Zajímavosti 10
- Posledním filmem, ve kterém režíroval Vlastu Buriana Martin Frič, byla tato spolupráce. Pokud nepočítáme Burianovu menší poválečnou roli v Zaostřit, prosím, šlo o jejich závěrečný společný projekt.
- Vladislav Vančura vytvořil původní scénář k tomuto filmu a měl záměr jej také režírovat, což se však nepodařilo realizovat. Později scénář upravil a rozšířil do literární podoby, která vyšla jako román pod názvem Konec starých časů.
- Oldřich Nový byl ve skutečnosti o dva roky starší než Jaroslav Marvan, který v příběhu ztvárňuje jeho otce. Zároveň byl dokonce o několik týdnů starší než Čeněk Šlégl, jenž hraje postavu jeho údajného otce.
- Zámek baronů náleží dnes jednomu z potomků proslulého barona Prášila. Pověst vypráví, že pradědeček dnešního zámeckého pána zahynul dramatickou smrtí: zabila jej vlastní velká lež. Účinkem této lži pukla vzácná mísa nad jeho hlavou a zabila jej. Od té doby si netroufá nikdo lhát nejen v této místnosti, ale ani v dalekém okolí zámku.
- Jedná se o jediné společné vystoupení Vlasty Buriana a Oldřicha Nového ve filmu.
- Aby nedocházelo k záměně s filmem Baron Prášil režiséra Karla Zemana z roku 1961, je film od obnovené premiéry v roce 1964 uváděn pod názvem Když Burian prášil.
- V listopadu 1964 byl film v obnovené premiéře znovu uveden do kinodistribuce. Od tohoto data až do 31.12.1987 vidělo film v českých kinech v rámci 8 651 představení celkem 943 693 diváků.
- Zámek Průhonice a Zbraslav výrazně přispěly k vytváření specifické atmosféry a rodinné pohody, která obklopovala sídlo barona Archibalda Prášila a jeho panství.
- Burianův poslední film režírovaný M. Fričem (nepočítáme-li malou roli Vlasty Buriana v poválečném Zaostřit, prosím).
- Originální název Baron Prášil byl změnen v obnovené premiéře v 60. letech na Když Burian prášil.