Zajímavosti 7
- Film režíroval a produkoval Ľubomír Ján Slivka, scénář napsala Petra Babic Slivková. Za kamerou stál Martin Straka a originální hudbu k dokumentu napsal Michael Kocáb, člen významné české kapely Pražský výběr.
- Natáčelo se nejen v New Yorku nebo rodném Pittsburghu, ale i v Míkové na Slovensku, odkud jeho rodiče odešli, Bratislavě nebo Praze. Kromě rodinných příslušníků a přátel mají ve filmu Andy Warhol – americký sen prostor i historici umění a odborníci na Warholovo dílo.
- Andyho příběh vyprávějí lidé, jejichž výpovědi nebyly nikdy zaznamenány, a film obsahuje spoustu autentického materiálu o tématech, která dodnes nikdo nezkoumal.
- Dokumentaristé našli ve Warholově rodině neprobádané území hlubokých rodinných vztahů.
- Dokumentární film v režii Ľubomíra Jána Slivky nabízí novou perspektivu, s jakou mnohovrstevnatou osobnost Andyho Warhola zkoumat. Najdeme dokumenty, které zkoumaly jeho roli v moderním umění, snažily se nahlédnout za oponu jeho nepřístupného vystupování, nořily se do jeho komplikovaných vztahů i sexuality.
- Umění dvacátého století má hned několik hrdinů – a jedním z nich bezesporu je i Andy Warhol. Tajemná osobnost ovlivnila výtvarné umění, film, fotografii, hudbu, módu, jeho newyorské studio The Factory se proto stalo místem, kde se potkávali ti, kdo ve své době na umělecké scéně něco znamenali.
- Unikátnost filmu spočívá v jeho tematizování Warholových kořenů, které sahají na východní Slovensko a slovanského ghetta v Pittsburghu. Právě jeho rusínský původ a hluboká víra v boha se napříč jeho tvorbou objevovala až do jeho smrti.