Zajímavosti o Person of Interest

78%

Zajímavosti 40

  • Snoubenku Harolda Finche (ztvárnil ji Michael Emerson), Grace Hendricksovou (opakovaně, série 1-3,5), ztvárnila skutečná manželka Michaela Emersona, Carrie Prestonová.
  • Ze 103 epizod tohoto seriálu má 71 hodnocení vyšší než 9,0 podle hlasování uživatelů IMDb [říjen 2016].
  • Postava Sameen Shaw byla v seriálu uvedena s potenciálem stát se stálou postavou, ale stalo se tak jen proto, že byla diváky dobře přijata a producenti byli spokojeni s výkonem Sarah Shahi.
  • Showrunner Jonathan Nolan uvedl, že se scenáristický tým rozhodl udělat z Root výraznou postavu hlavně kvůli hudebnímu motivu, který pro ni složil skladatel Ramin Djawadi. V jednom rozhovoru řekl: „Ramin napsal pro Root toto téma a bylo úžasné. Je to opravdu zábavná, tajemná postava, ale my jsme opravdu chtěli slyšet ten motiv znovu! Takže když jsme se znovu vrátili k finále [1. série], věděli jsme, kam chceme s tou postavou jít.“
  • To, že Reese ve 2. sérii nosí brýle, aby ho lidé nepoznali, je interní vtip o tom, že v roce 2006 se Jim Caviezel ucházel o roli Supermana ve filmu Superman se vrací (2006).
  • Ve 4. sérii je začátek úvodního voice-overu Michaela Emersona změněn z „Jste sledováni. ...“ na “Jsme sledováni. ...“
  • Sarah Shahi byla během 4. a 5. série ze seriálu dočasně vyřazena kvůli svému těhotenství. V březnu 2015 porodila dvojčata.
  • Showrunner Jonathan Nolan uvedl, že Ramina Djawadiho, skladatele seriálu, zná od doby, kdy s ním pracoval na filmu Batman začíná (2005) svého bratra Christophera Nolana, kde Ramin dělal doplňkovou hudbu pro Hanse Zimmera. Nolan Ramina popsal jako „neuvěřitelně talentovaného“ a řekl, že když se někdy rozhodli použít v seriálu nějakou skladbu, Ramin přišel s originální skladbou, kterou složil, a Jonah musel říct: „Promiň, Raminova s**čka zase vyhrává!“. Později si Jonathan vybral Djawadiho jako skladatele pro svůj projekt HBO Westworld (2016).
  • Existují nejméně dva belgičtí ovčáci malinois, kteří ztvárňují psa „Bear“. Jeden z nich má na hrudi bílou skvrnu a druhý ne. Je to proto, že první pes pokousal Jima Caviezela poté, co ho nepřestal tahat za vodítko.
  • Amy Ackerová i Sarah Shahiová navštěvovaly Southern Methodist University.
  • Finch obvykle používá poměrně dobře identifikovatelné pseudonymy založené na ptácích nebo související s ptáky s křestním jménem Harold (Harold Wren, Crane, Crow, Quail, Gull, Swift Starling a Mr. Partridge), ale používal i jiná než ptačí jména, například Arthur Bellenger, Thomas Paine, Dr. Tillman, Lucas Bennett a Walt Trowbridge. Přezdívku Norman Burdett lze považovat za ptačí (bird-ett). Ve 2. sérii, během Johnova výslechu, je Finchovým pseudonymem „Howard French“, což není ptačí jméno, ačkoli na základě Reesovy bývalé profese a pravděpodobnosti zajetí a mučení může být volba foneticky podobných pseudonymů velmi užitečná, pokud se objeví potřeba je použít. Ve 21. epizodě 3. série „Beta“ má hrobové místo, které navštíví jeho snoubenka, jmenovku se jménem Harold Martin. Na první pohled by se zdálo, že to není jméno související s ptáky, ale ve skutečnosti tomu tak je. Na světě existuje mnoho druhů martinů, včetně v Severní Americe velmi běžného ptáka martináče fialového a dalšího z Jižní a Střední Ameriky, martináče šedobřichého, a mnoha dalších.
  • Michael Emerson (Harold Finch), Jim Caviezel (John Reese) a Kevin Chapman byli jediní herci, kteří se objevili v každé epizodě.
  • Během 3. a 4. série si scénáristé všimli chemie a potěšení na obrazovce mezi Sarah Shahi a Amy Acker, a tak se rozhodli rozvinout romantickou dynamiku Shaw/Root tím, že jim napsali více společných scén a pohráli si s jejich sexuálním napětím.
  • Michael Emerson a Kevin Chapman spolu pracovali již dříve na seriálu Ztraceni (2004) Emerson měl hlavní roli, zatímco Chapman se objevil později v seriálu jako vedlejší role.
  • Do týmového stroje byla na návrh jednoho z vedoucích pracovníků v polovině 1. série přibrána detektivka Joss Carterová; podle původního plánu měla přestat lovit Reese a Finche až ve finále série. Tvůrci seriálu přiznali, že to dopadlo k lepšímu.
  • V rozhovorech se tvůrci seriálu zmínili, že museli bojovat s vedením televize, aby se Stroj a umělá inteligence do seriálu vůbec dostaly. Naštěstí vedení tuto bitvu prohrálo.
  • Mnoho postav má stejný původ jako jejich herci: John Reese pochází ze státu Washington stejně jako Jim Caviezel. Harold Finch je z Iowy stejně jako Michael Emerson. V epizodě Věrnost (2014) Sameen Shaw uvádí, že její matka byla Íránka, takže je napůl Íránka jako Sarah Shahi, herečka, která ji ztvárňuje. Mluví také plynně persky. Root pochází z Texasu stejně jako Amy Acker. Také v epizodě QSO (2016) se Root vydává v přestrojení za baletku. Diváci nevidí, co dělá, ale jednomu z diváků připadá docela působivá. Ackerová studovala tanec více než deset let, než se dala na herectví.
  • John Reese nosí pistoli Sig Sauer P226 ráže 9 mm, což dává smysl vzhledem k jeho vojenským záznamům, neboť se jedná o jednu ze zbraní preferovaných speciálními jednotkami Spojených států.
  • Vždy, když je John Reese na misi, hraje tematický soundtrack.
  • Množství reklamy, které seriál dostal po své premiéře, bylo žalostně neúměrné tomu, jak vysokou měl sledovanost; byl to jeden z nejlépe hodnocených seriálů v zemi, natož na CBS, a přesto byl jen zřídkakdy propagován kromě večera, kdy byl vysílán, a často chyběl ve skupinových propagačních akcích stanice CBS.
  • Ve epizodě Mission Creep (2011), když kamera prochází předměty v policejní skříňce na důkazy, je na chvíli vidět velká soška Panny Marie, podobná miniaturním soškám naplněným heroinem v seriálu Ztraceni (2004), dalším seriálu produkovaném J. J. Abramsem.
  • V první sérii se objevuje několik odkazů na film Hrabě Monte Cristo (2002), ve kterém hrál Jim Caviezel. V díle „Svědek“ je odkazováno na samotnou knihu, na což se Reese (Caviezel) vědoucně usměje. V díle „Mnoho šťastných návratů“ je zájmovou osobou Dagmara Dominczyk, která hrála Caviezelovu lásku ve filmu „Monte Cristo“.
  • Herec Kevin Chapman je také amatérský boxer, takže jeho postava detektiva Lionela Fusca tyto dovednosti občas projeví.
  • Při natáčení v New Yorku viděl Jim Caviezel, jak nějaký grázl bije svou přítelkyni, a „zasáhl“.
  • Kyle Chandler odmítl hlavní roli.
  • V průběhu seriálu dostal Reese kulku více než desetkrát (včetně flashbacků) a žádná z těchto kulek mu zřejmě nezpůsobila trvalé poškození.
  • Pátá série je jediná, která nemá epizodu s názvem v latince.
  • John Reese používá styl střelby Center-Axis Relock, který byl poprvé zpopularizován ve videohře Splinter Cell: Conviction (2010).
  • V průběhu první série je možné vidět Johna Reese, jak používá fotoaparát Nikon D3100.
  • V seriálu Dům z karet (2013) hrají důležité role také Michael Kelly (agent CIA Mark Snow), Jimmi Simpson (Logan Pierce), Elizabeth Marvel (Alicia Corwin), Sebastian Arcelus (Matthews), Reg E. Cathey (detektiv Ian Davidson), Boris McGiver (George Hersh) a Al Sapienza (detektiv Raymond Terney): (Doug Stamper, Gavin Orsya, Heather Dunbar, Lucas Goodwin, Freddy, Tom Hammerschmidt a Marty Spinella).
  • Když se seriál chystal na premiéru, CBS se v létě 2011 pustila do jeho propagace, aby seriál zviditelnila, přičemž reklamy na Person of Interest převyšovaly reklamy na kolegu z nováckého seriálu Vzpomínky (2011) zhruba v poměru dva ku jedné. Paradoxně to mělo opačný efekt ve sledovanosti - premiéra klesla v 18-49 téměř o čtyřicet procent oproti druhé polovině speciální hodinové epizody Teorie velkého třesku (2007) (5,1 ku 3,1) a byla překonána všemi ostatními pondělně-čtvrtečními dramaty CBS s výjimkou dvou. Vzhledem k rodokmenu a silnému marketingu to bylo považováno za neuspokojivý start. Jediným kladem je, že se seriál po celou dobu svého čtvrtečního vysílání držel v obecné blízkosti tohoto čísla, zatímco několik dalších seriálů CBS spadlo. Bohužel byl seriál od 3. série přesunut na úterky ve 22:00, což je pro stanici začínající prokletý slot, který od doby, kdy se Soudkyně Amy (1999) přestala vysílat, zabil téměř každý seriál, který tam byl umístěn, a meziročně klesá. Tváří v tvář Zákonu gangu (2008), jednomu z nejoblíbenějších seriálů kabelové televize, který meziročně rostl tři sezóny v řadě, to nepomáhalo.
  • Seriál se stal nechvalně známým tím, že se po svém odvysílání špatně shání, zejména na Blu-Ray - zatímco první dvě sezóny se dají sehnat za slušnou cenu, od třetí sezóny a kompletní sady z druhé ruky jdou ceny do trojciferných a vysokých druhociferných čísel - jeho status streamování byl také všelijaký, procházel více místy, což situaci ještě zhoršovalo.
  • Křestní jméno pana Finche je Harold. Horst Herold byl v 70. letech prezidentem německých federálních orgánů činných v trestním řízení, kde vynalezl dragnet - první systém, který využíval databázi plnou osobních údajů k identifikaci zločinců nebo podezřelých osob z davu.
  • Michael Emerson (Harold Finch), Kevin Chapman (Lionel Fusco), Brett Cullen (Nathan Ingram), Carrie Prestonová (Grace Hendricksová), Ken Leung (Leon Tao) a Alan Dale (Ulrich Kohl) - všichni se dříve v různém obsazení objevili v seriálu Ztraceni (2004-2010).
  • Na záběrech z bezpečnostních kamer z perspektivy. Stroje jsou jednotlivcům, které v danou chvíli sleduje, přiřazena barevná pole: Bílá pole jsou výchozí a nejčastější. Bílá pole s červenými rohy označují (irelevantní) pachatele. Žluté boxy jsou určeny pro jedince, kteří o Stroji vědí. Červené boxy jsou určeny pro hrozby pro Stroj. Modrá pole pro agenty Primárních operací (relevantní čísla). Černá pole se žlutými rohy pro Analogové rozhraní.
  • Právě v období mezi druhou a třetí sérií seriálu přišel Edward Snowden s podrobnostmi o PRISM, vládním programu určeném ke špehování amerických občanů za účelem odhalování teroristických hrozeb, který je velmi podobný fiktivnímu „stroji“ v seriálu a jeho fungování. Na tuto podobnost je později odkazováno v epizodě Lethe (2013), kde je na konci epizody PRISM uveden jako návnada „Stroje“.
  • Postava Carla Eliase má podobné rysy jako profesor Moriarty, nemesis Sherlocka Holmese; oba muži se maskují jako laskaví učitelé, zatímco ve stínu tajně velí zločineckému impériu. Oba jsou neustále v rozporu s dvojicí nepřátel, kteří řeší záhady, Holmesem a Watsonem, Finchem a Reesem. Oba mají pravou ruku s příjmením „Moran“.
  • Na kulatém stole dramatických hereček pro The Hollywood Reporter v roce 2015 Taraji P. Henson naznačila, že její rozhodnutí odejít ze seriálu bylo způsobeno tím, že už ji nenaplňovalo.
  • „Caroline Turingová“ má příjmení v odkazu na Alana Turinga, vynálezce prvního moderního počítače.
  • Tiskové zprávy původně naznačovaly, že tvůrci zabili Carla Eliase a upustili od toho, co plánovali pro jeho dějovou linii, kvůli zkrácené délce páté série. Objevuje se v páté epizodě sezóny, živý a asi tak v pořádku, jak se dalo očekávat poté, co byl napaden samaritánským odstřelovačem.