Zajímavosti 170
- Mary Gibbsová byla tak mladá, že bylo obtížné přimět ji, aby stála v nahrávacím studiu a hrála své repliky. Místo toho ji prostě sledovali s mikrofonem a stříhali Booiny repliky z toho, co říkala, když hrála.
- John Goodman prosadil, aby Randalla namluvil Steve Buscemi.
- V prvních návrzích byla postava Boo napsána jako šestiletá. Scénáristé se rozhodli, že Boo bude mladší, protože by tak byla více závislá na Sulleym.
- John Goodman a Billy Crystal někdy nahrávali své repliky společně v jedné místnosti, což je u animovaných filmů, kde herci častěji pracují sami, neobvyklé. Steve Buscemi a Frank Oz (Randall a jeho asistent Fungus) také nahrávali své repliky společně pro scénu v koupelně.
- Restaurace, ve které se Mike a Celia nacházejí, se jmenuje Harryhausen's. Je to pocta Rayi Harryhausenovi, muži, který je jedním z prvních tvůrců stop-motion fotografie a claymation a vytvořil stop-motion animace (a dnes již kultovní) příšery pro filmy jako Jáson a Argonauti (1963), Sindibádova dobrodružství (1958) a Souboj Titánu (1981). Také chobotnice za barem v restauraci, která má pouze šest nohou, je odkazem na film It Came from Beneath the Sea (1955), v němž Harryhausen kvůli rozpočtovým omezením vytvořil chobotnici se šesti rukama.
- Na výsledkové tabuli soutěže ve strašení jsou jména zaměstnanců společnosti Pixar.
- Billymu Crystalovi byla původně nabídnuta role Buzze Rakeťáka ve filmu Toy Story: Příběh hraček. Později toho litoval, protože by to pro něj byla velká příležitost. Později Crystalovi slíbili budoucí roli ve filmu od Pixaru, kterou by přizpůsobili jeho talentu. Crystal jim řekl, aby "udělali pro svůj film to nejlepší a nezapomněli na mě, až se objeví něco dobrého". Později, na přelomu 90. let a roku 2000, zavolal Crystalově manželce John Lasseter a řekl mu: "Pan Lasseter by s vámi rád mluvil." Díky tomu mohl namluvit Mikea ve filmu Příšerky s.r.o. (2001).
- Když Sulley vítá Teda (příšeru tak velkou, že vidíme jen spodní polovinu jejího těla), měl Ted původně zařvat jako Godzilla. Tvůrci požádali Toho (filmové studio Godzilly) o povolení použít Godzillí řev, ale Toho je odmítlo, takže Ted místo toho odpovídá kuřecím kdákáním. V jednom z titulkových bloopers se však ukázalo, že je to dinosaurus - Rex z Příběhu hraček: z filmu Toy Story: Příběh hraček (1995) - který se ucházel o roli ve filmu.
- Asi v čase 3:26 filmu, kdy simulace skončí a příšera sáhne po knoflíku na ovládacím panelu, aby si prohlédla videokazetu, je hned pod knoflíkem a vlevo od něj malý ukazatel, na kterém je napsáno "510-752-3000", což je telefonní číslo společnosti Pixar.
- Dosud nejvýdělečnější animovaný film.
- Bob Peterson, vedoucí příběhu filmu, během natáčení dočasně namluvil hlas zelené sekretářky Roz. Jeho nosový, zpěvavý hlas se ukázal být natolik úspěšný, že si ho ve výsledném filmu ponechali.
- V první scéně je jednou z hraček na poličce v chlapcově pokoji letadlo, které viselo ze stropu a způsobilo, že Buzz "létal". Když Mike a Sulley procházejí podlahou strachu, objeví se kutálející se klaun z Příběhu hraček: Příběh hraček (1995) je vidět v pozadí. A konečně, když Randall nacvičuje maskování do pozadí stěn, je jedním z obrazů, které mu jsou dány, tapeta, kterou měl Andy ve svém pokoji.
- Jennifer Tilly, která hraje Celii Mae, byla provdána za Sama Simona, který byl jedním z tvůrců Simpsonových (1989). Před štábem Pixaru se rozplývala nad scénářem, který pro animovaný film napsal režisér Simpsonových. Tím režisérem byl Brad Bird a scénář byl k filmu Úžasňákovi (2004), který se o tři roky později stal filmem Pixaru.
- Společnost Disney/Pixar připravila speciální upoutávku na film Příšerky a spol., která se měla promítat před filmem Harry Potter a Kámen mudrců (2001). Mike a Sulley hrají ve svém bytě hru šarády, přičemž Sulley předvádí "Harryho Pottera". Mike má potíže s vyřešením hádanky, některé z jeho tipů jsou Drsný Harry (1971), "Harry Flowerpot", "Harry Palmer" (špión ve stylu Jamese Bonda, kterého hrál Michael Caine v sérii filmů počínaje filmem Agent Palmer: Případ Ipcress (1965)) a "When Hairy Met Sulley," (odkaz na hlavní roli Billyho Crystala ve filmu Když Harry potkal Sally (1989)). Nakonec si Sulley nasadí kulaté brýle, na čelo si přilepí papírový blesk a sedí na koštěti se sovou na ruce, na což Mike extaticky hádá Za zvuků hudby (1965). Sulley to vzdá a odejde z plátna, zatímco Mike nakonec uhodne "Harry Potter" a střih na titulkové karty s informací, že "Příšerky a spol." se "právě promítají v kině ve vašem okolí". Opravdu blízko vás. Třeba hned vedle." Na konci traileru je řada na Mikeovi, aby předvedl nějakou roli, přičemž velmi znuděně se tvářící Sulley během několika vteřin k Mikeově zděšení uhodne, že jde o film Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977). Shodou okolností společnost Disney koupí Lucasfilm (mimo jiné produkční společnost stojící za sérií Star Wars) za 4,5 miliardy dolarů v roce 2012, rok před uvedením prequelu Univerzita pro příšerky (2013).
- Boo se ve skutečnosti jmenuje Mary, což je krátce vidět na jedné z kreseb pastelkami, které ukazuje Sulleymu ve scéně, kdy se Boo chystá spát na Sulleyho posteli. Herečka, která Boo propůjčila hlas, se jmenuje Mary Gibbsová.
- Na začátku podzimu 2001 se objevila zpráva, že v tomto filmu bude první teaser na Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002). Stovky fanoušků Hvězdných válek zaplatily vstupné do kina jen proto, aby viděly teaser, a někteří údajně po jeho zhlédnutí odešli.
- Původně byl jako scéna ve filmu plánován krátký film Mikeovo nové auto (2002). Z filmu byla vyjmuta a natočena jako krátký film, který byl prvním krátkým filmem Pixaru s dialogy.
- V německém dabingu filmu mluví Ohavný sněhulák švábským dialektem, kterým se mluví hlavně v jihozápadním Německu, a pronese poznámku, že by si přál být vyhnán do Švábských Alp, kde má přátele.
- V cestovním obchodě Monstropolis a v některých dětských pokojích jsou retro plakáty Disneylandu.
- Booův medvídek je stejný jako ten, kterého vidíte na poličce v ložnici simulátoru.
- Seznam složek na cereáliích, kterými Sulley krmí Boo, je následující: (včetně přísavek), cukrové lusky, želatina, umělé aroma, umělá barviva (žlutá 53 a 54, červená 400, modrá 21, kostkovaná 16, fialová 30), sůl, mořská voda, přirozeně se vyskytující rtuť, baryum, kyselina sírová, olovo, žluč, krev, pot, slzy, oxid zinečnatý, vitamíny D a F, sasanka, slaná kreveta, korál, plankton, smrtící puchýřník, ochuzený uran (pro zachování čerstvosti).
- Podle titulků filmu nebyla při natáčení zraněna žádná monstra.
- Aby se Mary Gibbsová začala na povel smát, bavil ji Peter Docter v nahrávací kabině loutkami z ponožek.
- Animátoři zvažovali, že Sulleymu místo nohou dají chapadla a jindy zase brýle. Nakonec se však rozhodli použít nohy, protože se domnívali, že se diváci budou více soustředit na chapadla než na Sulleyho obličej. Zvažovali také, že Mikea udělají bezrukého a jen s nohama.
- V restauraci Harryhausen's Sushi zaměstnanci křičí: "Vezměte si papírový sáček!", kdykoli někdo projde dveřmi. V Japonsku je zvykem, že zaměstnanci jakéhokoli obchodu křičí "irasshaimase!". (vyslovuje se ee-rah-shai-mah-seh"). Příšerky křičící "Vezměte si papírový pytlík!" jsou fonetickým odkazem na tuto skutečnost. Podobný odkaz na japonštinu se objevuje i ve filmu Toy Story 2: Příběh hraček (1999).
- Ohavný sněhulák popisuje děti v himálajské vesnici jako "Drsňáky, slabochy, děti, co lezou po skalách", což je hláška převzatá ze staré znělky na hot dogy Armour.
- EASTER EGG: Lidský svět, do kterého je Randall vhozen, využívá stejnou scénu z filmu "Život brouka" (1998) s přívěsem a kamionem Pizza Planet z filmu Toy Story: Příběh hraček (1995) je zaparkovaný.
- Sulleyho velké křeslo v jeho bytě má vzadu díru, kterou mu prochází ocas.
- Film se odehrává v létě roku 1999. To se potvrdí na začátku filmu, když se kamera zaměří na záznam strachu jednoho dítěte. Jeho data vyděšení se odehrávají v období únor 1999-červen 1999, takže lze s jistotou říci, že další vyděšení se odehraje v červnu nebo červenci.
- Jedná se o čtvrtý film, v němž se objevili John Goodman a Steve Buscemi, a první z těchto čtyř filmů, který nerežírovali a neprodukovali Joel Coen a Ethan Coen.
- Sulleyho celé jméno je James P. Sullivan, což je pocta slavnému animátorovi Patovi Sullivanovi, který je zodpovědný za vytvoření kocoura Felixe.
- Skladba Randyho Newmana "If I Didn't Have You" po 16 nominacích konečně získala Oscara.
- Do role Sulleyho byl zvažován a testován Bill Murray, ale režisér Pete Docter uvedl, že když se tvůrci rozhodli nabídnout roli Murraymu, nepodařilo se jim s ním navázat kontakt, a tak to vzali jako "ne". Jeho mladší bratr Joel Murray později o 12 let později namluvil Dona Carltona v prequelu filmu Univerzita pro příšerky (2013).
- V původním návrhu scénáře neměl být Sulley strašidýlko, ale dělník jménem Johnson s hnědou srstí. Ve skutečnosti je na DVD zobrazen poměrně dlouhý storyboard Sulleyho-jako-pomalého-dělníka. Také Mike byl asistentem Randalla (který se v první verzi jmenoval Ned). V jiné předloze byl Sulley, který se původně jmenoval "Barrymore", Nedovým/Randallovým asistentem. George Sanderson (příšera, kterou neustále chytá CDA kvůli mimořádným událostem "2319") je příšera, která měla být hlavním hrdinou původního konceptu Monsters, Inc - nemotorné, neschopné monstrum, které nedokázalo nikoho vyděsit, dokud ho nesmělá dívka, na kterou se vrhli její bratři, nenaučila, jak být strašidelný. George ve finální verzi má dokonce stejnou barvu a typ příšerky jako na původních storyboardech.
- Společnost Circle 7 Animation původně plánovala pokračování filmu s názvem Monsters Inc 2: Lost In Scaradise. Děj se měl zaměřit na Mikea a Sulleyho, kteří navštíví Boo v den jejích narozenin, aby zjistili, že se Boo přestěhovala. Mike a Sulley tedy musí cestovat po lidském světě, aby Boo našli. Toto pokračování bylo zrušeno, když společnost Circle 7 ukončila činnost.
- Na začátku, když jdou Sulley a Mike do práce, Mike říká: "Už od čtvrté třídy mi závidíš, jak dobře vypadám...", ale v prequelu Univerzita pro příšerky (2013) se dozvídáme, že Sulley a Mike se ve skutečnosti potkali až na vysoké škole. Na otázku ohledně této nesrovnalosti režisér John Lasseter vysvětluje: "Děláme si legraci, že je to jen starý monstrózní výraz".
- Na rozdíl od předchozích filmů společnosti Pixar byl každé z hlavních postav přidělen vlastní animátor. John Kahrs vytvořil Sulleyho, Andrew Gordon pracoval na Mikeovi a David DeVan na Booovi.
- Sully je ve filmu Rebelka (2012) vytesán do kmene.
- Jediný film společnosti Pixar z roku 2000, který má bloopers.
- Poslední film Jamese Coburna před jeho smrtí o rok později.
- Slavná počítačová grafika "Konvičky" je k vidění na stole v Booově pokoji.
- Nápad na film vznikl v roce 1994 při obědě Johna Lassetera, Peta Doctera, Andrewa Stantona a Joea Ranfta během natáčení filmu Toy Story: Příběh hraček (1995).
- Do role Mikea byli zvažováni Robin Williams, Eddie Murphy, Jack Black a Drew Carey. Ironií osudu je, že Murphy hrál v jiném animovaném filmu s příšerkovou tematikou z roku 2001, a to ve filmu Shrek (2001), který získal cenu za nejlepší animovaný film, na kterou byl tento film nominován.
- Na bonusovém DVD jsou tři reklamy na konci firemní hry "Put That Thing Back Where It Came From, Or So Help Me!", Pixar Shorts ("O důležité věci máme postaráno") a Pete's Barber Shop (specializuje se na prodej vosku na drápy, leštění šupin a léčbu kašle).
- Randy Newman komponuje hudbu pro film společnosti Pixar již počtvrté.
- Všechny Booovy kresby ve filmu byly autentické dětské kresby, které byly následně naskenovány do počítače a použity ve filmu.
- Mike Wazowski se objevuje jako malá postava ve filmu Ledové království (2013).
- Během slavnostního ceremoniálu otisků rukou a nohou Billyho Crystala v Hollywoodském čínském divadle v dubnu 2019 bylo do cementu vedle skutečných otisků a podpisu B. Crystala vyraženo také malé razítko ve tvaru Mikeovy nohy s nápisem "Mike W.".
- V roce 2007 vznikla atrakce Monsters Inc. s názvem Monsters, Inc. Laugh Floor (Podlaha smíchu) ve Walt Disney Worldu, konkrétně v Zemi zítřka v parku Magic Kingdom, která zve hosty parku do světa příšerek na komediální show s účastí diváků, aby se pomocí smíchu získala energie.
- Když jdou Sulley s Mikem do práce a míjejí "Tonyho hnusárnu", prodávají se v ní například Mangle Fruit, Bilge Berries a Blood Oranges (skutečný druh pomeranče).
- Jedná se o jediný film studia Disney/Pixar, který nezískal Oscara za nejlepší animovaný film. Vzhůru do oblak (2009) a V hlavě (2015) oba zvítězily, ale Příšerky s.r.o. (2001) prohrály se Shrekem (2001). Jedná se také o jeden z pouhých dvou filmů společnosti Pixar, které byly na tuto cenu nominovány, aniž by ji získaly, druhým je Auta (2006).
- Po útocích z 11. září byla výroba krátce zastavena.
- Pete's Barber Shop je pojmenován po režisérovi Pete Docterovi.
- V jednu chvíli, když Sulley dostal svůj konečný návrh, chtěl nosit brýle. Brýle mu však byly sundány, aby se více projevily jeho oční výrazy.
- Pro hlas pana Waternoose byl zvažován Patrick Stewart.
- "Hidden City Café" je název skutečné restaurace v Point Richmindu v Kalifornii, kterou si od počátku 90. let oblíbili animátoři Pixaru včetně režiséra Peta Doctera. Pixar původně sídlil v kalifornském Point Richmondu.
- Všechny digitální displeje v Monstropolis (Sulleyho radiobudík, konzole strašidelné stanice, nápis "Dny bez nehody") jsou digitální trubice, což je neonová technologie digitálních displejů ze 60. let 20. století.
- Výpočetní výkon se měří v rendermarcích. Toy Story 2: Příběh hraček (1999) potřeboval 1,1 milionu. Příšerky s.r.o. (2001) potřebovaly 2,5 milionu.
- Marketing tohoto filmu se výrazně lišil od ostatních filmů Pixaru, protože na něm byla výrazně uvedena jména hvězdného hlasového obsazení. Společnost Pixar obvykle zlehčuje, kdo v jejich filmech namluvil hlasy.
- Zelený štít, který CDA používá k dekontaminaci Harryhausenovy restaurace, je podobný ochrannému štítu Marťana z filmu Válka světů (1953).
- Druhý film společnosti Pixar, který svým způsobem upoutává na další film Pixaru tím, že má nějaké cameo založené na něm, a také poslední film, ve kterém se objevil někdo nebo něco z předchozího filmu společnosti Pixar.
- Když Sulley poprvé projde dveřmi Boo, míč Luxo Jr. leží na podlaze.
- Na tabuli strašidel je hned pod Sullivanem a Randallem jméno Ranft, což je odkaz na dlouholetého scénáristu Pixaru Joea Rannfta.
- Pan Waternoose byla jediná role Jamese Coburna v animovaném filmu. Zopakoval si ho v obou videohrách.
- Film se připravoval téměř dva roky, než se oficiálně začal natáčet. Začal jako krátký film, který producent John Lasseter natočil na vysoké škole pod názvem "Monsters" a který získal studentskou cenu Emmy. Byl o malém chlapci, který se bál v noci zhasnout světlo v ložnici, protože stíny se měnily v příšery. Takže když světlo zhaslo a objevily se příšery, rozsvítil znovu. No a jednou začal vypínačem cvakat tak rychle, že jedna z příšer neměla šanci zmizet, takže teď uvízla v chlapcově "reálném světě". V roztomilém okamžiku se chlapec I příšera navzájem vyděsili a oba skočili pod chlapcovu peřinu. Po chvíli se oba spřátelili a chlapeček se stal kamarádem všech příšerek ve svém pokoji.
- První celovečerní film společnosti Pixar, který nerežíroval John Lasseter.
- Původně měl být stejně jako předchozí 3 filmy Pixaru uveden v den Díkůvzdání v roce 1934, ale byl posunut o 3 týdny na 23. listopadu 2001, aby nekolidoval s uvedením hraného filmu Šílenci na prknech (2001) společnosti Touchstone Pictures ve stejný den.
- Nejenže u přívěsu, kde Randall dostává nakládačku, stojí náklaďák Pizza Planet, ale také přívěs, ve kterém se Randall nachází, připomíná stejný přívěs z filmu Život brouka (1998). Takže pokud je tam i náklaďák Pizza Planet, pak to vytvořilo stejný obrázek z filmu Život brouka (1998), kde u přívěsu sedí náklaďák Pizza Planet.
- Jediný film studia Pixar, kde jsou loga zkrácena na začátku filmu, kde se objevují jako v trailerech (a outrech k filmům v případě loga Disney), a to z velké části proto, aby pomohla doprovodit hudbu, která hraje během titulkové obrazovky, ale po titulcích se objevují normálně.
- První film společnosti Pixar, který získal Oscara za nejlepší původní píseň. Byl nominován na další tři ceny, a to za nejlepší animovaný film, nejlepší původní hudbu a nejlepší střih zvuku, ale prohrál je s filmy Shrek (2001), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001) a Pearl Harbor (2001).
- Režijní debut Peta Doctera.
- Abstraktní plakát "Mumbo" na zdi v Sulleyho ložnici napodobuje styl malíře a ilustrátora obalů alb Jimmyho Flory z 50. let.
- Ovládací prvky dveřních mechanismů Monsters Inc. obsahují tlačítko, které spouští proces označený jako "FIZT". Fiz-T (Physics-Tool) byl v té době nejnovější software vyvinutý studiem Pixar Animation Studios pro realistické vykreslování složitých fyzikálních modelů - zejména v tomto filmu pro modelování Sulleyho srsti a Booova oblečení. Další tlačítko, "IKT", byl název "Inverse Kinematics Tool" společnosti Pixar.
- Když Mike podrží výtisk časopisu, je na zadní straně obálky vidět reklama na počítač. V dolní části jsou slova "Scare Different". V té době vlastnil Pixar Steve Jobs, který byl zároveň generálním ředitelem společnosti Apple computer. Omladil značku uvedením počítače iMac a masivní celosvětovou marketingovou kampaní se sloganem "Mysli jinak".
- Při předávání Oscara za nejlepší animovaný film, na kterého byl tento snímek nominován, Nathan Lane poznamenal: "Myslel jsem, že Příšerky, s.r.o. jsou dokument o Weinsteinových."
- Logo Monster's Inc. je záměrně názvem společnosti. V úvodní sekvenci ji představují jako "M. I. Monsters Incorporated", jak se logo objevuje.
- V sekvenci, kdy Mike budí Sulleyho, měl původně troubit na klakson a křičet na Sulleyho, ale Billy Crystal improvizoval sekvenci s předpovědí počasí v rádiu a režisérům se to líbilo, a tak se rozhodli, že to ve filmu ponechají.
- Příběh byl původně postaven na 32letém počítačovém programátorovi, jehož život se neuvěřitelně zkomplikuje, když se jeho obavy a fobie z dětství náhle stanou skutečností. Téměř rok se Pete Docter vážně snažil tento příběhový nápad proměnit ve funkční scénář. Hrdinou filmu měl být počítačový programátor, který vede tento neuvěřitelně všední život. Jeho kariéra ani milostný život se nikam neposouvaly. Je ve slepé uličce, duševně i citově. Vše se zdá být ztraceno, dokud chlapíkova matka (která právě mění jeho starou ložnici na pokoj pro hosty) nepošle počítačovému programátorovi krabici plnou jeho věcí z dětství. Mezi předměty v této krabici je i kniha kreseb, které počítačový programátor vytvořil, když byl dítě. "A čeho jsou ty kresby?" zeptáte se. Příšerky, které si náš hrdina vymýšlel, když mu bylo šest nebo sedm let. Když počítačový programátor tuto knihu otevře, některé volné stránky se rozletí na podlahu jeho pracovní kóje. Nic si z toho nedělá... Dokud příšery na těchto stránkách náhle neoživnou, nevystoupí do reálného světa a nezačnou chudáka obtěžovat. Docter doufal, že by Pixar mohl natočit film, který by Harveyho (1950) pojal postmoderně. Příšery, které ho nyní sužovaly, vidí pouze počítačový programátor. Nikdo z jeho spolupracovníků si není vědom nočních můr, které mu nyní dělají ze života peklo. Postupem času se v příběhu filmu ukáže, že tyto příšery nejsou jen tak ledajaké. Jsou to skutečné fyzické inkarnace programátorových obav z dětství. Fobie, které tohoto muže brzdí i v dospělosti. A - jak se náš hrdina s každou z těchto příšer vypořádával - nakonec se s jedním ze svých strachů z dětství utkal. A jakmile se mu to podařilo... ta příšera zmizí.
- Na stěnách, kam vedou dveře, je napsáno A113, jednoduše "A13".
- V pozadí, kde blob monstrum spadne do mříže na chodníku, je obchod s uměním nazvaný "Gallerie du Dominique". Tento obchod je pojmenován po Dominique Louis, umělecké ředitelce společnosti Pixar.
- Pete Docter tento film označil za metaforu svého tehdejšího rodinného života - v době, kdy se film plánoval, se mu narodilo první dítě a jeho žena byla znepokojena tím, kolik času tráví v práci. Docter řekl, že jeho vývoj se odvíjel od Sullyho - zpočátku ho nové dítě a péče o něj děsily a zastrašovaly, ale jak se v tomto úkolu zahříval, dítě pro něj začalo znamenat víc než práce.
- Od ledna 2016 se jedná o jediný režijní počin Peta Doctera, který má rating G. Jeho další filmy Vzhůru do oblak (2009), V hlavě (2015) a Duše (2020) získaly rating PG.
- První film společnosti Pixar s prequelem. Univerzita pro příšerky (2013) byla uvedena o 12 let později.
- Sullyho srst obsahovala 2 320 413 chlupů,
- CDA měla původně v rámci karantény vyhodit Harryhausena do povětří. To však bylo změněno na zelenou plazmu kvůli událostem z 11. září, k nimž došlo necelé dva měsíce před uvedením tohoto filmu.
- Při animování Sulleyho srsti v situacích, kdy by utíkal, se ukázalo, že je to obtížný úkol. Testy si můžete prohlédnout na DVD.
- Hlas Baby Smittyho namluvila dcera Joea Ranfta Sophia Ranftová.
- Když Sulley potká Mikea v restauraci se suši a snaží se ho upozornit na tašku, řekne nejprve prasečí latinskou frázi "Ook-lay in the ag-bay" ("Podívej se do tašky"). Když je pak tato scéna během bloopers ukázána jako "nacvičená", Mike odpoví vlídně slovy "You should just take a minute and ead-ray your ipt-scray" ("přečti si svůj scénář").
- Během nahrávání hlasů se scénář čas od času měnil, takže jeden týden Pete Docter říkal Johnu Goodmanovi: "Takže Sullivan je teď údržbář" a další měsíc: "Teď je to nejlepší strašák na patře. - Goodman s námi měl velkou trpělivost. Válí s údery."
- Vedení společnosti Disney požádalo produkční tým, aby zmírnil nejděsivější prvek filmu - nechtěli, aby se děti postaviček bály a nechtěly si proto kupovat plyšové hračky.
- Původní koncept představoval třicetiletého muže, který se vyrovnává se svými strachy z dětství.
- Mikeovy papíry, jak říká Sullymu: "Růžové kopie půjdou do účetnictví, fuchsiové do Nákupu a zlatavé do Roz. Fialové si nechte." Vzhledem k tomu, že jediným spotřebním materiálem, který Mike a Sully používají, jsou dveře a nádoby na výkřiky, lze důvodně předpokládat, že se papírování týká počtu požadovaných dveří a počtu naplněných, vrácených nepoužitých nebo poškozených nádob na výkřiky. Rovněž by se mělo počítat množství křiku vyprodukované každými dveřmi, aby bylo možné plánovat dopředu. Kromě toho vidíme, že Mike používá orazítkovanou kartu dveří k vyvolání jednotlivých dveří. Ty vydává Rozina kancelář (spolu s fialově zbarveným "hlášením o strachu z MI"). Vzhledem k tomu, že jich má Mike několik uložených na stěně svého pracovního stolu, můžeme předpokládat, že je třeba je při každém vyplašení vrátit Roz. V Mikeově obludném dobrodružství se dozvídáme, že žlutý (zlatavý) formulář je určen pro "Energii denního smíchu". Pravděpodobně předtím byl pro "Denní energii křiku". V oficiálním filmu Epic! Graphic Novelisation speciálně označuje své papíry jako "Zprávy o strachu", což dodává váhu myšlence, že jde o individualizované záznamy o tom, co se stalo s každými dveřmi.
- V čase 8:23 se v kavárně Hidden City Café na pravé straně nachází plakát na kanálové lodě Storybook Land v Disneylandu s velrybou Monstro.
- John Goodman a Billy Crystal, kteří namluvili Mikea a Sulleyho, si dříve zahráli ve filmu Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla (2000), kde ztvárnili oklahomského policistu a prodavače matrací.
- Jedná se o první celovečerní film společnosti Pixar, na jehož konci je uvedeno "Created and Produced at Pixar Animation Studios, Emeryville, California".
- Podle původních náčrtů postavy na DVD se Fungus jmenuje Jeff a jeho příjmení bylo původně "Frungus".
- Do role Randalla byl zvažován Jim Carrey.
- VHS tohoto filmu z roku 2002 je jedinou VHS, na které je použit trailer THX Tex 2: Moo Can.
- Čtvrtý celovečerní film studia Pixar Animation Studios. Zároveň je to první film společnosti Pixar, který byl uveden v 21. století.
- Původní pracovní jméno Sullyho se v prvních návrzích měnilo z Hoba a Johnsona, než nakonec padlo na Sullyho. Hob měl pracovat pro televizní pořad a scenárista Dan Gerson se rozhodl přejmenovat postavu na Sullyho jako ódu na Eda Sullivana, významnou televizní osobnost v New Yorku, kde Gerson vyrůstal. Jméno Sully se vžilo, ale role postavy se změnila na premiérového postrachu.
- Poslední polovina klasického krátkého kresleného filmu Chucka Jonese Feed the Kitty (1952) je zařazena scénu po scéně, když si Sulley myslí, že Boo byl vyhozen do kompaktoru na odpadky. Každou z přehnaných reakcí Marca Antonyho opakuje Sulley proti oknu.
- Jedná se o jediný celovečerní film společnosti Pixar, který byl uveden do kin na svátek Všech svatých, a jediný film uvedený v týdnu Halloweenu.
- Původní vydání filmu na DVD je prvním DVD společnosti Pixar, které používá standardní variantu traileru THX Tex 2: Moo Can.
- Společnost Pixar v polovině výroby přesunula svou základnu do Emeryville.
- Jeden ze tří filmů společnosti Pixar, kde Joe Ranft někoho namluvil a kde je Ranft jednoduše uveden v doplňkových titulcích. Další dva filmy jsou Toy Story: Příběh hraček (1995) a Úžasňákovi (2004).
- V čase 8:52 je v levém okně plakát na film 20 000 mil pod mořem v Disneylandu.
- Role Bonnie Huntové jako cvičícího monstra Flinta byla původně mnohem větší. Bohužel pro fanoušky Huntové byla její role zkrácena na pouhé cameo.
- Sulley prošel během vývoje příběhu několika monstrózními změnami: od údržbáře přes smolaře až po hvězdného strašáka, kterým se nakonec stal. V jednu chvíli dokonce nosil brýle a měl chapadla.
- Původní upoutávka (v níž Mike a Sulley vstupují do místnosti ve "Vnější Magnolii" namísto ve Vnějším Mongolsku) byla rovněž vytvořena speciálně a obsahuje materiál, který se ve filmu neobjevil. Scéna z traileru, kde Sulley ukládá Boo do postele a říká: "Neboj se, ochráním tě," se ve filmu také neobjevuje.
- Písmeno J je na okraji ve zkušební místnosti obráceně.
- Jediný režijní počin Peta Doctera, který vyšel na VHS, Vzhůru do oblak (2009), V hlavě (2015) a Duše (2020) vyšly pouze na DVD a Blu-Ray.
- Režisér Pete Docter nechal všechny své režijní počiny natočit ve formátu 1,85:1.
- Steve Buscemi namluvil v jednom roce dva revoluční CGI filmy - Final Fantasy: Esence života (2001) (první fotorealistický CGI film) a Příšerky s.r.o. (2001) (fotorealistická kožešina).
- Jedná se o první původní celovečerní film společnosti Pixar z roku 2000.
- V roce 1934 byl zařazen na seznam 400 filmů nominovaných Americkým filmovým institutem do žebříčku 100 nejlepších amerických filmových hudebních děl za píseň "If I Didn't Have You".
- Původní nápad na příběh Celie Mae byl dát jí schopnost proměňovat lidi v kámen, což by odpovídalo jejímu účesu podobnému Medúze.
- Když se Sulley probudí, jeho rádio s hodinami se změní na 6:05 a slyšíme zprávy o počasí - odkaz na film Na Hromnice o den více (1993).
- Děj filmu se odehrává v roce 1934. Datum je vidět na novinách v novinovém stánku před bytem Mikea a Sullyho.
- Pete Docter je prvním animátorem, který režíroval samostatný film společnosti Pixar, kromě Johna Lassetera.
- Vývoj filmu začal v roce 1934. V té době nesl název "Hidden City".
- Jediný film společnosti Pixar, který režíroval Pete Docter a neprodukoval ho Jonas Rivera.
- Stěny dětských pokojů zdobí staré plakáty Disneylandu.
- První upoutávka byla představena 17. října 2000 na všech domácích nosičích s filmem Toy Story 2: Příběh hraček. Plný trailer byl poprvé uveden 8. června 2001.
- Jedním z největších úkolů tvůrců bylo vymyslet důvod, proč by příšery měly děti děsit. V jednu chvíli si pohrávali s myšlenkou, že se příšery baví tím, že děsí děti.
- Jedná se o jediný film společnosti Disney/Pixar, který nebyl při vydání na DVD/VHS opatřen papírovým přebalem.
- V kinech se v tomto filmu objevil trailer na Star Wars: Epizoda II - Klony útočí útočí, druhý film prequelové trilogie. Herci Frank Oz a John Ratzenberger spolu dříve pracovali na filmu Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, druhém filmu původní trilogie.
- "Strašák měsíce" s portréty Sulleyho a Mikea, přičemž listopad je nejnovější měsíc z tohoto období, je poklonou tomu, že film byl v prvních zemích uveden do kin 23. listopadu 2001.
- Chlapecká příšera, která na začátku drží jazyk druhého příšerného dítěte používaného jako švihadlo a později je vidět ve školce paní Nesbittové ve stejnojmenném zařízení filmu, je naznačeno, že je to syn fotografa, protože ho při natáčení zpravodajství drží dospělá příšera podobného druhu.
- Pro hlas Mika Wazowského byl zvažován Alan Alda.
- Během úvodního víkendu vydělal na domácím trhu 63 milionů dolarů, čímž překonal animovaný film Toy Story 2: Příběh hraček (1999) s 57 miliony dolarů.
- Poslední film společnosti Pixar, který obsahuje bloopers.
- První film studia Pixar, který režíroval Pete Docter a ke kterému nesložil hudbu Michael Giacchino, jenž později složil hudbu k filmům Vzhůru do oblak (2009) a V hlavě (2015).
- Druhý ze tří filmů Pixaru, kde Joe Ranft namluvil postavu, u níž je jednoduše uveden v kolonce "Additional Voices". Předchozí byl Příběh hraček: Příběh hraček (1995) a pozdější by Úžasňákovi (2004).
- Jediný režijní počin Peta Doctera až do filmu Duše (2020), ve kterém nebude mít žádnou postavu namluvenou Johnem Cyganem.
- Poslední film studia Pixar, na kterém nepracovali Peter Sohn, Josh Cooley, Bradford Lewis, Mark Andrews, Brian Fee ani Adrian Molina před nástupem do studia v roce 2002, kdy byl Pixar ještě na začátku vývoje dalšího filmu Hledá se Nemo (2003), ačkoli Bradford Lewis opustil studio v roce 2011 po vydání filmu Auta 2 (2011).
- Sekvence, ve které si Sulley myslí, že Boo prošel skrz lis na odpadky, je téměř přesným remakem (a poctou) krátkého filmu Looney Tunes od Warner Bros Feed the Kitty (1952). V tomto kresleném filmu se buldok jménem Marc Antony mylně domnívá, že kotě Pussyfoot, které adoptoval, bylo proměněno v sušenku.
- V závěrečné sekvenci, kdy příšery místo křiku rozesmějí děti, je vidět George Sandersona, příšeru v tovární hale s kladivem a melounem - jasná pocta komikovi Gallagherovi, který tento gag zpopularizoval.
- Původně měla být restaurace, kam Sulley a Mike utekli s Boo, vyhozena do vzduchu CDA. Kvůli útokům z 11. září však byl plán změněn a restaurace byla dekontaminována.
- Původně měl film končit krátkým animovaným filmem Mikeovo nové auto (2002), ale místo toho byl nahrazen scénou, kdy se Sulley znovu setkává s Boo, protože producenti měli pocit, že je to lepší zakončení.
- Randall Boggs je naposledy vidět v přívěsu z filmu Život brouka (1998), vedle náklaďáku Pizza Planet z filmu Toy Story: Příběh hraček (1995). Muž uvnitř přívěsu je stejný model jako simulovaný chlapec z první scény. Maminka je stejný chlapec, ale s "buchtou" nasazenou na hlavě.
- Ve filmu je několik skrytých velikonočních vajíček odkazujících na jejich další film Hledá se Nemo (2003). Za prvé, v Harryhausenově restauraci je za kuchařem chobotnic na stěně obraz Nema. Za druhé, když Sulley hodí Randalla do ložnice, je na stěně do ložnice vidět socha Nema. A v neposlední řadě, když Boo podává Sulleymu některé ze svých hraček, podává mu hračku Nema.
- Poté, co se Sulley rozloučí s Boo, zavře dveře skříně. Když Boo vyskočí z postele, má už 7 %, než dojde ke dveřím. Programátoři to museli udělat, protože byla příliš malá.
- Ke konci filmu Mike otevře balíček s časopisem, na jehož obálce jsou Sulley a Mike. Na zadní straně je celostránková reklama na počítačový systém s nápisem dole "Scare Different...". Mezitím se po změně v korporaci objeví na celém strašidelném parketu nový slogan "Mysli vtipně". Obě tyto reklamy jsou poklonou Stevu Jobsovi, generálnímu řediteli společností Pixar a Apple (které měly reklamu "Think Different").
- Podle komentáře se Mike na útěku před Randallem schová v pokoji, ale když se otočí a uvidí Randalla v okně, jak na něj zírá a láká ho. Teprve když se Mike vzdá, uvědomí si, že Randall byl v protějším pokoji, díval se do zrcadla a vybíral si zuby.
- Ke konci filmu je na pracovišti Mika a Sulleyho v místnosti, kde se smějí, vidět plakát s názvem "Deset pravidel komedie": 1. Výraz „punč“ neznamená udeřit dítě. 2. Nevyprávějte o svých vlastních vtipech. 3. Chapadla jsou vtipná. Drápy ostré jako břitva nejsou vtipné. 4. Více hlav by mělo mluvit po jednom. 5. Žádné pařáty na lechtání. 6. Vyděšené děti se nesmějí. 7. Snažte se divákům neubližovat. 8. Vždy mějte ostré špičáky! 9. Nebudeš se smát, když se nevykoupeš. 10. Nikdy nedovol, aby tě viděli slintat.
- Ke konci filmu je na obrazovce vtip, který říká: "Doktor se ptá pacienta: 'Co se vám zdá, že máte za potíže? Pacient zvedne ruku a řekne: 'Bolí to, když to dělám'. Doktor řekne: "Nedělejte to."
- Hudba, když Sulley opouští Boo, je stejná jako ve filmu Toy Story 3: Příběh hraček (2010), když Andy opouští Woodyho a jeho posádku.
- Na konci filmu si Fungus nasadí brýle s knírkem. Jedná se o poklonu klasickému gagu založenému na vzhledu komediální legendy Groucho Marxe.
- Podle komentáře režiséra je masivní trezorový sklad s dveřmi vyšší než Empire State Building a je dlouhý asi půl míle. Je tak velký, že by se do kteréhokoli daného patra trezoru vešla socha Svobody.
- Kdykoli přijde CDA, Roz má tendenci stáhnout okenici své kanceláře, pravděpodobně aby skryla skutečnost, že je vedoucí.
- V závěru filmu Mike zpívá "She's out of our hair", zatímco sedí na stoličce, což je parodie na píseň a videoklip Michaela Jacksona "She's out of my life" z roku 1980.
- Sully říká, že smích je desetkrát silnější než křik. To je znázorněno velikostí nových žlutých kanystrů, které jsou mnohem větší než jejich protějšky viděné na začátku filmu.
- V červenci 2021 byl na YouTube nahrán scénář zrušeného pokračování filmu Circle 7 s názvem Lost In Scaradise, který odhalil různé další podrobnosti: Sully bojuje jako generální ředitel společnosti, Mike a Celia by se vzali, Randall by měl oblouk vykoupení, vyhnaná monstra by se vrátila do světa monster, Boo by měl bratra a hlavním antagonistou by byl lidský kluk jménem Simon.
- V jejich bytě se Sulley i Mike snaží vyhnout tomu, aby se k nim Boo přiblížil. V jednu chvíli Boo drží Mikeova plyšáka. Ten ho Boo vytrhne a v tu chvíli začne křičet. Jak vyprávěla Mary Gibbsová (Boo) v mnoha rozhovorech, její máma ji držela za mikrofon a pak ji za neustálého smíchu vyhodila nahoru. Ale tady to začíná. Bohužel nehet zachytil Gibbsové žvýkačku a kousek jí uřízl natolik, že začala křičet. Utěšovala Mary, když říkala "MAMINKO!". "Ne, ne. Neodtrhávejte ji od mikrofonu!" řekli filmaři v kabině.
- Neustále se diskutuje o tom, zda je hlavním antagonistou Randall nebo pan Waternoose. Z filmu však vyplývá, že nejenže je Randall strůjcem celého plánu, ale přesvědčil pana Waternoose, aby se stal jeho poskokem/společníkem ve zločinu a prospíval tak společnosti, přičemž má tajně větší plány.
- Poté, co Mike, Sully a Boo uprchnou ze sushi restaurace, měla restaurace místo štítu kopule původně vyletět do povětří při výbuchu. Po útocích z 11. září byl výbuch odstraněn a místo něj byl přidán kopulovitý štít.
- Když Mike překvapí Sulleyho u zrekonstruovaných dveří Boo, ukáže se, že simulační ložnice byla demontována kvůli továrně, která nahradila výkřiky smíchem, a v pozadí jsou vidět zbytky opuštěné simulační místnosti i zařízení dokumentující záběry, které se již nepoužívá.
- Jednou z Booových hraček je Jessie z filmu Toy Story 2: Příběh hraček (1999).
- Když Mike řekne Boo: "Jen si jdi, jdi vyrůst," zatímco ji se Sulleym vracejí zpět dveřmi, když se s ní loučí, předpovídá to, že ji znovu neuvidí, dokud nebude o něco starší. Naznačuje se, že rekonstrukce jejích dveří trvala pravděpodobně asi dva roky, aby se s ní Sulley mohl znovu setkat, protože převzal funkci generálního ředitele.
- Jeden z bývalých strašáků jde kolem a nese meloun a obrovský mallot. To je přímá narážka na scénku "Sledge-O-Matic", při níž se rozbíjí meloun a která byla charakteristickým gagem stand-up komika Gallaghera. Mikeova komediální rutina byla přímo inspirována legendárními židovskými komiky-rezidenty v době rozkvětu letovisek v Catskills v 60. letech minulého století.
- Yeti se objevil také ve filmu Univerzita pro příšerky (2013) jako Mikeův a Sulleyho nadřízený v poštovním oddělení. Mike se o jeho vykázání zmíní, když se pokoušejí propašovat Booa do své práce. To naznačuje, že yeti byl možná vykázán za manipulaci s poštou.
- Když yeti nabídne Sulleymu a Mikeovi sněhovou šišku, zmíní se, že je to běžný vtip, že pes močící do sněhu je často označován jako žlutý sníh.
- Zatímco Mike Wazowski vtipkuje o chlapci, který chodí do školky, a o tom, že vypadá starší, než jak by vypadala většina dětí ve školkovém věku, je naznačeno, že Boo, kterou vrátili zpět do jejího pokoje, je pravděpodobně ta, která z tohoto časového období chodí do školky, protože v průběhu rekonstrukce dveří poté, co Sulley převzal funkci generálního ředitele a nahradil křik smíchem.
- Během filmové honičky se Mike, Sulley, Boo a Randall ocitnou na Zemi mimo jiné v Paříži, která se později stala dějištěm jednoho z pozdějších filmů studia Pixar - Ratatouille (2007).
- Sulley má doma DVD s filmem Život brouka.
- Ray Harryhausen bol priekopník v stop-motion animácii. Sushi reštaurácia vo filme sa volá "U Harryhausena".
- Sulley se měl původně jmenovat Johnson a být hnědé barvy.
- Sulley má na sobě 2 320 413 digitálních chlupů.
- Ve filmu jsou v jednom z pokojů stejné plakáty, jako má v Toy Story Andy ve svém pokoji.