Zajímavosti 11
- Natáčelo se v obci Křečovice (okres Benešov), Československo.
- Ve vesničce Křečovice se natáčely i jiné filmy. Mj. zde vznikly některé scény z filmů Farářův konec či Není sirotek jako sirotek.
- Televizní premiéru v lednu roku 1992 sledovalo přes sedm milionů lidí.
- Zdeňku Svěrákovi se původně vůbec nelíbilo, aby postavu pana Pávka hrál Marián Labuda. Režisér Menzel si to ale prosadil a nakonec Labuda roli dostal.
- Pan doktor Rudolf Hrušínský doporučí pacientovi Jiřímu Lírovi návštěvu Pelhřimova. Jiří Lír se v Pelhřimově narodil.
- Jediný film, ve kterém si zahráli tři Rudolfové z rodu Hrušínských. Kromě nejstaršího Rudolfa, jenž hrál pana doktora, si ze zahrál i jeho syn jako Drápalík a vnuk v roli mladíka, který se půjde dívat na televizi "až nastaví zrcadlo". Zároveň se jednalo o první filmovou roli tehdy teprve patnáctiletého nejmladšího Rudolfa.
- Na filmovém festivalu v Paříži získal v roce 1987 představitel Otíka János Bán cenu pro nejlepšího herce.
- Snímek byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film, ale v roce 1987 zvítězil dánský snímek Babettina hostina.
- Rudolf Hrušínský doporučuje svému pacientovi výlet do Pelhřimova, aby si prohlédnul krematorium. Ve skutečnosti se v tomto městě na Vysočině žádné krematorium nenachází.
- Film vznikl v podstatě náhodou. Při revizi archivu bylo zjištěno, že námět k filmu Na samotě u lesa byl Zdeňku Svěrákovi proplacen omylem dvakrát. Z Barrandova tedy Svěrákovi navrhli, aby do druhého dne napsal na několik stran námět, který by se odložil mezi zamítnuté a proplacená částka by našla svůj cíl. O několik týdnů později se dostal onen námět do rukou Jiřího Menzela... a o realizaci filmu bylo rozhodnuto.
- V původní verzi scénáře se hlavní hrdina nejmenoval Otík, ale říkalo se mu Plachťák. Příběh se mnohokrát proměnil, než vznikla konečná verze scénáře.