Zajímavosti o Zabil jsem Einsteina, pánové...

78%

Zajímavosti 7

  • Celkově 25. nejnavštěvovanější film v českých kinech v 70. letech a 20. nejnavštěvovanější český film v českých kinech v 70. letech.
  • Manžele Wertheimovy hráli Miloš Kopecký a Stella Zázvorková, kteří byli krátce (koncem 40. let) manželé i ve skutečném životě. Ironií osudu je, že ve filmu nemají jedinou společnou scénu.
  • Některé zdroje nesprávně uvádějí, že film je adaptací jedné ze slavných vědeckofantastických povídek Josefa Nesvadby z přelomu 50. a 60. let, konkrétně povídky s názvem „Einsteinův mozek“. To není pravda. Einsteinův mozek je příběh o vědkyni, která recykluje mozkové tkáně několika mrtvých lidí, vloží je do hlavy uměle vytvořeného člověka a tento vynález nazve Einsteinův mozek. Námět filmu s tímto příběhem nijak nesouvisí a je zcela originálním společným dílem Josefa Nesvadby a Miloše Macourka.
  • Ačkoli je celá zápletka samozřejmě divácky smyšlená, pobyt Alberta Einsteina v Praze v roce 1911 je historickou skutečností.
  • V jedné fázi vývoje byl film plánován jako česko-španělská koprodukce a do role Gwen Williamsové byla zvažována španělská zpěvačka a herečka Marisol, kterou nakonec ztvárnila Jana Brejchová.
  • David Moore, kterého hraje Jiří Sovák, při jízdě v kočáře přemýšlí o tom, jak mohl cestováním v čase zabít Hitlera a zabránit tak druhé světové válce. Ironií osudu je, že o několik let později, v komedii Zítra vstanu a opařím se čajem (1977), hrál právě Sovák vůdce neonacistické skupiny, který chce prostřednictvím cestování v čase přinést Hitlerovi nejmodernější zbraň, aby mohl vyhrát druhou světovou válku. Oba filmy mají také společné scenáristy Miloše Macourka a Josefa Nesvadbu.
  • V jedné scéně tohoto filmu je údajně poprvé použita „selfie tyč“.