Zajímavosti 14
- Podle původního scénáře měl film končit několika pohledy na New York 50. let, kam se Sajuri a předseda po šťastném shledání přestěhovali.
- Na hudbě se podílel i světoznámý hráč na čelo, Yo-Yo Ma.
- Film byl natočen podle stejnojmenného románu Arthura Goldena, který čerpal ze zpovědi několika gejš, především gejši Mineko Iwasaki.
- Gong Li (Hatsumomo) ani Suzuka Ohgo (malá Chiyo) neuměly anglicky (když se film natáčel).
- Herečky musely absolvovat 6ti týdenní kurz výchovy gejš.
- Snímek byl v Číně zakázaný, neboť čínská herečka ztvárnila japonskou gejšu. Oficiální místa však jako důvod uváděla fakt, že příběh je příliš citlivý.
- Na vytvoření mlhavé atmosféry uprostřed Kalifornie byla použita obrovská hedvábná stěna, která překrývala příliš jasné slunce.
- Kostymérka Colleen Atwood a její pomocníci vytvořili pro natáčení 250 ručně malovaných kimon.
- Rikši použité ve filmu pocházejí z Posledního samuraje (r. Edward Zwick, 2003), a aby vypadaly více historicky, na ně byly přidány ornamenty.
- John Williams se kvůli tomu, aby mohl dělat hudbu k filmu, vzdal tradiční úlohy skladatele série Harry Potter, a tak ho v dílu Ohnivý pohár zaskočil Patrick Doyle.
- Roba Marshalla si studio DreamWorks muselo na snímek vyjednat, neboť po Chicagu (2002) dlužil jednu režii Miramaxu.
- Na postu režiséra se v průběhu příprav produkce Gejši vystřídali Steven Spielberg, Brett Ratner či Spike Jonze.
- Štáb si z udělování Oscarů odnesl 3 sošky - za kameru, kostýmy a výpravu. Kromě toho nepřeměnil tři nominace, např. John Williams za hudbu. Ten naopak uspěl na Zlatých globech.
- Výpravné kostýmové drama stálo producenty 85 mil. dolarů a během úvodního víkendu (9. – 11. 12. 2005) si z amerických kin odneslo 682 504 dolarů z osmi kin. Poté se dostala do širší distribuce, kde se obrat vyšplhal na 57 milionů.