Zajímavosti 36
- V původním návrhu Taylor i Zavala na konci zemřou. David Ayer však usoudil, že by to bylo pro diváky příliš.
- Španělské graffiti na zdi domu s rozřezanými mrtvolami zní: „Hej buzny! Posílejte lidi dál, HA HA HA!“
- Premiéra na filmovém festivalu v Torontu v roce 2012.
- Když jsou 2 hlavní policisté zobrazeni ve svém hlídkovém voze, nikdy nejsou zobrazeni připoutáni bezpečnostními pásy.
- Jake Gyllenhaal a David Harbour se o plátno podělili také ve filmu "Zkrocená hora" (2005).
- Film je natočen „dokumentárním stylem“, ale mnoho zdánlivě neprofesionálních záběrů zjevně není natočeno kamerou jedné z postav.
- Michael Peña se s Jakem Gyllenhaalem před natáčením tohoto filmu setkal jen náhodně, když na sebe narazili na předávání cen SAG. Peňa však pracoval s Maggie Gyllenhaal, Jakeovou sestrou, když hrála jeho manželku ve filmu "World Trade Center" (2006).
- V tomto filmu je důstojník Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) bývalý mariňák. Již v roce 2005 ztvárnil Gyllenhaal také amerického mariňáka během války v Zálivu v životopisném vojenském dramatu "Mariňák"(2005).
- Práce u losangeleské policie vypadá na první pohled strašlivě nebezpečně - ve skutečnosti, pokud jste sloužili celých 30 let v aktivní službě, je průměrná délka života stále přes 99 %. Stáří, nemoci a jiné nehody vás zabijí s větší pravděpodobností než zločinci.
- V traileru, když mluví španělsky, předtím než se napijí, říkají: „Arriba, abajo, al centro, y padentro“, což volně přeloženo znamená „Nahoru, dolů, do středu a dovnitř“.
- V domě, kde policisté najdou všechny osoby obchodující s lidmi, je oltář s malými soškami a podobiznami Jesuse Malverdeho. Jesús Malverde, někdy známý jako „štědrý bandita“, „anděl chudých“ nebo „narkosvětec“, je lidový hrdina mexického státu Sinaloa. Ačkoli je některými obyvateli Mexika a Spojených států, zejména těmi, kteří jsou zapojeni do obchodu s drogami, oslavován jako lidový světec, římskokatolická církev ho za svatého neuznává.
- U scény, kdy dva policisté vstoupí do hořící budovy, nebylo možné ji z důvodu pojištění zahrát doopravdy. Místo toho byla celá scéna natočena pomocí falešného kouře a osvětlení. Když se podíváte pozorně, nejsou vidět žádné otevřené plameny.
- Film se obzvláště dobře ujal u hispánského publika, které o premiérovém víkendu tvořilo 32 % diváků.
- Jake Gyllenhaal a Michael Peña trénovali s policejními odděleními po dobu pěti měsíců. To zahrnovalo dvanáctihodinové jízdy až třikrát týdně.
- Jake Gyllenhaal byl prvním hercem, který byl obsazen. Dostal scénář, přečetl ho za pouhou hodinu a okamžitě kontaktoval Davida Ayera, že chce ve filmu hrát.
- Když Zavala zmiňuje Taylorovi „Badge Bunnies“, mluví o ženách, které mají rády policisty kvůli tomu, že jsou policisté, mezi důvody může patřit uniforma, odznak nebo cokoli, co k této práci patří. Je to skutečný fenomén a každá stanice má své místní odznakové zajíčky... a varování, aby se od nich držela dál.
- David Ayer vyrostl v jižní části Los Angeles a zná mnoho policistů, kteří v této čtvrti pracují.
- Michael Peña se zpočátku s Jakem Gyllenhaalem nijak zvlášť nesžil, ale s postupem tréninku a natáčení spolu vycházeli mnohem lépe a nakonec z nich byli dobří přátelé.
- Většina scén byla natočena čtyřmi kamerami. Jake Gyllenhaal měl u sebe jednu ruční a dále byly použity kamery připevněné na vestách Gyllenhaala a Michaela Peñi. Některé scény natáčel výhradně Gyllenhaal.
- V úvodní instruktážní scéně, když policisté vystupují do svých aut, všichni neustále křičí: „Rychleji, boot!“ na policistu Sooka. V policejním žargonu znamená boot nováček nebo nový policista.
- David Ayer napsal scénář za pouhých šest dní.
- V domě plném unesených lidí jsou k vidění sochy Santa Muerte. Santa Muerte je posvátná postava, kterou především v Mexiku a Spojených státech běžně uctívají lidé zapojení do různých drogových kartelů a dalších kriminálních podniků.
- Tento film se odehrává během čtyř měsíců, od dubna do srpna 2011 (jak je patrné z dat palubních kamer losangeleské policie).
- Jake Gyllenhaal a Michael Peña dostali v rámci výzkumu elektrošoky taserem, jak je to vyžadováno při policejním výcviku. Na rozdíl od zvěstí, že tasery dostal celý štáb, Anna Kendricková tvrdí, že se toho zdržela, a řekla, že si nemyslí, že by s tím měl souhlasit i někdo z ostatních herců.
- Když Brian a Mike zastaví náklaďák a Kovboj se pokusí Mikea zastřelit, vrtulník, kterému Brian signalizuje kód 4, ve skutečnosti pracoval na místě skutečného výjezdu nedaleko místa, kde se natáčelo.
- Když Taylor (Jake Gyllenhaal) neustále tahá za límec košile, aby si ho stáhl, ve skutečnosti si upravuje neprůstřelnou vestu. Vesta je polotuhá a při sezení v autě se na vás vyhrne. Policisté za vestu často tahají dolů, aby ji upravili kvůli pohodlí a přizpůsobení.
- Příprava trvala šest měsíců a natáčení dvaadvacet dní.
- Když se Brian a Mike zastaví v obchodě s alkoholem a strčí hlavu do ledničky, aby se zchladili, je to velmi běžná taktika, kterou provádí spousta policistů v horkých a vlhkých oblastech. Ve skutečnosti se neprůstřelná vesta skutečně přilepí a způsobí „popáleniny“ na kůži z množství vlhkosti, která se dostane mezi vestu a kůži. Mnoho policistů má nyní malý „kanálek“ nebo „hadičku“, kterou připevní k jednomu z průduchů klimatizace ve svém policejním vozidle a kterou si během jízdy strkají pod košili, aby se ochladili mezi jednotlivými výjezdy.
- Aby bylo možné dosáhnout záběrů zachycených kamerami na klopě hlavních hrdinů, Michael Mansouri z půjčovny Radiant Images rozebral kameru Silicon Imaging SI-2K Mini zhruba na třetinu její původní velikosti, aby ji mohl připevnit na speciální vesty, které nosí Jake Gyllenhaal a Michael Peña. Kamera dostala název „Nano“ a následně byla poskytnuta k pronájmu dalším produkcím.
- Slovo „fuck“ je ve filmu použito 326krát, čímž se tento film řadí na desáté místo v žebříčku nejsprostších slov.
- Hlavní postavy ve filmu byly volně založeny na skutečných policistech losangeleské policie Charlesi Wunderovi a Jamie McBrideovi. V polovině a na konci 90. let byli parťáky v divizi Newton.
- Poté, co Taylor a Zavala zastaví muže v pickupu, který se pokusí Zavalu zastřelit, zvedne Taylor Orozcovi čtyři prsty, když se ho zeptá: „Jsi v pořádku?“ Policie to často používá jako signál „kód čtyři“, což znamená „jsem v pořádku; v tuto chvíli není třeba další pomoci“.
- Scéna ke konci filmu, kdy Mike a Brian pronásledují stříbrný minivan a pak do něj narazí: nehoda nebyla napsána ve scénáři. Michael Peña, který v tu chvíli řídil hlídkový vůz, do zadní části minivanu skutečně omylem narazil. režisér nechal z hlídkového vozu odstranit protiblokovací brzdy, protože by způsobily roztřesení kamery. Herci také nevěděli, že silnice, na které scénu natáčeli, byla nedávno opravena. Takže když Michael Peña sešlápl brzdy, hlídkové auto se po silnici svezlo asi 150 metrů přímo do zadní části minivanu, čímž se aktivovaly airbagy.
- V oblasti vymáhání práva má výraz „konec hlídky“ dva významy. Běžně označuje konec směny policisty. (Některé agentury nazývají směny „hlídky“.) Může také odkazovat na datum úmrtí policisty, pokud byl zabit při výkonu služby.
- Většina drsných vtípků mezi Jakem Gyllenhaalem a Michaelem Peñou byla improvizací obou.
- V rámci výcviku strávili Jake Gyllenhaal a Michael Peña pět měsíců dvanáctihodinovými jízdami s policisty ve službě. Během první jízdy se Gyllenhaal stal svědkem vraždy.