Zajímavosti 36
- Režisér Oliver Stone prohlásil, že svůj výpravný film "JFK" (1991) natočil podle vzoru tohoto filmu režiséra Costy-Gavrase. Kromě toho, že mají společný námět o skutečné politické vraždě, která je vyšetřována a prezentována prostřednictvím flashbacků, obě politické vraždy se staly v roce 1963 během několika měsíců. Na poslance parlamentu Grigorise Lambrakise byl 22. května 1963 spáchán atentát (a o pět dní později zemřel), zatímco americký prezident John F. Kennedy byl zastřelen o šest měsíců později, 22. listopadu 1963.
- Film je založen na událostech kolem atentátu na demokratického řeckého politika Grigorise Lambrakise. Dne 22. května 1963 byl Lambrakis po pronesení protiválečného projevu v Soluni napaden a udeřen do hlavy (stejným způsobem, který je zobrazen ve filmu) pravicovými extremisty. Na následky zranění mozku po útoku 27. května 1963 zemřel. Po Lambrakisově vraždě se v roce 1967 ujala vlády v Řecku vojenská junta pravicových generálů. V této době se na památku Lambrakise a jeho demokratických ideálů stalo v řeckých městech běžnou součástí protestních graffiti písmeno Z (což znamená „Je naživu“). V reakci na tyto protesty vojenská junta zakázala používání písmene „Z“ jako graffiti. Řecká junta se zhroutila v roce 1974 po katastrofální invazi Turecka na Kypr (která vedla k obsazení téměř poloviny Kypru tureckou armádou) a v Řecku byla obnovena demokracie. Ve filmu je vyšetřujícím soudcem (hraje ho Jean-Louis Trintignant) ve skutečnosti Christos Sartzetakis, který později zastával funkci prezidenta Řecké republiky (1985-1990).
- Herci Bernard Fresson a Marcel Bozzuffi se později objevili ve filmech série Francouzská spojka, Bozzuffi ve filmu "Francouzská spojka" (1971) a Fresson v pokračování "Francouzská spojka 2" (1975).
- Yves Montand, Charles Denner, Jacques Perrin a Jean-Louis Trintignant se dříve objevili ve filmu "Zločin v expresu" (1965), který rovněž režíroval Costa-Gavras.
- Scéna boje mezi dvěma muži na plošině tříkolového nosiče je provedena s hudbou ze soundtracku filmu "Paša" (1968) Georgese Lautnera, těsně před sekvencí přepadení obrněného vozu. Soundtrack se jmenuje „Batucada Meurtrière“, je inspirován brazilskou hudbou a jeho autorem je Michel Colombier. Nikde o něm není zmínka, takže ho může identifikovat jen pozorný poslech.
- Tento film je součástí kolekce Criterion, páteřní číslo 491.
- Titulky na konci filmu se otáčejí zdola nahoru, což je velmi neobvyklý způsob. Důvodem je pravděpodobně to, že Z je poslední písmeno abecedy. Titulky tedy začínají od koncového bodu (Z) a směřují k bodu počátečnímu (A).
- Tři hlavní hvězdy filmu zemřely v roce 2022, pár měsíců od sebe: Jacques Perrin (duben 2022), Jean-Louis Trintignant (červen 2022) a Irene Papas (září 2022).
- Zařazeno mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, vydaných Stevenem Schneiderem.
- Cílem filmu je vojenský režim řeckých plukovníků. Natočil ho v Alžírsku rodilý Řek Costa Gravas, nyní francouzský občan Yves Montand, vůdce pacifistické strany v blíže neurčené zemi (což je zjevně Řecko). Film Z, natočený podle románu Vasilije Vasilikose, je virtuózní obžalobou junty, která nyní vládne v Řecku, a metod uplatňovaných totalitními režimy po celém světě. Gravas opustil Řecko a později se stal asistentem režie Reného Clementa a Yvese Allegreta.
- Muž v popředí před kinem drží v ruce vydání časopisu Look z 28. května 1968. Dva hlavní články na obálce jsou „Tragédie s thalidomidovými dětmi“ a „Americké koncentrační tábory“.
- Jediný film, který byl v tomto roce nominován na Oscara v kategorii Nejlepší film a nebyl nominován v žádné kategorii Zlatých glóbů.
- Tříkolové dodávkové vozidlo, které je označováno jako „kamikadze“, je Lambretta Lambro 450 Innocenti z roku 1965.
- Tento film je součástí neformální série politických thrillerů, jejichž scénář a režii napsal Costa-Gavras a v nichž hlavní roli ztvárnil Yves Montand; další dva filmy jsou "Doznání" (1970) a "État de siège" (1972).
- Oficiální přihláška Alžírska na Oscara v roce 1970 jako nejlepší cizojazyčný film.
- Podle Petera Browna v knize "Real Oscar" získal tento film nominaci na nejlepší film díky bleskové kampani, kterou studio rozpoutalo mezi voliči.
- Když policisté vstupují na osamělé nemocniční oddělení, aby konfrontovali (v té chvíli ve filmu) jediného svědka, který je ochoten se přihlásit, kamera snímá jejich dlouhé kroky, jak se blíží k nemocničnímu lůžku svědka. Zvuk kroků je ve skutečnosti zvuk pochodujících nacistických vojáků.
- Srovnáno s filmem Fritze Langa "Vrah mezi námi" (1931) o rekord v nejkratším názvu filmu. Tato „remíza“ platí pouze v anglických zemích, protože po celém světě je název tohoto filmu považován za nejkratší, protože „M“ byl v mnoha jiných zemích uveden s podtitulem „The Vampire of Dusseldorf“; „Z“ žádný podtitul nemá. Podobně film Q (1982), který byl původně uveden pouze jako „Q“. Obvykle je však uváděn s podtitulem „Okřídlený had“. „Z“ drží rekord jako film s nejkratším názvem, který byl nominován na Oscara za nejlepší film.
- Film se natáčel převážně v Alžíru, hlavním městě Alžírska, a většina komparzistů byli místní Alžířané.
- Film byl restaurován v roce 2014 společností KG Productions za podpory CNC pod dohledem Costy-Gavrase společností Éclair Group pro obraz a L.E. Diapason pro zvuk.
- Ve francouzském dialogu je zkratka CROC rozšířena jako „Combattants Royalistes de l'Occident Chrétien“ („Royalističtí vojáci křesťanského Západu“). V anglické verzi s titulky jsou iniciály zachovány změnou rozšíření na „Christian Royalist Organization against Communism“ (Křesťanská royalistická organizace proti komunismu).
- Když se generála ptají: „Jste oběť jako Dreyfus?“, odkazuje to na kapitána francouzské armády Alfreda Dreyfuse (1859-1935), který byl falešně obviněn z velezrady za předávání vojenských tajemství Němcům. „L'Affaire“, jak je známá ve Francii, byla zfilmována: "Dreyfusova aféra, atentát na advokáta Laboriho" (1899). Skandál trval od jeho zatčení v roce 1894 až do roku 1906, kdy francouzský Nejvyšší soud prohlásil jeho nevinu.
- Režisér Costa-Gavras říká, že scény Yvese Montanda včetně flashbacků a fotografií zabírají pouhých 12 minut na plátně.
- V roli britského chirurga se objevuje kameraman Raoul Coutard.
- Druhý neanglicky mluvený film, který byl nominován na Oscara za nejlepší film; předchozím byl snímek "Velká iluze" (1937).
- Autorem hudby je řecký skladatel Mikis Theodorakis. Jeho hudba byla vracejícím se vojenským režimem zakázána.
- Použité rentgenové snímky byly snímky skutečného pacienta, který utrpěl podobný úraz hlavy jako Zet.
- Na konci filmu je seznam jmen, která vojenská junta zakázala. Jména jsou oddělena čárkami, kromě jednoho: „Lurçat !!?!“. Jedná se o odkaz na Jeana Lurçata, který byl klíčovou postavou oživení tkané tapiserie ve 20. století.
- Producenti filmu odmítli Zlatý glóbus udělovaný za nejlepší cizojazyčný film, protože očekávali nominaci jako nejlepší film - drama. Od roku 2020 zůstává jediným filmem, který tak učinil. (Zdroj: Hollywoodská asociace zahraničního tisku)
- Význam slova „Z“: Na samém konci filmu se objeví zpráva: „Vojenský režim také zakázal (...) písmeno „Z“, které ve staré řečtině znamená „Je naživu“.“
- Fotoreportér, kterého hraje herec Jacques Perrin, je ve skutečnosti sloučením pěti nebo šesti skutečných reportérů. Herec působil také jako koproducent a zasloužil se o to, že se natáčelo v Alžíru.
- Mnoho menších rolí hráli členové štábu z rozpočtových a logistických důvodů.
- Vzhledem k tomu, že film zobrazuje slabě fiktivní verzi vraždy řeckého politika a režisér Costa-Gavras je řeckého původu, je ve filmu mnoho detailů, které naznačují původ příběhu, ačkoli středomořská země, ve které se film odehrává, není nikdy jmenována. V pozadí neustále zní řecké písně. Vdovu ztvárnila řecká herečka Irene Papas, přestože francouzsky téměř neuměla, a proto měla ve filmu jen velmi málo dialogů. Noviny, které herci drží v rukou, a další rekvizity, jako například lahve od piva, jsou místní řecké výrobky. V jednom záběru je také fotografie řecké královské rodiny, i když na ni svítí světlo a obličeje jsou tak zastřené.
- První film, který byl Akademií nominován na nejlepší film a nejlepší cizojazyčný film.
- Herci padající z náklaďáku si museli kaskadérské kousky dělat sami, protože nízký rozpočet neumožňoval najmout kaskadéra.
- Herec, který hrál doktora, se při vysvětlování rentgenových snímků Z-ovy lebky zastyděl. Skutečný lékař, který vystupoval jako komparzista, se nabídl, že ho zastoupí, a scénu dokončil - jeho jediný herecký výkon na filmovém plátně.