Zajímavosti 75
- Dvaašedesátiletý Clint Eastwood (s pomocí bezpečnostního pásu) skutečně visel ve scéně na římse šest pater nad zemí, ačkoli skok a pád na požární schodiště provedli kaskadéři.
- John Malkovich improvizoval ve scéně, kdy si strká pistoli do úst. Výkonnému producentovi a režisérovi Wolfgangu Petersenovi se to tak líbilo, že to ve filmu nechal. Clint Eastwood se prý mimo kameru začal smát, proto vidíte Malkoviche, jak se usmívá, zatímco má pistoli v ústech.
- V rámci přípravy na svou roli žil John Malkovich před natáčením více než měsíc v téměř naprostém ústraní, aby se sžil s pocitem izolace Mitche Learyho. Nevycházel z domu a netelefonoval. Také se jen zřídkakdy díval na televizi. Pokud se díval, tak jen na zpravodajské pořady.
- Je to poprvé, kdy tajná služba nabídla plnou spolupráci při natáčení filmu.
- V britské verzi tohoto filmu byla scéna, kdy Mitch Leary (John Malkovich) zabije bankovní úřednici a jejího spolubydlícího, sestříhána tak, aby diváci nebyli svědky fyzického zlomení vazu každého z nich. Malkovich chtěl do této scény zahrnout i zabití psa, ale výkonnému producentovi a režisérovi Wolfgangu Petersenovi to přišlo trochu moc.
- Clint Eastwood film původně odmítl, protože mu bylo 62 let a jeho postavě mělo být jen kolem padesáti.
- Clint Eastwood je zdatný jazzový pianista, který si ve filmu sám zahrál na klavír.
- Postava Franka Horrigana byla inspirována skutečným agentem tajné služby Clintem Hillem, který byl s prezidentem Johnem F. Kennedym v texaském Dallasu a který se později v celostátní televizi během živého rozhovoru v pořadu 60 minut (1968) zhroutil a řekl, že se cítí zodpovědný za prezidentovu smrt. Nedávný podrobný rozhovor s Hillem týkající se jeho kariéry a osobního dopadu atentátu je k dispozici ke zhlédnutí online.
- Agent tajné služby Clint Hill, podle něhož je vytvořena Eastwoodova postava Horrigana, byl přidělen k ochraně Jacqueline Kennedyové. Stál na levé podvozkové desce vozu bezprostředně za prezidentskou limuzínou. Podobně jako Hillova reakce i Horrigan vypráví, že si nemyslel, že první výstřel byl výstřel z pistole. Hill viděl, jak Kennedy zvedl ruce ke krku, a okamžitě se dal na útěk. Neváhal. Přestože byl tak blízko, druhý výstřel zazněl těsně předtím, než se dostal k limuzíně. Stejně jako v případě Horrigana nemohl nic změnit.
- Digitální efekty, při nichž byla tvář Clinta Eastwooda vhozena do skutečných záběrů z prezidentských mítinků George Bushe a Billa Clintona a při nichž byly sladěny záběry Eastwooda hrajícího „špinavého“ Harryho Callahana se záběry prezidenta Johna F. Kennedyho, stály 4 miliony dolarů.
- Snímek z 22. listopadu 1963, na němž je hlava Clinta Eastwooda zakroužkovaná červeným inkoustem, je ve skutečnosti upravenou, zvětšenou verzí původní fotografie, kterou pořídil James „Ike“ Altgens. Na původní fotografii se dopředu dívá pouze agent Clint Hill. Tato fotografie byla pro badatele kontroverzním bodem, protože mnoho lidí tvrdí, že v rámu dveří Knihovny je vidět Lee Harvey Oswald. Ve skutečnosti je však osobou mylně považovanou za Oswalda kolega z texaského Školního depozitáře Billy Lovelady.
- Frank Horrigan (Clint Eastwood) a Al D'Andrea (Dylan McDermott) používali pistole Sig Sauer ráže 9 mm, standardní zbraň v americké tajné službě. V úvodních scénách, kdy jsou v utajení, však Eastwood použil revolver Smith & Wesson .44 Magnum, zbraň, kterou se proslavil v roli inspektora „Dirty“ Harryho Callahana ve filmové sérii Dirty Harry. Spekuluje se, že tento film byl Eastwoodovým neoficiálním rozloučením s Drsným Harrym, podobně jako byl film Nesmiřitelní (1992) neoficiálním rozloučením s jeho bezejmennou postavou ze spaghetti westernů.
- Telefonní číslo, které Horrigan najde pod postelí, je telefonní číslo na Sony Pictures.
- Clint Eastwood osobně vybral Wolfganga Petersena jako režiséra.
- V původním traileru k tomuto filmu se na obrazovce velkými písmeny objevilo „22. listopadu 1963“. Když Leary mluvil o tom, jak se chystá zabít prezidenta, v pozadí odbíjely hodiny, které změnily „1963“ na „1993“, a následoval záběr na agenta tajné služby Franka Horrigana (Clint Eastwood), který říká „To se nestane“. Kvůli špatným reakcím v předpremiéře byl tento trailer vypuštěn.
- Skutečná tajná služba sloužila jako konzultanti pro tento film. Je to poprvé, kdy tajná služba nabídla plnou spolupráci při natáčení filmu.
- Jméno fiktivního prezidenta ve filmu není nikdy zmíněno. V celém filmu se o prezidentovi mluví jako o „cestovateli“.
- Několik scén s prezidentovou kampaní bylo ve skutečnosti převzato z kampaně prezidenta Billa Clintona v roce 1992.
- Od roku 2020 se jedná o poslední film s Clintem Eastwoodem v hlavní roli, který zároveň neprodukoval a/nebo nerežíroval.
- Telefonáty byly natočeny v jednom souvislém záběru za účasti Clinta Eastwooda i Johna Malkoviche. Během zkoušek John vždy pronášel své repliky tiše, ale před telefonátem v čase 1:17:13 Wolfgang Petersen Johnovi navrhl, aby místo toho „z ničeho nic začal křičet a řvát na něj“. Wolfgang se tedy domnívá, že Clintova velmi reálná a niterná reakce je způsobena Johnovým nečekaným „výbuchem“ během telefonátu.
- Ve scéně, kdy agenti tajné služby Frank Horrigan (Clint Eastwood) a jeho partner Al D'Andrea (Dylan McDermott) stoupají po schodech do kanceláře tajné služby vedle Bílého domu, se nejedná o budovu tajné služby, ale o hlavní budovu ministerstva financí. Tajná služba je sice součástí ministerstva financí, ale nesídlí v hlavní budově ministerstva financí.
- Scénář Jeffa Maguirea se v Hollywoodu potloukal více než deset let, než se ho někdo ujal.
- Po úspěchu tohoto filmu se uvažovalo o tom, že by John Malkovich znovu spolupracoval s Wolfgangem Petersenem na filmu Air Force One (1997) jako prezident James Marshall, pokud by Harrison Ford roli nepřijal.
- Přestože byl tento film velmi úspěšný, zvýšil tento výsledek již tak vysoké napětí mezi studiem (Columbia Pictures) a produkční společností (Castle Rock), kdy každá strana tvrdila, že ta druhá si za tento film přisvojuje příliš velké zásluhy, když odvedla méně práce, než tvrdila. V roce 1994 tak obě strany mezi sebou přerušily styky.
- Viděné snímky prezidenta byly složené z Billa Clintona a George Bushe (HW). Velká část natáčení tohoto filmu probíhala v době prezidentských voleb v USA v roce 1992, kdy nebylo jasné, kdo z nich bude v době uvedení tohoto filmu prezidentem.
- V tomto filmu vystupují tři členové hereckého souboru chicagské divadelní společnosti Steppenwolf: John Malkovich (spoluzakladatel souboru), Gary Cole a John Mahoney.
- Glenn Close a Sharon Stone odmítly roli Lilly Raines.
- Dustin Hoffman měl původně hrát Franka Horrigana a režírovat ho měl Michael Apted. Když David Puttnam nastoupil do čela Columbia Pictures, projekt zhatil. Obecně se má za to, že důvodem byla jeho známá nevraživost vůči Hoffmanovi poté, co se veřejně pohádali kvůli neúměrně vysokému rozpočtu známého propadáku Ishtar (1987).
- Společnost Castle Rock Entertainment Roba Reinera získala práva na scénář Jeffa Maguirea za 1 milion dolarů.
- Původně měl Horrigana hrát Robert Redford, ale když projekt opustil, byla role nabídnuta siru Seanu Connerymu, který ji odmítl.
- Píseň, kterou si Frank (Clint Eastwood) pustí na svém stereu, když přijde do svého bytu (těsně před prvním telefonátem s Mitchem Learym), je „All Blues“ od Milese Davise z jeho alba „Kind of Blue“. Eastwood je fanouškem jazzu.
- Hotel, který se objevil na konci filmu, byl také ve filmu Pravdivé lži (1994), zejména ve scénách honičky koní a motocyklů ve výtazích.
- Pátý film Clinta Eastwooda, ke kterému složil hudbu Ennio Morricone, po filmech Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965), Hodný, zlý a ošklivý (1966) a Dva mezci pro sestru Sáru (1970).
- Telefonní číslo, které agent Chavez (Joshua Malina) dá agentu Horriganovi (Clint Eastwood) do terénní kanceláře v San Diegu, je 619-UKELELE. To znamená 619-853-5353. V době natáčení tohoto filmu vedla předvolba „853“ na službu oznamování času (aktuálního času) v jižní Kalifornii.
- První film po 23 letech, ve kterém Clint Eastwood působí pouze jako herec. Naposledy to byl film Stosstrupp Gold (1970).
- Neexistují žádné úvodní titulky. Všechny titulky se objeví na konci.
- Willem Dafoe odmítl roli Mitche Learyho.
- Když Frank mluví s Coppingerem ze CIA v Learyho starém domě a ptá se ho, jestli Leary „[řídil] koks pro Contras a [prodával] zbraně do Íránu“, má na mysli nechvalně proslulý skandál Írán-Contra z 80. let, kdy vyšlo najevo, že americká vláda byla zapletena do spiknutí na podporu povstalců Contra v Nikaragui a výměnu amerických rukojmí v Íránu za zbraně.
- Obličej Mitche Learyho je vidět celý bez make-upu až po 32 minutách filmu.
- Dva z herců v tomto filmu zastávali veřejné funkce, Clint Eastwood byl starostou kalifornského města Carmel-by-the-Sea (1986 až 1988) a Fred Thompson (který je ve skutečném životě advokátem a lobbistou), o rok později kandidoval do Senátu USA na nevypršené funkční období Ala Gora (v době natáčení byl viceprezidentem) a v roce 1996 byl znovu zvolen na celé funkční období. Později v roce 2007 ohlásil kandidaturu na prezidenta Spojených států, ale 22. ledna 2008 svou kandidaturu stáhl.
- Rene Russo je o šest dní mladší než dcera Clinta Eastwooda Laurie Murray, která se narodila 11. února 1954.
- Personální šéf Bílého domu Harry Sargent (Fred Thompson) odmítá zrušit prezidentovu účast na „státní večeři“ pořádané francouzským prezidentem na jejich velvyslanectví. Podle definice je však státní večeře pořádána hlavou státu v jeho oficiálním sídle. Oficiálním sídlem a úřadem francouzského prezidenta je Elysejský palác v Paříži.
- Clintu Eastwoodovi bylo při natáčení tohoto filmu 62 let. To prozrazuje určitou uměleckou licenci, protože povinný věk pro odchod do důchodu je 52 let.
- John Malkovich v telefonu cituje báseň Alana Seegera „I Have a Rendezvous With Death“.
- Leary podepisuje „pokladní šek“ na 60 000 dolarů, které má vložit na nový účet. Pokladní šek vystavuje banka a nepodepisuje ho „předseda představenstva“ nějaké společnosti, jak je zobrazeno.
- Další souvislost s bývalým prezidentem Johnem F. Kennedym: když Mitch Leary (John Malkovich) testuje svou kompozitní pistoli, vystřelí z malého modelu lodi s označením „Christina“. „Christina“ bylo jméno jachty Aristotela Onassise (pojmenované po jeho dceři). Po vraždě prezidenta Kennedyho se Jacqueline Kennedyová provdala za Aristotela Onassise.
- Zařazen mezi 400 filmů nominovaných na 100 nejsrdceryvnějších amerických filmů, které v roce 2001 sestavil Americký filmový institut.
- Oknem Boothovy prázdné kanceláře je vidět obrovská nástěnná malba Anthonyho Quinna. Namaloval ji v roce 1986 Eloy Torrez, je sedmdesát metrů široká, a protože se Quinn narodil v Mexiku a stal se velkou mezinárodní hvězdou, je symbolem latinskoamerické hrdosti. Nachází se na boku budovy Victor Clothing Building v centru Los Angeles, naproti 3. ulici naproti ikonické budově Bradbury Building, která byla použita v řadě známých filmů. Jelikož je Quinn zobrazen s rozpaženýma rukama, stal se nápis známý jako „Papež Broadwaye“.
- Pro roli Franka Horrigana byl zvažován Gene Hackman.
- Stejně jako výkonný producent a režisér Wolfgang Petersen, i Clint Eastwood pokračoval v režii a hlavní roli ve filmu o americkém prezidentovi s názvem Absolutní moc (1997). Mimochodem, tento film byl uveden do kin ve stejném roce jako další thriller s prezidentskou tematikou, Air Force One (1997), který rovněž režíroval Petersen.
- Původně byl tento film zamýšlen jako film s Jamesem Caanem.
- První film Clinta Eastwooda od filmu Útěk z Alcatrazu (1979), který nebyl distribuován společností Warner Brothers.
- Hotel, který se objevil na konci filmu, se objevil také jako místo natáčení filmu V poslední chvíli (1995), který se také zabýval atentátem na politickou osobnost.
- Když Mitch Leary (John Malkovich) vstupuje v přestrojení do banketního sálu a agent Chavez (Joshua Malina) si prohlíží identifikační karty, hraje v pozadí hudba „I Only Have Eyes For You“.
- Pro roli Mitche Learyho byl zvažován Ed Harris.
- Patrick Caddell, průzkumník veřejného mínění a/nebo poradce prezidentských kandidátů, jako jsou Jimmy Carter, Donald Trump a Joe Biden, má na obrazovce roli „politického řečníka“ na předvolební akci. V závěrečných titulcích je mu také poděkováno za to, že byl politickým poradcem filmu.
- Jediný film, který v tom roce nebyl nominován na Oscara za nejlepší film a byl nominován za nejlepší střih.
- Tommy Lee Jones byl zvažován pro roli Franka Horrigana.
- Jeden z mála filmů Clinta Eastwooda ve špionážním žánru. Dalšími jsou Ohnivá liška (1982), Absolutní moc (1997) a Vražda na Eigeru (1975).
- (Kolem jedné hodiny a dvaceti minut) Při spěchu do hotelu řidič policejního vozu vlevo, číslo 616, buď nezatáhne ruční brzdu, nebo při prvním výstupu z vozu nezařadí „parkování“. Musí zastavit, otevřít dveře a pak sáhne dovnitř, aby aktivoval brzdu (nebo přesunul řadicí páku do polohy „zaparkovat“).
- Do role Horrigana byl zvažován také Val Kilmer.
- Postava Clinta Eastwooda, Frank Horrigan, pronásleduje vraha, který umí vyrábět miniaturní automobily. Ve filmu Sázka na smrt (1988) Eastwoodova postava Dirty Harryho Callahana pronásleduje vraha, který rovněž vyrábí miniaturní autíčka a používá je jako výbušné zařízení.
- Jeden ze dvou filmů z roku 1993 s Clintem Eastwoodem v hlavní roli, v němž pronásleduje zločince. V tomto filmu Eastwood pronásleduje Johna Malkoviche, v Dokonalém světě (1993) pronásleduje Kevina Costnera.
- Jeden ze dvou filmů, kde Dylan McDermott hraje agenta tajné služby, druhý je Pád bílého domu.
- Clint Eastwood má několik styčných bodů s Kennedyovými. Jeho čtrnáctiletá partnerka v domácnosti, zesnulá Sondra Lockeová, měla v roce 1989, těsně po Eastwoodově rozchodu s ní, opětovný románek se synovcem Johna F. Kennedyho Robertem Shriverem (Eastwoodovi bylo v té době 59 let, Lockeové 45 a Shriverovi 35.) Podle životopisce Patricka McGilligana měl navíc Eastwood kdysi poměr s Joan Lundbergovou Hitchcockovou, sanfranciskou společenskou smetánkou, o níž se hojně mluvilo jako o její vlastní aféře s JFK. Eastwood se také docela dobře přátelil s Arnoldem Schwarzeneggerem, a tak se stýkal s Kennedyho neteří Marií Shriverovou po celou dobu Schwarzeneggerova manželství s ní.
- Dva herci z tohoto filmu Gary Cole (Bill Watts) a Joshua Malina (agent Chavez) si pak zahráli hlavní role v seriálu Západní křídlo Bílého domu (1999), kde byl prezident skutečně zastřelen.
- Robert Redford a Dustin Hoffman, dva z původních kandidátů na roli Franka Horrigana, si společně zahráli ve filmu Všichni prezidentovi muži (1976). Mimochodem, jak už název napovídá, šlo o další film s prezidentskou tematikou. Hoffman později spolupracoval s Wolfgangem Petersenem na filmu Smrtící epidemie (1995). Rene Russo, která se v tomto filmu objevila jako milostná partnerka Clinta Eastwooda, se objevila také ve filmu Smrtící epidemie (1995) jako Hoffmanova bývalá manželka/milenka.
- Tommy Lee Jones, který byl zvažován pro roli Franka Horrigana, si s Clintem Eastwoodem zahrál ve filmu Vesmírní kovbojové (2000), který Eastwood režíroval.
- První film Clinta Eastwooda pro společnost Columbia Pictures.
- Jeden ze dvou filmů, které v roce 1993 uvedla společnost Columbia Pictures a v nichž hrál John Mahoney, spolu s filmem Na dostřel (1993).
- V reakci na právní problémy a v souladu se zákonem o nedetekovatelných střelných zbraních z roku 1988 byla skutečná rekvizita, která byla použita jako kompozitní pistole, po dokončení natáčení zničena.
- Film navazuje na tři ze čtyř historických atentátů na americké prezidenty. 1) Frank Horrigan (Clint Eastwood) byl členem tajné služby Johna F. Kennedyho. 2) Mitch Leary (John Malkovich) si říkal „Booth“, atentátník na Abrahama Lincolna. 3) Mitch Leary se pokusí zastřelit prezidenta (Jim Curley) zbraní ukrytou v kapesníku, což byl způsob, jakým Leon Czolgosz zavraždil Williama McKinleyho. Čtvrtého, Jamese A. Garfielda, zavraždil Charles Julius Guiteau 2. července 1881. Ve filmu jsou také dvě drobné narážky na atentát na Roberta F. Kennedyho: pokus o atentát na prezidenta se v tomto filmu odehrává v hotelu v Los Angeles. Když je prezident odváděn z místa činu, tajná služba ho prohání hotelovou kuchyní; RFK byl zastřelen v kuchyni hotelu Ambassador v Los Angeles.
- Krycí jméno tajné služby fiktivního prezidenta v tomto filmu je „Traveler“. V tomto filmu je několikrát zmíněno; když prezident jede v limuzíně s francouzským prezidentem, když Lilly Rainesová telefonuje poté, co Horrigan vyslechl poslíčka, a když Horrigan vstoupí do Travelerova apartmá. Tajná služba přiděluje každému prezidentovi nové krycí jméno.
- Pôvodne mal Mitcha Learyho ztvárniť Robert De Niro, no vzdal sa roly v prospech Johna Malkovicha.