Zajímavosti 29
- „Sabine“, dítě Catherine a Julese, byl ve skutečnosti chlapec. Jmenoval se Stéphane Hessel, slavný francouzský (v Německu narozený) levicový diplomat a intelektuál. Jeho kniha „IIndignez-vous!“ (Přistěhujte se! (2010), kterou napsal krátce před svou smrtí, inspirovala několik protestních hnutí v západním světě, například „Occupy Wall Street“.
- Zařazen mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, vydaných Stevenem Schneiderem.
- Film je zařazen na seznam „skvělých filmů“ Rogera Eberta.
- Film často přechází z anamorfního formátu 2,35 na širokoúhlý 1,85 u všech svých ustavujících vložek.
- V kině Studio des Ursulines se Jim dívá na kroniku, která ukazuje nacisty pálící knihy. Je to jednak varování před nadcházející válkou, jednak odkaz na film Fahrenheit 451, který měl Truffaut režírovat za čtyři roky a v němž hrál Oskar Werner státem schváleného pálitele knih.
- Tento film je součástí kolekce Criterion, páteřní číslo 281.
- Umístění na 55. místě neanglicky mluvených filmů v anketě kritiků BBC v roce 2018.
- Byla vybrána časopisem Premiere jako jeden ze „100 filmů, které otřásly světem“ v říjnovém vydání roku 1998. Seznam hodnotil „nejodvážnější filmy, které kdy byly natočeny“.
- Jeanne Moreau si ponechala velkou část svého šatníku.
- François Truffaut chtěl natočit film s Jeanne Moreau už v roce 1957. Řekl jí to, když na ni narazil v Cannes při promítání filmu Výtah na popraviště (1958).
- Obraz visící v Julesově bytě je obraz Pabla Picassa „Objetí“ z roku 1900.
- Ve vyprávění na začátku filmu je uvedeno, že příběh začíná v roce 1912. Na konci filmu (v jejich poslední společný den), když trojice odchází z kina, je za nimi vidět plakát k filmu "Andaluský pes" (1929). Tento film byl ve Francii uveden do kin 6. června 1929. Příběh tedy začíná v roce 1912 a končí během června 1929.
- Když Jim poprvé navštíví Julesův dům v Rakousku, Catherine mu ukáže obrázek Julese v kostýmu Mozarta. Oskar Werner, herec, který hraje Julese, ztvárnil také Mozarta v rakouském filmu „Mozart“ z roku 1955.
- Oblíbený film Stephena Hawkinga.
- Henri Serre byl neznámý herec, který hrál komedii v klubu, když byl obsazen do role Jima. Byl obsazen kvůli své fyzické podobnosti s Henri-Pierrem Rochém.
- François Truffaut byl velmi zarmoucen, když Henri-Pierre Roché zemřel dříve, než mohl vidět, jak Truffaut zfilmoval jeho román.
- François Truffaut narazil na původní román Henri-Pierra Rochého v polovině 50. let při prohlížení knih z druhé ruky v Paříži. Později se s autorem spřátelil.
- Vyrobeno pouze s 15člennou posádkou.
- François Truffaut byl na premiéře tak nervózní, že se rozhodl místo svého filmu zhlédnout film bratří Marxů.
- Ve filmu Jeana-Luca Godarda "Žena je žena" (1961) se Jeanne Moreau objevuje jako ona sama. Je to zřejmé, protože postava Jeana-Paula Belmonda se jí při setkání v kavárně zeptá: „Jak to jde s filmem Jules a Jim?“. Film "Žena je žena" (1961) byl uveden v roce 1961, zatímco "Jules a Jim" (1962) v roce 1962, ale odkaz existuje, protože François Truffaut a Godard byli v té době přátelé a často spolupracovali na filmech toho druhého.
- Oskar Werner byl obsazen, protože François Truffaut chtěl někoho, kdo mluví francouzsky a má pomalý přednes.
- Jeden z prvních zahraničních filmů, který v USA distribuovali dva harvardští studenti Cyrus Harvey a Bryant Halliday pod hlavičkou své nově založené společnosti Janus Films. Janus později distribuoval nejrůznější klasické zahraniční filmy a nyní jej vlastní společnost Criterion.
- François Truffaut nesnášel natáčení milostných scén, proto je velká scéna Jima a Catherine natočena v pološeru.
- Produkce byla tak malá a měla tak málo peněz, že Jeanne Moreau byla často požádána o zapůjčení svého Rolls Royce na převoz rekvizit. Dokonce se starala i o catering, zejména ve scénách, kdy Jim navštěvuje Julese a Catherine v Německu.
- Kameraman Raoul Coutard použil lehké fotografické vybavení, které se do té doby nepoužívalo, aby vytvořil plynulý styl práce s kamerou, a některé kamery dokonce namontoval na jízdní kola.
- Když produkci došly peníze, Jeanne Moreauová ji zachránila svým osobním finančním příspěvkem.
- Jean Renoir byl zvláštním fanouškem filmu a napsal Françoisi Truffautovi dopis, v němž vyjádřil své potěšení. Truffaut nosil tento dopis u sebe ještě několik let poté.
- Jeanne Moreau musela skočit do řeky, protože se její dublérka objevila opilá. Moreauová pak musela strávit dva dny nemocná na lůžku.
- Původní román Henriho-Pierra Rochého vychází z jeho vlastních zážitků z mládí. Původní Catherine byla v době uvedení filmu ještě naživu a dokonce se inkognito zúčastnila premiéry.