Zajímavosti 43
- John Badham: Hraje kameramana zpravodajství, když reportéři dorazí ke Stephanii.
- V roce 2015 komik Aziz Ansari diskutoval s Fisherem Stevensem o tom, že Stevens (který je běloch) hraje roli indoamerického vědce Bena. Ansari uvedl, že v něm vyrostl silný odpor jak k této roli jako stereotypu, tak ke Stevensovi za to, že ji vůbec přijal, ale po rozhovoru s ním měl pocit, že Stevens není padouch a je to prostě herec, který potřeboval práci v době, kdy se kulturní ohledy při natáčení filmů prostě ignorovaly. Stevens popsal, jak dělal výzkum, aby z Bena udělal nestereotyp, a že litoval toho, jak se kvůli této postavě cítí lidé jihoasijského původu. Nakonec se Ansari a Stevens shodli, že pokud by měl být film „Zkrat“ buď nový, nebo remake v současnosti, roli Bena by měl a měl hrát herec s jihoasijským původem. Přiznal, že ve filmu Je z Pittsburghu!
- Podobně jako jméno postavy G. W. Baileyho Skroeder bylo vybráno pro svůj vtipný potenciál, jméno Fishera Stevense Jabituya lze číst jako Jab It To Ya'.
- Ve scéně, kdy Stephanie najde Číslo 5 v autě, je těsně předtím na poštovní schránce krátce vidět její adresa. Na schránce je napsáno „S. Speck, 3101 Misty Pines Ave.“.
- Na začátku filmu vidíte detailní záběr na květiny na zeleném poli a pak se přes ně převalí tanky. To připomínalo styl Jamese Camerona.
- Ačkoli ve filmu není žádný záporák, kapitán Skroeder může být považován za hlavního antagonistu, protože se vymyká z cesty, aby se ujistil, že číslo 5 bude zničeno. Je třeba poznamenat, že Skroeder není skutečně zlý. Dělá to, co považuje za správné, protože věří, že Číslo 5 je skutečnou hrozbou.
- Píseň, která hraje v pozadí, když se čtyři jednotky S.A.I.NT. valí na výstavu, je „Hymna mariňáků“. Je to první ze dvou případů, kdy se tato píseň ve filmu objeví.
- CASTLE THUNDER: Slyšitelné při bouřce na začátku filmu.
- Roboti byli navrženi velmi podobně jako velké bojové stroje v bojových scénách z budoucnosti ve filmu „Terminátor (1984)“.
- Steve Guttenberg (Newton Crosby) a G. W. Bailey (Skroeder) se objevili ve filmu „Policejní akademie (1984)“. Policejní akademie 2: Jejich první nasazení (1985), Policejní akademie 4: Obcanská patrola (1987)“.
- Když Číslo 5 přeprogramovává ostatní roboty na 3 Stooges, hraje píseň The Colonel Bogey March. Tato píseň zazněla v dalším filmu Ally Sheedyové Snídaňový klub (1985) a v britském filmu Most přes řeku Kwai z roku 1957.
- Od prvního filmu k druhému se Benovo příjmení mění.
- Celé označení filmu Číslo 5 zní „S.A.I.N.T. Číslo 5“. Zkratka S.A.I.N.T. znamená „Strategický uměle inteligentní jaderný transport“.
- Před tímto filmem spolupracovali režisér John Badham a Ally Sheedyová na filmu Válečné hry (1983).
- Poté, co do Čísla 5 udeří blesk, provede technik Norman diagnostiku, aby zjistil, zda nedošlo k poškození. Když žádné nenahlásí, druhý technik Jim řekne: „Úžasné! Vydrží to a tiká dál!“ Tato věta byla marketingovým sloganem hodinek Timex, který se používal od 50. let 20. století až do začátku 21. století.
- V roce 2013 bylo oznámeno, že se připravuje remake filmu a proslýchalo se a spekulovalo, že se Fisher Stevens vrátí v roli Bena.
- Krátký film Three Stooges, na který se Číslo 5 dívá, je konec filmu Nenávist k ženám (1934).
- V roce 1989 byl napsán scénář k možnému třetímu filmu Číslo 5 žije, který byl v roce 1990 přepracován, ale producenti jej shledali jako nevyhovující a projekt byl následně zrušen. Podle časopisu Variety z dubna 2008 koupila společnost Dimension Films práva na natočení třetího filmu Zkrat, v němž by se děj týkal chlapce z rozvrácené rodiny, který se setká s Číslem 5 a spřátelí se s ním. Zatím však není jasné, zda půjde o pokračování prvních dvou filmů, nebo o remake tohoto filmu.
- John Badham najal experta na vizuální efekty Erica Allarda na základě jeho práce na krátkém filmu Let's Go (1985) o chlapci a robotovi jménem „Pal“.
- Když Číslo pět zabaví Benovi a strážci Novy náklaďák, brouká si hymnu americké námořní pěchoty.
- Sovětský tank T-72 zničený roboty při demonstraci na zkušebním polygonu na začátku filmu byl laminátovou maketou postavenou na podvozku amerického tanku M-41 Walker Bulldog. Vzhledem k tomu, že film vznikal v letech studené války, nebylo možné získat skutečnou sovětskou techniku.
- Stephanie a Číslo 5 tančí na scénu z filmu Horečka sobotní noci (1977), který rovněž režíroval John Badham.
- G. W. Bailey se zmínil, že celý smysl toho, že scénáristé pojmenovali jeho postavu Skroeder, byl v tom, aby mohli zařadit vtip o šourcích.
- Pro scénu, ve které Číslo 5 hází mincí, se s mincí manipulovalo na drátě. Hodu navíc napomáhá i použití obrácených záběrů. Cesta nahoru je stejná jako cesta dolů, což je patrné z křoví v pozadí.
- Loutkář Tim Blaney byl vybrán, aby namluvil a obsluhoval Číslo 5 na place poté, co John Badham slyšel Blaneyho robotický hlas a zalíbil se mu. Blaney měl původně dodat pouze zástupný hlas pro Číslo 5 během natáčení, který měl být později dabován jiným hlasovým hercem. Po třech měsících natáčení si štáb natolik zvykl slyšet Blaneyho hlas jako Číslo 5, že si v roli nedokázal představit nikoho jiného, a tak byl Blaney oficiálně obsazen.
- Gangsterský film s Georgem Raftem, na který se číslo 5 dívá a který později napodobuje (pomocí Raftova slavného „házení mincí“), je Zjizvená tvář (1932).
- Podle scénáře měla být použita rozsáhlá stop-motion animace, ale režisér John Badham se rozhodl použít praktické efekty.
- Ve scéně, kdy Frank pronásleduje Johnnyho, bylo uklouznutí Briana McNamary na verandě opravdovou chybou. Když se podíváte pozorně, uvidíte, že Ally Sheedyová se ve scéně snaží nesmát.
- Kdykoli uvidíte, že ruka nebo paže Čísla 5 něco dělá, aniž by byl v záběru jeho zbytek, je to proto, že robotická loutka nebyla schopna danou akci provést. Například odklopení okna, otevření úložného prostoru atd.
- Podle Fishera Stevense měla být postava Bena původně běloch. Poté, co o roli Bena jednal Bronson Pinchot, byla role přepsána tak, aby se jednalo spíše o komediální etnickou roli. Když z dohody s Bronsonem sešlo, byl Fisher požádán, zda by mohl svůj přízvuk upravit více etnicky, aby byly Benovy repliky ve scénáři vtipnější. Fisher strávil pět týdnů v Indii, aby se na roli připravil. Jeho výkon přesvědčil mnoho diváků, že je Ind, ale Fisher prohlásil, že dnes by takovou roli nikdy nedokázal zahrát.
- Během závěrečných titulků jsou k vidění ukázky z několika scén, které nejsou v kinoverzi; v jedné z nich se Číslo 5 setká s Omnibotem 2000 (hračkový robot vyráběný firmou Tomy v polovině 80. let), který se mu pokusí dát napít. Další scéna ukazuje Číslo 5 na vrakovišti automobilů.
- Při uvedení tohoto filmu do kin došlo v Indii mezi fanoušky k velkému zmatku. Mnoho lidí, kteří film viděli, si myslelo, že Fisher Stevens (který hrál roli Inda) je ve skutečnosti bollywoodský herec Jaaved Jaaferi. Důvodem byl fakt, že Jaaved byl Fisheru Stevensovi podobný, s plnovousem a kulatými brýlemi na očích. Jaaved měl právě za sebou svůj první film "Meri Jung" (1985). V tomto filmu měl kulaté brýle a vousy. Když tento film vstoupil do kin v Indii, mnozí si mysleli, že Jaaved hrál v hollywoodském filmu. Teprve poté, co Jaaved v rozhovorech potvrdil, že v tomto filmu hrál jiný herec, se lidé konečně dozvěděli pravdu.
- V tomto filmu a ve filmu „"Číslo 5 žije 2" (1988)“ propůjčil hlas Johnnymu 5 loutkář Tim Blaney. Toto rozhodnutí o obsazení bylo učiněno kvůli přesvědčení režiséra, že interakce s robotickou rekvizitou v reálném čase bude na plátně působit přirozeněji, než kdyby Johnnyho hlas upravili během postprodukce.
- Jedním z nenápadných způsobů, jak film ukazuje, že Číslo 5 ožívá, je jeho postupný přechod od mluvení o sobě ve třetí osobě k první osobě, což naznačuje rozvoj sebeuvědomění. To je zvláště patrné, když Crosbymu řekne „Já jsem živý“ poté, co předtím ve filmu opakovaně říkal „Číslo 5 je živý“.
- Číslo pět vážilo dvě stě padesát liber (113,4 kg).
- Z rozpočtu filmu, který činil 15 milionů dolarů, bylo 1,4 milionu dolarů vynaloženo na vytvoření Čísla pět.
- Ve chvíli, kdy Číslo 5 při jízdě dodávkou Nova poprvé uslyší píseň El DeBarge „Who's Johnny“, byla původně pro tuto část vybrána píseň Dire Straits „Money For Nothing“, ale bohužel získání práv na použití této písně bylo považováno za příliš nákladné.
- Mnoho drobných triků, které Johnny 5 na obrazovce předváděl (například listování stránkami knihy v mžiku oka nebo vyhazování pračky do vzduchu v napodobení scény ze starého gangsterského filmu, který viděl), bylo provedeno pomocí poměrně jednoduchých, ale důmyslných trikových efektů. Například stránky se obracely pomocí vzduchové hadice, zatímco pračka se převracela pomocí kusu provázku na obou koncích do strany. Nejenže tím producenti ušetřili peníze za skutečného robota a scénář, ale ukázalo se, že jsou neobyčejně efektivní při získávání správného vzhledu potřebného pro dané scény.
- Dům, který sloužil jako Stephaniin dům, stále existuje a nachází se na adrese 197 Hume Avenue, Astoria, Oregon. V listopadu 2019 byl prodán za 340 000 dolarů.
- V souladu se snahou filmu zobrazit živého robota v „reálném světě“ byla každá část Johnnyho a jeho bratrů postavena tak, aby za sebou měla konkrétní, logický účel. To bylo původně zdrojem sporů mezi režisérem Johnem Badhamem a designérem robotů Sydem Meadem, který trval na tom, aby Johnny dostal „oči“, aby postava mohla vizuálně vyjadřovat emoce. Výsledkem bylo vytvoření Johnnyho ikonických „očních víček“ s vysvětlením, že se jedná o sluneční clony a kryty kamer.
- Pro Číslo 5 byly sestrojeny tři vyměnitelné rádiem řízené hlavy, aby bylo možné správně artikulovat výrazy obličeje podle scény.
- Natáčelo se ve městě Astoria ve státě Oregon, kde se natáčely i filmy "Zachraňte Willyho", "Rošťáci" (1985) a "Policajt ze školky" (1990).
- Zvuk střílejícího laseru čísla 5 má stejný efekt jako nabití protonových baterií Krotitelů duchů.