Nepříteli nablízku

59%
Nepříteli nablízku
Nepříteli nablízku
Příběh se odehrává v bombami poničeném londýnském hotelu po skončení druhé světové války a pojednává o práci kapitána tajné služby Calluma Fergusona. Jeho poslední úkol pro armádu je zajistit, aby zajatý německý vědec Dieter začal ihned pracovat pro britské letectvo RAF na vývoji tryskového motoru. Na pozadí nastupující studené války všichni vědí, že co nejrychlejší dostupnost špičkové technologie ozbrojeným silám je naprosto nezbytná pro britskou národní bezpečnost. Callum používá neortodoxní metody, aby přesvědčil Dietera k práci pro Brity. Tito muži se nakonec stanou přáteli. Brzy však dojde k rozporům, neboť není vše, jak se zdá. Callum se rovněž setká s řadou dalších postav, jejichž příběhy se vzájemně prolínají. Patří k nim i Victor, Callumův mladší bratr, který se nedokáže vyrovnat s psychickým traumatem způsobeným válečnými zážitky.




Dodatečné informace

Původní název:
Close to the Enemy (více)
  • Velká Británie Nepříteli nablízku
  • Velká Británie Close to the Enemy
  • Velká Británie Közel az ellenséghez
Země původu:
Velká Británie
Ocenění:
Žádná ocenění

  • Největším omylem tohoto seriálu je tvrzení, že Británie po druhé světové válce potřebovala německé konstruktéry proudových motorů; ve skutečnosti britské společnosti jako Rolls Royce na konci války překonaly výkony notoricky nespolehlivých německých proudových motorů. Při inspekci německých proudových motorů v roce 1945, po pádu Německa, byli inženýři Rolls Royce velmi neuspokojeni stavem vývoje jejich proudových motorů.
  • Správnější verze děje by se měla zaměřit na počet německých leteckých inženýrů, kteří přišli pracovat do Velké Británie, ať už dobrovolně, nebo odvedeni pomocí T-Force, jak je uvedeno v tomto seriálu, a zahrnovala inženýry jako Dietrich Küchemann, Johanna Weber a Hans Multhopp. Multhopp skutečně navrhl pro Brity v RAE nadzvukový proudový letoun - jakmile však dosáhl stádia prototypu, byl Multhopp ze svého vlastního projektu odvolán, protože projekt se stal "přísně tajným" a on byl klasifikován jako "nepřátelský cizinec" pracující v Británii, nemohl pracovat na přísně tajném programu.
  • Postava Dietera Köhlera je zřejmě založena na postavě Hanse Multhoppa, německého leteckého inženýra/konstruktéra, kterého v roce 1945 přivezla do Velké Británie společnost T-Force.