Zajímavosti 24
- Herec Javier Bardem, ktorý za tento film získal Oscara, je prvým Španielom, oceneným Oscarom.
- Javier Bardem, který za film získal Oscara, je prvním Španělem, kterému se to kdy povedlo.
- Jediná postava, která se všemi třemi hlavními hrdiny promluví, je Carla Jean (Kelly Macdonald)
- Tři hlavní postavy, Moss, Bell, Chigurh, se během filmu nikdy nesetkají.
- Ve filmu jsou tři protipóly: Zabiják, honící drsňáka - kovboje, který šlohl drogy, a šerif, kterému jde o spravedlnost. Ti tři se ve filmu nahánějí. Zajímavé však je, že nikdy nemají společnou scénu.
- Bratři Coenové se toužili vrátit k vážnějším a drsnějším tónům svých starších filmů (Zbytečná krutost) a tak po námětu Tahle země není pro starý okamžitě skočili.
- Filmová práva na román Tahle země není pro starý (2005) zakoupil producent Scott Rudin.
- O roli Mosse měli bratři Coenové jasnou představu. Ztvárnit jí měl skutečný Texasan, který by v ní vypadal co nejpřesvědčivěji. Nakonec ji dostal Josh Brolin, který skutečně vyrůstal na texaském ranči. Do role se snažil nacpat charaktery chlapů, mezi kterými vyrůstal.
- Země která OPRAVDU není pro starý, je Svazijsko. Průměrný věk dožití v této malé africké zemi činí jen 32 let. Není divu, 40 procent populace je HIV pozitivní.
- Každý rok zámořští filmoví kritici sestavují svůj osobní top ten snímků daného roku. Za rok 2007 se právě "Tahle země není pro starý" stala největším miláčkem kritické obce s celkem 358 zařazeními do žebříčku. Navíc v devadesáti případech stanula rovnou na prvním místě. Druhý v pořadí se umístil snímek Až na krev (245 zařazení / 63 prvních míst) a na třetí pozici Fincherův Zodiac (216 zařazení / 27 prvních míst).
- Některé ze scén se natáčeli přímo v texaském města Marfa a jeho okolí (kde se v 50. letech natáčel i poslední film Jamese Deana). Štáb tak sousedil s produkcí filmu Až na krev. Jednoho dne při natáčení krajinek, museli Coeni kvůli masivnímu černému kouři stoupajícímu k obloze, natáčení na den pozastavit. Příčinou mraku bylo, že pyrotechnici "sousedního" filmu testovali zapálení vrtné věže.
- Woody Harrelson (ve filmu hraje Carsona Wellse) je jedním ze tří synů Charlese Voydea Harrelsona. Několikrát odsouzeného nájemného vraha. Mimo jiné v San Antoniu roku 1979 zastřelil soudce okresního soudu Johna Howlanda Wooda. Na tuto událost je shodou okolností v knize (nikoli však ve filmu) narážka při jednom z proslovů šerifa Bella.
- Coeni u tohoto filmu nepracují s hudbou klasickou cestou. Za celou stopáž zazní jen tu a tam pár podprahových tónů (např. při úvodním Bellově proslovu, při Chigurhově proslovu o minci, při Bellově dostavení se na místo přestřelky u motelu). V pravém slova smyslu začne hudba hrát až při závěrečných titulkách. Výjimku tvoří pár scén kdy hraje hudba patřící do prostředí - kupříkladu mexická kapela hrající při probrání se Llewelyna za hranicemi.
- Název předlohy tohoto stejnojmenného filmu je z části verše z básně od irského držitele Nobelovy ceny za literaturu Williama Butlera Yeatse.
- Děj se odehrává v roce 1980. Ve filmu si to můžete odvodit ze scény kdy Anton diskutuje s prodavačem u benzínové pumpy. Zmíní se totiž, že mince je z roku 1958 a trvalo jí dvaadvacet let dostat se na toto místo. Dále je rok k zahlédnutí, když si Anton prohlíží účet za telefon v přívěsu.
- Film je v mnoha pasážích až nezvykle věrný slavné románové předloze Cormaca McCarthyho, i co se pojetí akčních scén a chronologického seřazení týče. Třeba závěrečný proslov šerifa Bella (Tommy Lee Jones) je taktéž poslední stranou knihy. Přesto i zde, ostatně v jako každé filmové adaptaci, některé ústupky předloze jsou. Například dějová linie se šerifem Bellem je výrazně zkrácena.
- Kvůli nižšímu rozpočtu měl být celý film natočen v Las Vegas v Novém Mexiku. Tommy Lee Jones ale bratry Coenovic přemluvil, aby některé scény natočili v Západním Texasu.
- Bratři Coenové ve svých filmech často odkazují na filmy Stanleyho Kubricka. Ve snímku Tahle země není pro starý je jedna z významných postav zabita v pokoji č. 114, což je číslo, které se často objevovalo v Kubrickovych filmech.
- Tradiční „hollywoodská filmařská krev“ obsahuje cukr. Pro natočení scén, ve kterých zabití Texasané leží v poušti na zemi vedle aut, museli bratři Coenovic objednat speciální bezcukrovou krev z Londýna, aby hmyz nedráždil komparzisty ležící na písku. Jeden galon této speciální krve stál produkci 800 amerických dolarů.
- Zbraň, kterou ve filmu používá zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem), se zvykne používat na jatkách na omračovaní dobytku před zabitím.
- Bratři Coenové nejdříve nechtěli Joshe Brolina ani pro kamerové zkoušky. Brolin poprosil kamaráda Roberta Rodrigueze, aby mu natočil konkurzní nahrávku (zrovna spolu natáčeli Planetu Teror). Toto konkurzní video nakonec zrežíroval Rodriguezův „grindhouse kolega“ Quentin Tarantino.
- Název lékárny „Mike Zoss Pharmacy“, do které vstoupí zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem) po podpálení auta, je odkazem na skutečnou minneapoliskou lékárnu „Mike Zoss Drugs“, ve které bratři Coenovic rádi trávili v dětství volný čas. Dokonce i svoji produkční filmovou společnost si nazvali „Mike Zoss Productions“.
- Do role Llewelyna Mossa (Josh Brolin) se uvažovalo o Heathu Ledgerovi, který dal nakonec překvapivě přednost pár měsícům hereckého volna.
- Účes postavy zabijáka Javiera Bardema je inspirovaný účesem z fotografie z roku 1979, na které byl jistý stálý zákazník veřejného domu. Po prvním pohledu do zrcadla v maskérně Javier Bardem prohodil: „Ach jo, teď si dva měsíce neza*ukám.“