Zajímavosti 18
- Podnítit Slunce znovu k životu pomocí atomové bomby je dobrý nápad, ve skutečnosti by však nálož shořela mnohem dřív, než by došlo k výbuchu.
- Herci se na natáčení intenzivně přípravovali byli na kurzech potápění, navštěvovali přednášky specialistů z oborů astronomie a fyziky, trénovali kaskadérské kousky, simulovali stav beztíže.
- Na soundtracku se podíleli tradiční spolupracovníci Dannyho Boyla – Underworld (Pláž) a Johny Murphy (28 dní poté, Millions).
- Režisér Danny Boyle se scénáristou Alexem Garlandem předtím spolupracovali už na Pláži (2000) a 28 dní poté (2002).
- Produkce zabezpečila etnický casting hlavních postav podle toho, aby reprezentovali americké, evropské, japonské a činské vesmírné programy. Herci však museli mluvit s americkým akcentem, neboť cílovým publikem jsou právě zámořští diváci.
- Studio Fox Searchlight původně chtělo mít ve filmu i nějaké scény ze Země, které by připomínaly Armageddon (r. Michael Bay, 1998) a zvýšit tak emocionální vliv na diváky, ale režisér Boyle toto zmítl. Stejně dopadl i požadavek na oživení vztahu Capa a Cassie sexem v kyslikové zahradě.
- Jako vědecký poradce snímku pracoval Dr. Brian Cox z Univerzity v Manchestru a jaho žena pro produkci zase tvořila filmový blog. Přesto tento snímek utržil kritiku od renomovaného časopisu New Scientist, který jej označil za vědecky neuspokojivý.
- Sunshine stálo 26 milionů liber, tj. asi 50 mil. dolarů. Během premiéry v anglických kinech vydělalo na čtvrté příčce žebříčku návštěvnosti 1,02 mil. liber. Celkový výdělek na starém kontinentu se vyšplhal na 2,7 milionu.
- Zlaté skafandry, které hrdinové navlékají při výstupu do kosmu mají základ v realitě: návrháři s tímto nápadem přišli po konzultaci s odborníky z NASA, od nichž se dozvěděli, že právě zlatá fólie je nejlepší ochranou proti horku i kosmické radiaci. Zatímco ocel se roztaví, zlaté plátky teplotu rozptýlí a odrazí.
- Aby se Danny Boyle nedopustil výtvarných úletů, oslovil dalšího experta - futuristického designéra Richarda Seymoura, který mimojiné vynalezl podobu rychlovarné konvice. S jeho pomocí vybudoval v ateliérech nedaleko Londýna interiéry Icaru II.
- Aby se herci více ztotožnili se svými rolemi, režisér se rozhodl vytvořit jim dokonalou představu o tom, jaká ponorková nemoc vládne na palubě kosmické lodi po víc než rok trvajícím letu, a donutil je k několikatýdennímu soužití v jediném bytě. "Už když film začíná, tak umíráme nudou a depresí. Dannyho trénink nám tyhle pocity navodil...," říká Rose Byrne.
- V rámci příprav na natáčení se celý tým vypravil do NASA, herci si vyzkoušeli letové simulátory v Heathrow a v kabině akrobatického letadla okusili i stav beztíže.
- Představitelka pilotky, herečka Rose Byrne se o svou roli začala ucházet jaksi omylem: po scénáři sáhla v domnění, že podle názvu půjde o romantickou komedii.
- Režisér Danny Boyle si ve fázi dokončování scénáře najal britského astrofyzika Briana Coxe jako odborného poradce, který dohlížel na to, že se ve filmu neobjeví naprosté nesmysly.
- Závěrečná scéna byla natáčená ve Stockholmu ve Švédsku. Opera v Sydney byla přidána, aby působila dojmem že nasněžilo v Australii.
- Jméno lodi (Ikaros) je jméno z řecké mytologie. Byl to syn myslitele Daidala, který pro útěk z vězení sestrojil křídla z peří a vosku. Před letem Ikara varoval ať se nepřibližuje ke slunci. Ikaros ho však neuposlech a jakmile se dostal moc blízko ke slunci tak se vosk rozpustil a Ikaros spadl do moře.
- K vytvoření designu pro helmu skafandrů byla použita postava Kennyho ze South Park.
- V originálním scénaři byl Ikaros vyroben z vysoce stlačené černé hmoty a měl stejnou velikost jako Měsíc(tudíž i vlastní gravitaci). Vědecký poradce upozornil na problémy soufisející s užitím tak velké bomby, proto došlo ke zmenšení pouze na velikost Manhattanu.