Mořská panna

50%
Tři zámožní přátelé, Hrdý, Sojka a Machač, odjíždějí do mořských lázní na dovolenou. Na nádraží se s Hrdým loučí jeho starostlivá žena Gábinka. Muži předpokládají, že si užijí trochu v kasinu, na pláži a možná i nějaký malý flirt. V přímořském hotelu právě zjišťuje mladá krásná Klára, že ji opustil její milenec Robert a připravil ji o vše, dokonce i o garderobu...



kawa
3 388 bodů
6
"Mořská panna." Je to filmová veselohra natočená podle stejnojmenné a vtipné komedie Josefa Štolby. Scénáristé ji přizpůsobili přítomnosti, provedli některé změny, ne vždy na prospěch původního námětu. Stalo se tak jednak proto, aby uvolnili místo scénám groteskní komiky, jednak aby dobrodružku, která obloudí v Monte Carlu českého šosáčka, učinili sympatičtější. Děj je tedy přenesen do Monte Carla, kam si zajeli na výlet tři kamarádi v touze zažít nějaké to dobrodružství, o jakých slýchali a se dočítali a tak si užili manželské volnosti. Příležitost se brzy najde a všichni dostanou pořádně za vyučenou, nejvíce však pan Hrdý, který nejen, že vyprázdní peněženku, ale do svůdné dobrodružky se dokonce i zamiluje. Hraje ji Jiřina Štěpničková, které úloha koketní svůdnice dobře svědčila, méně už však ve chvílích probuzeného svědomí a nepravděpodobného roztoužení, jakož příběh vůbec úpravou ztratil na prvotní pravděpodobnosti divadelní předlohy a vyvolával víc představy o chování našinců v cizině, které se dá prominout právě jen ve filmové veselohře. S tím také souvisela Kubáskova režie: přizpůsobila se novému pojetí námětu, opirajíc se zde o dialogy, které ji povětšinou ušetřily námahu vynalézavosti a osobitosti. V druhé ženské úloze Růžena Šlemrová jako výstřední a blaseovaná ruská kněžna, v úloze trojice přátel Bedřich Veverka, Vladimír Řepa a Jára Kohout jako komické postavy celého příběhu.
pitryx
pitryx
1 970 bodů
4
Tak na můj vkus tam bylo jednoznačně hodně dlouhých tichých pasáží. Dále je škoda, že nebylo lépe využito záměny kněžny a baby. Proč to přišlo až nějak deset minut před koncem, to nevím. Ale jinak to nebylo zase tak špatné. Místy dokonce i zábavné. Jenže celkový koncept u mne zrovna nějaké nadšení nevyvolal, takže přece jen zůstanu v hodnocení u toho pod průměru, i když ne nějak velkého.

Dodatečné informace

Původní název:
Morská panna (více)
  • Československo Mořská panna
  • Československo Morská panna
Premiéra v ČR:
1. 12. 1939
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Knižní předloha:
Ocenění:
Žádná ocenění