Zajímavosti 10
- Film měl promiéru v květnu 1991
- Natáčení probíhalo i na nádvoří Pražského hradu.
- Na samém začátku příběhu, zasazeného krátce po roce 1948, se v záběru za oknem letištní budovy objevují vozidla, která se začala vyrábět až v sedmdesátých a osmdesátých letech.
- Symbol nespravedlnosti komunistického režimu představuje letec František Fajtl. Během své služby zažil obsazení Polska, bojoval ve Francii, účastnil se bitvy o Británii a operací RAF nad západní Evropou, kde velel československé 313. stíhací peruti. V roce 1944 se podílel na vytvoření československé perutě „anglických“ letců v SSSR, kde sloužil až do konce války. Po komunistickém převratu byl uvězněn na Mírově a později částečně rehabilitován.
- Natáčení probíhalo převážně v Berouně, ale další scény byly pořízeny v Praze – například na Pražském hradě, v zámku Veleslavín, v Dejvicích nebo u kostela sv. Norberta ve Střešovicích.
- Ve filmu zaznívá skotská lidová píseň „Loch Lomond“, pojmenovaná po stejnojmenném jezeře, které je největší ve Skotsku.
- V létě roku 1940, během slavné bitvy o Británii, se zapojilo 89 československých stíhačů, kteří tvořili 310. stíhací peruť. Kromě nich opustilo Protektorát přibližně 1 200 dalších příslušníků československého letectva, aby bojovali proti nacistické hrozbě.
- V zápisníku kapitána Vorla (Jiří Bartoška) je uveden seznam 563 československých pilotů padlých ve službách RAF během druhé světové války. Celkem v RAF působilo přibližně 2 500 československých letců, kteří po útěku z okupované vlasti tvořili jednu bombardovací a tři stíhací perutě. Ne všichni se však dočkali návratu – podle oficiálních údajů zahynulo během služby v britském letectvu kolem 500 Čechoslováků.
- Inscenace získala cenu „Europe“ za nejlepší divadelní počin roku 1991
- Tato role, ve které Ludmila Vostrčilová ztvárnila tchyni holiče Vildy Semeráda, byla její poslední ve filmové kariéře.