Zajímavosti 39
- Ráno v den bitvy, když Hyperion kráčí do čela své armády připravené k útoku, všichni jeho vojáci drží zbraně v levé ruce, štíty v pravé. Když záběr přejde na frontu, všichni vojáci mají zbraně v pravé ruce.
- Před „proslovem Jindřicha V.“ štít na zemi před Theseem neustále mizí a znovu se objevuje, v závislosti na úhlu kamery.
- Když se řecká armáda vydává přes hradby, aby se utkala s Hyperionovými muži, těsně předtím, než se setkají pod hradbami, mají už muži zakrvácené meče.
- Bitva mezi bohy a Titány (obry) je připomenuta na stěnách jedné strany starořeckého Parthenonu.
- Theseus byl v řecké mytologii Poseidonův syn. (Ve filmu je naznačeno, že je synem Dia.) Králem Athén se stal poté, co se jeho nevlastní otec, král Aegeus, vrhl ze skály do oceánu. Ten se stal Egejským mořem, poté, co Theseus zapomněl změnit barvu plachet své lodi poté, co v labyrintu zabil Minotaura.
- Kastrace Lysandra neměla být čistě šokující nebo dokonce černým humorem, ale měla symbolizovat nedostatek odvahy a mužnosti. Král Hyperion pokáral Lysandra za to, že je zbabělec, a rozhodl se to vyjádřit co nejstručněji tím, že mu odebral schopnost rozmnožovat se, čímž ještě více posílil, že není skutečným mužem.
- Freida Pinto (Phaedra) použila pro svou nahou sexuální scénu s Henrym Cavillem (Theseus) dvojníka.
- Příběh je velmi volně založen na řecké mytologii a kombinuje prvky různých mýtů. V mýtech byl Théseus králem Athén (hlavního města Řecka) a (v některých verzích) synem Poseidona (řeckého boha moře a Diova bratra), ačkoli jeho právoplatným otcem byl athénský král Aegeus (jmenovec Egejského moře). Theseus zabil Minotaura (tvora s tělem člověka a hlavou býka uvězněného v labyrintu, zde zobrazeného jako muže s přilbou z drátů a rohů) s pomocí princezny Ariadny, s níž se později oženil. Král Hyperion pochází z jiné báje a bylo to jméno jednoho z dvanácti Titánů. Titánů bylo v mýtech pouze dvanáct a byli nesmrtelní a nezabitelní. Na nebi došlo k válce a Titáni ji prohráli. Zeus je pak uvrhl do Tartaru, který je v tomto filmu znázorněn jako hora, ale ve starých mýtech to byla jeskyně ve středu Země s drobnými podobnostmi s peklem, aby tam byli uvězněni na věčnost. Epirův luk v žádné mytologii neexistuje, ale mohl by být inspirován lukem Hérakla alias Herkula, kterým Řekové porazili Tróju ve velké válce. (Epirus bylo řecké království na území dnešní Albánie, kde žil král Pyrrhos, známý svým „pyrrhovým vítězstvím“). Filmová verze Thésea by mohla být částečně inspirována Héraklem alias Herkulem, Diovým synem, který jako jediný hrdina vystoupil na Olymp, aby vládl s bohy. Fedra byla sestrou princezny Ariadny a druhou manželkou Thesea. Nebyla věštkyní. Akamas byl synem Faedry a Thésea, ale také nebyl věštec. Theseus byl ve stáří zavražděn, ale ne v bitvě, a nevystoupil na trůn. Hoplít byl starořecký titul pro vojáky ve starořeckých státech. Heraklion je hlavním městem řeckého ostrova Kréta a nikdy zde neexistovaly žádné vojenské útvary s tímto titulem. V příběhu o Théseovi měla Kréta hlavní město v Knóssu a jejím vládcem byl krutý král Mínos (otec Ariadny a Faidry), který byl předlohou pro filmového Hyperiona. Sibyla byl starořímský titul pro věštkyně. Olympských bohů a bohyň bylo dvanáct a byli také nesmrtelní a nezabitelní.
- Hyperion v tomto filmu je podobný Hádovi v Disneyho filmu "Herkules " (1997), protože oba usilují o vypuštění titánů.
- Na začátku je řečeno, že Theseus je na „odysee“, což je název dalšího definitivního řeckého mýtu.
- Debut Madison McAleerové.
- Ve scénách s Titány zavřenými v kleci je na mnoha záběrech vidět, jak mají ústa přitisknutá na tyči přesahující celou šířku klece. Tyto tyče jsou jednoduché ¾“ konstrukční železné tyče. Když Jestřáb přistane na svém bidýlku, je také vyrobeno ze stejné železné re-bar tyče.
- Tarsem Singh při střihu nastavil děj na průvodcovskou skladbu z miniserie "Pilíře Země" (2010). Zdálo se mu, že hudba velmi dobře ladí s jeho vizí, takže když došlo na výběr skladatele pro tento film, Trevor Morris byl přirozenou volbou.
- Mezi dřívější názvy patřily „Úsvit války“ a „Válka bohů“.
- Tarsem Singh popsal svůj přístup k tomuto filmu jako „něco jako "Caravaggio" (1986) a "Klub rváčů" (1999)“.
- Lily Collins se ucházela o roli v tomto filmu, ale Tarsem Singh ji odmítl. Singh nakonec Collinsovou obsadil do filmu "Sněhurka" (2012).
- Se startovním výdělkem 32 milionů dolarů v amerických pokladnách se jednalo o dosud největší premiérový víkend společnosti Relativity Media. Z toho 66 % pocházelo z trojrozměrných projekcí.
- Ačkoli se v ději tohoto filmu opakuje téma víry v Boha (bohy), která je lepší než víra žádná, Tarsem Singh je ateista.
- V jedné scéně vystřelí Theseus postupně čtyři šípy, které pak zasáhnou své cíle současně. Jedná se o rekonstrukci scény z filmu "Klan létajících dýk" (2004) jedna ku jedné.
- Henry Cavill řekl, že se před natáčením scén bez trička pro tento film cítil velmi vystresovaný. Každé ráno se probouzel, díval se do zrcadla a říkal si: „Vidím ještě ty žíly na břišních svalech?“. Řekl, že vypadal dost dobře, ale cítil velký tlak, protože chtěl zcela splnit tvar, o který ho režisér Tarsem Singh požádal (plný osmibalový břišní sval).
- Když Henry Cavill podepsal smlouvu na hlavní roli Thesea, neměl film ještě ani hotový scénář.
- Henry Cavill musel po celou dobu tréninku posílat producentům a režisérovi Tarsemu Singhovi fotografické důkazy, aby dokázal, že skutečně provádí požadovanou tělesnou proměnu.
- Mezi mužskými herci se objevilo velké množství akné na hrudi, a to kvůli depilaci hrudníků pro scény bez trička. Stephen Dorff (Stavros) uvedl, že místo toho raději používal elektrický holicí strojek.
- Luke Evans (Zeus) se objevil jako Diův syn Apollón ve filmu "Souboj Titánů"(2010).
- Přestože Freida Pinto použila pro sexuální scénu dvojníka, vyvolala tato scéna v rodné Indii, kde jsou podobné scény považovány za tabu, kontroverzi. Herečka se kritice vysmála, protože je v Indii stále relativně neznámá a raději se věnuje projektům v USA a Evropě.
- Tvůrci filmu uvedli, že se rozhodli změnit mnoho aspektů starořeckých příběhů, aby zohlednili skutečnost, že Řekové často upravovali svou mytologii podle nových myšlenek a poznatků. Jedním z aspektů tohoto filmu, který je výslovně zmíněn ve speciálních funkcích, je to, že Zeus (Luke Evans) a Poseidon (Kellan Lutz) vystupují jako mladí muži, nikoliv jako starci.
- Režisér Tarsem Singh popsal tento film jako „natočený ve stylu renesanční malby“.
- Henry Cavill, který je od přírody zarostlý, si kvůli tomuto filmu musel oholit trup. Řekl, že oholení mělo své výhody, protože mohl vidět veškerou definici svalů, které pro roli dosáhl.
- Henry Cavill trénoval osm hodin denně pět dní v týdnu, aby se dostal do formy pro tento film.
- Mickey Rourke (král Hyperion) řekl, že Henry Cavill (Theseus) udělá denně dva tisíce kliků, než půjde před kameru.
- Mickey Rourke byl v jednání o roli Conanova otce ve filmu "Barbar Conan" (2011), ale nakonec se rozhodl místo toho natočit tento film a roli Conanova otce přijal Ron Perlman.
- Barva pleti Henryho Cavilla v tomto filmu není přirozená. Každé ráno před natáčením se musel opálit do sytě hnědé barvy.
- Henry Cavill (Theseus) poznamenal, že na place probíhala zdravá soutěž mezi všemi mužskými herci, protože všichni se museli objevit bez trička a všichni chtěli před kamerou vypadat co nejlépe. Řekl, že pořádali přátelské „soutěže o nejlepší břišáky“, aby určili, „kdo má nejlepší břišáky“. Luke Evans (Zeus) řekl, že Cavill je rozhodně ten, kdo je porazí.
- Aby bylo dosaženo efektu, že se bohové pohybují mnohem rychleji než lidé, byly tyto scény natáčeny rychlostí tisíc snímků za sekundu.
- Bronzový býk, původně nazývaný „Brazen Bull“, mučicí zařízení, které ve filmu používal král Hyperion k uvaření lidí k smrti, byl skutečným mučicím a popravčím zařízením ve starověkém Řecku.
- Luke Evans kvůli roli Dia v tomto filmu zhubl třicet kilo za sedm týdnů.
- Henry Cavill při přípravě na tento film neabsolvoval žádný silový trénink. Své postavy dosáhl díky tréninkovému režimu ve stylu tabaty, který se skládal pouze z cviků s vlastní vahou. Tato tréninková metodika byla zvolena proto, že cílem nebylo přibrat mnoho hmoty, ale vytvořit velmi štíhlou, vysoce definovanou postavu.
- Když byl projekt připravován, o financování se teprve jednalo, přestože natáčení mělo začít až za půl roku. Henry Cavill začal kvůli tomuto filmu hned intenzivně trénovat, i když producenti tvrdili, že na trenéry zatím nemají peníze. Cavill se rozhodl platit trenéry z vlastní kapsy, dokud se nepodaří získat finanční prostředky, a pokračoval v tréninku. O šest měsíců později, když se blížil termín natáčení, mu producenti oznámili, že financování padlo a že by měl přestat trénovat, takže Cavill tehdy s fyzickou přípravou přestal. O dalších šest měsíců později mu producenti oznámili, že nyní získali náhradní financování a že by měl znovu začít trénovat, a tak se Cavill vydal podruhé dosáhnout požadované tělesné stavby pro postavu, jen aby financování opět zkrachovalo. Producenti ho opět požádali, aby toho prozatím nechal. Po nějaké době producenti konečně získali konkrétní financování, a když Cavillovi zavolali potřetí, aby mu řekli, že má začít trénovat, zjistili, že se od minula nezastavil. Udržoval si svou fyzičku a byl připraven začít natáčet. Řekli, že Cavill kvůli této roli nakonec fakticky třikrát během tří různých šestiměsíčních období budoval své tělo, než se konečně začalo natáčet, a považovali to za nejlepší ukázku jeho oddanosti roli a filmu.
- Henry Cavill (Theseus) odmítl veškerou pomoc maskérů a tvůrců vizuálních efektů, aby ve filmu dosáhl svého osminásobného objemu. Řekl jim: „Nechci, abyste mi kreslili břišní svaly.“ Cavill řekl, že to pro něj byla „věc hrdosti“ a že „chtěl mít takové tělo doopravdy a ukázat ho ve filmu“.