Zajímavosti 32
- Když se Driss chystá opustit sídlo poté, co ho Phillipe vyhodí, je vidět, jak si dává na krk chůvičku. V další scéně je monitor pryč, a když ho vidíme příště v hale, má ho opět na krku.
- V čase 1:12:17, když Driss stojí čelem k tančícímu orchestru, je vidět muž s brýlemi, který hraje na housle. O tři sekundy později v dalším záběru už na housle nehraje.
- Když se Driss a Philippe vydávají na paragliding, Philippovým partnerem je jeho přítel. Když však létají na paraglidu, stojí za Phillipem jiný muž.
- Když jde Driss po odchodu od Phillippeho na pohovor, paní, která s ním dělá rozhovor, se posadí na židli, když se Driss zmíní o Dalího hodinkách. V dalším záběru, kdy se kamera otočí na její obličej, je skloněná dopředu s rukama na stole. Na tak malém časovém prostoru není skoro žádný čas na to, aby tento pohyb proběhl.
- Během oslavy Philippových narozenin, když se Driss ptá Yvonne na Magalii, Yvonne v jednom záběru stále dojídá pečivo a v dalším záběru ho má znovu; to se stane třikrát.
- Ve filmu jsou použita dvě různá Maserati. V úvodní scéně je pro rychlou část automobilové honičky použit jiný vůz - konkrétně Quattroporte GTS 4.2, který lze identifikovat podle chromované mřížky a čtyř výfuků. V části, kdy jsou zastaveni policií, je vidět jiná přední mřížka se svislými segmenty, a když odjíždějí, jsou vidět dva velké výfuky. Jedná se o jednu z verzí Quatroporte 4.7. Verze 4.7 je opět vidět, když později Driss poprvé nasedá do vozu.
- (1:15) Philippe a Driss spolu telefonují a pro Philippa je den, zatímco pro Drisse noc. Jsou ve stejném městě
- Když si Driss přijde pro svůj dokument, můžete před sídlem vidět značku zákazu parkování s nápisem „jour et nuit“. Později, když Driss bije souseda, je cedule jiná.
- Velikost Philippovy jizvy po tracheotomii se při různých příležitostech výrazně mění.
- Když Philippe v galerii požádal Drisse, aby mu dal M&M, Driss natáhl ruku a dal mu zelenou. V dalším záběru je bonbón, který dostal Philippe do úst, žlutý.
- Italské cenzurní vízum č. 105052 doručeno 21. února 2012.
- Epilog: „Philippe Pozzo di Borgo nyní žije v Maroku. Znovu se oženil a má dvě malé dcery. Abdel Sellou má vlastní firmu. Je ženatý a má tři děti. Philippe a Abdel jsou si stále velmi blízcí.“
- François Cluzet v tomto filmu ztvárnil Philippa Pozzo di Borga. di Borgova sestra Valérie Pozzo di Borgo vytvořila kostýmy pro další film s Cluzetem v hlavní roli, „Les Apprentis“ (1995).
- Stal se nejúspěšnějším francouzským filmem v Nizozemsku, čímž překonal dosavadního rekordmana, film "Klíč k minulosti" (2010).
- Použité básně / úryvky jsou z „Poemes a Lou“ Guillauma Apollinaira, „Les Fleurs du Mal - Piece XXVII“ Charlese Baudelaira a „La Vierge Folle“ z „Une Saison en enfer“ Arthura Rimbauda.
- Sportovní vůz, který Driss řídí pro Philippa, je Maserati Quattroporte.
- Dva výtisky děl Salvadora Dalího jsou „Persistence of memory“ (v kanceláři kurýra) a „Ma femme nue regardant son propre corps devenir trois vertebres d'une colonne, ciel et architrecture“ (ve Filipově domě).
- Během automobilového závodu na začátku filmu většinu kaskadérských kousků provedl profesionální kaskadér, ale v některých momentech Omar Sy skutečně řídil auto sám.
- Pět procent ze zisku filmu bylo věnováno Společnosti Šimona z Kyrény na pomoc dospělým lidem se zdravotním postižením.
- Oficiální přihláška Francie do soutěže o nejlepší cizojazyčný film na 85. ročníku udílení Oscarů 2013.
- Philippe Pozzo di Borgo zemřel 1. června 2023 v Marrákeši.
- Film se stal v Kanadě kultovním. Zejména od roku 2012 se každoročně hraje na Mezinárodním filmovém festivalu ve Windsoru.
- Devět týdnů po svém uvedení se stal druhým nejúspěšnějším francouzským filmem. Nejúspěšnějším je "Vítejte ve vidlákově" (2008).
- Vůbec první film, který byl oceněn americkou neziskovou organizací Christopher & Dana Reeve Foundation, jejímž cílem je pomáhat lidem trpícím ochrnutím a podporovat pokročilý výzkum. Režiséři převzali 28. listopadu 2012 v New-Yorku od této nadace cenu HOPE.
- Skutečný vztah Philippa Pozzo di Borgo a Abdela Selloua byl zachycen v epizodě "A la vie, à la mort" (2003) (v cyklu "La vie comme un roman" (1999)) a ve filmech "Nedotknutelní" (2011), "Oopiri" (2016), "Inseparables" (2016) a Nedotknutelní (2017).
- Nervozita a lehké popocházení Drisse v první scéně, kdy se setkává s Philippem, bylo záměrné - režisér chtěl dát do kontrastu Drissovu pohyblivost a Philippovu nehybnost.
- Od roku 2013 je tento film nejúspěšnějším francouzsky mluveným filmem všech dob v Německu (8,9 milionu vstupenek), Španělsku (2,5 milionu vstupenek), Itálii (2,5 milionu vstupenek), Nizozemsku (1,2 milionu vstupenek), Švýcarsku, Rakousku, Izraeli, Dánsku, Islandu, Estonsku, Jižní Koreji (1,7 milionu vstupenek), Mexiku (1,6 milionu vstupenek), Brazílii (1 milion vstupenek), Kolumbii (500 000 vstupenek), Venezuele, Peru, Hongkongu, Novém Zélandu a Norsku.
- S 8,8 milionu diváků v kinech se tento film stal nejúspěšnějším filmem v Německu v roce 2012 (porazil filmy jako "Skyfall" (2012), "Doba ledová 4: Země v pohybu" (2012) a "Twilight sága: Rozbřesk - 2. část" (2012). Jedná se o nejúspěšnější francouzský film v historii německé kinematografie.
- V roce 2012 Éric Toledano uvedl, že obdržel více než 3000 děkovných zpráv od vozíčkářů z celého světa.
- Ačkoli skutečný „Driss“ byl mladý Alžířan jménem Abdel, režiséři Éric Toledano a Olivier Nakache změnili národnost postavy na senegalskou, protože se jim líbila spolupráce s Omarem Syem ve filmu "Tellement proches" (2009) a opravdu chtěli, aby tuto roli hrál. Sy měl navíc zkušenost s životem na chudém francouzském předměstí, stejně jako Driss.
- Film je inspirován skutečným příběhem obchodníka se šampaňským Philippa Pozzo di Borga a jeho osobního asistenta Abdela Selloua. Jedinou nepravdou oproti reálným postavám je, že skutečný pečovatel Phillipa nebyl černoch.
- Film Nedotknutelní vidělo ve Francii téměř dvacet miliónů diváků! V Německu se film držel na první příčce celých osm týdnů a vidělo ho přes osm miliónů diváků! Celosvětově vydělal 328,5 miliónů dolarů a stal se nejúspěšnějším evropským filmem tohoto roku.