspirováno skutečným městem Boring ve státě Oregon.
- Když je měňavec na konci "Into The Bunker" zmrazen, promění se v Dippera, který se tváří zděšeně a tvrdí, že to bude jeho poslední podoba, kterou na sebe kdy vezme. Na konci "Northwest Mansion Mystery" se Dipper promění ve dřevo a nasadí stejný výraz, o kterém měňavec řekl, že to bude jeho poslední podoba.
- Pilotní díl seriálu Městečko Záhad, který byl použit při prodeji společnosti Disney, nebyl původně několik let odvysílán a nebyl zveřejněn. Na internetu bylo k dispozici několik jeho screenshotů, ale bez hlasů, hudby, animace atd. Až v rámci "honu na šifru" v roce 2016 Alex Hirsch slíbil, že nevysílaný Pilot konečně uvolní pro veřejnost, ale pouze v případě, že fanoušci složí 2000 dílků skládačky, která byla nápovědou v honu. Trvalo to týden, ale fanouškům se skládačku podařilo složit. Po jeho dokončení se Alex Hirsch nečekaně objevil, skládačku podepsal a poté se s přítomnými fanoušky podepisoval a fotil. Hirsch svůj slib dodržel a za několik týdnů po honu nahrál na internet pilotní díl seriálu Městečko Záhad. Pilot nyní najdete také na sběratelské edici kompletního seriálu Městečko Záhad na DVD/Blu-Ray, která vyšla v roce 2018.
- Mabel šla jednou do nemocnice, protože snědla nálepky na podrbání a očichání.
- Northwest Mansion Mystery byla první epizoda, ve které se Stan neobjevil. Nebyla o něm ani zmínka. Bylo to podruhé, kdy se Soos neobjevil, ale bylo to poprvé, kdy o něm nebyla ani zmínka.
- Gideonovi je nejméně 10 let a je vidět jako dítě, když Dipper a Mabel cestují zpět v čase v Blendinově hře.
- Podle Dippera není Městečko Záhad na většině map. Na stránce Stanovy kampaně na Twitteru Stan vysvětluje, že důvodem je "pěstní souboj s tvůrcem státních map", kvůli kterému bylo Městečko Záhad před lety z map odstraněno - součástí Stanovy kampaně bylo vrátit Městečko Záhad zpět na mapu.
- Nadpřirozená bytost, na kterou bylo upozorněno v seriálové minisérii "Dipperův průvodce po nevysvětlitelných věcech" a která se jmenuje Hide-Behind, byla nejprve popsána podobně jako populární městská legenda Slenderman. V podobném duchu se nesl i oblíbený meme seriálu Městečko Záhad, kdy se Slenderman v jednotlivých epizodách objevoval v mnoha nejasných podobách, které ho ukazovaly ve photoshopu na záběrech z epizod, přestože se nikdy oficiálně neobjevil až v grafickém románu Gravity Falls s názvem "Lost Legends".
- Stan nazpíval píseň "The Stan Wrong Song", která zazněla v závěrečných titulcích epizody "Boss Mabel" (2012), 48krát, než se mu to povedlo.
- V úvodu filmu je na zlomek vteřiny vidět Yetti. Na to upozorňuje Bill Cipher v epizodě "Dreamscaperers" (2012), když zobrazí sekvenci obrázků, která ukazuje, že ví spoustu věcí, i když se pravděpodobně jedná jen o velikonoční vajíčko.
- V "The Last Mabelcorn" je na Mabelině seznamu dobrých skutků "Zrušit volební kolegium".
- Grunkle Stan praktikuje stejný trik s mincí už od roku 1982 a stále ho neumí.
- V roce 2013 podnikl Alex Hirsch se skupinou Gravity Falls čtyřdenní výlet nazvaný "Mystery Tour 2013", aby našel "nejpodivnější turistické pasti" po celém Oregonu a severní Kalifornii. Hirsch a spol. po sobě zanechali několik kreseb Billa Ciphera na různých místech, jako jsou telefonní sloupy, cedule a popelnice, a jejich fotografie zveřejnili na Twitteru, aby je fanoušci mohli najít. Fanoušci, kteří se vyfotili na stejných místech, získali různé "tajemné ceny".
- V úvodní sekvenci filmu Phineas & Ferb (2007) ukazují "něco, co neexistuje", co připomíná želvu smíchanou s jednorožcem; podobný tvor se objevuje v Záhadné boudě jako kostra, často používaná jako provizorní stůl.
- Alex Hirsch namluvil více než pět postav seriálu Městečko Záhad, včetně Grunkla Stana, Soose, starého muže McGucketa, Billa Ciphera a skřítků.
- Bill Cipher měl mít původně zelenou barvu podle dolarové bankovky, po které byl pojmenován. Jeden z výtvarníků si ale myslel, že by vypadal jako list, a tak ho místo toho přebarvili na žluto.
- Bill Cipher měl mít původně v 1. díle Weirdmageddonu vlastní Villain Song s názvem "It's Gonna Get Weird". Píseň byla bohužel kvůli časové tísni vystřižena, ale na YouTube si můžete prohlédnout celý animovaný film a ve speciálních materiálech kompletního boxu seriálu Městečko Záhad i vymazanou scénu.
- Dipper je jedinou postavou, která se objevila ve všech dílech seriálu. Mabel je v každé epizodě kromě "Weirdmageddonu: Záhada severozápadního sídla" a Soos je v každé epizodě kromě "Iracionálního pokladu" a "Záhady severozápadního sídla".
- U příležitosti vydání deníku 3 uspořádala galerie Nucleus v kalifornské Alhambře výstavu umění Městečko Záhad s názvem "Farewell to the Falls: A Gravity Falls Art Show" ve dnech 6.-21. srpna 2016. Více než 50 umělců, z nichž mnozí pracovali na seriálu, vystavovalo svá díla a tvůrce seriálu Alex Hirsch zde rozdával autogramy. Někteří fanoušci kvůli výstavě přespali v kempu a některá díla se prodala za více než 1 000 dolarů.
- Dipperův klobouk měl být původně červený (pravděpodobně jako odkaz na červený les), ale Alex Hirsch si myslel, že vypadá příliš jako klobouk Ashe Ketchuma z Pokémonů, a tak ho změnil na modrý.
- Ve skutečném vydání Deníku 3 se ukázalo, že Gruncle Stan v epizodě "Země před sviněmi" ukradl z jeskyní dinosauří vejce, ze kterého se vylíhlo mládě Compsognathuse, které pojmenovali Compy. Compy vybíral kapsy turistů, odháněl zákazníky a bral jim peníze. V důsledku toho museli Compyho dát pryč k farmáři Sprottovi.
- Dipperovou oblíbenou kapelou je nerdská rocková skupina "The Bad First Impressions". Tajně však poslouchá i hity z Top 40.
- V několika epizodách se objevuje odkaz na větu "Nikomu nevěř". Jedná se o přímý citát ze seriálu Akta X, který seriál silně ovlivnil.
- Tvůrce Alex Hirsch chtěl původně Billa Ciphera pojmenovat Bill Black, protože se mu zdálo, že slovo "Black" zní temně a tajemně, což se k Billově postavě hodí. Společnost Disney však byla proti tomuto jménu, protože se obávala, že ji skutečná osoba jménem Bill Black zažaluje. Hirsch se nakonec pro příjmení postavy rozhodl pro slovo "Cipher", protože mu připadalo stejně temné a tajemné.
- Tvůrce Alex Hirsch je demokrat a velmi se angažuje v politice. Provedl několik charitativních živých přenosů, v nichž kreslil postavy z Městečko Záhad, aby získal peníze pro různé levicové organizace, včetně Planned Parenthood, The American Civil Liberties Union, The Southern Poverty Law Center, The Natural Resources Defense Council, Direct Relief, The Trevor Project a RAICES. Celkem se na těchto akcích od roku 2018 vybralo přes 270 000 dolarů.
- Zlý démon Bill Cipher vychází ze symbolu Oka Prozřetelnosti, ale nosí cylindr a motýlka.
- Mabelin pruhovaný duhový svetr v "The Love God" má odkazovat na duhovou vlajku hrdosti.
- Jediný svetr, který má Mabel na sobě více než jednou, je svetr s padající hvězdou. Nosí ho v dílech S1 E1 "Tourist Trapped", S1 E4 "The Hand That Rocked Mabel" a v dílech 2 a 3 série "Weirdmageddon". Nosí ho také v titulkové sekvenci. Technicky stejný svetr nosí Mabel i v epizodách "Není takový, jaký se zdá" a "Příběh dvou Stanů", ale události, které se v obou epizodách odehrávají, jdou za sebou, takže by si svetr nemohla vyměnit.
- Když byl tvůrce Alex Hirsch na Twitteru dotázán na politické postoje postav, prohlásil, že Dipper bude demokrat, Mabel bude členkou Strany zelených, Grunkle Stan bude libertarián, Gideon bude republikán, Robbie bude apolitický a Soos bude nerozhodný.
- Blendinovo jméno (Blendin Blandin) je slovní hříčka, protože je skrytý v pozadí. Prolíná se s davem.
- Časoví agenti, kteří se v seriálu objevují a přijímají Blendina, se jmenují "Lolph" a "Dundgren", což je zřejmý odkaz na Dolpha Lundgrena.
- Na Soosově poznávací značce je napsáno "FIXINIT1", což je zároveň heslo k jeho počítači.
- Alex Hirsch přišel na název Gravity Falls (Městečko Záhad), když procházel kolem House of Pies v Los Angeles.
- Během tří let po skončení seriálu Městečko Záhad bylo každé léto vydáno několik produktů souvisejících s Městečko Záhad. V létě 2016 to byl "Deník 3", "Dipper a Mabel a prokletí pokladu pirátů času", "hon na šifry" a oficiální umělecká výstava Městečko Záhad. V létě 2017 vyšel "Journal 3 special edition" a oficiální omalovánky Městečko Záhad: "Nevybarvuj tuto knihu! Je prokletá!" A v létě 2018 vyšel kompletní seriál Městečko Záhad na DVD/Blu-Ray a "Gravity Falls Lost Legends".
- Slogan The Gravity Falls Gossiper zní "Now With Less Typo".
- Zatímco v závěru finále se zdálo, že Stan získal zpět své vzpomínky během několika minut. Skutečná verze Deníku 3 odhaluje, že ve skutečnosti šlo o několikatýdenní proces, během něhož ho Dipper, Mabel a Ford vzali do celého města, setkali se s každým, koho kdy podvedl, krmili ho jeho oblíbenými jídly, četli mu jeho oblíbené knihy, ukazovali mu videa s ním a Fordem jako dětmi a mnoho dalšího.
- Seriál Městečko Záhad má dvě vazby na Scooby-Doo. Postavu Wendy namluvila Linda Cardellini, která hrála Velmu ve dvou hraných filmech Scooby-Doo, a Grey Griffin (dříve Grey DeLisle), který namluvil Daphne v mnoha animovaných filmech Scooby-Doo, pravidelně dodává další hlasy pro "Městečko Záhad".
- Důvodem, proč se Stanovi ve finále vrátily vzpomínky, bylo to, že Alex Hirsch zoufale chtěl, aby se Stan s Dipperem a Mabel emotivně rozloučili, až bude čas jít domů. A věřil, že by to nebylo možné (nebo tak působivé), kdyby si je Stan nepamatoval.
- Názvy epizod často odkazují na filmy, například: Příklady: The Time Traveler's Pig, Fight Fighters, Little Gift Shop of Horrors, Soos and the Real Girl a Tourist Trapped.
- Podle skutečné verze Journalu 3 lze účinky paměťových zbraní zvrátit tím, že si prohlédnete obrázky/videa zapomenutých věcí. A že čím dříve si zmíněné věci připomenete, tím kratší dobu trvá, než se účinky zvrátí. To je důvod, proč se Stanovi vzpomínky vrátily během několika týdnů, ale McGucketovi trvalo měsíce, než se mu vzpomínky plně vrátily.
- Jména několika postav odkazují na věci ze skutečného života. Dipper je pojmenován podle souhvězdí Velkého vozu (kvůli tomu, že má Velký vůz v podobě mateřského znaménka na čele), Bill Cipher je pojmenován podle dolaru BILL a kola CIPHER a Pacifica Northwest je pojmenována podle The Pacific Northwest.
- Na konci úvodního intra se zobrazí obrázek kola s Billem Cipherem uprostřed a symboly kolem něj. Každý symbol představuje určitou postavu v seriálu, ačkoli význam symbolů je odhalen až ve finále seriálu. Na obrázku je také zobrazen kód společnosti Konami a kryptogram, na kterém je napsáno "Stan není tím, čím se zdá". Jedná se o odkaz na "Sovy nejsou tím, čím se zdají" ze seriálu Twin Peaks a předznamenává epizodu "Není tím, čím se zdá".
- Před premiérou 2. série zveřejnil uživatel serveru 4Chan na webových stránkách obrázek, na kterém postava Old Man McGucket sedí u stolu a píše si deník. Je také vyobrazen, jak má pod normálně obvázanou pravou rukou šest prstů, což naznačuje, že psal tři deníky, které jsou vidět v průběhu seriálu. Obrázek vypadal jako oficiální produkční kresba nakreslená štábem seriálu Městečko záhad a uživatel, který obrázek zveřejnil, tvrdil, že si ho všiml při prohlídce studia Disney TVA. V 7. epizodě 2. série se však ukázalo, že Old Man McGucket ve skutečnosti není autorem deníků. Tvůrce Alex Hirsch později prozradil, že tento obrázek nechal nakreslit umělce, který na seriálu pracoval, a poté jej vypustil na internet, aby záměrně zmátl fanoušky v jejich teoriích o tom, kdo je autorem deníků. Po zralé úvaze je tento incident označován jako "McGucketův podvod".
- Jméno hlavního hrdiny Dipper Pines je ve skutečnosti přezdívka, kterou dostal kvůli mateřskému znaménku na čele, které vypadá jako Velký vůz. Jeho skutečné křestní jméno nebylo v seriálu odhaleno. Teprve později po skončení seriálu bylo odhaleno, že Dipperovo křestní jméno je Mason. Inspirací pro Dipperovo mateřské znaménko bylo dětství Alexe Hircha. Když měl jeden z jeho přátel velké problémy s akné. Hirsch si do svého skicáku zakresloval konstelace kamarádova akné a jednoho dne zjistil, že jeho akné tvoří na čele dokonalý Velký vůz.
- Ještě před vydáním této epizody se v upoutávce na 2. sérii na Comic Conu v San Diegu objevily četné ukázky z epizody "Soos and The Real Girl", konkrétně záběry oživlých animatroniků útočících na hlavní herce. Od té doby až do vydání epizody se mnozí domnívali, že se jedná o přímý odkaz na populární hororovou herní sérii Five Nights at Freddy's (Pět nocí u Freddyho). Bylo však potvrzeno, že tomu tak není, protože nápad na epizodu i četné scény byly animovány a dokončeny ještě před vydáním hry.
- Během scény honičky ve filmu Weirdmageddon: Část 1" projdou Dipper a Wendy portálem a na chvíli je osobně ztvární Jason Ritter a Linda Cardellini, stejní herci, kteří namluvili animované postavy.
- Přestože Alex Hirsch namluvil Gruncle Stana, nejstaršího z hlavních hrdinů, je ve skutečnosti nejmladším z hlavního obsazení. Je mladší než Jason Ritter o 5 let, Kristen Schaal o 7 let a Linda Cardellini o 10 let. Hirsch je také o 30 let mladší než J. K. Simmons, který ztvárňuje Stanovo dvojče Forda.
- Téměř ve všech propagačních ukázkách na budoucí epizody seriálu Městečko záhad je hned po titulní kartě Disney XD nebo Disney Channel k vidění zlomek sekundy záběru na Šifrovací kolo z Deníků, které napsal strýček Ford. Po 17. epizodě 2. série, Dipper a Mabel vs. budoucnost, se v propagačních ukázkách na 18. epizodu, Weirdmageddon Part 1, toto Šifrovací kolo zobrazuje poněkud jinak, protože kresba Billa je nahrazena roztrženou dírou v jeho tvaru, která zdobí stránku místo něj. To je odkaz na to, jak Bill Cipher konečně unikl z Říše nočních můr a zničil trhlinu mezi svou a pozemskou dimenzí, což mu umožnilo skutečně nabýt podoby.
- V mnoha epizodách se objevují narážky na blížící se apokalypsu. Bill Cipher se o nástupu "něčeho velkého" zmiňuje v epizodách Dreamscaperers a Sock Opera, Gideonovi také říká, že na něčem pracoval, a popisuje "blížící se temnotu. Přijde den, kdy se změní všechno, na čem vám (rodině Pinesových) záleží". V epizodě "Into The Bunker" je možné vidět, že Autor předpověděl katastrofickou událost a připravil si dostatek zásob, aby mu vydržely několik desetiletí.
- Během představení se několikrát objeví číslo 618, které odkazuje na narozeniny Alexe Hirsche, 18. června. Příkladem je číslo na pokladně v Tajemné boudě v úvodní znělce, adresa Tajemné boudy, číslo namalované na zadní části Gideonova náklaďáku v 1. díle Weirdmageddonu a číslo experimentu pro kvantový destabilizátor strýčka Forda z téže epizody.
- Scéna honičky na konci "Weirdmageddon Part 1", kdy jsou Dipper a Wendy pronásledováni pustou krajinou, je odkazem na film Šílený Max: Zběsilá cesta (2015), stejně jako na jednoho z Gideonových diskontinuitních Bojovníků silnic, který se Maxovi podobá.
- Podle komentářů na DVD bylo vyvrcholení epizody Not What He Seems (2015) inspirováno vyvrcholením anime FLCL (2000).