Přehrada Tři soutěsky, megalomanský projekt současné čínské garnitury, propojuje osudy mnoha lidí. Ke dvěma milionům repatriovaných lidí i k zaměstnancům obrovského říčního projektu přibývají každoročně také davy západních turistů, kteří touží během luxusní plavby proti proudu řeky naplnit své představy o tom, jaká Čína je. Trajekt díky tomu poskytuje pracovní příležitost jak mladé dívce z chudé rodiny, tak mladíkovi, který si chce vydělat, aby posílil své postavení mezi městskými vrstevníky a získal existenční nezávislost. Během plavby sleduje čínský režisér, usazený v Kanadě, nejen situaci okolo přehradního projektu, ale i celkovou atmosféru v zemi. Vystihuje rozdíl mezi oblastmi, do kterých Čína investuje, a těmi, ze kterých čerpá svou nesmírnou sílu, a všímá si drobných projevů nesvobody a ústrků. Jedna z postav filmu říká: „Hrdinové mají v Číně těžký život, ale obyčejný člověk je na tom ještě hůř." Velký podíl na úrovni filmu má kameraman Wang Shi Qing, který obrazovou stránku vybavil řadou působivých pomalých jízd a přesně komponovaných statických záběrů.
Herci a tvůrci 12
Dodatečné informace
Původní název:
沿江而上 (více)
- Up the Yangtze
- 沿江而上
- Anevainontas ton Yangtze
- Sur le Yangzi
- W góre Jangcy
- Yan Jiang Er Shang
Premiéra v ČR:
14. 7. 2000
Země původu:
Kanada
Tržby:
0,78 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění
Zajímavosti 4
- Celou koncepci dokumentu málem nabouralo nepřijetí Yu Shuii mezi zaměstnanecký personál luxusní lodi. Neuměla totiž pořádně anglicky a nedosahovala ani požadované výšky.
- Chang původně zdokumentoval mnohem více lidí i situací. Od ostatních pracovníků na lodi (kupříkladu celá sekvence o Campbellovi, který se z pikolíka vypracoval až na průvodce) až po protestující vesničany. Nakonec však tyto vedlejší linky sestříhal na nejnutnější minimum a tak se jich ve výsledném sestřihu většina ani neobjeví.
- Většina materiálu byla natočena v průběhu května až prosince roku 2006. Samotná postprodukce však trvala do července 2007.