Zajímavosti 128
- Když Thranduil během bitvy odmítne Gandalfovu prosbu, aby elfové pomohli Thorinovi na Havraním vrchu, Gandalf za ním zavolá, ale špatně vysloví jeho jméno "Thandruil!".
- Když se vesničané po Šmakově útoku na Laketown sejdou na břehu a dozvědí se o ztrátě pokladnice, jeden z nich řekne, že je pravděpodobně na půli cesty po Anduině. Anduin není přítokem jezera a teče na druhé straně Mirkwoodu, což je pro prostého vesničana vzdálený svět, a proto není pravděpodobný odkaz ani pro vesnického idiota.
- Ke konci filmu se odehrává následující rozhovor mezi Thranduilem a jeho synem Legolasem; Thranduil: Legolas: Jdi na sever. Setkej se s Dunedain. Je mezi nimi mladý Strážce. Jeho otec Arathorn byl dobrý muž. Z jeho syna může vyrůst velký muž. Legolas: Jak se jmenuje? Thranduil: V divočině je známý jako Hraničář. Jeho pravé jméno si musíš zjistit sám." Ale v té době, jak se dočteme v dodatku B Návratu krále, je Strider (což je ve skutečnosti Aragorn II, syn Arathorna II a pozdějšího krále Elessara) mladý chlapec žijící v Roklince. Aragorn se narodil ve Třetím věku roku 2931 a po smrti svého otce se o něj v Roklince staral Elrond. Tam dostal jméno Estel (elfsky "naděje"). Až když bylo Aragornovi dvacet let (Třetí věk 2951), Elrond mu prozradil jeho původ a jméno. Poté "Aragorn odchází do Divočiny" a získává jméno Poutník. Bitva pěti armád se odehrála v roce T.A. 2941, kdy bylo Aragornovi pouhých deset let, deset let předtím, než se měl stát Jezdcem.
- Ve vzpomínce si Bilbo vzpomene, jak mu Šmak říká, že by byl skoro ochoten dát Arkenstone "Thorinu Oakenshieldu", jen aby viděl, jak ho přivádí k šílenství. Šmak nemá žádný zvláštní důvod znát jméno vnuka krále, kterého sesadil z Ereboru, a protože je od té doby uzavřen uvnitř osamělé hory, určitě by neznal jméno "Oakenshield", které si Thorin vysloužil v bitvě u Morie o mnoho let později.
- Když se Azog propadne do vody, stále plave pod ledem, aniž by se potopil, přestože má na sobě kovové brnění.
- Když Thorinova družina použije kamennou trpasličí hlavu k rozbití mostu a předtím se daleko pod ním objeví příkop se zamrzlou řekou. Později však Bilbo vyskočí z hory, kde je pod ním řeka, a chodník zůstane neporušený.
- Když je Galdalf viděn, jak se na koni vzpíná, nejsou třídobý krok koně a Galdalfův pohyb nahoru a dolů správně sladěny. Krok koně by měl být, když je Gandalf dole, ne nahoře jako ve filmu.
- Když v Daleu po bitvě hraje lesní roh, je zobrazen pouze jeden. Horna však pokračuje v hraní dvojstop (což je téměř nemožné), poté trojstop/akordů (což je nemožné). Je sice možné, že roh v Ereboru hraje nějaké tóny, ale i tak to odpovídá pouze dvojstopám a ve filmu by to pravděpodobně bylo ukázáno. Líce muže hrajícího na roh zůstávají nafouklé, což naznačuje, že hraje jeden dlouhý tón, zatímco hudba mění noty.
- Když drak zaútočí na vesnici, Bard použije svého syna jako oporu pro šíp, aby draka zastřelil. Tětiva luku by po vypuštění zasáhla jeho syna do obličeje.
- Když Thranduil přichází vyjednávat s Thorinem, jsou všichni digitální elfští vojáci (ženy) v šiku stejné osoby.
- Během boje na ledě je několik záběrů na podrážky Thorinových bot. Na většině záběrů jsou digitálně vyhlazené, což by mu pravděpodobně neposkytlo žádnou přilnavost na ledě. V několika záběrech však postprodukce neodstranila prošlapané gumové podrážky.
- Výškové rozměry Kíli a Tauriel se na různých místech posouvají.
- Když Kili dává Tauriel svůj runový kámen, Aidan Turner buď nemá protézu ruky, nebo byly použity ruce někoho jiného, protože mají normální lidské rozměry.
- V prodlouženém sestřihu během souboje mezi Bolgem a Legolasem Legolas prorazí Bolgovi levou dlaň a vyrazí mu zahnutou dýku hřbetem ruky. Bolg ruku odtáhne, přičemž čepel zůstane zapíchnutá, a pak zatne ruku v pěst s úmyslem použít část vyčnívající ze hřbetu ruky proti elfovi. Když dýka zajede dovnitř, přední hrana zřetelně směřuje k Bolgovu předloktí a zadní část čepele je blíž k jeho prstům. O dva výstřely později se čepel obrátila, takže ostří směřuje k prstům (a do úderu, který hodlá zasadit).
- Během velké bitvy, kdy Bilbo drží Kopí, někdy svítí a někdy ne, přestože jsou poblíž vždy skřeti.
- Když uprchlíci vstoupí do Dalea, Alfrid jde několik stop za Bardem. Pak spěchá, aby Barda shora zavolal a ukázal mu zapálené ohniště, které vidí v Ereboru z výšky na hradbách.
- Když se Thorin setká s Bilbem, Balinem a Dwalinem před trůnem, je chodba posetá rozbitými kameny. Ve vzdáleném záběru je chodba z větší části bez trosek.
- Celá armáda trpaslíků Daina Železné nohy se blíží k Ereboru a je slyšet a vidět, až když se objeví nad hladkým hřebenem země.
- Na začátku po Bardově útěku z vězení popadne luk a toulec plný šípů, které si přehodí přes záda. Když běží po střechách, kamera přejde do širokoúhlého záběru na Laketown, kde Bardův toulec se šípy zmizí, zatímco on běží po střechách a v ruce drží jen luk. V dalším záběru má toulec opět na zádech a je plný šípů.
- Těžký zvon Ereboru prorazí obrovské kameny, které blokují vchod. To by vyžadovalo mohutné rozmáchnutí a pak by se ještě nějakou dobu kýval ven a dovnitř. Přesto se zvon jen pomalu zastaví za trpaslíky, kteří vyrážejí ven.
- Když Bard jede na koni, aby si promluvil s trpaslíky, má zjevně bílého koně s dlouhou bílou hřívou. Poté, co sesedne, ho kamera ukazuje, jak kráčí po schodech k osamělé hoře, v pozadí je vidět jeho kůň. Nyní je to bílý kůň s je krátkou šedou hřívou.
- Když Bilbo Pytlík sestupuje z hory po laně (aby varoval ostatní, že trpaslíci budou bojovat na život a na smrt): v prvním záběru je to krátké lano a nedosahuje na skály, pak následuje detailní záběr, kde Bilbo skáče dolů ke skalám s delším lanem, které se zřetelně dotýká skal, a v dalším záběru lano záhadně zmizelo.
- Když se konečně ocitnete v Ereboru, Kiliho váček, který se houpal před ním, se mezi záběry objeví a zmizí.
- Bard sebere toulec plný šípů a běží po střechách ke zvonici. Když z toulce vytáhne šípy, jsou v něm jen čtyři.
- Když trpaslíci vyrazí z hory, má Thorin v ruce štít a meč, když je kamera natočena směrem k nim, ale při pohledu z boku má v ruce pouze meč. Ve stejné scéně se také změní způsob držení štítu v levé ruce a meče v pravé ruce na opačný.
- Když Fili na pláži v Dale zavolá na Kiliho, aby přišel, když odjíždějí, jejich loď už je ve vodě. Když zavolá znovu, trpaslíci už tlačí člun z oblázkového břehu.
- Obrovský zvon u vchodu do Ereboru v různých záběrech mění polohu nebo mizí: Když čtyři trpaslíci poprvé dorazí z Jezerního města, visí z podlahy směrem dovnitř; když blokují vchod, je obrácen směrem ven; zmizí, když se všichni seřadí, aby se rozloučili s Bilbem.
- Na konci filmu, když se Bilbo loučí s Gandalfem, si podají ruce, ale jejich ruce jsou stejně velké, což není možné, protože Bilbo je hobit a je velmi malý, a tak jsou jeho ruce ve srovnání s Gandalfem malé.
- Když se Thorin a spol. konečně rozhodnou bojovat v bitvě, prolomí bariéru, která blokuje vchod s obřím zlatým zvonem. V jedné scéně je ukázáno, jak zvon rozbíjí bariéru a zvon se opět vyhoupne ven. Když je ukázán pohled na dveře zepředu, zvon už tam není a zmizel.
- Když Legolas běží s Tauriel na kopec, nemá na sobě toulec, ale když ho kamera zabírá zblízka, má toulec opět na zádech.
- Když se Bilbo na konci filmu vrátí do Kraje a ukáže svou smlouvu, aby prokázal svou totožnost, Thorinovo jméno je ze smlouvy přečteno jako "Thorin Oakenshield". Ve filmu "Hobit: Neočekávaná cesta" (2012) je ukázáno, že Thorin své jméno na smlouvě podepsal jako "Thorin, syn Thrainův". Hobit čtoucí kontakt by jméno Thorin Oakenshield nepoznal, protože ho zjevně čte z konce, kde jsou podpisy.
- Když se Bard poprvé přiblíží k Ereboru, je pod mostem hluboký příkop, na jehož dně je vidět ledová čára, která se znovu objeví, když trpaslíci zničením sochy zablokují most. Když pak Bilbo později v noci uteče, je celý příkop naplněný až po okraj, aniž by se objevily známky tekoucí vody.
- Když Legolas popadne gundabadskou pálku, aby odletěl na nedalekou věž, je několik minut hlavou dolů. Jeho šípy by měly vypadnout z toulce. Když však přistane, má toulec plný šípů.
- Thorin a Dwalin bojují s "ne více než stovkou" skřetích žoldáků v Ravenhillu, zatímco Fili a Kili hledají Azoga. Když se vrátíme k Thorinovi a Dwalinovi, po mrtvých skřetech nejsou žádné stopy.
- Peter Jackson: Obraz Bunga Pytlíka, který byl vrácen nad krb, s obrazem Belladonny od jejich syna Bilba poté, co zrušil dražbu svého domu.
- Billy Jackson: Jackson Jackson: uprchlík z Jezerního města, který během bitvy probodne skřeta.
- Liu Yuan: Mladý hobit na aukci v Bag Endu.
- Katie Jacksonová: Katie Katie: jako vystrašená dívka na lodi v Jezerním městě, která se snaží z města utéct.
- Ruby Ashbourne Serkis: Ruby: jako vystrašená dívka na palubě lodi v Jezerním městě, která se snaží z města utéct.
- Fran Walshová: Obraz Belladonna Took visí nad krbem v Bag Endu.
- Dominic Monaghan: "Smíšek" z trilogie Pán prstenů je krátce vidět během scény na aukci.
- Martin Freeman si musel oholit nohy, aby mu nebylo tak nepříjemné nasazovat a sundávat Bilbovy protézy.
- V rozhovoru pro Total Film z roku 2011 Richard Armitage řekl: "Hobit byl jednou z těch knih, které mě přivedly ke čtení. Podnítila mou představivost. Proto jsem se stal hercem."
- Ačkoli sir Peter Jackson dává přednost natáčení ve svých vlastních ateliérech na Stone Street, Hobit se málem začal natáčet ve Velké Británii - dokud novozélandská vláda nezasáhla finančními pobídkami, aby ho udržela doma.
- V původní verzi románu J. R. R. Tolkiena se Gandalf jmenoval Bladorthin a Thorin Gandalf.
- Původně byla premiéra filmu stanovena na 18. července 2014, později však byla posunuta na 17. prosince. Světová premiéra filmu "Hobit: Bitva pěti armád" se konala 1. prosince 2014 v Londýně na Leicester Square. V kinech byl film uveden 11. prosince 2014 na Novém Zélandu, 12. prosince ve Spojeném království a 17. prosince ve Spojených státech. Společnost Warner Bros film uvedla 18. prosince v Řecku a 26. prosince v Austrálii. V Číně byl film uveden 23. ledna 2015. Rozšířená edice filmu měla 13. října 2015 jednorázovou reprízu, kterou doprovázel speciální pozdrav od Petera Jacksona.
- Když drak poprvé proletí nad městem, je slyšet tiché, duté vytí. Tento zvuk znají všichni Britové, kteří byli ve středním věku nebo starší. Je to nezaměnitelný zvuk blížícího se bombardéru Avro Vulcan XH558 s delta křídlem.
- Jak zpívá Billy Boyd při závěrečných titulcích, závěrečné slovo tohoto posledního filmu Petera Jacksona o Středozemi je náležitě "sbohem".
- Prodloužená verze je prvním filmem Petera Jacksona s ratingem R od filmu "Přízraky" (1996).
- Tento film začíná přímým skokem do děje a pokračuje přímo z konce předchozího filmu, což z něj dělá jediný film ze série Středozemě sira Petera Jacksona, který nemá na začátku nebo v jeho blízkosti flashback nebo přetáčení. "Hobit: Neočekávaná cesta" (2012) začíná Bilbovým vyprávěním o pádu Ereboru ve prospěch Šmaka; "Hobit: Šmakova dračí poušť" (2013) se přetáčí a ukazuje Thorina, jak se setkává s Gandalfem v Bree a plánuje znovu dobýt Erebor; "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001) začíná vyprávěním Galadriel o válce elfů a Saurona na konci Druhého věku, o Sauronově porážce a o cestě prstenu od Isildura ke Glumovi a Bilbovi; "Pán prstenů: Dvě věže" (2002) přetáčí Gandalfův boj s Balrogem z Morie, pak ukazuje jejich pád a bitvu v jezeře pod Khazad-Dumem; a "Pán prstenů: Návrat krále" (2003) začíná Deagolem, který najde Jeden prsten v řece Gladden, je zavražděn svým bratrem Smeagolem a Smeagol se promění v Gluma.
- Poslední film sira Iana Holma před jeho smrtí 19. června 2020. Téhož roku zemřel i herec Orson Bean, který ho předešel v rolích Bilba (Bean hrál tuto roli v "The Hobbit" (1977)) a Froda (Bean v "The Return of the King" (1980), Holm v rozhlasovém dramatu BBC "Pán prstenů" z roku 1981).
- Azogova zbraňová ruka je pro tento film přepracována. V prvních dvou dílech Hobita měl tenký dráp připomínající hrot vyrobený z kovu podobného železu, který nahradil ruku useknutou Thorinem u brány Morie. V tomto filmu je to zahnutá dvojitá čepel, která má téměř elfský design (a velmi se podobá klingonskému bat'lethu ze Star Treku).
- V tomto filmu jsou tři Sherlockové Holmesové: Benedict Cumberbatch hrál Holmese ve snímku "Sherlock" (2010), Sir Christopher Lee byl Holmesem ve třech filmech (hrál také Mycrofta Holmese a sira Henryho Baskervilla) a Sir Ian McKellen hrál vysloužilého detektiva ve filmu Pan Holmes (2015). Martin Freeman je samozřejmě Watson v "Sherlockovi" a Stephen Fry byl Mycroftem ve filmech Guye Ritchieho o Sherlocku Holmesovi.
- Runový kámen, který Kili dává Tauriel, je stejný, jaký jí ukázal ve filmu "Hobit: Šmakova dračí poušť" (2013), dar od jeho matky se slovem "inikhde", což v trpasličím jazyce khuzdul znamená "Vrať se ke mně".
- Bilbo použil Jeden prsten k tomu, aby se stal neviditelným, celkem šestkrát v průběhu trilogie: -1. - aby unikl Glumovi ve skřetích jeskyních. -2. - aby unikl pavoukům. -3. - aby pomohl Thorinovi a zbytku Společenstva uniknout z Thranduilovy cely. -4. - ukrýt se před Šmakovým zrakem po jeho probuzení. -5. - vyhnout se sežrání Šmakem a utéct před Šmakovým ohnivým dechem. -6. - cestovat z Dale do Ravenhillu, aby Thorinovi řekl o Azogově pasti.
- Od roku 2018 je Orlando Bloom jediným hercem z řad elfů, který se neobjevil ve filmu od Marvelu: -Hugo Weaving (Elrond) hrál Rudou lebku ve filmu "Captain America: První Avenger" (2011). -Liv Tyler (Arwen) hrál Betty Rossovou ve filmu "Neuvěřitelný Hulk" (2008). -Lee Pace (Thranduil) hrál Ronana ve "Strážcích Galaxie" (2014) a "Captain Marvel". -Evangeline Lilly (Tauriel) si zahrála ve filmech "Ant-Man" (2015) a "Ant-Man a Wasp" (2018). Cate Blanchett (Galadriel) ve filmu "Thor: Ragnarok" (2017).
- Během návštěvy Gundabadu Legolas Tauriel řekne, že jeho matka kdysi dávno zemřela v bitvě proti gundabadským skřetům. J. R. R. Tolkien se o Legolasově matce v knihách nikdy nezmínil.
- Sledování filmové série Hobit od sira Petera Jacksona trvá déle než čtení knihy, podle které je natočena. Celá stopáž všech tří filmů o Hobitovi je téměř 8 hodin; většina čtenářů by knihu Hobit (1937) od J. R. R. Tolkiena, podle které jsou filmy natočeny, přečetla za 6,5 hodiny.
- Podle jednoho z fanoušků se někdo na premiéře zeptal sira Petera Jacksona, jestli se na film chystá. Odpověděl: "Uvidím, ale ještě ne. Nejsem si jistý, co s tím studio udělalo."
- Během Bardova projevu k obyvatelům Jezerního města, poté co se dostanou na souš, je čtvrtá stěna filmu prolomena sibiřským huskym, který se během širokoúhlého záběru dívá přímo do kamery.
- Azog, Bolg a obrnění Trollové mají na rukávech lebky.
- Rozšířená verze (nikoliv sestřih z kina) tohoto filmu je prvním filmem ze Středozemě, který získal rating R od MPAA. Je to také první rozšířená edice s druhým nejmenším množstvím nových záběrů (dvacet minut). Filmem s nejmenším množstvím nových záběrů je "Hobit: Neočekávaná cesta" (2012) (třináct minut).
- Přestože byl Šmak jedním z hlavních antagonistů druhého filmu a objevil se v cliffhangeru, v závěrečném traileru se téměř neobjevil a kromě prvních jedenácti minut a letmého záběru později se v závěrečném filmu neobjevil vůbec.
- Na začátku závěrečných titulků jsou všechny postavy ze tří filmů představeny ilustracemi Alana Leeho ve stejném stylu jako titulky "Pán prstenů: Návrat krále" (2003). Když začnou hlavní titulky, je vidět chronologický přehled trilogie Hobit s krajinami, tvory a několika scénami ze všech tří filmů.
- Jediný film ze série o Středozemi sira Petera Jacksona, který se ani dočasně neumístil v žebříčku IMDb Top 250.
- Než byl do role Bilba obsazen Martin Freeman, uvažovalo se o Danielu Radcliffovi a Tobeym Maguireovi.
- Tento film je nejkratším filmem z filmové série o Středozemi sira Petera Jacksona. "Hobit: Neočekávaná cesta" (2012) má sto šedesát devět minut, "Hobit: Šmakova dračí poušť" (2013) sto šedesát jedna minut, "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001) má sto sedmdesát osm minut, "Pán prstenů: Dvě věže" (2002) má sto sedmdesát devět minut, "Pán prstenů: Návrat krále" (2003) má dvě stě jedna minut a tento film má sto čtyřicet čtyři minut (tento seznam nezahrnuje rozšířené edice).
- Sir Christopher Lee (Saruman) a sir Ian Holm (starý Bilbo) byli jedinými herci, kteří žili v době prvního vydání knihy v roce 1937.
- Mithrilový řetězový plášť, který Thorin dal Bilbovi těsně před bitvou pěti armád, je stejný, který starý Bilbo (Ian Holm) dal Frodovi (Elijah Wood) v "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001).
- Trollové z Mlžných hor, trollové z Dol Gulduru a zlobři se v knize neobjevují.
- Člen hereckého souboru Sir Christopher Lee a kameraman Andrew Lesnie zemřeli rok po uvedení tohoto filmu. Lesnie zemřel v dubnu 2015, Lee v červnu.
- Bard se ptá ženy v Dale, zda viděla jeho děti. Ta mu odpoví, že jsou na trhu ve Stone Street. Stone Street je název studia ve Wellingtonu na Novém Zélandu, kde se natáčela velká část filmu.
- V závěrečných titulcích zazní píseň "The Last Goodbye", kterou složil a nazpíval Billy Boyd, který hrál Pipina v trilogii Pán prstenů. Boyd píseň pro film napsal a složil.
- Pět armád ve filmu tvoří trpaslíci, elfové, lidé z Jezerního města, skřetí armáda z Dol Gulduru vedená Azogem a skřetí armáda z Gundabadu vedená Bolgem. V knize je pět armád tvořeno elfy, lidmi z Jezerního města, trpaslíky, wargy a skřety.
- Na konci filmu, když Gandalf zaklepe na Bilbovy dveře, je dialog mezi Bilbem a Gandalfem "Ne, děkuji! Už nechceme žádné další návštěvníky, přátele ani vzdálené příbuzné!" jsou zřejmě zvukové záznamy převzaté přímo z "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001).
- Orlando Bloom a Hugo Weaving hráli v pěti ze šesti filmů o Středozemi. Bloom nehrál ve filmu "Hobit: Neočekávaná cesta" (2012) a Weaving se neobjevil ve filmu "Hobit: Šmakova dračí poušť"(2013).
- Jediný film ze ságy o Středozemi, který nezískal nominaci na Oscara za vizuální efekty.
- Když je Galadriel v Dol Gulduru, nosí na pravé ruce Nenyu, svůj prsten moci. Nenya, nazývaný také Bílý prsten, Prsten Adamantův a Prsten vody, je slovo, které v sindarštině znamená "voda".
- Stejně jako závěrečný díl trilogie Pán prstenů je i závěrečná titulková sekvence tvořena kresbami a jména herců jsou umístěna vedle jejich nakreslených tváří.
- Zprávy o zásahu studia potvrdili Sir Peter Jackson, Graham McTavish a Evangeline Lilly, přičemž McTavish potvrdil, že filmový sestřih pro kina není tím, co Jackson zamýšlel, a že prodloužené sestřihy všech tří filmů jsou blíže Jacksonově původní vizi. Studio mimo jiné požadovalo větší důraz na milostný příběh.
- Sir Peter Jackson již dříve prohlásil, že to bude jeho poslední film, který natočí podle Středozemě J. R. R. Tolkiena, ale nedávno řekl, že by zvážil návrat k ní, protože je k ní citově vázán.
- Jedná se o jediný film ze Středozemě, ve kterém se vůbec objevují sprostá slova, která překvapivě pronáší postava sira Billyho Connollyho, Dain Ironfoot. Dain křičí na všechny netrpasličí vojáky před branou Ereboru, aby "GO SODDING OFF!!!", což je běžná britská urážka; později o nich mluví jako o "bastardech", což je podobný epiteton.
- V teaser traileru a prvním oficiálním traileru se objevilo několik scén, které ve filmu nebyly.
- Když Tauriel s Legolasem dorazí do Gundabadu a ona se ho zeptá, co je za pevností, odpoví jí: "Dávný nepřítel". Tímto nepřítelem je čarodějnický král Angmaru, vůdce Nazgulů. Angmar bylo království, které existovalo za Gundabadem. Toto slovo znamená "dům železa".
- V románu Bilbo spatří Orly ještě předtím, než je omráčen. Ve filmu je omráčen a první, co po probuzení udělá, je, že spatří Orly.
- Bofurův klobouk během celého filmu nesleze z hlavy.
- Na začátku "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001) Gandalf říká Frodovi, že se ho to téměř netýkalo. Je sice pravda, že Gandalf se do hlavního děje trilogie téměř nezapojuje, ale i tak má sir Ian McKellen ve všech třech filmech hlavní roli.
- Ačkoli se film točí kolem třinácti trpaslíků, Thorinově společnosti je v kinoverzi věnováno méně času než v předchozích dílech. Sir Peter Jackson však tvrdí, že prodloužená verze přidala třicet minut filmu, a stala se tak nejdelším přídavkem v sérii.
- Film končí detailním záběrem na mapu Ereboru, kterou má Bilbo na stole. Je to stejná mapa, na kterou se dívá Gandalf, když na začátku Pána prstenů navštíví stárnoucího Bilba ve filmu "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001).
- V epilogu filmu sedí stárnoucí Bilbo a dívá se na Jeden prsten. Když Gandalf zaklepe na jeho dveře, vstane, aby je otevřel, a prsten si ponechá v pravé kapse vesty. Tím je vytvořena přímá souvislost se začátkem "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001), kdy Bilbo při rozhovoru s Gandalfem v kuchyni zavede ruku do stejné kapsy, aby se mohl dotknout Jednoho prstenu.
- Když byla filmová série Hobit v počátcích vývoje pod vedením tehdejšího režiséra Guillerma del Tora, měla být kniha adaptována jako jeden film, po kterém měl následovat "překlenovací film" odehrávající se mezi knihou a Pánem prstenů. Poté byl projekt změněn na dvoufilmový oblouk s prvním filmem s podtitulem "Hobit: Neočekávaná cesta" (2012) a druhým filmem s podtitulem "Tam a zase zpátky". Když bylo v červenci 2012 rozhodnuto o prodloužení série na tři filmy, byl tento druhý podtitul ponechán pro závěrečný film, zatímco druhým filmem se stal "Hobit: Šmakova dračí poušť" (2013). V dubnu 2014 však Peter Jackson oznámil, že podtitul třetího filmu byl změněn na "Bitva pěti armád". Hlavním důvodem změny bylo, že titulní bitva je ústředním tématem filmu, ale také, jak uvedl Jackson na své stránce na Facebooku, "'Tam a zase zpátky' se zdálo být správným názvem pro druhý ze dvou filmů vyprávějících o výpravě za znovudobytím Ereboru, když Bilbův příchod tam i odchod byly obsaženy ve druhém filmu. Ale u tří filmů mi najednou připadal nepatřičný. Koneckonců Bilbo už "tam" dorazil ve filmu Šmakova dračí poušť."
- Jediný film v sérii, který potvrzuje, že Legolasovi došly šípy v toulci. Legolasův prázdný toulec je vidět v bitvě o Helmův žleb ve filmu "Pán prstenů: Dvě věže" (2002).
- Tři písně z trilogie Hobit ("Song Of The Lonely Mountain", "I See Fire" a "The Last Goodbye") nazpívali muži: Neil Finn, Ed Sheeran a Billy Boyd. Naopak tři písně z trilogie Pán prstenů ("May It Be", "Gollum's Song" a "Into the West") nazpívaly ženy: Enya, Emiliana Torrini a Annie Lennox.
- Během závěrečných titulků je obrázek Bilba Pytlíka mírně upravenou verzí snímku Martina Freemana, který drží minifigurku Bilba ze stavebnice LEGO.
- Přestože Martin Freeman hraje titulní postavu a je jediným hercem, který se objevil na všech třech plakátech ke každému dílu, ve všech třech filmech mu patří pouze druhé místo.
- Poslední den natáčení, kdy Orlando Bloom dokončil své scény, natočil Sir Peter Jackson na svůj telefon video, na kterém Bloom "zpívá" virální píseň "They're Taking The Hobbits To Isengard".
- Sir Peter Jackson potvrdil, že hlavní natáčení filmů skončilo po dvou stech šedesáti šesti dnech, což je stejný počet dní jako u trilogie Pán prstenů. Jackson tento úspěch popsal v produkčním videu tak, že se mu to podařilo jednou za život, a to hned dvakrát.
- Když Thranduil vypráví Legolasovi o Poutníkovi, zazní několik prvních tónů "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001).
- Sir Peter Jackson je "mrkváčem" ve městě Bree ve filmu "Pán prstenů: Společenstvo prstenu"(2001) a ve filmu "Hobit: Šmakova dračí poušť" (2013). Jeho dva mopsíci jsou psi ve scéně z Jezerního města.
- Z mluvících zvířat v knize (vlci, orli, pavouci, drozdi, havrani) mají ve filmu hlas pouze Šmak a pavouci.
- Píseň v prvním traileru se jmenuje "The Edge of Night" a původně ji zpíval Peregrin Took v "Pán prstenů: Návrat krále" (2003).
- Drak Šmak hostoval v pořadu "The Colbert Report" (2005), kde s ním 11. prosince 2014 vedl rozhovor Stephen Colbert, aby propagoval tento film. Hlas Šmakovi v rozhovoru propůjčil také Benedict Cumberbatch, který draka v trilogii namluvil.
- Stephen Fry (Pán Jezerního města) po sobě zanechal po skončení svých scén velkou zásobu alkoholu. Ty byly po skončení natáčení rozdány jako žertovné ceny.
- Ve filmu Gandalf říká Legolasovi "Greenleaf". Už jméno Legolas znamená v sindarštině "zelený list". (Ačkoli v knihách se o něm někdy mluví jako o Legolasovi Zeleném listu.)
- Sir Peter Jackson se s Evangeline Lilly setkal po dokončení natáčení trilogie Pán prstenů a oblíbil si ji natolik, že slíbil, že ji zahrne do dalších příběhů J. R. R. Tolkiena, pokud budou zfilmovány. Když se začal natáčet Hobit, zavolal Lilly Jackson, že pro ni vytvořil postavu Tauriel.
- Starší trpaslík Balin, který se objevil ve všech třech dílech Hobita, je zmíněn i v "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001). Společenstvo objeví jeho hrobku v dolech Morie a Gandalf z ní čte: ("Zde leží Balin, syn Fundinův, pán Morie").
- Bilbo najde kapesník ve svém domě na Pytlovém konci. Ve filmu "Hobit: Neočekávaná cesta" (2012) si na začátku dobrodružství zapomněl kapesník, když spěchal z domova, aby dohonil trpaslíky.
- Tento film má nejkratší stopáž ze všech filmů o Středozemi, které režíroval sir Peter Jackson, a to dvě hodiny a dvacet čtyři minut (dvě hodiny a čtyřicet čtyři minut v rozšířené edici).
- Příběh o krádeži Thranduilova dědictví, Lasgalenova náhrdelníku z bílých drahokamů, který ukázal Thorin, trpaslíky v knize není. Thranduil však po bitvě dostane od Bilba jako poděkování za pomoc navrácený smaragdový náhrdelník z Girionu.
- Sir Ian McKellen a Cate Blanchettová jsou jedinými herci, kteří se objevili ve všech šesti filmech o Středozemi.
- Jedná se o jediný film z trilogie Hobit i z trilogie Pán prstenů, kde Legolas normálně mrká. Ve všech ostatních filmech mrká jen tehdy, když je překvapen nebo zraněn.
- Lee Pace (Thranduil) je o dva roky mladší než Orlando Bloom (Legolas), přestože v trilogii hraje jeho otce.
- Přestože se Cate Blanchettová objevila ve všech třech filmech trilogie, byla na place pouze osm dní z celé produkce.
- Legolas v knize není. V knize se však píše, že bitvě byli přítomni všichni lesní elfové, a jako nesmrtelný elf byl téměř jistě v blízkosti svého otce, když k událostem došlo.
- James Nesbitt, který hraje trpaslíka Bofura ve všech třech filmech, má dvě dcery, které hrály Bardovy dcery ve druhém a třetím filmu.
- Ve scéně v Ereboru, kdy jsou všichni trpaslíci oblečeni do zbroje, má Gloin (Gimliho otec) na hlavě stejnou helmu, jakou nosil Gimli v trilogii Pán prstenů.
- V divadelní verzi Bombur neřekne ani slovo, ale zatroubí. [V rozšířené verzi má však jednu větu (podává Bifurovi sekeru, kterou mu vykloubil z hlavy): "Tady máš, bratránku."]
- Billy Boyd, který hrál Pipina v trilogii Pán prstenů, je spoluautorem a interpretem písně "The Last Goodbye" pro závěrečné titulky tohoto filmu.
- Thranduil označuje Gandalfa jako Mithrandira, což je sindarské slovo, které znamená "šedý poutník". Gandalf ve staroseverštině znamená "hůlkový elf".
- Ve scénách, kdy Galadriel vyzvedává Gandalfa, byla použita figurína sira Lana McKellena. Tato figurína se jmenovala Michael Gambon (s tímto jménem byla dokonce uvedena na vyvolávacích listech (jak je vidět v dokumentárních dodatcích)), protože Gambon a McKellen bývají někdy zaměňováni.
- Rodiče Leeho Pace ho navštívili na natáčení a následně jim Sir Peter Jackson nabídl, aby ve filmu hráli jako komparzisté. Dostali role vesničanů z Jezerního města a natočili scénu s Ianem McKellenem. Podle Paceho však byli z filmu vystřiženi, protože jeho otec během své scény "přehrával".
- Sir Ian Holm a Sir Christopher Lee natáčeli své scény v londýnských studiích Pinewood, protože jim ze zdravotních důvodů nevyhovoval let na Nový Zéland.
- Během střetu Galadriel, Sarumana, Elronda, Radagasta a Gandalfa v Dol Gulduru bojuje Galadriel se Sauronem pomocí Earendilova světla. V trilogii Pán prstenů ho předá Frodovi v Lothlórien.
- Po skončení natáčení si několik členů štábu ponechalo rekvizity z tohoto filmu. Martin Freeman si ponechal svůj meč a ušní protézu, Richard Armitage původní skřetí meč a Lee Pace svůj elfský meč, který má ve stojanu na deštníky.
- Losa, na kterém Lee Pace (Thranduil) jede, hraje kůň jménem Moose.
- V knize je vše viděno z Bilbovy perspektivy. První část Bitvy pěti armád vidí v jedné kapitole; druhá část se odehrává mimo obrazovku, protože Bilbo upadl do bezvědomí, ale je mu zpětně popsána v další kapitole. V tomto filmu zabírá celá bitva téměř polovinu stopáže, protože je sledována z několika perspektiv.
- Když byl film propagován v rámci panelu na Comic Conu v San Diegu, několik fanoušků den před panelem tábořilo před halou, aby získali místa. Uprostřed noci fanoušky vzbudili herci Lee Pace a Andy Serkis, kteří se s čekajícími fanoušky několik hodin zdravili a rozdávali jim autogramy a fotografie. Nakonec Pace vyčerpáním omdlel a sdílel matraci s jedním z fanoušků.
- Jedná se o poslední film s legendárním hercem sirem Christopherem Lee (Saruman Bílý), který byl dokončen a uveden do kin před jeho smrtí 7. června 2015 ve věku třiadevadesáti let. Lee byl jedním z hrstky herců, kteří hráli v trilogiích Pán prstenů i Hobit, a byl také jediným členem hereckého obsazení obou trilogií, který se setkal s J. R. R. Tolkienem.