Zajímavosti o X-Men: Budoucí minulost

82%

Zajímavosti 175

  • Bryan Singer: (přibližně v 1 h 2 min) Když Mystique vyskočí z budovy a na zem dole poté, co se pokusila zabít Traska, Singer je fotograf, který je krátce viděn v ruce s fotoaparátem.
  • Zoë Kravitz: (cca v 37. minutě) Objevuje se jako její postava z filmu "X-Men: První třída" (2011), Angel Salvadore, na pitevní fotografii v Traskově složce, kterou si prohlíží Mystique.
  • Newton Thomas Sigel: (přibližně 1 h 5 min.) Přestrojení, které si Mystique vezme na útěk z pařížského summitu. Sigel je kameramanem všech X-Men filmů režírovaných Bryanem Singerem.
  • Len Wein: (asi 20 minut) Tvůrce postavy Wolverina hraje jednoho z kongresmanů na Traskově slyšení. Stejně tak Chris Claremont.
  • Na rozdíl od většiny existujících Marvel Films je tento film ve srovnání s nimi raritou, protože nekončí obrovskou akční scénou jako většina filmů MCU. Místo toho jde o relativně menší a daleko dramatičtější akční kousek, kdy Sentinelové útočí na Klášter v budoucnosti a Erik v minulosti na Bílý dům.
  • Evan Peters později přešel do MCU jako „Pietro Maximoff/Quicksilver“, ale jeho postava je ve skutečnosti Ralph Bohner, který si myslí, že je Pietro jen kvůli magii.
  • V Rogue Cut Charles říká, že nastane čas, kdy budou (X-Men a Brotherhood) všichni spolu. Nejblíže se jeho předpověď blíží bitvě proti Apokalypse v pokračování, které se Logan samozřejmě neúčastní.
  • Blink, Warpath, Iceman, Sunspot a Colossus zemřou ve filmu dvakrát. Colossus a Iceman jsou jediní z původních filmů, kteří zemřeli dvakrát.
  • Během vyvrcholení filmu Magneto (Michael Fassbender) proplete Wolverinovi (Hugh Jackman) tělo výztuží, aby ho ovládl a hodil. Obrázek velmi připomíná závěrečnou bitvu příběhu „Fatal Attractions“ (X-Men Vol 2 #25, říjen 1993). V komiksu Magneto levituje Wolverina a rve mu adamantium z kostí, čímž ho málem zabije.
  • Ke konci filmu sedí Peter (Pietro) Maximoff, alias Quicksilver, před televizí a sleduje Magneta (jeho tehdy neznámého biologického otce) s malou dívkou na klíně. To způsobilo zmatek pro fanoušky, kteří vědí, že Peter má dvojče jménem Wanda, aka Scarlet Witch. V rozšířené edici (Rogue Cut) filmu jí Peterova matka řekne, aby si šla hrát se svou sestrou. To znamená, že Wanda je někde jinde v domě. To vysvětluje, proč je dívka na Peterově klíně příliš mladá na to, aby byla Wanda, ale toto vysvětlení nebylo v konečném sestřihu, takže ten zmatek. Quicksilver je jedinou postavou, které bylo dovoleno být ve franšíze X-Men (FOX) i franšíze Marvel Cinematic Universe (Marvel), a to byl mezi nimi sporný bod. Po této bitvě se pravděpodobně rozhodli neudělat totéž s Wandou, zejména proto, že má v Avengers významnější roli než X-Men.
  • Kelsey Grammer si svou roli Hanka McCoye zopakuje o devět let později ve filmu Marvel Cinematic Universe "Marvels" (2023), který vyšel v roce, kdy se odehrávají dnešní části tohoto filmu.
  • Tento film obsahuje odkazy na film X-Men (1992), který poprvé adaptoval „Days of Future Past“: - Bishop je první mutant poslaný zpět v čase. - Nedorozumění umožní zabijákovi uniknout a provést druhý pokus. a Apokalypsa čeká, až se objeví.
  • Podle pravidel cestování časem, která jsou ve filmu zavedena, je Logan jediný, kdo může něco udělat pro změnu minulosti. Podle toho, když Magneto probodne Logana armovací tyčí a spustí ho do Potomaku, mohla s ním Kitty kdykoli poté přerušit spojení a změny v budoucnosti by byly stejné.
  • (přibližně v 1h 45 min) Ve filmu Magneto vloží do Wolverina kovové tyče, které mu zabrání v pohybu, a vypustí ho do řeky Potomac. Wolverinův vzhled (kov trčící z jeho těla) je poctou události v komiksu, kde Magneto vyrval adamantium z Wolverinova těla.
  • Jádrem zápletky je, že Wolverine cestuje v čase, aby zmařil atentát spáchaný Mystique. Je pozoruhodné, že i když tyto dvě hlavní postavy měly velkou bojovou scénu v "X-Men" (2000), nikdy spolu v tomto filmu neinteragovali, ani v Theatrical, ani v Extended Cut. Nejblíže setkání je během pařížské konference, kde je Raven zabit elektrickým proudem a Logan se psychicky zhroutí, a v závěrečné scéně, kdy je Logan v bezvědomí a Mystique dohlíží na jeho záchranu. Ti dva si však nevymění jedinou řádku dialogů, což vyvolává otázku, proč by Mystique v závěrečné scéně zachraňovala Wolverina ze dna řeky. Na to však existuje nekanonická odpověď. Ve smazané scéně se Raven dobrovolně vrací domů a má upřímnou diskusi s Hankem, Charlesem a Loganem o budoucích důsledcích jejích činů. Toto setkání mezi Ravenem a Loganem se odehrává v kuchyni sídla Xavierů. Ačkoli to bylo vymazáno z obou tisků filmu, slouží jako jediný důvod, proč se Mystique pustila do všech těch potíží, aby zachránila Logana, mutanta, který ji jinak neznal.
  • Počet těl: šedesát jedna.
  • Tento film obsahuje odkazy na Wolverine a X-meni ("Wolverine & the X-Men"2008), který adaptoval „Days of Future Past“ jako hlavní prvek show: - Budoucí Sentinelové kopírují a přizpůsobují se síle mutantů. - Budoucí mutanti v tomto filmu sdílejí podobné schopnosti jako budoucí mutanti z této show (Warpath a Marrow jsou vylepšené bytosti s noži, teleporty Blink and Vanisher, Sunspot a Firestar mohou ovládat oheň, super silní bojovníci Colossus a Kamal, električtí mutanti Storm a Berzerker, Magneto a Polaris dokážou manipulovat s kovem), stejně jako s profesorem X, Wolverinem a Bishopem, kteří se všichni objevili v tomto filmu. - Budoucí mutant je poslán zpět do minulosti (Xavier v karikatuře, Logan v tomto filmu). a Magneto získá kontrolu nad Sentinely.
  • Tento film obsahuje mnoho paralel s X-Men komiksem "Age of Apocalypse", kde se mutantní padouch Apocalypse zapojí do ovládnutí Země: děj zahrnuje cestování do minulosti, aby přepsal bezútěšnou dystopickou budoucnost, Magneto je spojencem X-Men, Blink a Bishop se objeví jako členové budoucích X-Menů a změna historie vyústí v existenci Apocalypse. Mimochodem, samotný děj komiksu „X-Men: Age of Apocalypse“ byl následně adaptován do dalšího filmu, "X-Men: Apokalypsa" (2016).
  • Pro film X-Men: První třída (2011) si James McAvoy v rámci příprav na roli Charlese Xaviera oholil hlavu, než se dozvěděl, že producenti si přejí, aby měl mladší Xavier vlasy. Ironií osudu je, že v tomto filmu se objevuje zatím nejvlasatější ztvárnění této postavy s plnovousem a dlouhými kadeřemi. McAvoy nakonec hrál Xaviera plešatého ve filmech "X-Men: Apokalypsa" (2016) a" X-Men: Dark Phoenix" (2019).
  • Na začátku rozšířeného Rogue Cutu se vede dlouhá debata, zda by X-Men měli vymazat 50 let historie. Noví mutanti jako Bishop a Sunspot se obávají, že by je tak drastická změna mohla doslova vymazat z časového kontinua, protože by mohli být mezitím zabiti nebo se vůbec nenarodit. Je pozoruhodné, že v obnovené časové ose se zavedené postavy jako Iceman, Colussus a Kitty znovu objevují živé a zdravé, zatímco Warpath, Blink, Sunspot a Bishop nejsou nikde k nalezení. Ačkoli by to mohlo znamenat, že jejich tvrzení o tom, že již neexistují, je správné, je mnohem pravděpodobnější, že existují, ale nežijí ani neučí na Xavierově škole, protože tyto postavy nikdy nebyly součástí X-Men v žádném z dřívějších filmů. .
  • V "Logan: Wolverine" (2017), který se odehrává v roce 2029, Charles Xavier zmiňuje bitvu na Liberty Island, ke které došlo v "X-Men" (2000). Vzhledem k tomu, že "X-Men: Apokalypsa" (2016) se odehrává v nové časové linii, která vznikla, když Logan cestoval časem zpět do roku 1973 a změnil historii, a Logan se probouzí v alternativním roce 2023, je pravděpodobné, že Logan a Charles Xavier zemřeli 6 let poté, co se Logan probudí ve škole nadaných v alternativním roce 2023.
  • V tomto filmu, a zejména v prodlouženém „Rogue Cut“, Bryan Singer v podstatě ignoroval několik dějových bodů z ostatních filmů série, aby se zjednodušil a soustředil na děj tohoto filmu. Například Wolverine si i v budoucnosti ponechává své adamantiové drápy, přestože o ně přišel ve filmu "Wolverine" (2013); Profesor X žije, přestože zemřel ve filmu "X-Men: Poslední vzdor" (2006) (ve scéně ze závěrečných titulků filmu „Poslední vzdor“ se však „P. Xavier“ probouzí z kómatu, přičemž v jeho těle se díky přenosu usídlila mysl dvojčete Charlese). Magneto a Rogue mají stále své schopnosti, přestože o ně přišli kvůli léku na mutanty v tomtéž filmu (ačkoli již tento film ve scéně závěrečných titulků naznačil, že účinek léku není trvalý). Oba tyto filmy pozoruhodně nenatočil Bryan Singer, ale James Mangold, respektive Brett Ratner. To vše se stává nepodstatným po závěru tohoto filmu, kde nepředvídatelné důsledky Loganovy změny budoucnosti umožňují takové nerozvážnosti.
  • (přibližně ve 2h 10 min) Vzhled mladé Apokalypsy je založen na vzhledu Inženýrů v "Prometheus" (2012), ve kterém vystupovali Michael Fassbender a supervizor vizuálních efektů Richard Stammers. Bryan Singer si ten film užil a najal Stammerse, aby na něm pracoval.
  • Magneto, který používá Sentinely k útoku na Bílý dům a pokusu o atentát na prezidenta, než ho zastaví Xavierova telepatie, je převzato z komiksu Ultimate Marvel "X-Men".
  • Píseň, která hraje, když se Logan probudí v roce 2023 v nové, méně dystopické časové ose (nyní jeho poplašné rádio popisuje jako „Golden Oldie“), je „The First Time Ever I Saw Your Face“ od Roberty Flack z jejího alba z roku 1969. , "První odběr." Je to stejná píseň, která hraje, když se poprvé probudí v roce 1973 poté, co jeho vědomí poslala Kitty zpět v čase na začátku filmu.
  • (přibližně v 1h 45 min) Smrt Warpath znamená, že skočí na Sentinela, než ho zabije laserem. To byla Wolverinova smrt v komiksu „Days of Future Past“.
  • (asi v 19 minutě) Zranění po kulkách, která se objeví na Wolverinově hrudi při jeho příchodu do 70. let, má podobu Velkého vozu. Toto je pocta seriálu "Hokuto no Ken"(1984), jehož hlavní hrdina Kenshiro má na hrudi stejný vzor jizev.
  • (přibližně v 1h 50 min) Ke konci poslední (budoucí) bitvy mezi Sentinely a přeživšími mutanty v čínském klášteře jsou Sentinelové vidět, jak se mění v diamantové a skalnaté formy. Tyto schopnosti naznačují, že Emma Frost a Darwin z "X-Men: První třída" (2011), kteří těmito schopnostmi disponovali, byli mezi mnoha zajatými/zabitými mutanty, kterým byla extrahována DNA a přidána do programování Sentinelů.
  • (přibližně v 1h 55 min) Poté, co se Logan v sídle znovu probudí a narazí na Jean Greyovou, Cyclops ho chytne za zápěstí, když se natahuje po Jean, a je jasně vidět Loganův prostředníček napůl vytažený z pěsti.
  • Bryan Singer chtěl, aby v tomto filmu hrál Mystiquein syn Kurt Wagner (Nightcrawler), ale myslel si, že už je tam příliš mnoho postav. Nightcrawler se objevil v "X-Men: Apokalypsa" (2016), i když ne jako Mystiqueův syn.
  • Na tento film se odkazovalo v "Deadpoolovi" (2016), kdy se Deadpool ptá Colossuse, zda je profesor X James McAvoy nebo Sir Patrick Stewart, a uvádí, že koncept alternativních filmových časových os je příliš matoucí. Cameo mladších X-Men obsazených v "Deadpool 2" (2018) ustavilo Deadpoola na časové ose McAvoy/Xavier.
  • Vzhled X-Menů v obnovené budoucnosti se téměř přesně podobá jejich vzhledu v komiksech X-Men: Kitty a Colossus jsou viděni, jak společně učí ve třídě (jako v komiksech), a Rogue a Iceman jsou viděni, jak se spolu procházejí (v komiksech ne).
  • (přibližně 42 minut) [pouze prodloužená verze] V komiksech měl Magneto dvě děti: Quicksilver a Scarlet Witch. Rozšířená edice (Rogue Cut) odkazuje na Scarlet Witch, když paní Maximoffová říká Peterově malé sestře: "Jdi nahoru a neštvi svou sestru", na což ona odpoví: "Ale ona mě obtěžuje."
  • (asi v 1h 37 min) V parku je krátce vidět mladá Jean Greyová, jak se dívá na oblohu, zatímco Magneto levituje nad baseballovým stadionem.
  • V rozhovoru pro The Graham Norton Show (2007) vyšlo najevo, že první scénou, kterou James McAvoy natočil, byla scéna se Sirem Patrickem Stewartem, kdy mladý Xavier mentálně „navštěvuje“ budoucnost a komunikuje se svým starším já.
  • Tento film, který pokračuje v trendu vkládat postavy X-Men do skutečných historických událostí, je zařazuje do války ve Vietnamu a pařížských mírových dohod z roku 1973 (a Magneto je na neurčito zadržován pro podezření z účasti na atentátu na Kennedyho v roce 1963, ale tyto události nejsou zobrazeny).
  • (cca 2h 10 min) Ve scéně po titulcích, kde je představen Apokalypsa, ho uctívající dav skanduje něco, co titulky označují jako cizí jazyk. Říkají „En Sabah Nur“, což bylo jméno, které mu bylo dáno, když byl nalezen jako nemluvně a jeho potenciál byl realizován.
  • Britský filmový časopis Empire nechal z výroby stáhnout přední obálku Bryana Singera, protože obsahovala fotografii Bolivara Traska ve svěrací kazajce. Singer cítil, že to prozradilo konec filmu.
  • Rok 1973, rok, do kterého se Wolverine vrací časem, je šest let před tím, než Wolverine získal Adamantiové drápy a ztratil paměť v původní časové ose, což se stalo v roce 1979, těsně před nechvalně známým incidentem na Three Mile Island (jak je vidět v "X-Men Origins: Wolverine" (2009)).
  • (přibližně ve 37 minutách) Když se Mystique vloupe do Traskových složek, dozví se, že nechal několik mutantů mučit a zabíjet kvůli výzkumu. Mezi soubory mutantů, které si prohlíží, jsou Azazel a Angel, kteří se stali jejími kolegy na konci "X-Men: První třída" (2011). To vysvětluje její netypickou empatii v této scéně, zejména proto, že Mystique a Azazel měli v komiksu vztah, když porodila Nightcrawlera.
  • Producent Simon Kinberg uvedl, že v nepsaném příběhu byl Bolivar Trask součástí skupiny zodpovědné za pokus o atentát na mutantního prezidenta Johna F. Kennedyho. Kinberg také řekl, že Trask měl ve vládě USA vojenské příznivce a že během vietnamské války byl každý voják s vyšším než očekávaným záznamem o zabití podroben testům Trask Industries, aby se zjistilo, zda je mutant. Ti, kteří byli shledáni jako mutanti, byli umístěni do karantény.
  • Sekvence, v níž se Mystique vrací do sídla X poté, co ji Xavier telepaticky kontaktoval na pařížském letišti, byla natočena, ale vystřižena. V této sekvenci měl Wolverine vysvětlit původ Sentinelů a Války budoucnosti a Mystique měla mít romantické setkání s Beastem, navazující na podzápletku z filmu "X-Men: První třída" (2011). Tyto scény byly kvůli délce stopáže vystřiženy, ale v rozšířené edici (Rogue Cut) byly částečně obnoveny.
  • (přibližně v 1h 55 min) V jejím portrétu je Rogue vidět, jak má na sobě její typické zelené sako a kalhoty z komiksů.
  • Původně se Raven měla rozhodnout jít s Charlesem místo Erika a objevila se v pozměněné budoucnosti učit biologii se starším Hankem. Mezitím by Stryker získal Logana z řeky Potomac, čímž by se dostal do příběhu Weapon X. Tvůrci filmu to považovali za příliš předvídatelné a se smutným koncem, takže to bylo změněno, že Raven prostě uteče a vytvoří si vlastní program (v Strykerově podobě), aby byl konec nečekanější.
  • V komiksu „Days of Future Past“ se Mystique pokusila zavraždit senátora Roberta Kellyho, což vede ke zrodu programu Sentinel. V tomto filmu zůstává Mystique vrahem, ale jak se Kelly objevila v "X-Men" (2000), jejím cílem je nyní Bolivar Trask, skutečný tvůrce programu Sentinel.
  • (přibližně v 1h 55 min) Toto je jediný případ v celé sérii X-Men, kdy Xavier využívá síly jiného mutanta tím, že je ovládá. Na okamžik ovládá Magneta, aby odstranil trosky, které na něm leží.
  • Přestože jejich postavami jsou otec a syn (ačkoli to v tomto filmu není nikdy výslovně uvedeno, ale v "X-Men: Apokalypsa" (2016) je to potvrzeno), Michaela Fassbendera a Evana Peterse dělí jen deset let.
  • (asi ve 32. minutě) Mladý Xavier řekne Loganovi: „Jdi do prdele“. To byla původní scénáristická hláška pro cameo Hugha Jackmana ve filmu "X-Men: První třída" (2011). Jackman však místo toho improvizoval hlášku „Jdi do prdele“. Ve filmu "Logan: Wolverine" (2017) Xavier tuto větu říká Loganovi znovu, ale v roli sira Patricka Stewarta.
  • V původním sestřihu, kdy Wolverine po setkání se Strykerem zraní Kitty Pride, měla Kitty vykrvácet do té míry, že v minulosti už Wolverina nemohla držet. Iceman by odhalil, že Rogue, kterou Xavier dlouho považoval za mrtvou, ve skutečnosti drželi na jediném místě, kde ji nikdy nemohl telepaticky lokalizovat: Cerebro. Aby Wolverine mohl dokončit svou misi, vrátí se Iceman, Magneto a Profesor X do sídla X, které převzala společnost Trask Industries, aby zachránili Rogue, aby mohla absorbovat Kittyiny síly. Iceman měl zemřít při záchraně a X-Jet musí odrazit několik Sentinelů, aby mohl uniknout. Tyto scény také jasněji vysvětlily, jak byli Sentinelové schopni sledovat zbývající X-Meny. Část jednoho z Sentinelů zůstala na trysce, což umožnilo ostatním následovat tryskáč zpět do Číny, což vedlo ke konečné bitvě u kláštera. Části této sekvence se objevují v upoutávkách a tyto scény byly plně obnoveny v rozšířené edici (Rogue Cut).
  • Přidání Evana Peterse do role Pietra Maximoffa alias Quicksilvera vyvolalo širokou diskusi o směřování této postavy, která se měla objevit i ve filmu "Avengers: Age of Ultron " (2015). O Quicksilverovi se již dříve hovořilo jako o potenciální postavě ve filmech "X-Men: Poslední vzdor" (2006) i "Avengers" (2012), ale právní komplikace ohledně licence na tuto postavu vedly k jeho vynechání z obou filmů. V květnu 2013 však společnosti Marvel a Fox Studios oznámily vyřešení předchozích právních problémů a to, že se Quicksilver objeví v tomto filmu i v pokračování Avengers, ovšem za určitých parametrů: ve filmu „X-Men“ nesmí být žádná zmínka o Quicksilverově členství v Avengers a ve filmu „Avengers“ nesmí být žádná narážka na jeho vztah k X-Menům nebo Magnetovi (otci postavy). Smlouva o právech mezi Foxem a Marvelem jde dokonce tak daleko, že stanoví, že postava nesmí být v žádném filmu Marvelu označena jako „mutant“. Den po oznámení Petersova obsazení se navíc společnosti Marvel a Fox dostaly do právního sporu ohledně ustanovení smlouvy o právech na tuto postavu, včetně otázky, zda bude Peters smět ztvárnit Quicksilvera v jakémkoli jiném filmu mimo filmovou sérii X-Men, což by mohlo vést k nutnosti hrát Quicksilvera v jakémkoli filmu společnosti Marvel druhým hercem, což by vedlo k tomu, že by se dvě různé verze téže postavy objevily ve dvou konkurenčních filmových sériích. Nakonec se společnosti Fox a Marvel rozhodly obsadit do této role různé herce pro filmy „X-Men“ a „Avengers“, přičemž v druhém jmenovaném pokračování se role ujal Aaron Taylor-Johnson, čímž zabránily jakémukoli spojení mezi oběma franšízami a X-Men zůstali omezeni na oddělený vesmír od těch z Marvel Cinematic Universe.
  • (přibližně v 1 h 7 min) Ve scéně, kde Trask a Nixon diskutují o implementaci programu Sentinel, je vidět pomocník, jak vypíná magnetofon. Toto je lstivý odkaz na nechvalně známou osmnáct a půl minutovou mezeru na páskách Oválné pracovny Richarda Nixona, o které se dlouho myslelo, že ji Nixon nebo jeho pomocníci záměrně vymazali, aby zakryl politicky škodlivé informace. Bývalý poradce Nixona H. R. Haldeman řekl, že vymazaná konverzace obsahovala odkazy na Nixonovo zapojení do atentátu na Johna F. Kennedyho, což je další jemný vtip ve filmu, protože Kennedy byl odhalen jako mutant.
  • (přibližně ve 2 h 10 min.) Ve scéně po titulcích odhaluje pohyb před postavou, která staví pyramidy, siluetu čtyř jedinců na koni. Toto jsou Čtyři jezdci z Apokalypsy, čtyři supervojáci, které konvertoval a zotročil.
  • (asi 55 minut) Magneto tvrdí, že John F. Kennedy byl mutant. Podle Simona Kinberga je mutantní schopnost J.F.K. hypnotickým kouzlem.
  • (přibližně v 1 h 8 min.) Když Trask popisuje prezidentovi v Oválné pracovně schopnosti Mystique, říká mu, že by mohla mít jakoukoli podobu včetně generála, agenta tajné služby a dokonce i prezidenta. To je pořadí klíčových tvarů, které na sebe bere během filmu. Mezi mnoha má podobu vietnamského generála, poté americké tajné služby a nakonec podobu Nixona.
  • Mystique zachrání Havoka, Inka a Toada před Strykerem ve Vietnamu. Později ve filmu, když Magneto vysílá, jsou Ink a Toad vidět, ale Havok ne. Havok měl být zajat a použit k testování prototypu Sentinela. To bylo z filmu vynecháno kvůli délce stopáže.
  • (přibližně v 1h 30 min) Když Magneto získává helmu, můžete vidět Havokovu poškozenou uniformu X-Men, jedno z křídel Angela Salvadoreho a minci, kterou Magneto zabil Sebastiana Shawa, vše z "X-Men: První třída" (2011 ).
  • (přibližně v 1h 55 min) Mladý mutant, který na začátku hledal kov, je také první osobou, kterou Wolverine vidí v nové časové ose.
  • Kelsey Grammer se chtěl vrátit jako starší Beast v podstatné roli, ale kvůli konfliktům v plánování s "Transformers: Zánik" (2014) nebyl schopen. Jeho portrét byl přidán během natáčení, aby zůstal v tajnosti.
  • (přibližně 45 minut) Dva ze vztahů Petera Maximoffa (Quicksilvera) jsou naznačeny, ale nikdy nejsou ve filmu přímo uvedeny. Nejprve poznamená Magnetovi, že jeho matka znala někoho, kdo uměl manipulovat s kovem. V komiksech je Magneto Quicksilverovým otcem. To je dále naznačeno, když Peterova matka vidí Magneta v televizi a reaguje s hrůzou a uznáním (kolem 1h 45 min). Smazaná scéna také řešila, že Peter má dvě sestry, z nichž jedna je jeho dvojče Wanda Maximoff, také známá jako Scarlet Witch. Druhá sestra je mnohem mladší než dvojčata a byla zobrazena, jak sedí Petrovi na klíně na fotce při pan shotu, jmenuje se Lorna Dane; který se nakonec stal mutantem známým jako Polaris a budoucím milovníkem Havoka. V "X-Men: Apokalypsa" (2016) bylo potvrzeno, že Magneto je Peterův otec.
  • Portréty Cyclops (James Marsden) a Jean Gray (Famke Janssen) byly tak přísně střeženy, že herci, stejně jako režisér Bryan Singer, přímo lhali o svém vystoupení ve filmu, aby jejich návrat byl překvapením. Obě postavy byly zabity v X3, stejně jako profesor Xavier (Sir Patrick Stewart) - události, které by okolnosti tohoto filmu vymazaly/přepsaly.
  • Filmové obsazení zahrnuje tři držitelky Oscara: Halle Berry, Jennifer Lawrence a Anna Paquin; a pět nominovaných na Oscara: Ian McKellen, Hugh Jackman, Michael Fassbender, Elliott Page a Michael Lerner.
  • Když Bolivar Trask varuje prezidenta před Mystique, říká: "Může se proměnit v kohokoli: generála, tajnou službu, dokonce i vás, pane prezidente." V průběhu filmu se Mystique promění v každou z nich v tomto pořadí.
  • V tomto filmu z roku 2014 hrají Patrick Stewart a Michael Fassbender. V roce 1993 hrál Patrick Stewart ve epizodě "Timescape" (1993), kde se zmínil o přednášce Dr. Fassbindera. Tento epizoda i tato show se zabývají časovou mechanikou (cestováním v čase).
  • Tento film, a zejména Sentinelové a Trask, byl předznamenán v "X-Men: Poslední vzdor" (2006). V tomto filmu X-Men bojují s obřím robotem v simulaci bitvy ve zničeném městě a šéf ministerstva pro vnitřní bezpečnost (Bill Duke) se jmenoval Trask. Nicméně, dva Traskové, které hrají Bill Duke a Peter Dinklage, nejsou stejná postava a nejsou příbuzní.
  • Danny Huston se nemohl vrátit jako mladý William Stryker. Role se ujal Josh Helman.
  • James McAvoy a Peter Dinklage se objevili ve filmu "Penelope" (2006).
  • Všechny scény, které se mají odehrávat v Paříži, byly natočeny ve Starém Montrealu. Budova viděná téměř ze všech úhlů je ve skutečnosti radnice a fontána se nachází na malém náměstí Place Vauquelin hned vedle ní. Je ironií, že za něčím, co má být ve Francii, je v pozadí vidět sloup vztyčený lordu Nelsonovi v roce 1809. Dokonce i Mark Twain, když navštívil Montreal v roce 1881, si toho všiml a se svým obvyklým humorem prohlásil: „Všiml jsem si tady s emocemi, ve vašem městě, pomník, který navždy učiní nezapomenutelným přesně to místo, kde Horatio Nelson nestál, když padl."
  • (cca 1h 35 min) Verze americké vlajky s emblémem Trask Industries (závěs použitý k zakrytí Sentinelů při jejich odhalení v Bílém domě) připomíná vlajky, které používali protestující v průběhu desetiletí 2000, které byly ozdobeny logy a emblémy korporací, o nichž se lidé domnívali, že mají vliv na ekonomiku Spojených států a vysoce postavené osoby.
  • Po "Kate a Leopold" (2001) a "Fontána" (2006) jde o třetí film, ve kterém Hugh Jackman (Wolverine) hrál cestovatele časem. Toto je však první film, kde cestuje do minulosti, zatímco ostatní filmy ho přiměly cestovat do budoucnosti.
  • Jamie Campbell Bower a Nico Tortorella se ucházeli o roli Quicksilvera.
  • Komiksový scénárista a výtvarník John Byrne, který pracoval na komiksu Days of Future Past, prohlásil, že nebyl osloven, aby si zahrál epizodní roli. Říká, že by odmítl s tím, že se mu filmy nelíbí a že by si připadal „jako ve scéně z maturitního plesu "Carrie" (1976)“.
  • Warpath v tomto filmu nese dva nože. V komiksech jsou vyrobeny z vibrania, ale vibranium patří Marvelu, zatímco adamantium patří Twentieth Century Fox. Je tedy pravděpodobné, že Warpath používá adamantiové nože.
  • Alkoholismus mladého Xaviera je pravděpodobně odkazem na to, že se jeho matka Sharon stala alkoholičkou, krátce po smrti svého prvního manžela v komiksech.
  • Ve skutečnosti jsou v komiksu tři bratři Summersovi: Scott, Alex a Gabriel Summers, bratr, který se stal tuláka, známý jako Vulcan.
  • Ačkoli tento film zavádí obnovení časové linie v rámci série X-Men, mnoho fanoušků poukázalo na to, že předchozí prequely, "X-Men Origins: Wolverine" (2009) a "X-Men: První třída" (2011) (stejně jako příběhové pozadí Days of Future Past), již mají mnoho nesrovnalostí s prvními třemi filmy o X-Menech (a dokonce i mezi sebou navzájem). Tvůrci těchto prequelů uvedli, že některé nesrovnalosti připustili z důvodu vyprávění příběhu, čímž vytvořili jakousi „alternativní historii“ nebo měkký restart série. S příchodem multivesmírných filmů v roce 2020, jako jsou "Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství" (2022) a "Spider-Man: Napříč paralelními světy" (2023), je však možná i jiná, vnitrovesmírná teorie: prequelové filmy se již mohou odehrávat v paralelních vesmírech, které se mírně liší od toho, který byl založen v X-Men 1-3. Když se Wolverine přenese do roku 1973, může cestovat nejen zpět v čase, ale také do jiného vesmíru, konkrétně do toho, který je zobrazen ve filmu "X-Men: První třída". Tento specifický mechanismus cestování v čase by vysvětloval změny v kontinuitě a je podobný jako ve "Flashovi" (2023), kde se Barry Allen také vrací do své minulosti, aby provedl změnu, ale pak zjistí, že se ocitl v paralelním vesmíru se zcela odlišnou historií.
  • (přibližně v 1h 11 min) V pařížském metru je vidět nápis "Victor Hugo Ave." Hugh Jackman se objevil ve filmu "Bídníci" (2012), natočeném podle Hugova stejnojmenného románu.
  • (přibližně v 1 h 7 min.) Když je Trask v Oválné pracovně s prezidentem Nixonem, na jedné z televizních obrazovek se zobrazuje obraz Davida Frosta, který skvěle vedl rozhovor s Richardem Nixonem v roce 1977.
  • (přibližně v 1 h 29 min.) Když Hank hackne monitory, jeden z pořadů na obrazovce je "Star Trek" (1966). Sir Patrick Stewart se objevil ve "Star Trek: Nová generace" (1987) jako U.S.S. Enterprise kapitán Jean-Luc Picard. Picard se také setkal a mluvil se svým budoucím já v S-2:E-13, „Time Squared“, při odvracení katastrofy a také ve finále série o cestování časem a později se vrátil v čase, aby zastavi Borgy ve "Star Treku VIII: První kontakt" (1996).
  • Podobnost zápletky s filmem "X-Men 2" (2003): předchozí film začíná pokusem o atentát na nejmenovaného prezidenta. V tomto filmu se zápletka točí kolem zabránění atentátu; nejprve na Bolivara Traska a následně na Richarda Nixona. V předchozím filmu byl potenciálním atentátníkem Nightcrawler. V tomto filmu je to Mystique, která je v komiksu Nightcrawlerovou matkou. V obou filmech také Xavier a Magneto spojili své síly, aby zabránili politickým následkům atentátu.
  • Mnohá shrnutí filmu (zejména ta, která byla napsána před jeho uvedením) tvrdí, že zápletka spočívá v tom, že se X-Meni vracejí v čase a spojují se se svými bývalými já. Nic takového se v tomto filmu neděje: pouze Wolverine cestuje zpět v čase, a to tak, že si zachovává své tělo z roku 1973, takže nemá možnost setkat se s „minulým já“. Nejblíže k tomu, že se X-Meni setkají sami se sebou, má film ve scéně, kdy starší Charles Xavier vede telepatický rozhovor se svým mladším já prostřednictvím Wolverinovy mysli.
  • Wolverine se probouzí v roce 1973 a zjišťuje, že jeho drápy jsou kostěné, nikoli kovové, a že si nepamatuje, že by spal s mladou ženou, se kterou je v posteli. V "X-Men Origins: Wolverine" (2009), který se odehrával šest let po tomto filmu, získal Wolverine kovové drápy vyrobené z adamantia, které nahradily jeho kostěné drápy, a utrpěl trvalou amnézii, když byl střelen do hlavy Williamem Strykerem.
  • (asi 37 minut) Dokumenty, které Mystique objeví v Traskově kanceláři, uvádějí jména členů posádky G. Ferderbera a E. Kepharta. Genevieve Ferderberová byla dekoratérkou tohoto filmu a Elza Kephart byla referentkou uměleckého oddělení.
  • John Ottman je prvním skladatelem, který zaznamenal více než jeden film ve filmové franšíze X-Men, a prvním střihačem, který sestříhal více než jeden film, obojí už udělal na "X-Men 2" (2003).
  • Téměř všechny propagační fotografie a plakáty majora Strykera měly modrý smalt jeho Combat Infantry Badge „opravený“ na zelenou. Modrá je barva pěchotní větve americké armády. Ve filmu to vypadá správně.
  • Podle Simona Kinberga nebyl Wolverine první volbou pro mutanta vracejícího se v čase. Tvůrci původně zvažovali, že do minulosti pošlou Beasta, Xaviera nebo Magneta, ale rozhodli se proti tomu, protože by to vyžadovalo, aby mladší herci napodobovali své starší protějšky, což bylo považováno za tonálně neslučitelné s celkovou náladou filmu. Wolverine byl vybrán kvůli své prodloužené délce života a pomalému stárnutí, což umožnilo Hughovi Jackmanovi hrát obě verze postavy.
  • Tvůrci filmu oficiálně prohlásili, že všichni známí mutanti, kteří chybí v akci během dystopických scén roku 2023, zemřeli v mezidobí mimo plátno. Další byli popraveni lidmi a další byli zabiti během války Sentinely. To znamená, že Mystique, Beast, Angel (z Last Stand), Quicksilver a Nightcrawler jsou dávno mrtví, než dojde k akci. Smrt Beasta je zmíněna v samotném filmu. O smrti Mystique se zmínil Wolverine ve smazané scéně. Jedinou výraznou výjimkou je Rogue, který je v roce 2023 stále naživu, ale byl zajat a uvězněn v sídle Xavierů. Objevuje se v Rozšířeném střihu. Podle příběhu ze zákulisí je to vlastně Rogueova jedinečná DNA, která učinila budoucí Sentinely ještě výkonnějšími než prototypy vyrobené Traskem.
  • (přibližně v 1 h 16 min) Strykerova věta k Traskovi, „Musíte opravdu nenávidět mutanty, doktore“, je velmi podobná větě, kterou řekl Stryker v "X-Men Origins: Wolverine" (2009).
  • I když je Halle Berry v titulcích uvedena na předním místě, má pouze dvacet dva minut času na obrazovce.
  • Rebecca Romijn byla jedinou herečkou z prvních tří filmů, která se pro tento film nevrátila. V roli Mystique ji nahradila Jennifer Lawrence.
  • Všechny scény Anny Paquin jako Rogue byly vystřiženy z tohoto filmu. Smazané scény byly obnoveny pro X-Men: Days of Future Past Extended Edition (The Rogue Cut) DVD a Blu-ray.
  • Kvůli smluvnímu sporu s režisérem Marcem Webbem souhlasila společnost Sony (Columbia) s umístěním upoutávky na tento film Twentieth Century Fox do Webbova filmu "Amazing Spider-Man 2" (2014). Scéna, která nebyla zahrnuta do vydání videa tohoto filmu, je pro upoutávku v polovině titulků neobvyklá v tom, že jde o skutečné záběry z filmu, který propaguje (scéna ve Vietnamu se Strykerem a Mystique).
  • V "X-Men 2" (2003) se William Stryker v podání Briana Coxe zmínil, že bojoval ve Vietnamu. V tomto filmu byl William Stryker, kterého hraje Josh Helman, jedním z vojáků ve Vietnamu.
  • Jeden z mála filmů s malým človíčkem ztvárňujícím postavu, ve kterém se velikost postavy nikdy nevychovává, ani se z ní nedělá ironický vtip.
  • V komiksu je Bishop australského domorodého původu. Ve filmech ho ztvárnil Omar Sy, který je senegalského a mauritánského původu.
  • Ačkoli v tomto filmu není výslovně vysvětleno, jak Magneto získal své síly zpět poté, co je ztratil v "X-Men: Poslední vzdor" (2006), jeho síly se mu začaly vracet na konci tohoto filmu. To by také vysvětlovalo, jak Rogue získala své schopnosti zpět v Rozšířené edici.
  • Peter Maximoff se ve filmu nikdy nejmenuje Quicksilver. Vždy se o něm mluví jako o Petrovi.
  • Jennifer Lawrence měla být v nejlepším obsazení, ale protože do filmu byli zahrnuti Sir Patrick Stewart a Sir Ian McKellen, neměli pro ni v nejlepším obsazení dostatek místa.
  • (cca 1 h a 29 min) Televizní pořad, který se mihne na televizoru Hanka McCoye, je "Star Trek" (1966), konkrétně čtvrtá epizoda první sezóny „The Naked Time“. V této epizodě se Enterprise odlepí od planety a pošle je o jednasedmdesát hodin zpět v čase.
  • Podle producenta Simona Kinberga je hlavním tématem příběhu naděje: "Konfrontuje představy o druhých šancích. Je o postavách, které se ztratily, snaží se najít samy sebe. V ostatních filmech si postavy přišly na své a věděly, kdo byli. V tomto jsou všichni ztraceni a snaží se to udržet pohromadě."
  • Původní scénář Simona Kinberga údajně sledoval původní děj blíže s postavou Rachel Grayové, která poslala Wolverina zpět, ale nakonec ji nahradila Kitty a zlepšila její fázování a nehmotnost, aby byla schopna rozfázovat věci v čase.
  • (asi ve 22 minutách) Když Mystique zinscenuje záchranu mutantů na vietnamské válečné základně, učiní tak v přestrojení za plukovníka jménem Sanders. Plukovník Harland Sanders byl zakladatelem Kentucky Fried Chicken.
  • Rogue v Extended Cut má pouze čtyři řádky.
  • Podle Johna Myhreho je budoucí prostředí inspirováno architektonickými styly Číny, Indie a Indonésie.
  • Podle producenta Simona Kinberga tento film spojuje všechny budoucí mutanty: „Je to tato dysfunkční rodina a tito zoufalí lidé, kteří jsou ve svých životech vyvrženci, a scházejí se, a to není tak emocionálně uspokojující jako vyvrženci na jejich vlastní."
  • Používání brýlí Quicksilverem je poctou jeho synovci Speedovi (Tommy Shephard, byl vychován pěstouny), také rychlíkovi v Marvel Comics.
  • Když měl režírovat Matthew Vaughn, měl být Juggernaut tím, kdo vymanil Magneta z vězení. Do role byl obsazen Josh Helman. Když Bryan Singer převzal režijní povinnosti, rozhodl se místo toho použít Quicksilver, protože Juggernaut byl použit jako antagonista již v "X-Men: Poslední vzdor" (2006). Helman byl přeobsazen do role mladého Williama Strykera a Juggernaut se později objevil v "Deadpool 2" (2018), kde je ironií osudu právě on, kdo se dostává z vězení. Oznámení, že Quicksilver bude v tomto filmu, přišlo poté, co byl oznámen pro "Avengers: Age of Ultron" (2015), takže jeho zařazení mohlo být pro Twentieth Century Fox způsob, jak prosadit své vlastnictví postavy.
  • (přibližně v 1h 30 min) Když je Xavier viděn, jak sedí ve svém letadle a tře si nohu, odraz na povrchu stolu připomíná jeho starší já.
  • Toto je čtvrtá adaptace komiksu Chrise Claremonta „Days of Future Past“. Dříve byl adaptován pro "X-Men" (1992), "Wolverine & the X-Men" (2008) a "The Super Hero Squad Show"(2009).
  • (přibližně v 1h 35 min) Baseballový stadion, který Magneto ve filmu zničí, je starý stadion Robert F. Kennedy Memorial. Washington Senators tam hráli do září 1971 a Washington Nationals tam hráli v roce 2005. Vzhledem k tomu, že se tento film odehrává v roce 1973, působí zaměstnanci stadionu pokládání křídy divně, protože se tam v té době baseball nehrál.
  • V původním komiksu se Quicksilver jmenoval Pietro Maximoff. Jeho křestní jméno bylo v tomto filmu změněno na Peter, nejen proto, aby byl více Američan, ale také proto, aby se lépe odlišil od verze postavy z Marvel Cinematic Universe.
  • Podle producenta Simona Kinberga byl tento film ovlivněn filmy o cestování časem "Stroj času" (1960), "Terminátor" (1984), "Návrat do budoucnosti" (1985), "Looper: nájemný zabiják" (2012) a "Muži v černém 3" (2012). ).
  • (přibližně 1 h 40 min.) Při boji se Sentinely Colossus zaútočí na Super Dive z videoher „Marvel vs. Capcom“.
  • Sir Patrick Stewart, James McAvoy, Sir Ian McKellen a Michael Fassbender, kteří hrají budoucí a minulé verze profesora Xaviera a Magneta, všichni hráli hlavní roli ve filmových adaptacích "Macbeth".
  • Angel, Azazel, Riptide a Emma se původně chystali vrátit, ale když se filmaři rozhodli jít s příběhem „Days of Future Past“, nechali je všechny zabít.
  • (asi v 1h 18 min) Když se Profesor X pokouší poprvé po několika letech použít Cerebro, zatímco prochází „hlasy ve své hlavě“, slyšíme jeden hlas, který nemluví ani nekřičí obecně, ale oslovuje konkrétně jeho (Profesora X). Dá se předpokládat, že jde o malou dětskou Jean Greyovou, kolegyni psychiatra, která se výrazně objevuje v komiksech a předchozích filmech, stejně jako ve snímcích "X-Men: Apokalypsa" (2016) a"X-Men: Dark Phoenix" (2019).
  • Podle Simona Kinberga je mrchožroutem mutant Nate Grey, X-Man, který se tak poprvé objeví v hraném filmu.
  • Film se odehrává v roce 2023 a lednu 1973.
  • Tři hlavní ženské X-Men v hlavním obsazení – Halle Berry, Jennifer Lawrence a Anna Paquin – jsou všechny držitelky Oscara. Šest hlavních mužských herců – Hugh Jackman, Michael Fassbender, James McAvoy, Sir Ian McKellen, Sir Patrick Stewart a Peter Dinklage – jsou všichni nominovaní na Zlatý glóbus; Jackman, Fassbender, McKellen a Elliot Page jsou také nominovaní na Oscara.
  • (přibližně v 1h 2 min) Během Magnetova boje s prezidentskými strážemi je za ním obraz. Tento obraz je „Liberty Leading the People“ od Eugena Delacroixe vytvořený na památku francouzské revoluce z roku 1830 a je symbolem povstání.
  • Bryan Singer je velkým fanouškem Petera Dinklage a jeho seriálu "Hra o trůny" (2011). Dinklageova role Tyriona Lannistera inspirovala Singera k obsazení Dinklage jako Traska.
  • Kostýmní výtvarnice Louise Mingenbachová dala Peteru Maximoffovi záměrně oblečení z roku 1981, aby ukázala jeho neuctivost a outsiderskou povahu.
  • Evan Peters hraje roli Quicksilvera ve filmu X-Men a jeho kolega z filmu "Kick-Ass" (2010) Aaron Taylor-Johnson hrál postavu Quicksilvera ve filmu "Avengers: Age of Ultron" (2015).
  • Pro Trask Industries byly vytvořeny reálné webové stránky, které byly dostupné na adrese www.trask-industries.com. Web odhalil podrobnosti o programu Sentinel a dokonce bylo možné podat žádost o zaměstnání v rámci společnosti.
  • (asi ve 27 minutách) Když mluví s Beastem, Logan říká, že doufá, že není rodič. Wolverine zplodil v historii komiksů Marvel několik dětí: Zplodil Dakena Akihira (Dark Wolverine) a byl naklonován, aby vytvořil Lauru Kinney (X-23), se kterou zachází jako s dcerou. Ve vesmíru "Ultimate Marvel" je otcem Jimmyho Hudsona (druhý Wolverine), ve vesmíru MC2 mu Elektra porodila Rina Logan (Wild Thing) a v příběhu "Future X-Men" a Mystique otec Raze Darkholme.
  • Během natáčení si Bryan Singer poranil hlasivky a mohl mluvit pouze bez dalšího poškození falzetem. Jeho rozkazy při natáčení vedly všechny herce a herečky k tomu, že v určitém okamžiku pukli.
  • Režie tohoto filmu se měl vrátit Matthew Vaughn, který režíroval "X-Men: První třída" (2011), ale odmítl, aby mohl natočit "Kingsman: Tajná služba" (2014). Režie byl najat Bryan Singer, režisér prvních dvou X-Men filmů a producent franšízy.
  • Podle Johna Myhreho byli minulí roboti Sentinel inspirováni lisovanými plasty ze 70. let: "Pomohla nám myšlenka inspirovat se produktovým designem 70. let. Udělali jsme je trochu zábavné a stylové, ale také trochu retro, a klíč že nejsou vyrobeny z kovu."
  • John Myhre ukryl symboly X do kulis, které pro film navrhl. Jsou k vidění takto: - odznak, který je vidět v budoucnosti před titulkovou sekvencí. - schodiště v sídle X. - design kuchyně v Pentagonu (viditelný v záběru z nadhledu). - chodba Cerebra (scéna, v níž se rozsvítí světla, připomíná kříž). a X-bar, který uvězní Xaviera ve Washingtonu.
  • Tento film vyrovnává dosavadní rekord filmu "Temný rytíř povstal" (2012) pro nejvíce nominovaných herců a hereček na Oscara v jediném komiksovém filmu. Zatímco "Temný rytíř povstal" (2012) hrálo sedm nominovaných a další nominovaný se objevil prostřednictvím archivních záběrů (celkem osm), tento film obsahuje osm: Halle Berry, Michael Fassbender, Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, Michael Lerner, Sir Ian McKellen, Elliot Page a Anna Paquinová.
  • (asi ve 45 minutách) Když se Quicksilver zeptá Magneta, jestli zná karate, Michael Fassbender odpoví: „Neznám karate, ale vím, že jsem blázen“. Toto je text Jamese Browna v jeho hitu z počátku 70. let „The Payback“. Tato píseň zazněla především ve filmu "Sbal prachy a vypadni" (1998), který produkoval Matthew Vaughn, a ve kterém se objevil Jason Flemyng (Azazel).
  • Toto je pátý X-Men film, který je založen na komiksu Chrise Claremonta "X-Men 2" (2003) byl adaptací knihy „Bůh miluje, člověk zabíjí“. - "X-Men: Poslední vzdor" (2006) byl natočen podle komiksu „The Dark Phoenix Saga“." Wolverine" (2013) byl natočen podle limitované série „Wolverine“ z roku 1982. "X-Men: Dark Phoenix" (2019) byl natočen podle „The Dark Phoenix Saga“.
  • (přibližně 36 minut) Bryan Singer měl rád obraz v Traskově kanceláři a po dokončení natáčení ho koupil.
  • Jason Flemyng měl původně zopakovat svou roli Azazela, když byl Matthew Vaughn stále připraven režírovat. Když Vaughn odešel, příběh byl vynechán ve prospěch cestování v čase a crossover příběhu a role Azazela byla vystřižena ze scénáře, aby se přizpůsobila postavám z prvních tří filmů o X-Men. Flemyng se stále objevuje na pitevní fotografii Azazela v tomto filmu.
  • Hank McCoy vyvíjí sérum, které potlačuje mutaci prostřednictvím otupujících emocí, které poskytuje Xavierovi i sobě. Je to pocta jeho debutu v "X-men: Začátek" (2000), kde si často bere sérum na potlačení vzteku, a tím i bestiální mutace.
  • Romantická podzápletka mezi Stormem a Wolverinem v budoucnosti byla natočena, ale sestříhána pro účely běhu.
  • Bryan Singer založil Bolivara Traska na Adolfu Hitlerovi: "Jak Hitler použil Židy jako obětního beránka, aby spojil temnější části Evropy, dělá to samé s mutanty. Ale nebyl to metr dlouhý, dokonalý blonďatý Árijec. Byl to krátký, legračně vypadající chlap!"
  • Bryan Singer a Peter Dinklage popisují Bolivara Traska jako milovníka míru: "Cítí, že lidstvo bude dál bojovat mezi sebou, pokud nenajdou společný prvek, proti kterému by se sjednotili. Příchod mutantů vidí jako způsob, jak sjednotit lidi." Vidí, co dělá, jako dobrou věc. Celý život se snažil o určitý respekt a pozornost.
  • (přibližně v 17 minutách) Loganův byt z roku 1973 je vybarven v odstínech žluté a hnědé, což jsou Wolverinovy ​​prominentní jednotné barvy. Byt je také vyzdoben samurajskými meči a fotkou hory Fuji. To vzdává poctu filmu "Wolverine"(2013), kde byl v roce 1945 válečným zajatcem v Japonsku a v současnosti se vrátil do Japonska.
  • Podle Bryana Singera se v tomto filmu měli objevit mutanti Rachel Summers, Psylocke, Deadpool, Nightcrawler, Gambit a Jubilee, ale byli vystřiženi pro účely běhu.
  • Stanu Leemu bylo nabídnuto cameo, ale odmítl, aby se mohl zúčastnit Fan Expo Canada v Torontu.
  • Natáčení probíhalo pod pracovním názvem „Hello Kitty“. To se týká členky X-Men Kitty Pryde (Elliot Page).
  • Zveřejnění upoutávky na tento film vzbudilo takový zájem, Bryan Singer učinil bezprecedentní krok a následující den k němu nahrál skutečnou komentovanou stopu, vysvětlil význam určitých scén a nabídl více vhledu do toho, co od filmu očekávat.
  • (přibližně 21 minut) Disertační práci, ze které Bolivar Trask četl během svého slyšení v senátním výboru a která nastiňuje, že vznik Homo sapiens vedl k vyhynutí méně vyvinutých neandrtálských předků, napsal Charles Xavier a byla částečně přečtena Raven v "X-Men: První třída" (2011).
  • Toto je první X-Men film, ve kterém má Profesor X (Sir Patrick Stewart) na sobě něco jiného než svůj značkový oblek. Bryan Singer cítil, že v apokalyptické budoucnosti by pro profesora nefungovalo, aby měl oblek.
  • Když se Matthew Vaughn chystal režírovat, chtěl z tohoto filmu udělat přímé pokračování filmu "X-Men: První třída" (2011) a zasadit ho do sedmdesátých let. První nápady zahrnovaly úvod s atentátem na Kennedyho, který způsobil Magneto, a setkání s mutanty zasazené do období hnutí za občanská práva a války ve Vietnamu. Když se Singer ujal režie, začlenil tyto koncepty do virální marketingové kampaně, aby připravil děj filmu. V této alternativní historii je Magneto zatčen a uvězněn za atentát na Kennedyho, ale trvá na své nevině. Teorie „ohnuté kulky“ (odkaz na skutečnou teorii „magické kulky“, kterou kritizují zastánci konspiračních teorií) tvrdí, že Warrenova komise zjistila, že Magneto zmanipuloval kulky Lee Harveyho Oswalda, aby zabil prezidenta, a to jako odplatu za vraždu mutantů Azazela a Tempesta (z filmu "X-Men: První třída" (2011), ačkoli ve filmu měl Tempest krycí jméno Angel). Zastánci konspiračních teorií ze CIA však na základě Magnetova svědectví trvají na tom, že Magneto se snažil vraždě Kennedyho zabránit a že skutečným střelcem nebyl Oswald, ale převlečená Mystique, která to s pomocí Emmy Frost (rovněž z filmu "X-Men: První třída" (2011)) hodila na Magneta a zmanipulovala Jacka Rubyho, aby později Oswalda zavraždil. Teorie také předpokládá, že Mystique se nabídla, že se bude vydávat za Kennedyho ve snaze uchopit moc, což se jí strašlivě vymstilo a vedlo k nepřátelství proti mutantům.
  • Produkční designér John Myhre popsal budoucí Sentinely jako biomechanické zbraně, které se vyvinuly ze strojů: „Představujeme si, že by se desky mohly smršťovat nebo zvětšovat, takže Sentinel může být hubený, aby prošel malým prostorem, nebo se desky mohou otevřít a získat větší tvar. Staly se prakticky nezastavitelnými, jejich ultimátní verzí, která skutečně může v zásadě zastavit X-Meny.“
  • Dva upoutávkové plakáty k tomuto filmu jsou ve formě hledaných plakátů profesora X a Magneta s X přes obličej. Toto bylo převzato z komiksu „Days of Future Past“, který prominentně představoval obrázek hledaných plakátů mutantních psanců.
  • Pro natáčení byl zkonstruován model robota Sentinel v životní velikosti z roku 1973.
  • Evan Peters popsal Quicksilvera jako někoho, kdo "rychle mluví, rychle se pohybuje. Všechno ostatní je ve srovnání s ním velmi pomalé, je to, jako by vždy stál u bankomatu a čekal, až ten chlap před ním skončí."
  • Původně byla scéna útěku z vězení koncipována s ohledem na Juggernauta. Měl být fotbalistou v X-Mansion. Byl však nahrazen Quicksilverem, jehož síla se zdála stylovější a hladší.
  • Sir Patrick Stewart se ve filmu o X-Menech objevil již pošesté. Stewart se objevil bez nároku na honorář ve filmu "X-Men Origins: Wolverine" (2009) a objevil se i ve scéně z titulků filmu "Wolverine" (2013). Jediný film X-Men, na kterém se až do tohoto filmu nepodílel, byl "X-Men: První třída" (2011). Doktora Xaviera si zahrál také ve filmech "Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství" (2022) a "Logan: Wolverine" (2017).
  • Podle Bryana Singera vedl dvouhodinovou diskusi s Jamesem Cameronem o tom, jak ve filmu udělat koncept cestování časem proveditelný a funkční. Koncepty, o kterých se jednalo, zahrnovaly kvantovou fyziku, alternativní vesmíry a teorii strun.
  • Role Halle Berry jako Storm musela být podstatně omezena kvůli jejímu těhotenství.
  • Původně měl být do role mladého Caina Marka alias Juggernauta obsazen Josh Helman. Juggernaut byl ale z filmu vyškrtnut a Helmanovi byla nabídnuta role mladého Williama Strykera.
  • (přibližně 1 minuta) Starší verze inkoustu je viditelná ve scéně Mutant Internment Camp na začátku filmu. Doprovází ho starší verze Sabretooth.
  • Bryan Singer založil cestování v čase ve filmu na teorii strun: „Dokud není objekt pozorován, ještě se ve skutečnosti nestal. Cestovatel v čase, jehož vědomí cestuje časem, se nazývám Pozorovatel, a dokud se Pozorovatel nevrátí tam, odkud cestoval, výsledek ještě nenastal. Může tedy blbnout v minulosti, a teprve když se vrátí zpět, nastane nová budoucnost. Výsledkem je paralelní děj a skryté napětí, protože stále hrozí, že by se Wolverinovo vědomí mohlo vrátit do budoucnosti a zanechat svět na ještě temnějším místě.“
  • V komiksu Days of Future Past se do minulosti vrátila Kitty Pryde. Ve stejnojmenné dvoudílné epizodě animovaného seriálu to byl Bishop, kterého v tomto filmu Kitty pošle zpět jako prvního, a nakonec Wolverine. Podle scénáristy Simona Kinberga měla být Kitty cestovatelkou v čase, ale nevyšlo to: „Kitty by v době mladého Magneta a Xaviera bylo -20 let. Reflexivní reakcí na to byla postava, která nestárne. Wolverine je jediná postava, která by v roce 1973 vypadala stejně jako v budoucnosti.“ Wolverine byl tedy vybrán proto, aby byl nestárnoucí nesmrtelnou postavou, která by propojila minulost a budoucnost.
  • Pro roli Mystique měla Jennifer Lawrence ve filmu "X-Men: První třída" (2011) celotělovou protetiku skládající se z přístrojů nalepených na jejím těle. Nejenže to bylo nepříjemné, ale také se jí udělalo nevolno z vdechování částic pocházejících z těchto přístrojů a oddělení make-upu nemohlo zaručit, že to není špatné pro její zdraví. Pro toto pokračování by se Lawrence vrátila pouze v případě, že by našli způsob, jak toto obejít, a tak pro ni byla vytvořena speciální kombinéza, která byla bezpečnější a mnohem snadněji se oblékala.
  • Sir Patrick Stewart a sir Ian McKellen se nalíčili, aby vypadali o dvacet let starší, než je jejich skutečný věk. Předtím si nechali udělat digitální make-up, aby vypadali o dvacet let mladší v "X-Men: Poslední vzdor" (2006).
  • V původním komiksovém příběhu jsou Sentinely vyhlazeni i jiní marvelovští hrdinové než X-Meni, například Spider-Man, Ghost Rider, Daredevil, Iron Man, Hulk, Fantastická čtyřka a někdo, kdo vypadá jako Silver Surfer, ale je to spíš Bobby Drake (Iceman).
  • Přestože doba obrazovky Anny Paquinové trvá pouhé tři sekundy a nemá žádné repliky, stále byla jednou z nejlépe hodnocených herců během závěrečných titulků. Rozšířený střih filmu však obnovuje podkres, ve kterém vystupuje prominentně, a proto byl nazván „The Rogue Cut“.
  • Zpomalená sekvence Quicksilveru byla natočena s většinou praktickými vizuálními efekty (vysokorychlostní fotografie a kaskadérské vybavení), přičemž CGI bylo použito pouze pro objekty ve vzduchu.
  • Toto je vůbec první X-Men film, který byl nominován na Oscara (nejlepší vizuální efekty).
  • (přibližně v 1 minutě) Na začátku, když mutanti a lidé pochodují chodbou, se zezadu rychle zahlédne starší Quicksilver. Je přímo ve středu záběru a je snadné ho zahlédnout se stejným účesem a kloboukem, jaké má ve filmu jeho mladší já.
  • Původní komiks „Days of Future Past“ zmiňoval cestování v čase z roku 2013, tedy téhož roku, kdy začalo natáčení. V tomto filmu se předpokládá, že se budoucí akce odehraje v roce 2023.
  • Bryan Singer natočil Quicksilverovy scény ve speciálním formátu 3600 snímků za sekundu. To znamená, že se Quicksilver pohyboval 150krát rychleji než normálně. Kamera byla použita k záznamu detailních záběrů a pohybů Evana Peterse a také stráží, které bil.
  • Bishop je první mutant, kterého Kitty Pryde posílá časem. Toto je pocta Bishopovi, že je častým cestovatelem v čase v komiksech X-Men.
  • Sir Patrick Stewart si užil odlehčený výkon Jamese McAvoye jako Charlese Xaviera ve filmu "X-Men: První třída" (2011) a chtěl se pokusit o podobný výkon s Xavierem, místo aby ho udržoval vážného a střízlivého. S tímto filmem se mu splnilo přání: v pozměněné budoucnosti je jeho Xavier jen o něco veselejší.
  • Podle Bryana Singera mohl film odstartovat s jistotou, jakmile Hugh Jackman, Sir Patrick Stewart a Sir Ian McKellen souhlasili s návratem.
  • (asi v 18 minutě) Když se Wolverine v minulosti probudí, žena s ním v posteli mu říká Jimmy. Podle komiksů a pozdějších filmů bylo Wolverinovo jméno při narození James Howlett (jelikož jeho otcem byl Thomas Logan, zdědil toto příjmení).
  • Tvůrci filmu zvolili děj „Dny budoucnosti minulosti“, protože to umožnilo tvůrcům urovnat jakékoli nesoulady kontinuity v rámci filmové série X-Men. Prvek cestování časem také umožnil hercům a herečkám z prvních tří filmů a "X-Men: První třída" (2011), aby se společně objevili ve stejném filmu.
  • Včetně jeho camea ve filmu "X-Men: První třída" (2011) jde o sedmé ztvárnění Hugha Jackmana Logana alias Wolverina, které zvýšilo jeho vlastní rekord v počtu případů, kdy komiksovou postavu ztvárnil stejný herec v kinech. Jackman je také jediným hercem, který se objevil v každém X-Men filmu ve franšíze až po "Logan: Wolverine" (2017), kterou oznámil jako svou poslední hru. U "Deadpool & Wolverine" (2024) však udělal výjimku.
  • Podle Petera Dinklage si ho Bryan Singer vybral, aby hrál Bolivara Traska kvůli jeho výšce a prohlásil: „Se svým trpaslíkem jsem tak trochu mutant. -Hluboko uvnitř je Trask docela citlivý na tento aspekt sebe sama."
  • Sir Patrick Stewart a Sir Ian McKellen vystupovali v turné k filmu "Waiting for Godot", když Bryan Singer oslovil herce, aby si zopakovali své role profesora X a Magneta. Podle McKellena byli oba muži naprosto šokováni, protože si mysleli, že své role předali Jamesi McAvoyovi a Michaelu Fassbenderovi a už nikdy tyto postavy hrát nebudou. Stewart a McKellen byli potěšeni návratem ke dvěma ze svých nejoblíbenějších rolí a také prací s mladšími herci hrajícími stejné postavy.
  • (asi v 18 minutě) Scénář požadoval, aby se Logan v roce 1973 probudil v boxerkách. Hugh Jackman to vetoval ve prospěch nahého probuzení a řekl: "V Austrálii, když jste vedle opravdu dobře vypadající dívky, nevyjdete ven s boxerkami, slipy, nebo čímkoli!"