Zajímavosti 33
- Počet mrtvých: třináct (dvanáct, pokud nepočítáme Dreyfuse).
- Přestože vrchní inspektor Charles Dreyfus (Herbert Lom) na konci filmu zřejmě umírá, objevuje se živý a zdravý v dalším filmu "Pomsta Růžového pantera" (1978), kde je propuštěn z psychiatrické léčebny, kam byl přijat na konci předchozího filmu "Návrat Růžového Pantera" (1975). O jeho smrti ani o pokusu vydírat celý svět se nikdo nezmiňuje, což otevírá možnost, že se film Růžový panter znovu zasahuje odehrává výhradně v Dreyfusově mysli během jeho věznění, možná jako jeden dlouhý sen nebo blud.
- Peter Sellers zhruba v době, kdy se film natáčel, postupně ztrácel zájem o roli inspektora Clouseaua.
- Peter Sellers byl s hotovým filmem vysloveně nespokojen.
- Vyobrazený americký prezident má být Gerald Ford. Jeho fascinace fotbalovou hrou je odkazem na jeho vysokoškolská fotbalová léta. Když chodí kolem stolu, klopýtá. To je odkaz na okamžik, kdy zakopl a udeřil se do hlavy. Mnozí předpokládají, že je všechno možné, jen ne intelektuál, a proto jsou police s knihami zobrazené v oválné pracovně nápadně prázdné. Díky své domnělé nešikovnosti a domnělému odtržení od reality se stal terčem řady skečů v pořadu Saturday Night Live (1975), v němž roli Forda s velkým komickým efektem ztvárnil Chevy Chase. Ve filmu je také zobrazen ministr zahraničí Henry Kissinger, který byl pozůstatkem Nixonovy vlády.
- Ve scéně, kdy Clouseau vstupuje do tělocvičny a prochází se na běžícím stroji, kamera sjede dolů a odhalí, že má na sobě boty dvou různých barev. Na levé noze má hnědou botu, zatímco na pravé šedou.
- Divadelní filmový debut Deep Roy (Italský zabiják).
- Vanda Godsell (paní Leverlily) se objevila také ve druhém filmu „Růžový panter“, Komisař Clouseau na stopě (1964), jako paní Lafarge.
- Podle poznámek produkční společnosti, které jsou uloženy ve spisu Akademie filmového umění a věd, si tento film vyžádal sedmdesát různých kulis postavených na čtyřech zvukových scénách, včetně přesné repliky Oválné pracovny v Bílém domě.
- S rozpočtem 4,5 milionu dolarů byl tento film dvakrát dražší než film "Návrat Růžového Pantera" (1975).
- Kulisy interiéru Bílého domu se objevily v několika filmech, především v několika filmech o Supermanovi Christophera Reeva.
- Podle dobových článků v The Hollywood Reporter a People Magazine nahradila Lesley-Anne Downová v roli Olgy Maud Adamsovou, protože odmítla vystupovat nahá.
- Julie Andrewsová propůjčila hlas ženské představitelce „Ainsley Jarvisové“. Scéna v nočním klubu, kdy Jarvisová zpívá, se v mnohém podobá scénám v pozdějším Edwardsově filmu Victor Victoria (1982), kde Andrewsová hraje ženu vydávající se za muže, který se vydává za ženu.
- Celkově bylo na place během natáčení velké napětí. Blake Edwards měl problém komunikovat s Peterem Sellersem, kromě toho, že z něj dostal výkon. Sellersovo chování začalo být podle Edwardse rozhodně bizarní a nevyzpytatelné.
- Jediný film ze série Růžový panter, který dějově přímo navazuje na předchozí film ("Dreyfus in the asylum"). To bylo způsobeno tím, že jak „Návrat Růžového pantera“, tak tento film byly původně epizodami navrhovaného hraného televizního seriálu „Růžový panter“.
- Natáčelo se po dobu deseti měsíců. Dlouhá produkce byla z velké části způsobena fyzickým a psychickým stavem Petera Sellerse, který byl přinejlepším křehký.
- Ze všech bojových scén Clouseau vs. Cato ve filmové sérii „Růžový panter“ byla jejich první konfrontace v tomto filmu jediná, kdy bojovali se zbraněmi (nunčaky a holemi bo).
- Cyd Child, která dělala kaskadérské kousky pro Dame Dianu Rigg a Lindu Thorson v seriálu "The Avengers" (1961), se objevila se svým papouškem „Chromem“. Pták původně patřil Rigg, ale ta na něj neměla dostatek času, a tak ho dala Cyd.
- Když se pozorně zaposloucháte na začátku scény, kdy se převlečený Clouseau pokouší vytrhnout Dreyfusův zub, zatímco je pod vlivem vyvolaného smíchu, uslyšíte, jak se někteří členové filmového štábu chichotají. Podle všeho několika členům štábu připadaly reakce Loma a Sellerse tak vtipné, že museli opustit natáčení, protože se během záběru nemohli přestat smát.
- Peter Sellers nosí v několika scénách náhrdelník s přívěskem s hinduistickým symbolem OM. Sellersův přítel George Harrison, vyznavač hnutí Hare Krišna, vyprávěl, jak spolu se Sellersem v letadle, které se ocitlo v hrozné bouři, zpívali mantru Hare Krišna, dokud letadlo bezpečně nepřistálo.
- Peteru Sellersovi bylo během natáčení pouhých 50 let, ale kvůli sérii předchozích infarktů byl v tak špatném fyzickém stavu, že všechny scény zahrnující jakoukoli fyzickou námahu, včetně běhu, musely být natáčeny s využitím jeho dubléra. Oproti tomu Herbert Lom, který byl o osm let starší než Sellers, dělal některé drobnější kaskadérské kousky sám, například namočení v sekvenci v rybníce na začátku filmu.
- Frank Waldman a Blake Edwards napsali scénář jako jednu ze dvou možností pro navrhovaný televizní seriál „Růžový panter“. Druhým scénářem se stal "Návrat Růžového Pantera" (1975). Poté, co se tento film stal úspěšným, Edwards z nevyužitého scénáře udělal tento film.
- V tomto filmu není zmíněn diamant Růžový panter. V 70. letech se jméno „Růžový panter“ stalo takovým synonymem pro inspektora Clouseaua a animovaného pantera, který se objevil v úvodních titulcích, že všechny budoucí filmy s Clouseauem obsahovaly v názvu „Růžový panter“.
- Modrozlatý makak je stejný pták, který se objevil ve dvou filmech o Jamesi Bondovi: "Jen pro tvé oči" (1981) a "Dech života" (1987).
- Dreyfusova hra na varhany a plášť v tomto filmu byla narážkou na Herberta Loma, který hrál Fantoma ve filmu "The Phantom of the Opera" (1962).
- Dvojník Petera Sellerse, Joe Dunne, účinkoval ve všech scénách, které vyžadovaly nějakou akci, a to kvůli Sellersově křehkému srdci.
- Právě během natáčení tohoto filmu měl Blake Edwards stále větší potíže s komunikací s Peterem Sellersem. Edwards to přičítal Sellersovu zhoršujícímu se psychickému stavu (což způsobilo zmatek i jeho mladé nevěstě Lynn Frederick).
- Původní sestřih scénáristy, producenta a režiséra Blakea Edwardse trval dvě hodiny a čtyři minuty a byl předložen britské Radě filmových cenzorů v roce 1976. Poté byl tento film zkrácen na jednu hodinu a čtyřicet tři minut. Tato verze byla promítána v kinech, na VHS a na DVD. Většina vystřižených scén se týkala cesty šéfinspektora Jacquese Clouseaua (Peter Sellers) do Anglie a jeho příjezdu. Původní dvouhodinový a čtyřminutový sestřih se nikdy neobjevil, ale velká část vymazaných záběrů byla použita ve filmu "Stopa Růžového pantera" (1982). Scény zahrnují Clouseaua v autě na cestě na letiště, Clouseaua v letadle do Anglie (úryvky jsou v traileru), Clouseauovo setkání s anglickou policií na letišti a prodlouženou verzi Clouseaua, který jde do svého bytu na začátku tohoto filmu, kde všude létá rýže. Vymazané scény zahrnující doktora Augusta Ballse (Harvey Korman) se také dostaly do filmu "Stopa Růžového pantera" (1982).
- V úvodní titulkové sekvenci Růžový panter zastupuje Dame Julie Andrewsovou v její slavné roli ve filmu "Za zvuků hudby" (1965). Andrewsová byla od 12. listopadu 1969 až do své smrti 15. prosince 2010 provdána za scenáristu, producenta a režiséra Blakea Edwardse.
- Peter Sellers se odmítl zúčastnit londýnské královské premiéry, protože jeho tehdejší přítelkyně Lynne Frederick nebyla pozvána. Král Karel III. byl Sellersovou neúčastí rozladěn, ale přiznal, že se mu tento film opravdu líbil.
- Omar Sharif, který právě spolupracoval se scénáristou, producentem a režisérem Blakem Edwardsem na filmu "Datlové semínko" (1974), má krátkou epizodní roli egyptského vraha.
- Lesley-Anne Down byla do role Olgy obsazena omylem. Scénárista, producent a režisér Blake Edwards chtěl vyzkoušet Nicolu Pagett, která hrála Elizabeth Bellamy v seriálu "Upstairs, Downstairs" (1971), ale vyzkoušel Down, která hrála Georgii Worsley v pozdějších epizodách téhož seriálu. Dame Julie Andrews poznamenala, že nevypadá jako herečka v seriálu, ale Edwards to svedl na osvětlení a make-up.
- Jeden z trailerů na tento film se skládal výhradně z bloopers.