Zajímavosti 58
- Pět akrů venkovních „dobových“ kulis bylo dosud největší stojící kulisou na světě.
- Hlavní postavy, Lucius Vorenus a Titus Pullo, jsou pojmenovány podle skutečných historických postav. Jsou zmíněni v Caesarově Galské válce jako dva blízcí partneři, kteří se mezi sebou hádají o statečnost toho druhého a o to, kdo má být povýšen na Primus Pilus. Jsou zmíněni jako výslovně odvážní, když byl obléhán bratr Marka Tullia Cicerona. Poznamenána je i Pullova odvaha, podobná té, kterou má Pullo v seriálu.
- Před odvysíláním první série bylo naplánováno pět sezón. Seriál byl však během druhé sezóny zrušen kvůli enormním výrobním nákladům. Velká část materiálu pro 3. a 4. sérii byla použita v závěrečných epizodách druhé série, aby se seriál uzavřel. Navrhovaný film, který měl uzavřít dějové linie, se nikdy neuskutečnil.
- Ruiny Pompejí, Herkulanea a Ostia Antica byly použity k určení správných barev chrámů, soch a ulic a také graffiti a pouličního značení.
- Prakticky všichni komparzisté v davových scénách jsou skuteční Římané. Producenti a režiséři mají pocit, že Italové mají v sobě něco zvláštního, co dokresluje atmosféru starověkého Říma.
- Staří Římané nepoužívali sedla se třmeny, ale kvůli bezpečnosti je vyžadovali. Na detailních záběrech byly třmeny odstraněny.
- Podle April Ferry bylo jen v prvních třech dílech použito kolem 2700 kostýmů.
- Podle Jamese Purefoye se některé rekvizity a závěsy z filmu Kleopatra (1963) dostaly do scén v Alexandrii. Oba projekty se natáčely ve stejném studiu.
- Rekonstrukce kulis Fóra je asi o 60 % větší než originál
- Graffiti na římských zdech, která často zobrazovala falická vyobrazení, byla zcela autentická, jak dokazují archeologické nálezy z měst Pompeje a Herkulaneum.
- Brnění, helmy a další kovové prvky kostýmů ručně vyrobil návrhář kovů Luca Giampaoli. Ten ručně vyrobil všechny kovové kostýmní prvky pro hlavní herce. „Masově vyráběné“ prvky, jako je legionářská zbroj, replikovaly kovotepecké firmy v Indii.
- Tvůrci si dali záležet na tom, aby vytvořili autentičtější a drsnější obraz klasického Říma, než jaký vytvořily filmy jako Gladiátor (2000), které představovaly nablýskanou a prosperující verzi, kterou označovali jako „HollyRome“. Historický konzultant a koproducent seriálu Jonathan Stamp uvedl, že provedli důkladný výzkum, aby byli co nejautentičtější, i když se snažili o „spíše autentičnost než přesnost“, protože netočili dokument.
- Primus Pilus neboli „první kopiník“ římské legie, hodnost, kterou zastával Lucius Vorenus, byla zhruba ekvivalentem moderního podplukovníka. Primus Pilus byl obvykle nejvyšší hodností, které mohl řadový legionář dosáhnout povýšením, a velel první kohortě legie. Velitelem legie byl obvykle tribun nebo později legát jmenovaný senátem nebo konzulem, který byl patricij nebo alespoň příslušník jezdeckého řádu. Ačkoli nebyl velitelem, rady primuse piluse, profesionálního vojáka, bral velitel legie velmi vážně.
- Narbo, město, kde Titus Pullo trávil volno od armády a navštěvoval prostitutky, bylo skutečné přístavní město v Galii, dnešní Francii. Založili ho Římané a později ho vybudovalo mnoho veteránů jeho 10. legie jako opěrný bod Julia Caesara.
- Ray Stevenson nesmírně záviděl Jamesi Purefoyovi jeho kožený kyrys. Kovové brnění, které nosili všichni herci, bylo velmi nepohodlné, zatímco Purefoyovo kožené nikoli.
- Děj 1. série se odehrává mezi lety 52 př. n. l. a 44 př. n. l.
- Děj 2. sezóny se odehrává mezi lety 44 př. n. l. a 30 př. n. l.
- V seriálu bylo použito 250 tunik s řetězovou zbrojí (každá vážila 36 liber) a 40 kožených kyrysů pro legionáře.
- BBC se rozhodla pro britský trh zkrátit první tři díly do dvou. Televize tvrdila, že velká část expozice byla zbytečná, protože britští diváci jsou s římskou historií obeznámeni lépe než američtí diváci. Režisér Michael Apted, který se o změnách dozvěděl náhodou, řekl, že stanice pravděpodobně sestříhala epizody tak, aby se více zaměřila na násilí a sex na úkor příběhu. Nesestříhaná první série byla odvysílána později, spolu s druhou sérií.
- Svíčky a olejové lampy byly ve skutečnosti plynové lampy, napájené skrytými hadicemi.
- V Bulharsku bylo vyrobeno přibližně 1 250 párů dobové obuvi a sandálů.
- Ve druhém díle je Kleopatřin a Caesarův syn Caesarian vylíčen jako dítě, zatímco ve skutečnosti mu bylo asi 18 let v době, kdy jeho matku a Marka Antonia porazil Augustus, a později byl nalezen a zabit uškrcením, místo aby utekl do neznáma.
- Regionální britský přízvuk herců byl použit k posílení vykreslení sociálních rozdílů starořímské společnosti. Po prvních předpremiérách byly některé silnější přízvuky pro americké publikum přebásněny a zmírněny.
- Vlna, len, bavlna a hedvábí byly dováženy z Prata, Indie, Tuniska a Maroka. Tkaniny byly nakupovány v „surovém“ stavu a barveny ve výrobním závodě.
- V Itálii se seriál vysílal ve 21:00 na veřejnoprávní televizi, nikoli o půlnoci nebo později jako ostatní seriály HBO. Pro italské vysílání byla v dabingu částečně odstraněna sprostá slova, zmírněno násilí a zcela odstraněny všechny případy incestu, znásilnění a homosexuality. Scény s mužskou nahotou byly nahrazeny náhradními záběry s herci v bederních rouškách nebo ručnících. Poté, co si rodiče stěžovali na časové zařazení, bylo přidáno prohlášení, že seriál je určen pouze pro dospělé.
- Kenneth Cranham vypadal v seriálu mnohem starší než Ciarán Hinds. Ve skutečnosti byl Pompeius Magnus o šest let starší než Julius Caesar.
- Polly Walkerová přiznala, že byla trochu nervózní z toho, že se má obnažit. „Sexuální scény byly těžké. Naštěstí James [Purefoy] i Lee [Boardman] byli tak milí kluci, že mi to usnadnili. Ale stejně si musíte sundat výbavičku.“ ‚Mhm- a hm-, ale neměla jsem pocit, že by to byly dráždivé scény, že bych musela hrát sexuální kočičku,‘ říká. „Bylo to dost šokující, ale vždycky měly nějaký důvod, vždycky se tím snažila něčeho dosáhnout. Takže jsem se s tím musela smířit, protože jde o tu postavu, a musela jsem přijmout všechny její aspekty; musela jsem to udělat.“
- Oblast, kam se Brutus uchýlí, Bithinya, je popisována jako východní Turecko, ale ve skutečnosti se nachází v západním Turecku. V jednom ze záběrů je zobrazen velbloud, ale v popisované oblasti ani nikde poblíž žádní velbloudi nejsou
- Tvůrce seriálu John Milius režíroval film Barbar Conan (1982).
- Kevin McKidd (Lucius Vorenus) a James Purefoy (Mark Antony) se spolu dříve objevili ve filmu Ložnice a kuloáry (1998), kde hráli milence.
- Ian McNeice si předtím zahrál ve filmu Spartakus (2004).
- Alasdair Milne, výkonný ředitel televize BBC v 70. letech a generální ředitel v 80. letech, označil seriál za „brak, historicky nepřesný a dělaný pouze pro podráždění amerického vkusu“.
- Po odchodu ze seriálu si Maxim Baldry zahrál po boku Rowana Atkinsona ve filmu Prázdniny pana Beana (2007). Ve filmu "Blackadder Back & Forth" (1999) se lord Edmund Černá zmije vydává do doby římské a setkává se se svým vzdáleným předkem, centurionem Blaccadiucusem.
- Enzo Cilenti (Evander Pulchio) si pak v seriálu Domina (2021) zahrál Tiberia Nerona, skutečnou historickou postavu, která žila přibližně ve stejné době.
- David Bamber, Lindsay Duncan a Karl Johnson hráli v epizodách Agathy Christie Poirot a Polly Walkerová v Agathe Christie Marplové.
- Rok po skončení seriálu se Ian McNeice, Kenneth Cranham a David Bamber společně podíleli na filmu Valkýra (2008).
- Téměř žádný z hlavních herců není italského původu.
- Řecký historik Plútarchos popsal, že princeznu Kleopatru propašoval do Alexandrie svázanou v pytli. Celá sekvence byla v tomto představení rekonstruována až po Kleopatřinu decentní pózu před Caesarem.
- Seriál se odehrává více než 20 let, ale některé postavy za tu dobu nezestárly.
- Ve skutečném životě Servilia zemřela až po Atii.
- V obsazení se často říká Domina a Dominus. Používají se ve vokativu; mužský tvar by byl Domine.
- Pro posunutí děje bylo provedeno několik historických změn. Když byl Caesar zabit, Octavianus procházel vojenským výcvikem v Ilýrii. Livie byla Octavianovou třetí manželkou. Když se za něj provdala, měla dva syny, Drusa a Tiberia. Drusus byl ženatý s Antonií, dcerou Marka Antonia a Octavie, a byl dědečkem Caliguly a otcem Claudia. Octavianus měl jedno přirozené dítě, Julii, od své první manželky. Julie byla provdána za Tiberia.
- Otroci na aukcích nosí bederní roušky. Mladé ženy a otroci prodávaní jako dělníci byli vystavováni nazí.
- Ze seriálu vyplývá, že k rozchodu mezi Caesarem a Pompeiem došlo po smrti Julie, Caesarovy dcery a Pompeiovy manželky. Julie byla mrtvá již několik let, když začal Caesarův konflikt s Římem.
- V seriálu žije v roce 31 př. n. l. Octaviánova matka Atia. Zemřela v roce 43 př. n. l.
- V jedné scéně se postava náhle probudí. Vykřikne „Ježíši!“. To se odehrává desítky let před Ježíšovou dobou.
- V seriálu jsou svíčky hlavním zdrojem osvětlení. Římané většinou používali olejové lampy.
- Na detailních pohledech na sandály, zejména na sandály legionářů, je vidět moderní gumová podrážka. Dobová obuv měla koženou podrážku.
- Komparsisté na římské vojáky museli strávit dva týdny ve speciálním táboře, kde podstoupili vojenský výcvik odpovídající skutečnému římskému výcviku.
- V nejdelším natáčecím dni - scéna Caesarova triumfu - se před kamerou sešlo 750 komparsistů.
- Při natáčení seriálu hrálo v jedné scéně vždy maximálně 40 koní.
- Bylo použito 4 000 částí garderoby, látky jsou dobově autentické a pocházejí z italského Prata, Indie, Tuniska a Maroka. Kožené předměty pro herce pocházejí z dílny bratrů Grassiových, jejichž otec výraběl zbroj pro legendární film Kleopatra a další snímky natočené ve studiích Cinecittá.
- Olivovníky v posvátném háji jsou 200 let staré.
- Natáčelo se na největší zastavěné ploše na světě 20 000 m2 ve studiích Cinecittá. Seriálové Forum bylo postaveno přibližně v 60% velikosti skutečného Fora Romana.
- Řím je první anglicky mluvený seriál, který se celý natáčel v neanglicky hovořící zemi - v Itálii.
- Už v roce 1989 se zrodil návrh na projekt Rome. Natáčení začalo v březnu 2004 a o rok později v květnu skončilo.