Zajímavosti 166
- Bryan Singer: (asi v 31. minutě) Ochranka ve scéně, kdy Profesor X a Kyklop jdou za Magnetem.
- Michael Dougherty, Dan Harris: Scénáristé se objevují jako chirurgové ve flashbacích Loganovy zbraně X.
- Když Rogue, Bobby, Pyro a Logan prchají před Strykerovými muži ve Scottově autě, Pyro na chvíli zapne rádio a v něm hlasitě hraje "Bye Bye Bye" od *NSYNC, což všechny znechutí. Píseň byla později použita v úvodních titulcích filmu MCU "Deadpool & Wolverine" (2024).
- Finále je vytvořeno podle vzoru finále filmu "Star Trek II: Khanův hněv" (1982), včetně zesnulé postavy recitující úvodní monolog a hudebního doprovodu závěrečného záběru, který končí velmi podobně jako hudba v tomto filmu.
- Koncept útoku Strykerových jednotek na Xavierovu školu si vypůjčuje některé prvky z 8. dílu Ultimate X-Men vydaného v roce 2001, kde jednotky Weapon X zaútočí na školu, aby zajali X-Meny.
- První film o X-Menech, ve kterém Magneto spolupracuje s X-Meny v boji proti společnému nepříteli. Ve filmu "X-Men: Budoucí minulost" (2014) Magneto pomáhá profesoru Xavierovi a X-Menům proti Sentinelům v postapokalyptickém roce 2023 a Magneto a profesor X posílají Wolverina zpět v čase do roku 1973.
- Když má Profesor X potíže se zaměřením Nightcrawlera, Logan se ho bezelstně zeptá, jestli by se nemohl soustředit víc. Xavier suše odpoví: "Kdybych ho chtěl zabít, tak ano." Později Stryker přiměje Jasona, aby Xavierovi vymyl mozek a udělal přesně tohle - jen v mnohem větším měřítku.
- Původně režisér Bryan Singer plánoval použít scénu s velkým množstvím vizuálních efektů ve výcvikovém zařízení X-Menů, v místnosti Danger Room. Škrty v rozpočtu a načasování však tuto scénu zhatily, přestože výtvarník Ultimate X-Men Adam Kubert již scénu nakreslil. Scéna z Danger Room se objevila ve filmech "X-Men: Poslední vzdor" (2006) a "X-Men: Apokalypsa" (2016).
- Když Mystique prohlíží Strykerovy počítačové soubory, je tam seznam jmen mutantů, včetně několika, které uvidíme v pozdějších filmech. Jedno jméno však upoutá vaši pozornost: Kevin MacTaggert (alias Proteus). Jedná se o mutantního syna Moiry MacTaggertové, kterou ve filmech "X-Men: První třída" (2011) a "X-Men: Apokalypsa" (2016) ztvárnila Rose Byrneová jako milostnou lásku Profesora X (James McAvoy). Není synem Profesora X, protože Moiru už dvacet let neviděl. Má lidského otce (padoucha), Joea MacTaggerta.
- Únos profesora Xaviera a vpád Strykerovy vojenské jednotky do Xavierovy školy uprostřed noci, během kterého zajali sedm dětí, byl "předznamenán" ve filmu "X-Men" (2000) v Magnetově dialogu v závěrečné scéně, kdy Magneto říká profesoru Xavierovi: "Budí tě to někdy uprostřed noci? Ten pocit, že jednoho dne přijmou tenhle nebo podobný hloupý zákon a přijdou si pro vás a vaše děti?"
- (cca 35 min) Zatímco Profesor X a Kyklop navštěvují Magneta v jeho plastovém vězení a oba jsou uneseni, jeden ze studentů sleduje přírodopisný dokument o krysí matce a nebezpečí, které hrozí, když necháme její bezmocná mláďata samotná. Hned poté Strykerovi muži zaútočí na školu a unesou děti.
- Zvuk, který je slyšet, když je Cerebro použit k útoku na mutanty a později na lidi, je stejný, jaký vydávají obří mravenci ve filmu "Them!" (1954).
- Když Mystique svádí jednoho z Magnetových vězeňských dozorců, poznamená, že má kalhoty na suchý zip. Je to proto, že uniformy dozorců nesmí mít žádný kov, takže by nesměly mít zipy.
- (cca 1h 2 min) Rogue se díky svým schopnostem zmocní nejen lidských a mutantských schopností, ale také jejich vzpomínek a pocitů. To je patrné, když Rogue absorbuje a využívá Pyrovu sílu k zastavení požárů, tváří se hrozivě stejně jako Pyro při ničení policejních aut.
- (asi v 55. minutě) Všechno rozbíjení skla při Magnetově útěku ze skleněného vězení bylo vytvořeno počítačem. To umožnilo vytvořit mnohem bezpečnější pracovní prostředí a také to znamenalo, že opakované záběry mohly být natočeny s minimálním úsilím.
- (asi ve 24. minutě) Když se Mystique nabourá do počítače, můžete krátce vidět soubor s názvem "Maximoff (2)". To odkazuje na Maximoffova dvojčata Pietra alias Quicksilvera a Wandu alias Scarlet Witch. Obě dvojčata vidíme ve filmu "Avengers: Age of Ultron" (2015). Peter Maximoff alias Quicksilver se sólově objevuje ve filmech "X-Men: Budoucí minulost" (2014), "X-Men: Apokalypsa" (2016) a "X-Men: Dark Phoenix" (2019).
- (asi v 1h 1 min) Když Pyro ničí policejní auta, do zvukového efektu výbuchu se přimíchá zvuk kvičícího prasete.
- Počet mrtvých: třicet sedm.
- (asi ve 43. minutě) Auto, které Wolverine řídí (a které podle Icemana patří Kyklopovi), je Mazda RX-8. Křížky na ráfcích byly vyrobeny speciálně pro tento film.
- William Stryker je ve filmu armádní plukovník, který vnímá mutanty jako hrozbu. V komiksu je to křesťanský fundamentalistický televizní evangelista, který využívá náboženství a své přesvědčení, že všichni mutanti jsou satanisté, k bigotnímu boji proti mutantům. V komiksech dokonce založil vlastní nenávistnou skupinu nazvanou "Očistitelé", která má mutanty likvidovat v rámci svatého křížového tažení. Tato změna měla pravděpodobně zabránit náboženským kontroverzím kvůli tématům náboženské nesnášenlivosti a terorismu z původních komiksů.
- (asi ve 24. minutě) V Yuričině počítači jsou následující soubory různých známých i neznámých komiksových postav: Guthrie (2) (Paige (Husk) a Samuel (Cannonball)); Harada, Keniucho (Silver Samurai); Kane, Garrison (Weapon X); LeBeau, Remy (Gambit); Lehnsherr, Erik (Magneto); Maddicks, Artie; Madrox, Jamie (Multiple Man); Xi'an Coy Mahn (Karma); Maximoff (2) (Wanda (Scarlet Witch) a Pietro (Quicksilver)); McTaggart, Kevin (Proteus); Moonstar, Danielle (Moonstar); Munroe, Ororo (Storm); McCoy, Hank (Beast); Callasantos, Maria (Feral); Cassidy (2) (Sean (Banshee) a Tom (Black Tom)); Cheney, Lila; Creed, Victor (Sabretooth); DaCosta, Roberto (Sunspot); Dane, Lorna (Polaris); Drake, Bobby (Iceman); Dukes, Fred (Blob); Espinosa, Angelo (Skin); a Gibney, Kyle (Wild Child). Na další obrazovce byla na ploše počítače řada složek. V těchto složkách byly uvedeny některé známé osoby nebo místa ze světa X-Menů, např: Omega Red (ruský zmutovaný supervoják), Muir Island (skotské výzkumné zařízení pro mutanty), Project Wideawake (kódové označení projektu Sentinel), Franklin Richards (syn Reeda Richardse a Susan Stormové z Fantastické čtyřky; narodil se jako mutant) a Cerebro (sledovací zařízení pro mutanty vytvořené profesorem Xavierem a Magnetem). Při bližším zkoumání zjistíme, že Stryker si vede složky o Pyrovi, Sabře, doktorce Cecilii Reyesové, Synchovi, Penance, Nightcrawlerovi, Mystique, své vlastní Lady Deathstrike, Copycatovi, Deadpoolovi, Cyclopsovi, Dazzlerovi, Von Struckerových, Jamie Braddockovi, Davidu Northovi, Sunfire, Boom Boomovi, Mimikovi, doktoru Nathanielu Essexovi (Mr. Sinister), Toadovi, Wolfsbaneovi, Strong Guyovi, Kitty Pryde, Sauronovi, Forgeovi. Zajímavé je, že se zdá, že zde nejsou žádné složky pro Jean Greyovou nebo Wolverina, mimo jiné. Dále jsou zde složky Alpha, Beta a Gamma Flights, Weapon X, Project Wide Awake, Department H, Bratrstvo, Graymalkin, Zero Tolerance, Massachussets Academy, Blackbird, Danger Room, Legacy, Morlocks, Xavierova škola, Omega Red, Cerebro, Salem Centre, Franklin Richards, Kevin McTaggart a Bolivar Trask.
- Byly natočeny scény s vývojem postavy, kdy Stryker vymývá mozek Cyclopsovi a Profesoru X, ale společnost Twentieth Century Fox je kvůli časové náročnosti a komplikacím v příběhu vystřihla. David Hayter byl zklamán, protože měl pocit, že James Marsden si zasloužil více prostoru.
- (asi ve 45. minutě) V baru běží v televizi debata o situaci s mutanty. Jedním z diskutujících je "Dr. Hank McCoy", což je skutečné jméno modrookého bestiálního X-Mana Beasta, kterého pak ve filmech "X-Men: Poslední vzdor" (2006) a "X-Men: Budoucí minulost" (2014) hraje Kelsey Grammer. Druhý, který není vidět, ale jmenuje se "Dr. Shaw", je pravděpodobně Dr. Sebastian Shaw, vůdce Hellfire Clubu v komiksech a hlavní záporák filmu "X-Men: První třída" (2011).
- (asi v 1h 30 min) Když Wolverine navštíví komoru na zpracování adamantia na Strykerově alkalické základně, je tam stěna pokrytá rentgenovými snímky s podrobným popisem procesu spojování adamantia. Zcela vpravo je rentgenový snímek něčeho, co vypadá jako levé křídlo. DVD to přiznává jako narážku na okřídlenou postavu jménem Angel, která byla představena v dalším filmu "X-Men: Poslední vzdor" (2006). V komiksech jsou Angelova křídla nahrazena kovovými a stává se z něj Archanděl. K tomu dochází ve filmu "X-Men: Apokalypsa" (2016).
- (cca 2 minuty) Krátce před úvodním pokusem o atentát na amerického prezidenta se v pozadí objeví několik portrétů zavražděných prezidentů: Abrahama Lincolna, Johna F. Kennedyho a Williama McKinleyho. Chybí pouze James A. Garfield.
- Tento film obsahuje několik odkazů na to, že Nightcrawler je věřící katolík. V komiksech v jednu chvíli studoval na kněze a zároveň zůstal aktivním členem X-Menů.
- Kulisy ze scény v koupelně, kde Mystique zneškodní vězeňského dozorce a vpíchne mu cizí látku, byly nepoužité kulisy z filmu "X-Men" (2000). Dotyčná scéna (napsaná a storyboardovaná, ale nenatočená) zahrnovala Cyclopse, který projevuje své schopnosti jako teenager a ničí středoškolské záchody. Tato scéna byla následně použita ve filmu "X-Men: Apokalypsa" (2016).
- Původní myšlenka byla, že Jean Greyová po násilném setkání s Kyklopem dočasně oslepla. Původně to tak bylo i natočeno, ale během produkce se od toho upustilo. Pozůstatek této myšlenky však v hotovém filmu zůstal; když Wolverine zavírá dveře přehrady a zachraňuje tak X-Meny před vodní stěnou, Jean Grey je jedinou postavou, která se na něj nedívá.
- (cca 1h 9 min) Magnetova věta "Kdy se ti lidé naučí létat?" je narážkou na skutečnost, že některé postavy (Jean Greyová a také Rogue, která tuto schopnost získala trvalým pohlcením schopností slečny Marvelové v komiksech) mají v komiksech schopnost létat, ale ve filmech ještě ne. Jediné postavy se schopností létat v komiksech, které tuto schopnost projevily ve filmech, jsou Magneto a Storm (ačkoli Storm manipulovala s větrnými proudy, aby sama levitovala, a Magneto dokázal levitovat pouze tak, že stál na kovu, pravděpodobně k tomu při jiných příležitostech nosí boty s kovovými podrážkami). I když to lze chápat také jako odkaz na to, že v průběhu celé filmové série měli potíže buď létat, nebo alespoň správně přistát s tryskáčem.
- V závěrečné scéně ve třídě hovoří profesor Xavier o knize "The Once and Future King" od T. H. Whitea. Stejnou knihu (převyprávění legendy o králi Artušovi) četl Magneto ve vězení před Strykerovým výslechem.
- (cca 28 minut) Alan Cumming musel vydržet deset hodin líčení, aby se stal Nightcrawlerem, a to kvůli scéně v kostele (kde je jeho kůže a make-up vidět od pasu nahoru).
- Původně měl režisér Bryan Singer v plánu během scény „Dark Cerebro“, kdy se pokouší zabít všechny mutanty, ukázat nejen účinky Cerebra na mutanty na základně Alkali, ale na mutanty po celém světě. Během této scény měl být Hank McCoy alias Beast (Steve Bacic), jak jsme ho předtím viděli v televizi během scény v baru, zobrazen v agónii, jak se mění do své chlupaté podoby, a fanoušky oblíbený Gambit měl být zobrazen při karetní hře, kdy se mu rozhoří energetické schopnosti. Tato scéna byla skutečně natočena, přičemž jako dublér byl použit jeden z kaskadérů Hugha Jackmana, James Bamford, který byl pro zachování nejednoznačnosti snímán zezadu. Z nějakého důvodu se Singer rozhodl tuto sekvenci úplně vystřihnout a zůstává neviděna.
- Několik kulis pro tento film nebylo použito. Mezi ně patřila například místnost s nebezpečím a několik míst ve Strykerově podzemním bunkru. V jedné místnosti Strykerovy podzemní základny se měl odehrávat souboj Nightcrawlera s Toadem.
- V celém filmu se objevují odkazy na alter ego Jean Greyové, Fénixe: když je Jean v muzeu, má na sobě přívěsek Fénixe. Když Jean a Storm v kostele hledají Nightcrawlera, má Jean na sobě bundu s fénixem na zádech. Když Jean Greyová používá své schopnosti, objeví se jí v očích ohnivá aura. Na konci filmu, když kamera klouže nad vodou, je vidět velký stín ve tvaru ptáka. To je s největší pravděpodobností odkaz na to, že Jean Greyová byla vzkříšena jako Fénix.
- Sir Ian McKellen (Magneto) spolupracoval se scenáristy na tom, aby scéna, v níž Bobby Drake (Iceman) řekne svým rodičům, že je mutant, vypadala spíše jako běžná scéna "coming outu" gayů.
- Závěrečný monolog Jean Greyové je stejný jako úvodní monolog Profesora X ve filmu "X-Men" (2000).
- Podle Bryana Singera se nápad na smrt Jean Greyové zrodil v polovině natáčení. Během natáčení scény v muzeu se soukromě sešel s Famke Janssenovou, aby s ní probral koncept smrti Jean na konci tohoto filmu s narážkou na její návrat jako Phoenix (jako v komiksové mytologii) ve filmu "X-Men: Poslední vzdor" (2006). Janssen nadšeně souhlasil.
- (cca 1h 35 min) Adamantium, které se vylije z obličeje Lady Deathstrike, je CGI a je to její velmi detailní figurína, která spadne na dno nádrže.
- (asi v 1h 2 min) Když Pyro zaútočí na několik policejních aut, původně měl Storm uhasit plameny tím, že přivolá déšť. To se však ukázalo jako příliš nákladné, a tak se zrodil nápad použít místo toho Rogue. Bylo to šťastné rozhodnutí, protože to scénáristům umožnilo vytvořit scénu, která definuje postavu a ve které Rogue skutečně přebírá své vlastní schopnosti.
- Bryan Singer uvádí, že scénář ovlivnil grafický román X-Men "Bůh miluje, člověk zabíjí" (vydaný v roce 1982). Stejně jako ve filmu se román týká Williama Strykera (náboženského vůdce namísto vojenského), který sestrojí repliku Cerebra a unese profesora Xaviera, aby ji mohl použít k zabití všech mutantů. X-Meni jsou nuceni spojit se s Magnetem, aby ho zastavili.
- Jeden ze čtyř filmů o X-Menech, ve kterém se neobjevil Stan Lee, tvůrce původních komiksů. Dalšími třemi jsou "X-Men: Budoucí minulost" (2014), "X-Men Origins: Wolverine" (2009) a "X-Men: První třída" (2011). Když se ho na conech ptali, proč se neobjevil ve filmech, v nichž by se jeho přítomnost očekávala, jeho obvyklá odpověď zněla "nikdo se mě neptal".
- (cca 1h 8 min) Když Rogue vypadne z letadla, kaskadérský kousek provedla Anna Paquin, nikoliv kaskadér.
- (cca 1 h 45 min) Zdravotní a bezpečnostní omezení znamenala, že se lopatky vrtulníku nesměly pohybovat, když v něm seděli Rebecca Romijn a Sir Ian McKellen. Pohybující se lopatky musely být dodatečně digitálně přidány. Toto opatření bylo důsledkem tragické smrti Vica Morrowa a dvou dětských herců ve scéně s vrtulníkem ve filmu "Zóna soumraku" (1983).
- (asi v 52. minutě) Na konec Wolverinových drápů byl nanesen zmrzlý čaj, který si kočka v Icemanově domě mohla olízat.
- (asi ve 42. minutě) Ledová stěna, která oddělovala Wolverina a Strykera v jejich bitvě v sídle, byla ze skutečného ledu a vážila 3 500 liber.
- Alan Cumming (Nightcrawler) opustil sérii po jednom filmu, protože se štáb domníval, že nemá cenu podstupovat dlouhé přípravy. K tomu patří i fakt, že Cumminga nebavilo nanášet těžký make-up, protože jeho vzhled byl minimální. Ve videoherní sérii se tedy psalo, že se Nightcrawler rozhodl odejít, protože už nechtěl žít násilným životním stylem, který musí X-Meni snášet.
- (asi ve 26. minutě) Německé věty, které Nightcrawler křičí na Storma a Jean v bostonském kostele, jsou: "Gehen Sie raus! Ich bin ein Büttel des Teufels! Ich bin die Ausgeburt des Bösen!" (Já jsem ten, kdo se vydal na cestu!) Překládají se jako "Vypadněte! Jsem přisluhovač ďábla! Jsem zplozenec zla!"
- (asi v 8. minutě) Když Jean slyší myšlenky lidí v muzeu vědy, jedna z nich zní: "Do krytu!" Tuto větu pronesl jeden z agentů tajné služby během Nightcrawlerova útoku na Oválnou pracovnu v předchozí scéně, čímž doplnil a narážel na Jeaniny rostoucí psychické schopnosti. Další hlášky, které Jean slyší, jsou: "Ne!", které vykřikne Wolverine, když je později oddělen od generála Strykera Icemanovou ledovou stěnou, a "Oni ho zabijí.", což později řekne Rogue Icemanovi a Pyrovi v tunelu a prosí je, aby se vrátili a pomohli Wolverinovi.
- Ačkoli se tato myšlenka do filmů nepřenesla, v komiksech byl Nightcrawler synem Mystique a Azazela, člena Klubu pekelného ohně, který byl představen v "X-Men: První třída" (2011). Po matce získal modrou kůži a po otci lehce démonický vzhled a teleportační schopnosti.
- V pořadu The Tonight Show with Jay Leno (1992) vyprávěl Hugh Jackman historku o tom, co se stalo během natáčení flashbackové scény ve filmu"Weapon X": když natáčel scénu na chodbě (kde je nahý a v protisvětle), zahnul za roh a uviděl, že na něj čekají členky štábu a také matka Jamese Marsdena, která na něj houkala a mávala dolarovými bankovkami.
- Marvel vydal dva komiksové prequely o Wolverinovi a Nightcrawlerovi a také adaptaci filmu, kterou napsal Chuck Austen a nakreslili Patrick Zircher a Paul Tutrone.
- První film od Marvelu, který dostal od CinemaScore jedničku.
- Během úvodního víkendu vydělal na domácím trhu 86 milionů dolarů a stal se tak druhým nejlepším superhrdinským filmem po filmu "Spider-Man"(2002) se 115 miliony dolarů.
- V úvodní scéně tohoto filmu se objevuje stroze sestříhaná část Dies Irae z Requiem mše d moll, K. 626 Wolfganga Amadea Mozarta. Byla sestříhána a upravena tak, aby ji někdo, kdo ji zná, nemohl zpívat spolu s ní.
- Ty Olsson (vězeňský dozorce) i Jill Teed (Icemanova matka) si zahráli v seriálu "Battlestar Galactica"(2004).
- Poslední film o X-Menech, ve kterém dostal hlavní roli Sir Patrick Stewart.
- O třicet minut delší než X-Men (2000).
- Michael Reid MacKay se objevil v dalším komiksovém filmu: "Batman a Robin" (1997) jako Antonio Diego alias Bane.
- Podle Bryana Singera jde o první film, v němž žena pilotuje americké vojenské letadlo, ale není tomu tak. "Ohnivá eskadra" (1990) byli jedním z prvních, ne-li vůbec prvním.
- Ve scéně, kdy Storm a Nightcrawler zachraňují děti z jejich vězení u jezera Alkali, děti stojí a vzhlížejí, když je slyší, jak se blíží shora. Když se pozorně podíváte, uvidíte Alana Cumminga v roli Nightcrawlera, jak už stojí ve stínu v zadní části cely, pravděpodobně jako přípravu na to, až se o několik vteřin později "teleportuje" a náhle vystoupí na světlo.
- John Cameron Mitchell odmítl roli Nightcrawlera.
- Brian Cox si zahrál doktora Josepha Bella ve filmu "Zvláštní příběh Sherlocka Holmese a Arthura Conana Doyla" (2005) a Sir Ian McKellen si zahrál jeho fiktivní protějšek Sherlocka Holmese ve filmu "Pan Holmes" (2015).
- Vývoj začal krátce před uvedením prvního filmu.
- (asi ve 2. minutě) V prvním záběru na Oválnou pracovnu je v popředí kopie sochy Frederica Remingtona "Coming Through the Rye".
- Stejně jako v předchozích marvelovských komiksových filmech "Mstitel" (1989) a "Blade 2" (2002) jsou i v tomto filmu X-Meni nuceni uzavřít nesnadné dočasné spojenectví s nepřátelským Bratrstvem proti společnému nepříteli plukovníku Williamu Strykerovi, který chce spáchat genocidu mutantské rasy.
- Všechny rentgenové snímky Kurta Wagnera mají stejné ID: C13957. Všechny jsou datovány 22. května 1984 a pořídil je Dr. D. Mintz (69) v ordinaci "Dr. Green, Chetwynd, Gough, Switzer, Siu, Fulton, Bentley, Murray. Radiologové. Vancouver, BC."
- Debut Jade Ramsey a Nikity Ramsey.
- (asi ve 43. minutě) Píseň, kterou Pyro zapne v Kyklopově autě, je "Bye, Bye, Bye" od *NSYNC.
- Nightcrawlerův vzhled v úvodu filmu je odkazem na komiksy a seriál "X-men: Začátek" (2000), kde používá hologramové hodinky, aby vypadal jako člověk. V tomto filmu není nikdy vysvětleno, jak se Nightcrawler přestrojil, nicméně by to mohlo být podobné séru, které Hank McCoy použil jako průkopník ve filmu "X-Men: Budoucí minulost" (2014).
- Magneto Rogue žertem řekne, že se mu a Mystique líbilo, co si udělala s vlasy, které mají bílý pruh. Je to proto, že když ji Magneto v prvním filmu X-Men uvěznil ve stroji na pochodeň Sochy svobody, způsobilo to, že její vlasy měly pruh.
- Dva držitelé Oscara: Halle Berry a Anna Paquin a tři nominovaní: Iana McKellena, Hugha Jackmana a Bruce Davisona.
- Filmové série "Rychle a zběsile" a "X-Men" často vydávají stejné díly série ve stejném roce. Ačkoli filmy "X-Men" (2000) a "Rychle a zběsile" (2001) byly uvedeny s ročním odstupem, tento film a "Rychle a zběsile 2" (2003) byly uvedeny v roce 2003, "X-Men: Poslední vzdor" (2006) a "Rychle a zběsile: Tokijská jízda" (2006) byly uvedeny v roce 2006, "X-Men Origins: Wolverine" (2009) a "Rychlí a zběsilí" (2009) byly uvedeny v roce 2009, "X-Men: První třída" (2011) a "Rychle a zběsile 5" (2011) byly uvedeny v roce 2011 a "Wolverine" (2013) a "Rychle a zběsile 6" (2013) byly uvedeny v roce 2013. Snímek "Rychle a zběsile 7" (2015) měl být uveden v roce 2014, tedy ve stejném roce jako "X-Men: Budoucí minulost" (2014), avšak poté byl po smrti Paula Walkera přesunut na rok 2015.
- Pokud si na Google Earth vyhledáte adresu Xavier's School for Gifted Youngsters (1407 Graymalkin lane, Salem Center, Westchester County, NY), zjistíte, že to JE skutečná adresa. Místo velkolepého sídla zde však najdete dvě velké stodoly a několik dalších zemědělských staveb.
- Bryan Singer chtěl do role Strykera obsadit Briana Coxe, protože byl velkým fanouškem jeho práce ve filmu "Lovec lidí" (1986).
- Byl to první film scénografa Guye Hendrixe Dyase.
- Ray Park se měl vrátit jako Ropušák s vymytým mozkem a dostat se do boje s Nightcrawlerem, zatímco se ten se Storm snažil zachránit zmutované děti. Konflikty s časovým plánem tomu však zabránily a v důsledku toho nebyla použita scéna, která byla postavena právě pro tuto scénu.
- Je to podruhé, co Bryan Singer natočil cameo se sirem Patrickem Stewartem (Singer hraje jednoho z dozorců v Magnetově plastovém vězení). Singer se na devatenáct záběrů objevil také ve filmu "Star Trek X: Nemesis" (2002).
- V komiksu je William Stryker pastor a scénárista Chris Claremont ho původně založil na evangelistovi Jerrym Falwellovi.
- V době svého uvedení byl tento film třetím nejvýdělečnějším superhrdinským filmem na světě po "Spider-Man" (2002) a "Batman" (1989).
- Po dokončení výroby. Rebecca Romijn se objevila v dalším marvelovském komiksovém filmu "Kat" (2004). Hugh Jackman dostal nabídku hrát Franka Castla alias Punishera, ale odmítl ji kvůli filmu "Van Helsing" (2004) a roli Franka Castla alias Punishera dostal Thomas Jane.
- Sentinely se měly objevit jako součást Strykerova útoku na školu a jejich koncept byl součástí DVD vydání filmu.
- Když Iceman řekne svým rodičům, že je mutant, je to metafora toho, že jim řekne, že je gay. V roce 2015 se v komiksu Iceman znovu objevil jako gay.
- V tomto filmu se objeví dva bývalí padouši a jedna bývalá Bond Girl. Alan Cumming a Famke Janssen se objevili ve filmu Zlaté oko (1995) jako vedlejší padouši a Halle Berry se objevila jako Bond girl ve filmu Dnes neumírej (2002).
- Wolverinova psí známka má číslo 458-25-243.
- Původně měl Magneto zachránit Profesora X před Temným Cerebrem a utéct s ostatními X-Meny, místo aby se pokusil zabít všechny lidi, ale to bylo přepsáno, aby se zachovala Magnetova bezohlednost. Také to byl původně on, kdo provedl plán tím, že opravil Dark Cerebro, nikoli Mystique, která oklamala Jasona.
- (asi ve 42. minutě) Když Mystique prochází informace o ochrance v zařízení, kde sídlí Magneto, zobrazí se následující jména, která odkazují na členy štábu z filmu: DeSanto, T. (Tom DeSanto, výkonný producent); Dougherty, M. (Michael Dougherty, scénárista); Donner, L. (Lauren Shuler Donner, producentka); Young, R.D. (pravděpodobně Rob Young, mixér zvuku); Harris, D. (Dan Harris, scénárista) C.L.G. - Classified; R.G.M. - Classified, a; Singer, B. (Bryan Singer, režisér). Bryan je jediný, kdo má vlastní fotografii. Ostatní, včetně paní Donnerové, dostanou skladové fotografie mužské gardy.
- Hank McCoy se měl při spuštění plánu "zničit všechny mutanty" proměnit v Beasta, což by ukazovalo, že jeho lidský vzhled byl jen jakýmsi převlekem.
- Skladatel John Ottman, přítel Bryana Singera a spoluscenárista filmu, byl najat jako náhrada za Michaela Kamena, který pracoval na filmu X-Men (2000).
- Ve Strikerových složkách je několik významných jmen, včetně Remyho LeBeaua alias Gambita a Kevina McTaggarta. Ale pod heslem "Maximoff" jsou dvě jména (nezobrazená). Jedná se pravděpodobně o Petera Maximoffa alias Quicksilvera a Wandu Maximoffovou alias Scarlet Witch.
- Bryan Singer trval na tom, aby scénáristé řádně prozkoumali, co by se stalo, kdyby se přehrada protrhla. Pozoruhodné je, že o tom našli spoustu informací na internetu.
- Původně se Jean Grey v tomto filmu plně proměnila v Dark Phoenix.
- Tento film se umístil na prvním místě v žebříčku 50 nejlepších komiksových filmů všech dob časopisu Wizard.
- Brian Cox (William Stryker) a Michael Reid MacKay (Jason Stryker) hráli otce a syna. Ve skutečnosti je Cox jen o sedm let starší než MacKay.
- Nick Fury se měl ve filmu objevit, ale kvůli licenčním právům se společností Marvel byl zrušen.
- (cca 50 minut) Některé z plakátů na stěnách ložnice Bobbyho "Icemana" Drakea jsou věnovány aktivitám na sněhu, lyžování a snowboardingu.
- Bryan Singer tento film označil za Star Wars V: Impérium vrací úder (1980) filmové série X-Men.
- Šestý nejvýdělečnější film roku 2003.
- (asi v 57. minutě) Rádio v X-Jetu, které Storm ladí, je Garmin 530, skutečné komunikační a navigační rádio, které se běžně používá v lehkých letadlech.
- Kurt Wagner je také jméno skladatele melodií jako "Life's Little Tragedy" a "The Daily Growl". Dialogy filmové postavy Kurta Wagnera obsahují několik odkazů na texty písní tohoto skladatele.
- Bylo použito šedesát čtyři sad na třiceti osmi různých místech.
- Bryan Singer a Newton Thomas Sigel uvedli, že tento film ovlivnily filmy Star Wars V: Impérium vrací úder (1980) a Cesta do zatracení (2002).
- Sabretooth se měl vrátit, tentokrát jako Strykerův osobní strážce. Role však byla přepsána na Anne Reynoldsovou, Strykerovu osobní strážkyni z komiksů, která by pro tento film získala mutantské schopnosti Lady Deathstrike a adamantiové drápy. Její roli pak obsadila samotná Lady Deathstrike a dostala delší bojové scény, aby byl film akčnější.
- Plánovaný nápad byl, že Jean po boji s Kyklopem s vymytým mozkem oslepne. Byl tak natočen, ale později se od něj upustilo. Pokud budete dávat dobrý pozor, když Wolverine zavírá dveře přehrady, aby je zachránil před vodou, Jean je jediná, kdo se na něj nedívá.
- Mezinárodní obsazení zahrnuje Magneta (Angličan), profesora Xaviera (Angličan), Wolverina (Australan), Nightcrawlera (Skot), Rogue (Novozélanďanka), Jean Grey (Holanďanka), Icemana (Kanaďan), Strykera (Skot), ostatní jsou z USA, včetně Lady Deathstrike, která je z Havaje.
- Hlavní antagonista William Stryker je směsicí různých padouchů z X-Menů: Henry Peter Gyrich (jehož jméno bylo použito pro vedlejší postavu ve filmu X-Men (2000)), bezohledný vládní úředník, který zasvětil svůj život a prostředky zničení mutantské populace. Obě posledně jmenované postavy jsou identifikovány podle brýlí, podobně jako Stryker v tomto filmu.
- Chuck Austen, který pro postavu Nightcrawlera napsal řadu scénářů, na DVD prozradil, že se ho zeptali, jestli o postavě ví něco, co nikdo jiný neví. Naznačil, že stejně jako má postava dva prsty na každé ruce a dva prsty na každé noze, má také dvě sady genitálií.
- David Hayter a Zak Penn napsali pro tento film samostatné scénáře a nejlepší prvky byly spojeny do scénáře (což je u letních blockbusterů poměrně běžná praxe). Michael Dougherty a Dan Harris pak byli přizváni k dopracování finálního scénáře. Dva z jejich hlavních příspěvků byly odstranění scény odehrávající se v místnosti s nebezpečím (později obnovené pro film X-Men: Poslední vzdor (2006)) a přítomnost Sentinelů (kteří později posloužili jako hrozba ve filmu X-Men: Budoucí minulost (2014)).
- Scénář prošel sedmadvaceti verzemi.
- Aaron Stanford byl do role Pyra obsazen na základě svého výkonu ve filmu Cucák (2002).
- Ve filmu je přibližně osm set digitálních efektů.
- (asi v 52. minutě) Když je Wolverine v kuchyni v domě rodičů Bobbyho Drakea překvapen kočkou, nechá ji olíznout drápy, což je zdánlivě velmi roztomilý moment. Když se však pozorně zaposloucháte, uslyšíte, jak někdo přichází a zatahuje drápy, zvukový efekt Wolverinova natahování drápů (když se pozorně zaposloucháte, můžete to rozlišit, protože zvuk zatahování je stejný jako zvuk natahování, ale přehrávaný obráceně), a pak kočka vykřikne. Jednalo se o nechtěný komediální moment, který měl být vystřižen, ale na poslední chvíli bylo rozhodnuto, že bude ponechán.
- Pyro zapalovač má na sobě žraločí design. Je to pocta Bryanu Singerovi za jeho lásku k filmu Čelisti (1975).
- Rozpočet na výrobu se vrátil více než třikrát.
- Shaquille O'Neal si v tomto filmu velmi přál hrát a aktivně se o roli ucházel.
- Magneto je uvězněn v plastovém vězení, které navrhl Stryker (Brian Cox), a později z něj uteče. Jedná se o poctu filmu Mlčení jehňátek (1991), v němž hrál Sir Anthony Hopkins psychopata Hannibala Lectera a v němž došlo k podobnému útěku. Bryan Singer obsadil Briana Coxe do role Strykera na základě jeho výkonu ve filmu "Lovec lidí" (1986) v roli doktora Hannibala Lectera.
- Ve filmu se objevili dva herci z filmu X-men: Začátek (2000). David Kaye, který namluvil Profesora X, se objevil jako televizní hlasatel. Chiara Zanni, která namluvila Jubilee alias Jubilation Lee, se objevila jako průvodkyně po Bílém domě.
- Hugh Jackman pracoval se stejným trenérem, který trénoval Angelinu Jolie pro hlavní roli ve filmu Lara Croft - Tomb Raider (2001).
- Původně se měl Ray Park vrátit jako Toad a poprat se s Nightcrawlerem. Tomu však zabránily kolize v rozvrhu.
- Bruce Davison (senátor Kelly) a Brian Cox (William Stryker) se narodili s odstupem pouhých sedmadvaceti dnů, ale Coxova postava naznačuje, že senátor Kelly je nejméně o dvacet let mladší.
- V baru je pěna v pivu falešná. Bryan Singer se tak rozhodl, aby se vyhnul konfliktům v kontinuitě.
- Blackbird X-Jet byl přepracován a virtuálně zvětšen z šedesáti stop na pětaosmdesát stop.
- Ve finálním střihu se neobjevila prodloužená scéna, která se neobjevila ani jako vymazaná scéna na DVD, a která obsahuje souboj Kyklopa s Yuriko (Lady Deathstrike), kde zvedne plastové noční hole dvou vězeňských dozorců a bojuje s nimi.
- Tyler Mane a Ray Park se měli původně vrátit jako Sabretooth a Toad, ale pak se ukázalo, že scénář je už příliš přetížený mutanty.
- Do filmu měla být zahrnuta i místnost Danger Room, kde X-Meni trénují a zdokonalují své schopnosti. Režisér Bryan Singer chtěl, aby se objevila už v prvním filmu, ale kvůli rozpočtovým škrtům musel být tento nápad zrušen. Do příběhu tohoto filmu pak byla zapracována, aby se odehrávala v době, kdy Wolverine zůstane hlídat studenty v sídle. Rozhodne se zacvičit si v místnosti s nebezpečím, což mělo přejít ve scénu, kdy leží a má vizi Strykera a jeho zákroku ve Zbrani X. V té scéně se objeví i jeho vlastní zbraň. Nebezpečná místnost měla být místnost ve tvaru válce s různými částmi podlahy, které se zvedají a spouštějí nebezpečnou rychlostí, a také s holografickými projektily atd. Nejstarší teaser trailer na film poskytl náhled na to, jak měla Nebezpečná místnost vypadat, ale krátce po zveřejnění tohoto teaseru společnost Twentieth Century Fox snížila Singerův rozpočet ze 125 milionů dolarů na 110 milionů dolarů, což Singera donutilo Nebezpečnou místnost z filmu opět vyškrtnout. Ve filmu přesto zůstala malá zmínka o Nebezpečné místnosti: když Stryker poprvé vstoupí do podzemí X-Mansion, přímo naproti výtahu jsou dveře s malým štítkem, který podle Singerovy komentářové stopy na DVD označuje dveře jako vchod do Nebezpečné místnosti.
- Červená jizva na zátylku Kyklopa, která má naznačovat, že ho ovládá Stryker, byla přidána digitálně dodatečně.
- Sídlo, v němž se škola nachází, se objevuje také jako sídlo Lexe Luthora ve filmu Smallville (2001), dalším komiksovém eposu. Předtím to bylo sídlo titulního hrdiny v odlehčené komedii Billy Madison (1995).
- Kulisy Oválné pracovny byly později použity v několika epizodách sci-fi seriálu Hvězdná brána (1997).
- (asi ve 3. minutě) V úvodní scéně, kdy Nightcrawler zaútočí na Bílý dům, hraje hudba "Dies Irae" z Requeim Wolfganga Amadea Mozarta. (Alan Cumming, který hraje Nightcrawlera, má stejné narozeniny jako Mozart.)
- Podle komentáře režiséra Bryana Singera odstranil kvůli sledovanosti několik sekund záběrů poté, co Wolverine během náletu probodne vojáka v kuchyni. Prodloužená sekvence je však k vidění jako vymazané záběry na disku Supplemental Features. Prodloužená sekvence se objevila i v kinoverzi v jiných zemích (například v Brazílii).
- Byla postavena zmenšenina přehrady Alkali Lake, která měřila 25 stop (7,6 m) na výšku a 28 stop (8,5 m) na šířku.
- Jako o nových postavách se uvažovalo o Beastovi a Gambitovi, ale nakonec se rozhodli pro Nightcrawlera, protože byl ze všech možností nejvíc outsiderský. Beast se objevil ve filmech X-Men: Poslední vzdor (2006), X-Men: Budoucí minulost (2014), X-Men: Apokalypsa (2016) a X-Men: Dark Phoenix (2019) a Gambit ve filmu X-Men Origins: Wolverine (2009).
- Xavier's School for the Gifted se nachází na "Graymalkin Lane, Salem Center". "Graymalkin" bylo jméno čarodějnické kočky v Macbethovi Williama Shakespeara (1. dějství, 1. scéna: "Přicházím, Graymalkine!") a vesnice Salem (dnes Danvers) v Massachusetts byla místem nechvalně proslulých čarodějnických procesů v roce 1692.
- Guy Hendrix Dyas a sochař James Jones spolupracovali na návrhu Sentinela (v komiksu byli Sentinelové roboti, kteří bojovali proti mutantům a které sestrojili vládní úředníci bojující proti mutantům). Jejich konečný návrh byl složitý dutý robot, který se dokázal stlačit do kotouče. Animace Sentinela by stála asi 7 milionů dolarů, proto nebyl Sentinel ve filmu nikdy použit. Sentinelové se výrazně objevují ve filmu X-Men: Budoucí minulost (2014).
- Wolverinův berserkerský vztek při přepadení školy musel být zmírněn, aby vyhověl cenzuře. Ve filmu Logan: Wolverine (2017) je jeho berserkerský vztek použit v plné krvavé kráse, s ratingem R a grafickým zpracováním.
- Po dokončení natáčení dostal Hugh Jackman nabídku na roli Franka Castla ve filmu Kat (2004), ale odmítl ji, protože se rozhodl ve stejnou dobu natáčet Van Helsinga (2004).
- (asi ve 46. minutě) Rebecca Romijn, která hraje Mystique, se objeví ve své normální podobě jako Grace, která svede a "ionizuje" strážného.
- Je to poprvé, co spolu pracují dlouholetí přátelé Sir Patrick Stewart a Brian Cox.
- Po úspěchu filmu X-Men (2000) společnost Twentieth Century Fox navýšila režisérovi Bryanu Singerovi rozpočet na tento film o 50 milionů dolarů.
- Alan Cumming byl první volbou Bryana Singera pro roli Nightcrawlera. Během prvního castingu však nebyl k dispozici. Projekt se vyvíjel tak dlouho, že v době, kdy byl film připraven k natáčení, mohl Cumming nastoupit. Ethan Embry prý roli získal dříve, než byl Cumming k dispozici.
- Po získání Oscara za film Ples příšer (2001) byl scénář přepracován, aby Halle Berry dostala více prostoru.
- Postava Rogue, jejíž příjmení nebylo od jejího uvedení v komiksu v roce 1981 nikdy odhaleno, dostala pro tento film příjmení Marie D'Ancanto. Komiksový scénárista Chris Claremont, tvůrce Rogue, používal toto jméno od vydání filmu v komiksu "X-Treme X-Men", ale pro jinou postavu.
- Posádka si velmi zakládala na tom, aby v Magnetově cele bylo použito pouze sklo a plast. Dokonce nosí bílé Crocsy.
- Nejdříve museli natočit nedotčenou sadu Cerebro Profesora X a pak ji zničit, aby se ukázala Strykerova zkrácená verze.
- Dalším velkým souborem byla turbínová hala staré přehrady, ve které se nacházelo muzeum. Bohužel bylo muzeum vymalováno v jasných, křiklavých barvách, takže ho musel produkční tým upravit tak, aby vypadalo staře a zatuchle (což správu muzea vyděsilo, dokud si neuvědomila, že je to jen dočasné).
- Angel a Beast byli součástí původního scénáře, ale byli vypuštěni, protože se zdálo, že je v něm příliš mnoho postav, a ponecháni pro film X-Men: Poslední vzdor (2006).
- Oválná pracovna Bílého domu je přesnou kopií, ale chodby v úvodní honičce mezi Nightcrawlerem a tajnou službou byly širší než skutečné zdi, aby bylo více prostoru pro boj.
- Hugh Jackman dostal od dietologa za úkol dostat se do formy pro roli Wolverina a přibral dvacet kilo.
- Zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako "Nejrozšířenější film", když byl uveden 2. května 2003 na 3 741 plátnech ve stejný den.
- Halle Berry se vzdala role ve filmu Láska s rizikem (2003), aby si mohla zopakovat roli Storm.
- Schopnost vyvolávat iluze, kterou má Mutant 143 (hraje ho Michael Reid MacKay), je poctou klasickému padouchovi z komiksů X-Men jménem Jason Wyngarde alias Mastermind.
- Závěrečná scéna v Xavierově sídle s Cyclopsem, Wolverinem a Profesorem X se natáčela v londýnských Shepperton Studios jen proto, že Hugh Jackman v té době natáčel film Van Helsing (2004) a producenti ho uvolnili pouze na jeden den, aby mohl natočit závěrečnou scénu tohoto filmu. Důvodem, proč Wolverinovy vlasy v této scéně vypadají vyšší než obvykle, je to, že Jackman měl kvůli Van Helsingovi dlouhé vlasy a musel si přes spoustu vlasů nasadit paruku Wolverina.
- V raném návrhu scénáře měl Magneto zachránit Profesora X před Dark Cerebrem a utéct s ostatními X-Meny, podobně jako v komiksovém grafickém románu, podle kterého je film natočen. Podle Bryana Singera to bylo změněno až na konci natáčení, a to nejen proto, aby zůstala zachována Magnetova nelítostná povaha, ale také proto, aby ostatní postavy, jmenovitě Nightcrawler a Storm, měly ve vyvrcholení filmu co dělat.
- Magnetova přilba byla od filmu X-Men (2000) jemně přepracována, protože sir Ian McKellen považoval tu původní za velmi nepohodlnou.
- Ve snaze udržet konec v tajnosti měly románová předloha a filmový komiks až do uvedení filmu odlišné konce.
- Drápy "Lady Deathstrike" měla Kelly Hu přilepené na spodní části svých nehtů. Musela si je trochu nechat narůst, aby drápy pevně držely.
- Líčení Rebeccy Romijn trvalo pět hodin oproti sedmi hodinám v předchozím filmu.
- Arktické sněhové scény se natáčely v kanadské Albertě, která je známá hustým sněžením. Když produkce dorazila na místo, žádný sníh tam samozřejmě nebyl, takže se musel vytvořit znovu.
- Většina exteriérových záběrů sídla Xavierů byla recyklována z prvního filmu, protože na ně nebyl rozpočet.
- Neil Patrick Harris se ucházel o roli Nightcrawlera, ale prohrál s Alanem Cummingem, který mluví plynně německy.
- Kulisy Strykerova podzemního doupěte byly postaveny ve starém skladu Sears a byly největšími kulisami v Severní Americe. Zahrnovala přes šedesát mil kabelů a byla tak velká, že herci a členové štábu používali jízdní kola, aby se co nejrychleji dostali na toaletu a zpět. I tak produkce využila jen asi polovinu prostoru ve skladu.
- Kelly Hu má v celém filmu pouze jeden dialog.
- Replika prezidentského stolu v Oválné pracovně byla tak detailní, že její výroba trvala dva měsíce.
- Na rozdíl od prvního filmu, kde Rebecca Romijn nosila kontaktní čočky, jsou tentokrát oči Mystique vykresleny digitálně.
- Invalidní křeslo profesora Xaviera z filmu X-Men (2000) koupil právník, který pracoval ve stejné advokátní kanceláři jako právník sira Patricka Stewarta. Když se začalo natáčet, studio zjistilo, že už křeslo nemá, a tak ho právník pronajal zpět studiu, jak Stewart řekl v jednom rozhovoru, "za značnou částku".
- Během natáčení navštívila natáčení sestra Hugha Jackmana. Z legrace byla nalíčená v celém Jackmanově kostýmu Wolverina a nalíčená se procházela po place. Podle všeho byla jako Jackman velmi přesvědčivá. Bryan Singer si nebyl vědom toho, že se nejedná o Jackmana v kostýmu Wolverina, a její práci během natáčení komentoval slovy: "Hugh se dnes chová velmi podivně." Sestra se v kostýmu Wolverina chovala velmi divně.
- Většina komparzistů, kteří hráli zmrzlé lidi, byli ve skutečnosti mimové, kteří jsou zvyklí se nehýbat.