Zajímavosti o Thor: Temný svět

67%

Zajímavosti 101

  • Přestože ho Odin označil za jeden z nejmocnějších artefaktů ve vesmíru, během závěrečného boje s Malekithem není Aether zdánlivě schopen Thora jakkoli poškodit.
  • Při útěku Thor Lokimu neřekl, že se chystají opustit velkou loď a přeskočit na menší. Tato malá loď se sotva vešla do Lokiho tajné cesty. Kdyby si Loki myslel, že budou pokračovat na velké lodi, věděl by, že tajnou cestou nemohou uniknout, a nikdy by v plánu nepokračoval.
  • (cca 1 h 30 min) Thor nastupuje do londýnského metra na stanici Charing Cross a ptá se cestujícího, jak se dostane do Greenwiche. Říká, že může "jet tímto vlakem tři stanice", ale to není možné. Charing Crossem projíždějí dvě linky. Jednou z nich je linka Bakerloo, kde tři zastávky v jednom směru je Regent's Park a tři zastávky v opačném směru Lambeth North, a linka Northern Line, kde tři zastávky v jednom směru je Goodge Street a tři zastávky v opačném směru je Kennington, přičemž žádná z těchto linek není v blízkosti Greenwiche. Nejbližšími stanicemi v Greenwichi jsou Greenwich nebo Cutty Sark na lince Docklands Light Rail. Aby se tam Thor dostal z Charing Cross, musel by jet po obou linkách jednu zastávku na jih na Embankment, pak jet linkou Circle nebo District pět zastávek na východ k Monumentu, pak přestoupit na DLR Lewisham Branch a jet na Greenwich.
  • Když královna Frigga umírá při ochraně Jane, když Odin drží Friggu, můžete vidět, jak se její paže zvedá a klesá, zatímco ona leží mrtvá.
  • (cca 1 h 7 min) Během Fandralovy bojové scény "Za Asgard" jsou dva po sobě jdoucí záběry se zeleným plátnem, jak přistává mezi vojáky na létajícím plavidle, jeden s vojákem na levé straně záběru, druhý s vojákem na pravé straně. Zjevně jsou použity stejné záběry, prolnuté tak, aby vypadaly jako různé úhly, s mírně odlišným klíčováním pozadí. Na druhém záběru Fandral přilétá ze špatného úhlu, je otočený na druhou stranu, meč mu skáče na druhou stranu těla a na obou záběrech je to zjevně stejný strážce.
  • V bitvách během filmu je zničeno několik kamenných sloupů, aniž by se budova nad nimi zřítila. Možná jsou tyto sloupy v asgardské architektuře pouze dekorativní, ale v Greenwichském paláci je jejich podpora rozhodně nutná.
  • Hlavní zpravodajské relace ve Velké Británii by nahotu nikdy neukázaly, ani kdyby byla v pixelech. V živém vysílání by se od streakera okamžitě odklonilo a nestříhalo by se, dokud by ho policie nechytila a nepřikryla bundou.
  • (asi v 1h 17 min) Když je Loki téměř vtažen do portálu poté, co zatlačil Jane dozadu, aby ji ochránil, má prázdné ruce. Když ho pak Thor srazí z cesty, přistane s dýkou v pravé ruce.
  • (asi v 7. minutě) Sif zastaví štítem oštěp vystřelený na Thora. Oštěp jím projde. Když později sbírá zajatce, štít je neporušený a není v něm žádná díra.
  • Na začátku filmu je v záběru na londýnské panorama vidět téměř dokončený nový mrakodrap "walkie talkie". Během závěrečné bitvy je na několika záběrech vidět o několik měsíců dříve, přičemž budova je v mnohem ranější fázi výstavby. V závěrečných scénách je budova opět vidět v další fázi výstavby.
  • Když Kurse v závěrečné bitvě v Temném světě hodí na Thora obrovský balvan, Thor si na levé straně čela udělá jizvu. Během zbytku filmu se jizva přesune na pravé čelo a změní tvar. Nejvýraznější je, když Thor drží Lokiho ve scéně smrti, jizva je v polovině délky jeho oka, po zbytek filmu je jizva v délce jeho oka.
  • (asi ve 46. minutě) Když Malekith vstoupí do trůnního sálu Asgardu, odpálí granát, který zničí Odinův trůn. Když však Odin se zástupem vojáků vstoupí do trůnního sálu o několik sekund později, zdá se, že trůn je stále neporušený.
  • Stan Lee: (asi v 52. minutě) Jako muž, který žádá Dr. Erika Selviga (Stellan Skarsgård), aby mu vrátil botu, když Dr. Selvig na psychiatrickém oddělení vysvětluje teorii konvergence.
  • V roce 2022 Chris Hemsworth přiznal: "Nebyl jsem nadšený z toho, co jsem předvedl ve filmu Thor: Temný svět. Byl jsem trochu zklamaný z toho, co jsem udělal, nemyslím si, že jsem postavu nějak rozrostl. Nemyslel jsem si, že jsem divákům ukázal něco nečekaného a jiného." Jeho i Taiku Waititiho už postava "nudila", a tak se rozhodli vydat novým směrem ve filmu Thor: Ragnarok (2017).
  • Prvek dětí hrajících si s dimenzionální anomálií ve skladišti byl zřejmě inspirován segmentem "Beyond" ve filmu Animatrix: Druhá renesance 1. část (2003), který si docela umně pohrává se stejnými prvky mizení a objevování se předmětů, pozastavení gravitace, hraní si dětí ze sousedství a setkání starší dívky s nimi a s tím, co objevily.
  • Svartelfheim vypadá ve filmu jinak než v prvním teaser traileru. V hotovém filmu byla krajina upravena pomocí CGI tak, aby měla žlutou oblohu a černě zbarvenou skalnatou zem. V traileru tyto barvy nejsou a místo toho je zde jen přirozené světlo a prostředí islandského místa natáčení. S modrou oblohou a ledem na zemi.
  • Stvoření, které se objevuje v Jotunheimu, se nazývá Mrazivá bestie.
  • Trůnní sál, kde se zřítila elfská loď, byl praktickou kulisou. Byla postavena na stejné scéně jako zařízení Hydry ve filmu Captain America: První Avenger (2011), medailový ceremoniál ve filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) a vykopávky monolitu na měsíční základně ve filmu 2001: Vesmírná odysea (1968).
  • Loki (Tom Hiddleston) hází pohár do vzduchu a chytá ho, zatímco leží na vězeňském kavalci, což je narážka na Stevea McQueena, který si na samotce hází baseballovým míčkem ve filmu Velký útěk (1963).
  • Thor na začátku filmu bojuje s Kronanem (velkou skalní příšerou na Vanaheimu). Ve filmu Thor: Ragnarok (2017) se Thor spřátelí s Korgem, který je také Kronan a kterého hraje režisér tohoto filmu Taika Waititi.
  • Vrcholná bojová scéna se odehrává v Old Royal Naval College v anglickém Greenwichi.
  • Brian Kirk zahájil první jednání o režii, ale později od toho upustil. Později byla potvrzena režie Patty Jenkinsové, ale ta od ní odstoupila s odvoláním na tvůrčí neshody mezi ní a Marvelem. Na finálním seznamu kandidátů na režii byli Alan Taylor a Daniel Minahan, až nakonec práci získal Taylor.
  • Podle knihy z roku 2021 "Příběh studia Marvel: Benedict Cumberbatch byl jedním z favoritů na roli Malekitha, ale odmítl ji a raději si počkal na něco "šťavnatějšího". Později uvedl, že mu prezident Marvelu Kevin Feige nabídl titulní roli ve filmu Doctor Strange (2016), kterou přijal.
  • Prolog režíroval Tim Miller.
  • Kulisy Odinova trůnního sálu byly postaveny na scéně H v Shepperton Studios, na stejné scéně, kde se natáčela scéna obřadu pro film Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977). Nacházely se zde také kulisy Měsíce pro film 2001: Vesmírná odysea (1968). Společnost Disney koupila společnost Lucasfilm, Ltd. Jeviště H je velmi rozlehlé, největší v Sheppertonu.
  • Thor: Temný svět (2013) byl prvním filmem a pokračováním Marvel Cinematic Movie, který byl spojen se společností Disney, a druhým byl Captain America: Návrat prvního Avengera (2014), který následoval o rok později. Všechny předchozí filmy Marvel Cinematic Universe patřily společnosti Paramount pictures (s výjimkou Neuvěřitelného Hulka (2008), který vlastnila společnost Universal). Posledním, který byl před sloučením s Disney vlastněn Paramountem, byl Iron Man 3 (2013).
  • Druhá kapitola druhé fáze filmového světa Marvelu.
  • Před uvedením filmu Clive Russell prozradil, že natočil scénu s Beniciem Del Torem (Sběratel), jehož účast v tomto filmu ještě nebyla veřejně potvrzena. Tato scéna se do finálního sestřihu nedostala a místo ní se Sběratel setkal se Sif (Jaimie Alexander) a Volstaggem (Ray Stevenson).
  • Několik lidí z produkce neustále mluvilo o temných elfech jako o "stormtrooperech".
  • Produkční kanceláře na pozemku Shepperton Studios byly uvedeny jako "Asgard Productions II UK Ltd." a použitý falešný název filmu zněl "The Mighty Thursday Mourning" a byl napsán písmem podobným logu komiksu The Mighty Thor.
  • Natalie Portman si po tomto filmu vzala od MCU téměř desetiletou dovolenou. Později souhlasila se zopakováním své role Jane Fosterové a nového Thora ve filmu Thor: Láska jako hrom (2022) pod režijním vedením Taiky Waititiho. Portmanovou jsme mohli vidět také ve filmu Avengers: Endgame (2019), kde však byly použity nepoužité záběry z Temného světa. Bez ohledu na to jí byl v tomto filmu přiznán kredit.
  • V osmé epizodě první série seriálu Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. (2013) s názvem "Studna" tým uklízí nepořádek, který Thor nadělal v Greenwichi během událostí tohoto filmu. V této epizodě se také objeví uprchlý Asgarďan a asgardská zbraň, která byla kdysi dávno ukryta. Epizoda také naráží na záhadu, jak Phil Coulson přežil svou smrt z rukou Lokiho ve filmu Avengers.
  • Pro tento film bylo vytvořeno asi deset různých návrhů mimozemských zbraní. Zbraně v tomto filmu pracují převážně s lasery. Bylo na výběr vyhnout se nábojům nebo balistickým zbraním.
  • Loki je v severské mytologii bohem zloby, zla a svého času také bohem ohně a krbu. V tomto filmu je Bohem neplechy a vidíme v něm náznak zla, možná se přiklání k straně Boha zla. "Loki" je navíc staroseversky "Zloba" ("Lokki" je finsky "racek" a lotyšsky "jarní cibulka"). V severské mytologii měl Loki také čtyři děti: Hel, vládce Helu, Sleipnira, osminohého koně (vidíme ho ve filmu Thor (2011)), Jormagunda/Jormungandra, obřího mořského hada, a Fenrira, obřího vlka, který při Ragnaroku pohltí slunce.
  • Hudbu měl napsat Carter Burwell, ale kvůli tvůrčím neshodám film opustil a nahradil ho skladatel filmu Iron Man 3 (2013) Brian Tyler.
  • Loki i Frigga drží své čepele stejným způsobem, což dává smysl vzhledem k tomu, že Loki má k Frigze mnohem blíž než k Odinovi a ona ho naučila kouzlit.
  • Loki ukázal, že jeho iluze se vztahují i na maskování hlasů. To znamená, že Loki se záměrně rozhodl nezměnit hlas svého bratra, když ho proměnil v Sif. Co se týče realističtější poznámky, tvůrcům filmu muselo připadat vtipnější, když Chris Hemsworth ve scéně daboval hlášku.
  • Zachary Levi se díky tomuto filmu a filmu Shazam! (2019) stal součástí filmového světa Marvelu a rozšířeného světa DC.
  • Když mluvíme o éteru, Odin říká: "Jejich vůdce Maleketh vyrobil z této temnoty zbraň, které se říká éter." Maleketh později říká: "Váš vesmír nikdy neměl být." Vesmír temných elfů předcházel filmovému vesmíru Marvelu (ale byl jím nahrazen) a tyto výroky naznačují, že Maleketh (možná spolu s dalšími temnými elfy) vytvořil aether a možná vytvořil všechny Kameny nekonečna - možná viděli, že MCU nahrazuje jejich vesmír, a snažili se ho, podobně jako Thanos, zničit. Nikdo jiný se o tom v MCU nikdy nezmínil, což není žádné překvapení. Nikdo mimo Asgard nikdy nebyl v kontaktu s temnými elfy a nikdo by neměl důvod znát skutečný původ Kamenů nekonečna.
  • Nejenže byla Jane přivedena do Asgardu, aby se jí dostalo příběhu jako rybě z vody, který Thor prožil v prvním filmu, ale také proto, aby Portmanová a sir Anthony Hopkins mohli sdílet plátno společně.
  • S délkou pouhé hodiny a padesáti dvou minut se jedná o dosud nejkratší film od Marvelu. Srovnává se s filmem Neuvěřitelný Hulk (2008).
  • Natalie Portmanová přišla s nápadem, aby Jane dala Thorovi facku, když ho poprvé uvidí, protože byl tak dlouho pryč (a protože se vrátil na Zemi a nevyhledal ji).
  • V jednu chvíli se měla objevit Valkýra z filmu The Defenders (2017) a dokonce byl vytvořen koncept jejího kostýmu. Postava se objevila ve filmu Thor: Ragnarok (2017), ačkoli v komiksu oblíbená vysoká blonďatá postava byla ve flashbacku zabita a Tessa Thompson byla obsazena do role mnohem nižší, chudší verze.
  • V jedné akční scéně se objevilo sto čtyřicet nájezdníků s různými zbraněmi, z nichž některé pocházejí z mimozemšťanů z filmu Avengers (2012), směs římské, středověké a téměř všech pozemských kultur. Představa je taková, že banda vesmírných pirátů by si ze svých dobrodružství odnesla sortiment mnoha druhů zbraní. Používají sekery, meče, kopí, jitrnice, biče a zbraně.
  • Když Heimdall (Idris Elba) vyběhne z hvězdárny, aby zničil elfskou loď, na můstku je vidět trhlina. To je místo, kde Asgarďané opravili Bifrost.
  • Aby Chris Hemsworth nabral svaly potřebné pro svou roli, nasadil dietu s vysokým obsahem bílkovin a jeho intenzivní tréninkový režim se musel neustále měnit kvůli natáčecímu plánu a místům natáčení.
  • Podle vedoucího vizuálních efektů Jakea Morrisona jsou vesmírné lodě Harrows, které používají Temní elfové, poháněny černými dírami: "Černá díra táhne všemi směry. Když kolem ní přilepíte krabici, pokud do ní na jedné straně uděláte díru, bude ji to táhnout tím směrem. Takže efektivně, když kolem ní připevníte plavidlo, máte pohon, což je něco jako impulsní pohon."
  • Producent Sir Kenneth Branagh odmítl režírovat tento film, protože měl pocit, že mu uzamčené datum premiéry neposkytuje dostatek času na předprodukci, a rozhodl se místo toho pracovat na filmu Jack Ryan: V utajení (2014).
  • Jedná se o první film společnosti Marvel Studios, který začíná pouze logem Marvel Studios. Je příznačné, že počínaje tímto filmem se logo dočkalo aktualizace, stejně jako fanfára, kterou napsal skladatel Brian Tyler.
  • Jaimie Alexander se vrátila v roli Lady Sif v patnácté epizodě první série seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. (2013) s názvem "Yes Men".
  • Benedict Cumberbatch uvedl, že mu byla nabídnuta role Malekitha, a přestože je fanouškem filmů od Marvelu, odmítl ji, protože se mu nezdála dostatečně zajímavá. Do role byl zvažován i Mads Mikkelsen, ale ten od ní odstoupil kvůli termínové kolizi se souběžně natáčeným filmem Hannibal (2013). Cumberbatch i Mikkelsen se později objevili v marvelovském Doctoru Strangeovi (2016) jako hrdina a padouch.
  • Christopher Eccleston popisuje Malekitha jako tragického padoucha: "Hodně jsem přemýšlel o pomstě. Jeden z citátů zní: "Když se chceš pomstít, nezapomeň vykopat dva hroby. Natočil jsem film s názvem Revengers Tragedy (2002), kde jsem hrál chlápka jménem Vindici - od slova 'mstivý' - a on je destilací pomsty. Takže svým způsobem jsem musel myslet právě na to: jak z vás pomsta může udělat naprosto monomaniakálního člověka - i když se stále snažíte, aby to bylo rozpoznatelně motivované. Je to prostě zosobnění filmového zla."
  • Devítiletá dcera režiséra Alana Taylora byla obsazena do role Lokiho ve školní hře. Tom Hiddleston pro ni natočil video, ve kterém jí dal několik tipů, jak postavu hrát. Jeho největší radou bylo, aby si pamatovala, že Loki se nikdy nebaví.
  • Kat Denningsová popisuje svou roli v tomto filmu jako dohazovačku: "Miluje Jane, opravdu chce, aby Jane a Thor byli spolu. Je to skoro jako její malá telenovela, kterou sleduje."
  • V tomto filmu se látka, po které Temní elfové jdou, nazývá Aether. Aether je v řecké mytologii a později v alchymii a středověké vědě mytologickým zosobněním oblohy jako látky, která vyplňuje oblast vesmíru nad pozemskou sférou. Důvodem použití slova "aether" může být jeho spojení s temnou energií, s níž jsou Temní elfové spojeni, v tomto filmu.
  • Tvůrci plánovali, že v tomto filmu použijí Thorova protivníka, ohnivého démona Surtura. Chtěli v něm zobrazit Surturovu říši Muspelheim a hledali ohnivé tanečníky, které by obsadili do rolí ohnivých obrů. Tvůrci se nakonec rozhodli Surtura nepoužít a místo toho se podruhé podívali na Jotunheim z filmu Thor (2011). Záblesk sopečné říše (Muspelheim) je k vidění během konverzace. Surtur se objevil ve filmu Thor: Ragnarok (2017).
  • Idris Elba uvedl, že se mu práce na tomto filmu nelíbila, protože neustálé opakované natáčení bylo vyčerpávající a časově náročné. Práci na tomto filmu dokonce označil za "mučení".
  • Efekty granátů s černou dírou byly založeny na hloubkových náložích. Pro zachycení tohoto efektu postavili odborníci na vizuální efekty vodní nádrž, kde pozorovali fungování hlubinných náloží a jejich účinky: "Hloubková nálož byla použita pro počáteční výbuch a nakonec se přidala první část jednoho-dvou úderů, hloubková nálož pro expanzi a rozdrcení jako odměna."
  • Režisér Alan Taylor prohlásil, že je "velmi šťastný, že nemůže převzít odpovědnost" za scénu v polovině titulků, v níž se objevil Sběratel a kterou režíroval James Gunn. Od té doby se za to omluvil, a to Jamesi Gunnovi.
  • Na konci roku 2011 byla oficiálně oznámena režie tohoto filmu, kterou se stala Patty Jenkins. V prosinci 2011 od projektu odstoupila kvůli "tvůrčím neshodám". Natalie Portman byla veřejně rozrušená, že jednání mezi Marvelem a Patty Jenkins zkrachovala, některé zdroje dokonce tvrdí, že vyhrožovala, že se na tomto filmu s jiným režisérem nebude podílet, ale ze smlouvy se vyvléknout nedokázala. Jenkinsová režírovala film Wonder Woman (2017).
  • Podle tvůrců filmu jsou mezi nájezdníky, které Asgarďané zatknou a uvězní, i Korbinité. Jedná se o rasu mimozemšťanů, se kterými se Thor setkal. Jeden z nich, Beta Ray Bill, se stal Thorovým spojencem a byl považován za hodného toho, aby obdržel vlastní asgardské kladivo.
  • V marvelovských komiksech jsou Svartalfarové (bytosti ze Svartalfheimu) temní elfové. V severské mytologii to doslova znamená černý elf.
  • Tom Hiddleston se napůl v žertu nabídl, že bude režírovat, ale byl odmítnut kvůli nedostatku předchozích zkušeností.
  • (cca 48 minut) Malekithova bleskem spálená tvář je poctou klasickému designu postavy Walta Simonsona, jejíž tvář byla v komiksech napůl fialová. Třesk na jeho hrudním pancíři byl také poklonou původnímu komiksovému designu.
  • (cca 8 minut) Kamenná bytost, se kterou Thor bojuje, je Kronan, mimozemská bytost, která se objevila v prvním Thorově komiksu "Cesta do tajemství" č. 83.
  • Lokiho soudní proces jsme viděli v "filmovém prequelovém komiksu", který sloužil jako "most" mezi filmy Thor (2011), Avengers (2012) a tímto filmem. Filmařům se natolik zalíbil, že jej zakomponovali do tohoto filmu.
  • (cca 14 minut) Na place byla povolena značná míra improvizace. Darcy Lewis (Kat Dennings), která říká Dr. Eriku Selvigovi (Stellan Skarsgård) "banánové koule", byla vymyšlena na místě.
  • Když se bavíme o Thorově vztahu s Jane Fosterovou, Odin Thorovi řekne, že by mu lépe posloužilo to, co leží před ním, a ukáže na Sif. V severské mytologii je Sif ve skutečnosti Thorova manželka.
  • V komiksech od Marvelu a ve skutečné severské mytologii jsou Einherjar duše slavných mrtvých, které hodují ve Valhalle. V tomto filmu jsou to strážci města Asgard.
  • Kaskadéři a komparzisté, kteří hráli temné elfy, museli projít výcvikem, při kterém se cvičili ve vzpřímeném a hrdém postoji, protože temní elfové jsou považováni za vznešený národ. Pomohl i protetik David White, který navrhl helmu tak, aby linie očí byla mírně stažená dolů, což herce nutilo mírně naklánět hlavu nahoru a dozadu, což jim dodávalo velmi hrdý a silný dojem.
  • Jake Morrison v tomto filmu nově definoval Thorovu schopnost létat: "Když na někoho skočí, měl by se spíše vznést a přistát, než nutně jet rovně. Myšlenka, která za tím stojí, je, že může ovládat počasí, takže ho vítr může udržet ve výšce, aby mu umožnil takový profil."
  • Podle Jakea Morrisona vycházely nástroje léčebného stolu z ladiček: "Asgardské hologramy mají co do činění s vlnovými délkami. Ladičky vlastně vytvářejí magnetické pole a uvnitř tohoto pole mohou lidé interagovat a může vydávat struny jako na houslích. Nanotechnologie by pak zobrazovala v podstatě reprezentaci Janiny duše, která vypadá jako tyto jemné zlaté struny, které se skrze ni pohybují, a zároveň jsou interaktivní."
  • Tom Hiddleston popsal Lokiho v tomto filmu jako "ohňostroj": "No, a co dál? Co udělá? Jakou míru výčitek svědomí má? Pokud má nějaké výčitky svědomí nebo lítost, proč? Před kým se cítí provinile a komu se směje do tváře? Jaká je jeho motivace? Pokud mu jde o vítězství, o co mu jde? Jako postava máte všechny tyto nové motivace, ale jako herec jsem osvobozen od hraní hrdiny nebo padoucha, jsem jen živý drát, a to byla větší zábava, než vám mohu říct."
  • (cca 52 min) Diagramy na tabuli doktora Erika Selviga (Stellan Skarsgård) obsahují odkazy na prvky z komiksů Marvel: Číslo "616" je označení pro konkrétní marvelovský vesmír (původní, který začal v 60. letech 20. století, Marvel Cinematic Universe má označení 199999). Simonsonova teorie relativity je poctou autorovi komiksu Thor Walteru Simonsonovi. Nexus všech realit je místo ve floridských Everglades, kde se protínají dimenze, které střeží hrdina Man-Thing. Křižovatka je křižovatka cest do různých světů. Zlom je trhlina ve struktuře vesmíru, které se věnují Strážci Galaxie.
  • Christopher Eccleston nehrál Malekitha rád, roli, kterou přijal hlavně kvůli penězům. Ecclestonovi se nelíbily zejména dlouhé hodiny, které musel strávit v maskérně, aby dotvořil Malekithův vzhled. Tvrdil, že tento proces trval v prvních dnech sedm až osm hodin a poté asi šest a půl hodiny, ale že mu Marvel lhal, když ho o těchto extrémních požadavcích na líčení předem neinformoval.
  • Přestože je Christopher Eccleston hlavním padouchem (a je dokonce i na plakátu), jeho jméno se ve většině propagačních materiálů včetně plakátu neobjevuje.
  • Podle Jakea Morrisona fungují asgardské skify v tomto filmu jedinečným způsobem: "Myšlenka je taková, že Asgarďané přišli k Vikingům s takovými loděmi a jejich technologiemi, které inspirovaly Vikingy, aby začali stavět své dlouhé lodě. Když vidíte, jak se jeden z těchto skifů pohybuje po vodě a pak najednou vzlétne, udržuje to celý ten křivolaký svět Asgardu ve stylu Stana Leeho a Waltera Simonsona naživu."
  • Skladba v tomto filmu se jmenuje "Lokasenna". Jedná se o severskou báseň, která popisuje výměnu urážek mezi Lokim a ostatními bohy. Příhodně je tato skladba použita, když se Loki (Tom Hiddleston) a Odin (sir Anthony Hopkins) setkají na začátku.
  • Režisér Alan Taylor chtěl, aby Asgard v tomto filmu vypadal přirozeněji: "První Thor byl docela lesklý a byla to velmi vědomá a chytrá volba. Chtěl jsem získat větší pocit vikingské kvality, textury a váhy historie. Jsou tu s námi už tisíce let." Aby toho štáb dosáhl, natáčel na pobřeží Norska (zejména na Lofotských ostrovech) tři dny a pořídil šest hodin záběrů. Přes tyto záběry pak byly vloženy asgardské struktury.
  • Adewale Akinnuoye-Agbaje popsal Kurse jako "spojení býka a lávového tvora". Kvůli roli Kurseho podstoupil denně tříhodinové líčení a čtyřicetikilové protézy: "Jsem si jistý, že tam bude určitý podíl CGI, ale dobrých osmdesát procent jsem byl v tom obleku já."
  • (asi v 17. minutě) Je zřejmé, že anglické děti dokázaly víc než jen převrátit náklaďák s cementem nebo nechat zmizet boty a klíče od auta. Když Jane (Natalie Portmanová), Darcy (Kat Denningsová) a Ian (Jonathan Howard) poprvé dorazí na místo, projdou "kontejnerovým hengem", který mladíci naskládali pomocí své gravitační anomálie stejným způsobem, jakým byl během předchozí Konvergence postaven Stonehenge.
  • Pro tento film bylo použito až jedenáct tisíc zbraní. Na stavbě nových rekvizit nebo na přeměně některých rekvizit z filmu Thor (2011), které jsou více opotřebované, pracoval tým až dvaceti techniků.
  • Natáčení na slavném historickém místě Stonehenge se ukázalo jako výzva. Poté, co filmaři konečně získali povolení od organizace English Heritage, zjistili, že s natáčením je spojeno mnoho pravidel a předpisů. Mezi kameny se mohli pohybovat pouze mimo běžnou návštěvní dobu. Natáčení tedy muselo probíhat brzy ráno před otevřením, což filmovému štábu poskytlo jen asi tři hodiny, než se musel stáhnout pro širší záběry, jakmile byly kameny otevřeny pro veřejnost. Vzhledem k tomu, že se jedná o památkově chráněnou lokalitu, nikdo se kamenů nesměl dotýkat, ani po nich chodit, takže se při natáčení muselo uplatnit hodně logistiky.
  • Josh Dallas se měl vrátit v roli Fandrala, ale zaneprázdněnost seriálem "Bylo, nebylo" (2011) mu zabránila v návratu. Nahradil ho Zachary Levi, který byl původní volbou pro tuto roli.
  • (cca 18 minut) Záběr levitujícího kamionu byl pořízen pomocí velkého hydraulického zařízení, které bylo možné naprogramovat tak, aby měnilo rychlost a pohyb.
  • Opuštěnou dějovou linií bylo, že Dr. Jane Fosterová se díky Aetheru promění v padoucha a před odletem na Zemi zničí Svartalfheim jako ukázku své moci. Od toho bylo upuštěno ve prospěch toho, aby se pozornost soustředila na Malekitha a aby se před finále nepředstavoval třetí padouch.
  • Asgardské vodopády byly vytvořeny podle vodopádu Dettifoss na Islandu, který je nejmohutnějším vodopádem v Evropě. Na Island odletěl štáb s leteckou kamerou, aby natočil vodopád Dettifoss ze všech úhlů a použil ho jako základ pro vývoj vizuálu.
  • Scénu v polovině titulků režíroval James Gunn a navazuje na film "Strážci Galaxie" (2014).
  • Pro Thora bylo vyrobeno asi třicet kladiv různých hmotností pro různé účely. Hlavní kladivo bylo vyrobeno z hliníku, ale je replikováno v různých materiálech a hmotnostech, včetně "měkké" verze pro kaskadérské kousky. Z těchto třiceti verzí se nejčastěji používalo pět, včetně "osvětleného kladiva", které při úderu blesku vydává světlo.
  • Režisér Alan Taylor nebyl spokojen s tím, jak film dopadl. Ačkoli měl při natáčení filmu plnou tvůrčí svobodu, prohlásil, že byl "vykázán ze střižny" a studio z něj během postprodukce udělalo jiný film; což je situace, kterou "(doufá), že se už nikdy nebude opakovat, a (nepřeje) to nikomu jinému".
  • Tvůrci si jako dějiště temného světa Svartalfheimu vybrali Island kvůli jeho černé sopečné krajině. Název "Svartalfheim" znamená ve staroseverštině (islandštině) doslova "Domov černých elfů".
  • Speciálně pro temné elfy byl vytvořen nový jazyk. Christopher Eccleston (Malekith) a Adewale Akinnuoye-Agbaje (Kurse) se museli některé dialogy v tomto cizím písmu naučit nazpaměť.
  • Kvůli výškovému rozdílu mezi oběma herci musela být v některých detailních a líbacích scénách mezi Natalií Portmanovou a Chrisem Hemsworthem použita bedna a později rampa. Portmanová měří 1,60 m, zatímco Hemsworth měří 1,91 m.
  • (cca 26 minut) Scéna, kdy Dr. Jane Fosterová dá Thorovi facku, se musela natáčet několikrát, protože Natalie Portmanová neustále "falešně fackovala" Chrise Hemswortha, aby mu neublížila. Asi po třiceti záběrech už ho fackovala doopravdy. (asi v 1h 2 min) Později, když se doktorka Jane Fosterová poprvé setká s Lokim a udeří ho, Portmanová Toma Hiddlestona skutečně udeřila. Tentokrát jí k tomu stačilo pouhých pět záběrů.
  • Režisér Alan Taylor byl výkonem Adewale Akinnuoye-Agbajeho v roli Kurse natolik ohromen, že nechal Adewaleho dělat všechny kaskadérské kousky, protože kaskadéři se nepohybovali stejně jako on.
  • Loki (Tom Hiddleston) se původně vůbec neměl objevit a mnohem větší pozornost měla být věnována Malekithovi a temným elfům. Po jeho popularitě ve filmu "Avengers"(2012) byl scénář přepsán tak, aby dostal velkou roli.
  • (asi v 1h 5 min) Thor omylem zničí sochu svého dědečka Bora a Loki si utahuje, že ho zabil. V marvelovských komiksech Thor nakonec svého dědečka zabil v rámci Lokiho podvodu.
  • (cca 1h 23 min) Chris Hemsworth improvizovaně pověsil Mjölnir (své kladivo) na háček na kabát, když si s ním mezi záběry hrál.
  • Prolog byl natočen kombinací hraného filmu a CGI, protože kostýmy Asgarďanů a temných elfů byly příliš těsné na to, aby se v nich dalo účinně a přesvědčivě bojovat. V celé scéně se objevují pouze tři postavy hrané lidskými herci: Malekith, Kurse a Bor. Všechny ostatní postavy jsou CGI.
  • Jedná se o poslední film Dona Payna (který napsal i scénář k filmu "Thor" (2011)). Zemřel na rakovinu kostí ještě před uvedením tohoto filmu.
  • Chris Hemsworth si více než rok nechával narůst vlasy, aby měl autentičtější dlouhé vlasy, a nepoužíval paruku, jako tomu bylo ve filmu "Thor" (2011).