Zajímavosti 11
- Polovina dialogů byla napsána bez přípravy.
- Etsilopp, třída mimozemšťanů, která disponuje zbraněmi a může vládnout nad nižšími třídami, je zaostalé ruské slovo pro policii.
- Když strýček Vova a Gedevan dorazí na Pluk, strýček Vova začne zjišťovat, ve které poušti (trvá na poušti pouze na sovětském území) by mohli být. První, na kterou přijdou, je Kara Kum, což je poušť vedoucí k místu katastrofy Aralského moře v Karalpakstánu, v němž vyschla voda z vnitrozemského moře a zůstaly po ní lodě a města duchů - připomínající dějiště filmu, jen tam pokryté písečnými dunami.
- Wefova čepice je ve skutečnosti treska z vyřazené kombinézy pilota stíhačky a Pepelats byl jen tak pohozen ze železného šrotu z nejbližší skládky, který svařil místní instalatér.
- Film vyšel na DVD v Rusku, ale jinde, s výjimkou Japonska, si nezískal prakticky žádnou pozornost. Je to do značné míry způsobeno tím, že dlouho neexistovalo oficiální vydání filmu s anglickými titulky. Během natáčení filmu se objevila hrozba cenzury kvůli použití slova Ku (Koo), které znělo jako iniciály „K. U.“ tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany SSSR K. U. Černěnka. Černěnko, který se ujal vedení v roce 1984, zemřel v roce 1985, a tím toto nebezpečí odpadlo.
- Původně měl Skřípal předat profesorovi hudby dárky z cesty po Abcházii spolu s houslemi, které zapomněl, protože se opil. Jedním z dárků byla chacha, gruzínská pálenka. Právě v době, kdy měl jít film do kin, zahájil Michail Gorbačov protialkoholní kampaň a Chachu museli změnit na ocet.
- Natáčení v poušti bylo velmi problematické, protože tam nebyla žádná infrastruktura.
- Na základě zveřejněného scénáře existovala béčková zápletka o občanovi Pluku, který rozpoutá revoluci, svrhne PJ a stane se novým tyranem planety.
- Železniční souprava se ztratila při přepravě. To donutilo tým sestavit je ze šrotu na místě. Nakonec byly nalezeny po natáčení na druhém konci země.
- Ke kostýmům, které nosí Etsilopp, bylo potřeba dvě stě jasných svítidel, která se v Sovětském svazu nedala sehnat. Georgij Danelija požádal Viktora Grišina, který byl tehdy prvním tajemníkem moskevské městské rady, o pomoc při shánění svítidel. Grishin však odmítl. Danelija se později obrátil na budoucího ruského prezidenta Borise Jelcina, který Grishina v radě nahradil poté, co byl odvolán. Řediteli se podařilo Jelcina přesvědčit, ten nakonec lampy obstaral a později říkával, že právě incident s lampami stál Grishina místo.
- Počínaje komedií „Don't Cry!“ je v titulcích režisérových filmů uveden jistý René Chobua, který se na jednotlivých epizodách podílel, ale žádný skutečný herec s tímto jménem neexistoval. Ve skutečnosti byl René Khobua gruzínský stavitel, kterého Georgij Danelia a Rezo Gabriadze potkali v hotelu při práci na filmu. Snažili se na něm „otestovat“ svůj scénář a zároveň ho brali na hostiny s přáteli. Chobua je poslušně poslouchal, dokud nevyšlo najevo, že neumí dobře rusky (scénář byl napsán v ruštině), ale ze slušnosti se o tom nezmínil a vše, co Gabriadze a Danelia napsali, prostě pochválil. Gabriadze navrhl vložit Chobuovo jméno do titulků filmu, a tím poděkovat staviteli. Z Wikipedie.