Zajímavosti 62
- V jednom okamžiku vozatajského závodu je vidět, jak z davu na trať vybíhá muž v moderním oblečení - světlé košili, dlouhých kalhotách a tmavých botách - a mává rukama na kameru. Byl to asistent režie William Wyler, který viděl, že jeden z vozů - mimo dosah kamery - se blíží k zatáčce trati příliš rychle, a Wyler dává režisérovi pokyn, aby štáb odklízel havarovaný vůz, aby se dostal z cesty.
- Herci Charles Belcher a Gilbert Clayton byli obsazeni v polovině natáčení, v lednu 1925.
- Tento film je rekordmanem v nejvyšší částce zaplacené za filmová práva v éře němého filmu. Společnost Classical Cinematograph Corporation zaplatila v roce 1921 za práva na román Lewa Wallace 600 000 dolarů.
- Podle článku v prosincovém čísle časopisu American Cinematographer z roku 1923 přivezl John W. Boyle do Itálie tři motorizované kamery Bell & Howell, které byly použity během první fáze výroby filmu.
- Za předpokladu, že jeho autorská práva ještě nevypršela, vstoupí tento film a všechny ostatní filmy vyrobené v roce 1925 v roce 2021 do veřejného vlastnictví USA.
- Na serveru Rotten Tomatoes má tento film 96% hodnocení na základě 23 recenzí kritiků (od roku 2021).
- Podle rozhovorů s tiskem strávila Carmel Myersová (představitelka Iras) během natáčení tohoto filmu v Itálii spoustu času nakupováním a odjížděla do velkých evropských metropolí. Blonďatou paruku, kterou Iras nosí v první scéně, si Myersová koupila během nákupů ve Vídni.
- Když produkce ztroskotala, šéf studia Irving Thalberg nahradil režiséra Charlese Brabina Fredem Niblem.
- Když měl film premiéru v londýnském kině Tivoli na Strandu, promítal se 49 týdnů.
- Zařazen na seznam 400 filmů nominovaných na 100 nejlepších amerických filmů, který v roce 1998 sestavil Americký filmový institut.
- Film byl v upoutávce propagován jako "vrcholné filmové dílo všech dob".
- Abraham L. Erlanger byl producentem velmi úspěšného divadelního představení, které se hrálo 25 let. V roce 1922, dva roky po posledním turné hry, koupila Goldwynova společnost práva na film, ačkoli Erlanger trval na velkorysé dohodě o účasti na zisku a na úplném schválení každého detailu produkce.
- Zajímavé je, že mnoho scén z tohoto filmu nebylo předěláno do populárnější verze příběhu z roku 1959. Patří mezi ně cesta tří mudrců pouští, Maria a Josef hledající útočiště v jeslích a scéna, v níž Messala požádá o pomoc Iris, aby zjistil totožnost svého soupeře při závodech vozatajů.
- Do role Juda Ben Hura byli zvažováni Rudolph Valentino i Buck Jones.
- Rozpočet se prudce zvýšil kvůli nejrůznějším nehodám, předělávkám a změně režiséra v polovině produkce.
- Náboženské scény, Ben Hurův vstup do Říma a některé scény v interiéru byly natočeny ve dvoubarevném Technicoloru.
- Francis X. Bushman, který hrál Messalu, byl kdysi známý jako "král filmů". Tento titul nakonec získal jeden z komparzistů ve filmu - mladý a tehdy málo známý herec Clark Gable.
- V době, kdy měla premiéru verze z roku 1959 s Charltonem Hestonem v hlavní roli, uspořádal filmový historik William K. Everson promítání verze z roku 1925 s použitím zničené němé 16mm kopie zvukové reedice filmu z roku 1931. Vzhledem k tomu, že práva na film stále vlastnila společnost MGM, bylo Eversonovo promítání pravděpodobně nelegální a údajně o něm byla informována FBI. Eversonovi možná hrozilo vězení, ale herečka Lillian Gishová se ho zastala a žádné obvinění proti němu vzneseno nebylo. Ve své knize "American Silent Film" (1978) Everson označuje remake z roku 1959 za "příšerný" a verzi z roku 1925 považuje za mnohem lepší.
- Stewart Copeland ze skupiny The Police složil hudbu ke zkrácené verzi filmu, která měla premiéru v roce 2014 na festivalu Virginia Arts Festival.
- Jeden z vozů z tohoto filmu byl svého času umístěn v Crockerově muzeu v Hollywoodu, prvním muzeu věnovaném rekvizitám a dalším artefaktům z amerických filmů. Muzeum založil herec Harry Crocker kolem roku 1928 a nacházelo se na Sunset Blvd.
- V jednu chvíli během italského natáčení dostal Francis X. Bushman nabídku režírovat film, kterou s ochotou odmítl. Prohlásil, že ústředí (MGM Culver City) řekl, aby se produkce vrátila do Los Angeles, jinak ji nikdy nedokončí. Bushman byl v letech 1923-1925 na natáčení filmu v Itálii.
- Po převozu do Itálie čekala řada hlavních herců (za plat) tak dlouho, až se Francis X. Bushman vydal se svými sestrami na turné po 25 zemích a Carmel Myersová odjela do Německa natáčet film Garragan (1924).
- Francis X. Bushman se zpočátku zdráhal hrát roli padoucha Messaly, protože v té době byl známý především jako hrdina. Populární filmový kovboj William S. Hart, který hrál Messalu v původní divadelní inscenaci "Ben Hura" z roku 1899, ho však přesvědčil, aby roli přijal, a tvrdil, že je to nejlepší role ve filmu.
- Tento film se stal nejvýdělečnějším filmem roku 1925.
- Tento film byl inzerován jako "Film, který by měl vidět každý křesťan".
- Obsazení prý přesahovalo 125 000 osob.
- Autor F. Scott Fitzgerald a jeho žena Zelda Fitzgeraldová se během pobytu v Římě, kde revidoval svou knihu "Velký Gatsby", spřátelili s mnoha herci a členy štábu. Na Štědrý den se zúčastnili večeře štábu a herců na počest režiséra Freda Nibla a jeho ženy Enid Bennettové. Zelda mimo jiné podepsala jedno z menu k večeři, které se stalo majetkem Carmel Myersové, jež ve filmu hrála Iras. Jídelní lístek je nyní uložen v archivu knihovny Jihokarolínské univerzity.
- Při této výrobě bylo použito více než 600 litrů tekutého tělového make-upu Max Factor.
- Devět dvoupáskových technicolorových sekvencí mělo celkem 1029 stop, což je přibližně 9 % z celkových 11 693 stop (12 cívek).
- První pokus o natočení vozatajského závodu se uskutečnil v Římě, ale vyskytly se problémy se stíny a povrchem závodní dráhy. Pak se jedno z kol vozu rozpadlo a kaskadér, který ho řídil, byl vymrštěn do vzduchu a zabil se. Viz také Ben Hur (1959).
- Herec George Walsh, který byl původně vybrán pro roli Ben Hura, souhlasil se snížením platu o 400 dolarů a byl poslán druhou třídou na loď do Itálie, kde natočil pouze jeden kotouč filmu, zkušební film s neznámým italským hercem, který nebyl určen pro použití v hotovém filmu. O několik měsíců později se pak dozvěděl, že byl nahrazen Ramonem Novarrem, když mu kolega Francis X. Bushman řekl, že se o tom dočetl v ranních novinách.
- Náboženské scény v Ben Hurovi byly natočeny v Technicoloru, ale závod vozů byl natočen na běžný tónovaný černobílý film, protože natáčení v Technicoloru vyžadovalo velké množství světla, což někdy velmi ztěžovalo produkci tohoto filmu.
- Týdenní plat Ramona Novarra ve výši 10 000 dolarů byl osmdesátkrát vyšší, než kolik si vydělal při natáčení filmu The Prisoner of Zenda (1922) - 125 dolarů týdně - jen o tři roky dříve.
- Pro námořní bitvu bylo zapotřebí desítek komparzistů, kteří hráli otroky na galérách a římské vojáky. Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti v Itálii mnoho komparzistů v zoufalé snaze získat práci lhalo, že umí plavat. Nehoda na lodi a skutečnost, že si nikdo nebyl jistý, kolik komparzistů se na scéně podílelo, vyvolala mezi vedením MGM velké znepokojení. Proslýchá se, že poté vedoucí produkce a jeho asistenti vyrazili na loď a vzali s sebou řetězy, aby zatížili všechna těla, která by mohli najít plavat na hladině.
- Při natáčení námořní bitvy bylo použito 48 kamer, což je rekord pro jednu scénu.
- Clark Gable a jeho budoucí manželka Carole Lombardová se poprvé setkali na konci roku 1924, když pracovali jako komparsisté na natáčení tohoto filmu. Následující rok a půl na sebe občas naráželi (oba se objevili také jako komparsisté ve velkofilmu The Johnstown Flood (1926)), ale oficiálně se setkali až v roce 1931.
- Studio MGM zdědilo produkci filmu Ben Hur při založení společnosti v roce 1924; protože film překročil rozpočet a vymkl se kontrole, studio zastavilo produkci a pod dohledem Irvinga Thalberga přesunulo natáčení z Itálie do Kalifornie. William Wyler, jeden z více než 60 asistentů režie vozatajského závodu, pokračoval v režii remaku Ben Hur (1959).
- Ačkoli film při svém prvním uvedení vydělal 9 milionů dolarů, jeho obrovské překročení nákladů a dohoda s majitelem práv Abrahamem L. Erlangerem znamenaly, že MGM nebyla schopna zúročit svou počáteční investici ve výši 4 milionů dolarů. Zisk přinesla až repríza v roce 1931.
- Budoucí hollywoodské hvězdy Joan Crawfordová a Myrna Loyová hrály ve scénách závodů vozatajů jako komparzistky a také jako otrokyně.
- Zinscenovaný požár na jedné z lodí se vymkl kontrole. Komparzisté v brnění museli skočit do vody. Informace o tom, zda někdo z nich zahynul, se rozcházejí.
- V některých scénách tohoto filmu se objevuje mnoho nahoty, ale cenzurní komise film přesto schválily kvůli zobrazení počátků křesťanství.
- Producent Irving Thalberg neměl dostatek "hédonistických otrokyň", a tak zavolal Halu Roachovi a Macku Sennettovi a požádal je o laskavost: půjčili mu své slavné "Koupající se krásky". Ti mu rádi vyhověli, protože mnoho dívek právě debutovalo ve filmu. Mezi skupinou asi dvaceti dívek, které se nakonec ve filmu objevily: Janet Gaynor, Carole Lombard, Fay Wray a Joyzelle Joyner.
- Problémový italský soubor byl nakonec stržen a postaven nový v Culver City v Kalifornii. Slavný závod vozatajů se natáčel na 42 kamer, které spotřebovaly 200 000 stop filmu. Režisér druhého štábu B. Reeves Eason nabídl bonus vítěznému jezdci, který závod vyhrál. Závěrečná hromadná jízda byla natočena později; kaskadéři pro scénu vozatajského závodu nebyli vážně zraněni, ale několik koní bylo během natáčení zabito.
- S cenou 3,9 milionu dolarů se jednalo o nejdražší film němé éry.
- Slavná scéna s vozem se natáčela na dnešní křižovatce La Cienega a Venice v Los Angeles.
- Podle Guinnessovy knihy rekordů (2002) obsahuje film nejvíce sestříhanou scénu v historii kinematografie. Střihač Lloyd Nosler stlačil 200 000 stop (60 960 metrů) filmu do pouhých 750 stop (228,6 metrů) pro scénu závodu vozatajů - poměr 267:1 (natočený film ku promítanému filmu).
- Producent Irving Thalberg měl pro film málo otrokyň. Filmový debut tak zažily např. Janet Gaynor, Carole Lombard, Fay Wray či Joyzelle Joyner.
- William Wyler pracoval na tomto filmu jako asistent režie, o 35 let později film režíroval sám.
- Clark Gable a jeho pozdější žena Carole Lombard se potkali právě během natáčení tohoto filmu.
- Budoucí hvězdy Gary Cooper a Clark Gable se ve filmu objevili jako komparsisté během závodu.
- Ve filmu je 125000 komparsistů.
- Filmu předcházel reklamní slogan: “Film, který musí každý křesťan vidět!”
- Režisér B. Reeves Eason měl během závodu 62 asistentů.
- Pro roli Ben-Hura byli zvažováni Rudolph Valentino či Buck Jones.
- Slavná závodní scéna byla natočena v Los Angeles v místech, kde je dnes křižovatka LaCienga a Benátský Boulevard.
- Film je s rozpočtem téměř 4 milionu dolarů nejdražším němým filmem všech dob.
- Závod natáčelo celkem 42 kamer.
- Při závodech koňských čtyřspřeží se zabil jeden z kaskadérů.
- Pro námořní bitvu bylo užito celkem 48 kamer!
- Je zřejmé, že spousta komparsistů lhala tvůrcům, osvém umění plavat.
- Námořní bitva se natáčela u Livorna v Itálii.
- Při natáčení zemřelo přes sto koní.