Zajímavosti 126
- Sam Heughan se zúčastnil konkurzu na různé postavy včetně Renlyho, Lorase a několika různých členů Noční hlídky.
- Přestože byla osmá a poslední série seriálu diváky na sociálních sítích silně kritizována, byla v roce 2019 nominována na rekordních 32 cen Emmy. Všichni čtyři režiséři sezóny, David Benioff, D. B. Weiss, David Nutter a Miguel Sapochnik, byli kromě cen za dramatické seriály nominováni i na cenu za režii, protože působí jako producenti. Alfie Allen, Gwendoline Christie a Sophie Turner získali vůbec první herecké nominace za seriál a Emilia Clarke a Kit Harington byli poprvé nominováni v hlavních hereckých kategoriích. Mezi nominovanými bylo mnoho navrátilců, jako Maisie Williams, Lena Headey, skladatel Ramin Djawadi, Peter Dinklage a především David a Dan, tvůrci seriálu, za napsání finále série.
- Nathalie Emmanuelová v rozhovoru pro podcast v květnu 2021 uvedla, že je frustrovaná z toho, že jen proto, že souhlasila s tím, že bude hrát nahá v jedné epizodě seriálu Hra o trůny (2011), teď producenti a režiséři předpokládají, že se svlékne kvůli jakékoli roli. Následně upozornila, že to není pravda. „Lidé si neuvědomili, že jsem pro ten jeden konkrétní projekt souhlasila s určitými podmínkami a konkrétními věcmi. A nemuselo to nutně platit pro všechny projekty.“
- Lena Headey nechtěla natáčet nahou scénu „chůze hanby“ ve filmu Matčino milosrdenství (2015), a tak producenti najali herečku Rebeccu Van Cleave, aby byla její dvojnicí pro záběry jejího nahého těla. Cleave strávila tři dny zcela nahá před velkým davem lidí při natáčení této sekvence. Časopisu Entertainment Weekly řekla: „Byl to jeden z nejděsivějších, nejkrásnějších a nejvděčnějších zážitků, jaké jsem si dokázala představit. Nikdy by mě ani za milion let nenapadlo, že budu v Dubrovníku obklopená stovkami komparzistů a členů štábu, kteří po mně házejí jídlo, ale bylo to úžasné.“ Byla to její první nahá scéna. Pro roli byla vybrána z pěti finalistek. Dodala: „Když jsem si poprvé sundala župan, bylo to celé očekávání, které se k tomu schylovalo. Ale pro Cersei je to tak emotivní zážitek, že se skoro odhlašujete z toho, že jste nahá. Jste tak v kontaktu s tou scénou a s tím, o co vám jde.“
- Římský císař Nero byl považován za hlavního inspirátora Aeryse Targaryena II („Šíleného krále“), který hrozil, že vypálí Královo přístaviště do základů skrytým požárem a vyvraždí pět milionů obyvatel hlavního města.
- Když se Nathalie Emmanuel (Missandei) zeptali, jaké to bylo být nahá s Jacobem Andersonem (Šedý červ) při natáčení jejich milostné scény, odpověděla: „Říkáte si: 'Dobře, jdu se svléknout. A pro mě a Jacoba to bylo opravdu zvláštní, protože jsme kolem tohoto scénáře tančili a stali se z nás dobří kamarádi a teď jsme se museli svléknout jeden před druhým.“ Dodala, že jí pomohli její herečtí kolegové, kteří jí vyprávěli historky o natáčení svých prvních nahých scén. „Nikdy to není příjemná věc, ale pokud důvěřujete režisérovi, hercům a lidem na place, je to v pohodě. Zacházelo se s tím velmi dobře a s respektem a mám pocit, že jsme prožili opravdu skvělý den, kdy jsme ukázali tyto dvě postavy, které jsou vůči sobě naprosto zranitelné. A to tak nějak pomáhá tomu, že scéna skutečně působí velmi zranitelně a odhaleně. Je dobré tuto energii využít a díky tomu to bylo mnohem lepší.“
- V roce 2018 se na poštovních známkách britské Královské pošty objevilo deset hlavních postav ze seriálu, mj: Daenerys (Emilia Clarke), Jon Snow (Kit Harington), Tyrion (Peter Dinklage), Jaime (Nikolaj Coster-Waldau), Arya (Maisie Williams), Cersei (Lena Headey), Sansa (Sophie Turner), Eddard (Sean Bean), Olenna (Diana Rigg) a Tywin (Charles Dance). Na dalších známkách se objeví Noční král, obři, vlkodlaci, draci a Železný trůn.
- Podle herce Iaina Glena (Jorah Mormont) byla bezpečnost tak přísná, že herci museli číst scénáře z chráněných iPadů, aby se zabránilo úniku spoilerů z natáčení.
- Každé ze Starkových dětí adoptovalo jednoho ze šesti osiřelých Direwolfů (podobných běžným vlkům, až na to, že jsou mnohem větší a silnější), kteří se objevují na Starkově praporu jako jejich sigil. Byli to - Šedý vítr/Robb, Lady/Sansa, Nymeria/Arya, Léto/Bran, Chundelatý pes/Rickon a trpaslík z vrhu Duch připadl bastardovi Jonu Snowovi.
- Seriál byl nominován na cenu Critics' Choice Awards v kategorii nejlepší dramatický seriál v každé ze svých osmi sérií - od doby, kdy se televizní kategorie na těchto cenách poprvé udělovaly. Zvítězil dvakrát, a to za 3. a 6. sérii.
- Autor George R. R. Martin založil Dothraky na několika historických národech, jako jsou Hunové, Mongolové a indiáni, což byli kočovní válečníci, známí a obávaní jako vynikající jezdci na koních. Slovo „Dothraki“ se v jejich jazyce překládá zhruba jako „jezdci“. Neposkvrnění byli založeni na několika otrockých vojácích z dávné historie, například na egyptských mamlúcích, řeckých Sparťanech a osmanských janičářích.
- Herečka Tamzin Merchant byla původně obsazena do role Daenerys pro původní pilotní díl GoT, ale ona a několik dalších herců bylo vyhozeno a nahrazeno, když se producenti rozhodli celý seriál předělat. Nikdy o tom veřejně nemluvila, dokud v lednu 2021 neposkytla rozhovor časopisu Entertainment Weekly a neprozradila, že se jí ulevilo, když ji propustili. Řekla, že tato zkušenost pro ni byla potvrzením toho, že má naslouchat svým instinktům a řídit se jimi, protože se snažila z pilotu vycouvat a během procesu uzavírání smlouvy skutečně vycouvala. Někteří přesvědčiví lidé ji však přemluvili, aby se vrátila. Pak se ocitla nahá a vystrašená v Maroku při natáčení sexuální scény. Řekla: "Byla to lekce, že pokud mi moje nitro říká, že příběh není něco, z čeho bych byla nadšená, pak bych se neměla snažit být nadšená jen proto, že mi ostatní lidé říkají, že bych měla být nadšená. Jako herec jsem neměl žádný výcvik, mám jen své instinkty. A to, co mě vzrušuje a co mě pohání, je přesvědčivý příběh a přesvědčivá postava. Takže pro mě Hra o trůny nikdy taková nebyla. Myslím, že to svědčí o Emilii Clarkeové, že z té role udělala ikonu. Zjevně byla nadšená, že může vyprávět ten příběh, a byla epická a vynikající. Ale pro mě nebylo v mém srdci ho vyprávět.“
- V březnu 2014 vydala HBO v rámci propagace čtvrté série seriálu mixtape s deseti skladbami nazvaný „Catch the Throne“. Kazeta obsahovala rapové písně od umělců jako Common, Big Boi, Wale, Kilo Kish a dalších a každá píseň se svým textem vztahovala k věcem v seriálu. Většina písní také samplovala hudbu z původních soundtracků Ramina Djawadiho z prvních tří sezón seriálu.
- Na konci svého vysílání se Hra o trůny (2011) stala s celkovým počtem 161 nominací nejčastěji nominovaným pořadem na cenu Emmy v televizní historii.
- Několik týdnů před premiérou závěrečné série Mezinárodní akademie televizního umění a věd oznámila, že spolutvůrci David Benioff a D. B. Weiss se zařadí po boku Stevena Spielberga, Matthewa Weinera, J. J. Abramse a dalších klíčových osobností a na slavnostním ceremoniálu v listopadu 2019 obdrží cenu International Emmy Founders Award, která se uděluje jednotlivcům, jejichž tvůrčí počiny nějakým způsobem přispěly ke kvalitě světové televizní produkce. Akademie konkrétně uvedla, že „David a D. B. jsou absolutní tvůrci, kteří mění pravidla hry, vizionářští vypravěči, kteří svým prvním vstupem do televize vytvořili rekordní globální kulturní fenomén s mezinárodním ohlasem, jaký nemá obdoby“.
- Sam Claflin se zúčastnil konkurzu na role Jona Snowa a Viseryse.
- Seriál měl poprvé premiéru v roce 2011, což bylo zároveň 15. výročí vydání prvního románu „Píseň ohně a ledu“ od George R. R. Martina.
- V průběhu seriálu se na Aryině seznamu mrtvých objevili Joffrey, Cersei, Tywin, Ilyn Payne, Meryn Trant, Walder Frey, Gregor „Hora“ Clegane, Sandor „Ohař“ Clegane, Polliver, Rorge, Melisandra, Beric Dondarrion a Thoros z Myru. V páté sérii v Černobílém domě (2015) se seznam zúžil na čtyři osoby (Meryn Trant, Cersei, Walder Frey a Gregor Clegane). Jediná jména na seznamu, která Arya osobně zabije, jsou Meryn Trant, Walder Frey, Rorge a Polliver. Na konci seriálu je Ilyn Payne jedinou osobou, která se na seznamu objevila a která je možná ještě naživu; postava byla stažena, když herec Wilko Johnson musel ze zdravotních důvodů odstoupit.
- Spisovatel George R. R. Martin prohlásil, že se mu ulevilo, když seriál skončil, protože doufal, že dokončí poslední dvě knihy, než se k nim seriál dostane. Seriál však nečekaně předběhl jeho psaní: „Nemyslím si, že mi [seriál] příliš prospěl, protože právě to, co mě mělo urychlit, mě ve skutečnosti zpomalilo. Cítil jsem se hrozně, protože jsem si říkal: 'Panebože, musím dokončit knihu. Napsal jsem jen čtyři stránky, zatímco jsem jich měl napsat čtyřicet. Ale to, že jsem seriál dokončil, je osvobozující, protože teď jedu svým vlastním tempem.“ Přesto Martin po skončení seriálu přijal několik dalších spisovatelských úkolů (včetně účasti na prequelové sérii Rod draka (2022)) a od roku 2023 zůstává knižní série nedokončená.
- Gillian Andersonová v roce 2016 přiznala, že jednu postavu v tomto seriálu odmítla. V té době měla dva malé syny. Proslýchalo se, že touto postavou byla Cersei.
- V prvních sedmi sériích je v úvodních titulcích složitý astroláb zdobený nástěnnými malbami, které mají znázorňovat historii Západozemí a Essosu, jež seriálu předcházela: Zkáza Valyrie (sopečná erupce, která zdánlivě ukončila věk draků), Robertova vzpoura (povstání velkých rodů proti Šílenému králi Aerysu Targaryenovi a vzestup rodu Baratheonů jako vládců Západozemí, což je bod v historii, v němž seriál začíná. V osmé sérii prošly úvodní titulky zásadní změnou designu: astroláb zobrazuje nástěnné malby zobrazující tři zásadní události, které se odehrály v průběhu seriálu a vedly k jeho současnému historickému okamžiku: (v obráceném pořadí) prolomení Zdi, Rudá svatba a zrození Daenerysiných draků.
- Spekuluje se, že Daenerys je vzhledem k mnoha podobnostem založena na staroegyptské královně Kleopatře: Daenerys se narodila do královského rodu Targaryenů, který vládl Západozemí, stejně jako se Kleopatra narodila do dynastie Ptolemaiovců, která vládla Egyptu. Sňatky mezi bratry a sestrami byly v dynastii Targaryenů i Ptolemaiovců velmi časté a zakladatel první z nich, Aegon, si vzal dvě ze svých sester. Daenerysina bratra Viseryse zabil její manžel Drogo, stejně jako Kleopatřina bratra porazil její milenec Julius Caesar. Stejně jako Kleopatra mluvila Daenerys několika jazyky a vyrůstala ve vyhnanství. V pozdním mládí nebo na počátku dvacátých let Daenerys ve vyhnanství shromáždila armádu, žila v pyramidě a spolupracovala s cizími vůdci ve snaze znovu dobýt Západozemí. Daenerys se zúčastnila několika bitev a svedla několik mocných mužů, aby podpořila své politické ambice. Mezi další inspirace patří Johanka z Arku, která se také proslavila upálením na hranici (i když na rozdíl od Daenerys zemřela); Alexandr Veliký, který také shromáždil do své armády mnoho cizinců; a Jindřich VII Tudor, který byl vyhnán do Francie, ale táhl zpět s velkou armádou a ve znaku měl draka.
- V románech je titul krále Západozemí „král Andalů, Rhoynarů a Prvních lidí, pán Sedmi království a ochránce říše“. V seriálu je slovo „Rhoynar“ z názvu vynecháno. Rhoynar je lid pocházející z řeky Rhoyne v Essosu, který se přistěhoval do jižní oblasti Západozemí zvané Dorne, kde se smísil s místním obyvatelstvem. Scénáristé se domnívali, že by to mohlo způsobit zmatek, protože Dorňané se objevili až v pozdějších sezónách, a tak bylo toto slovo vynecháno.
- Roy Dotrice, častý spolupracovník George R. R. Martina a vypravěč audioknih „Píseň ledu a ohně“, byl obsazen do role Pycella, ale ze zdravotních důvodů musel od role odstoupit. Nahradil ho Julian Glover. Dotrice se později v seriálu objevil jako Hallyne.
- Během seriálu můžete vidět postavy, které nosí opasky se zvláštním uzlem stočeným za přezkou, to je jasně viditelné u většiny rytířů. Tento uzel je ve skutečnosti správný a používal se ve středověku, často se označuje jako podvazek a slouží k upevnění částí nožní zbroje na nohy rytířů pod koleny. Je jedním ze symbolů anglického „Podvazkového řádu“, nejvyššího rytířského řádu, který založil v roce 1348 anglický král Eduard III. v počátečních fázích stoleté války s Francií. Znakem Podvazkového řádu je modrý pás neboli podvazek se stejným charakteristickým uzlem, jaký vidíme na tomto představení. Příklad je k vidění také na hrobce jednoho ze zakladatelů řádu, sira Reginalda z Cobhamu, v kostele Lingnfield v hrabství Surrey. Jeho podobizna má podvazek pod levým kolenem.
- Nepočítáme-li titulkovou sekvenci, znělka Ohně a ledu zazněla v seriálu pouze dvakrát: obě se týkají Jona Snowa (syna Ledu a Ohně), když vede obranu Noční hlídky proti divokým; a druhá zazní, když je Seveřany jmenován králem na Severu.
- Natalie Dormer v pořadu The Jonathan Ross Show (2011) prozradila, že se původně zúčastnila konkurzu na jinou nejmenovanou postavu, než jí byla nabídnuta role Margaery Tyrell.
- Bývalý americký prezident Barack Obama se po finále páté série osobně zeptal tvůrců na osud Jona Snowa a také požádal, aby mohl vidět šestou sérii dříve než ostatní, protože byl velkým fanouškem tohoto seriálu.
- Tento seriál je nejčastěji vyhrávajícím scénáristickým seriálem Emmy v historii, zatímco jediný seriál, který má více vítězství, je Saturday Night Live (1975), což je živě vysílaný varietní seriál. Nicméně Saturday Night Live (1975) potřeboval k zisku titulu v roce 2013 třicet devět sezón, zatímco tento pořad získal stejný počet ocenění za pouhých šest sezón (při ceremoniálu v roce 2016). Tento pořad nakonec získal 59 cen Emmy.
- Na konci svého vysílání získal seriál celkem 60 cen Emmy, což je více než kterýkoli jiný scénáristický seriál v historii. Na výročních ceremoniálech Emmy Awards bylo uděleno 59 cen a další cena Emmy Founders Award byla udělena tvůrcům seriálu Davidu Benioffovi a D. B. Weissovi v rámci slavnostního předávání mezinárodních cen Emmy po skončení seriálu. Seriál získal čtyřikrát ocenění „Outstanding Drama Series“ (za 5., 6., 7. a 8. sérii) a nyní drží (spolu s dalšími čtyřmi seriály) rekord v počtu vítězství v této kategorii v celé historii Emmy.
- Sophie Turnerová (Sansa) si nechala na předloktí vytetovat direwolf jako znak rodu Starků a nápis „Smečka přežije“.
- Během titulkové sekvence je na obloze „slunce“ a kolem něj několik rotujících pásů. Tyto pásy znázorňují události z historie tohoto světa. 1) Sekvence začíná obrazem města v plamenech na svazích vybuchující sopky, vedle něhož je pozorovatel drak a loď plná lidí. To představuje Zkázu Valyrie, sérii mohutných sopečných erupcí a zemětřesení, které zničily valyrijskou civilizaci v Essosu; drak a lidé představují rod Targaryenů a jejich draky, kteří před katastrofou prchají a téměř o století později vpadnou do Západozemí. 2) Podruhé se pásy objevují při zobrazení Robertovy vzpoury, kterou představuje drak (Aerys Targaryen) bojující s jelenem (Baratheonové), lvem (Lannisterové) a zlovlkem (Starkové). 3) Na závěrečném obrázku se všechna zvířata klaní vítěznému jelenovi, což symbolizuje vítězství Roberta Baratheona ve vzpouře a uzurpaci trůnu.
- Během rozhovoru v roce 2014, když jí bylo 17 let, byla Maisie Williamsová dotázána, co si myslí o veškeré nahotě v seriálu. Odpověděla: „Teď už jsem dospělá a uvědomuji si, že každý máme pár prsou, takže o nic nejde!“.
- Maisie Williamsová si nechala na krk vytetovat nápis „Nikdo“.
- Joe Dempsie, který hraje Gendryho, v jednom rozhovoru uvedl, že se při natáčení sexuální scény s Maisie Williams (Arya) cítil zpočátku trapně, protože ji znal od jejích 11 let a ona před ním skončila nahoře bez. Navíc byl v době natáčení téměř o deset let starší než ona. Přiznal, že tato zkušenost pro něj byla „samozřejmě trochu zvláštní“. Zároveň řekl, že se nechtěl nad Maisie, která už je dospělá žena, povyšovat, takže se tím prostě „hodně bavili“. Williamsové tvůrci seriálu řekli, že se může rozhodnout, jak moc nebo jak málo se během scény ukáže. Když nastal čas, Williamsová se k tomu odhodlala a šla nahoře bez a částečně si stáhla kalhoty. Zatímco štábu a světovému publiku nakonec odhalila polovinu svého zadku, její prsa kromě Dempsieho nikdo neviděl. Ten žertoval, že se jí v tu chvíli snažil dívat do očí, ale bylo to velmi obtížné vzhledem k tomu, jak moc zjevně „vyrostla“ od doby, kdy ji poprvé potkal. Najednou na něm ležela a líbala ho a on se s tím smířil.
- V Druzí synové (2013) je ukázáno, jak Melisandra provádí rituál s pijavicemi, aby způsobila smrt Robba, Joffreyho a Balona Greyjoye, což se v pozdějších epizodách naplnilo. George R. R. Martin prohlásil, že tématem jeho knih je, že magii se nemá věřit. V retrospektivní knize Oheň draka nezabije Martin prohlásil: „O tom se má debatovat. Melisandra chtěla, aby si všichni mysleli, že kouzlo, které provedla s pijavicemi, zabilo tři krále, ale existuje i jiné vysvětlení: Její schopnost vidět budoucnost skrze plameny jí ukázala, že králové zemřou kvůli machinacím jiných postav. Když viděla, že se jejich smrt blíží, prostě zinscenovala tuto demonstraci, aby si připsala zásluhy za jejich smrt.“
- Do konce páté série režíroval David Nutter šest epizod seriálu a v roce 2015 získal cenu Emmy, ale po páté sérii ho vyřadilo z provozu vážné zranění, které si vyžádalo několik operací zad. Šestou a sedmou sezónu musel vynechat a poté, co se uzdravil natolik, že se mohl vrátit k práci, byl přizván k režii poloviny epizod v poslední sezóně. Řekl, že když byl požádán, aby režíroval polovinu epizod, cítil se jako „když jste v oceánu a nemůžete plavat a někdo vám hodí záchrannou vestu. Poté, co jsem byl několik let mimo provoz, bylo fantastické dostat šanci pracovat s lidmi, na kterých mi tolik záleží.“ Do konce seriálu je nejčastějším režisérem, který seriál řídil, režíroval devět epizod.
- Stephen Dillane (Stannis) v rozhovoru poskytnutém v březnu 2016 prozradil, že ačkoli nemá nic špatného, co by o svém působení v seriálu řekl, nijak zvlášť si ho neužil a většině dějových linií nerozuměl. Popsal to jako zdrcující zkušenost, kterou nakonec podstoupil kvůli penězům.
- V románech je Tyrionovi Peterem Dinklageem uříznut nos během bitvy v zátoce Blackwater, zobrazené ve filmu Blackwater (2012). V seriálu je jeho zranění změněno na jizvu, která by se dala snadno aplikovat pomocí make-upu. Dinklage k této změně poznamenal: „Stálo by to spoustu peněz, protože by mi museli na nos dát malou zelenou ponožku. V každé scéně, ve které bych hrál, by mi museli [digitálně namalovat] obličej v každém záběru, a to je nákladné a časově náročné.“
- Ačkoli je většina seriálu z velké části věrná knihám, objevily se v něm i kompozitní postavy. Nejvýraznější byla prostitutka Ros (Esmé Bianco), která byla složeninou několika pojmenovaných (Alayaya, Chataya, Kyra) i nepojmenovaných postav z knižní série. Dějová linie Sansy (Sophie Turner) z knih se ve 4. sérii začala prolínat s dějovou linií Jeyne Poole a seriálový Gendry (Joe Dempsie) kombinuje prvky Gendryho z knih s Edricem Stormem, který je také jedním z Robertových bastardů. Postavy Písečných hadů v 5. sérii kombinují prvky několika Písečných hadů z knihy s Arianne Martellovou, dcerou prince Dorana. Další složenou postavou byl obchodník Král koření (Nicholas Blane) v Qarthu, který se objevil ve druhé sérii. V jiných případech byly knižní postavy nahrazeny novými postavami s několika podobnými rysy: Vargo Hoat, Essosi vedoucí skupinu žoldnéřů zvanou Stateční společníci ve službách Boltonů, byl přepsán na Lockeho (Noah Taylor), Seveřana vedoucího skupinu boltonských vojáků ve 3. a 4. sérii; a Olly, Jonův osobní správce v Noční hlídce, nahradil knižní postavu jménem Satin.
- Brian Cox prozradil, že mu byla nabídnuta role, později se ukázalo, že to byl Robert, ale odmítl ji, čehož později litoval. Cox pro Vodzillu řekl: „Hloupě jsem to odmítl hned v prvních dnech, protože za to neplatili dost peněz. Teď mají peněz víc. A já byl hloupý. Byl jsem hloupý, bylo to hloupé, protože teď jsem úplně závislý.“
- Maester Aemon je první významnou postavou seriálu, která zemřela přirozenou smrtí. Hoster Tully (Catelynin otec a pán Riverrunu) také zemřel přirozenou smrtí, ale na obrazovce se objevuje až po své smrti na pohřbu. Stará Nan také zemřela přirozenou smrtí, podle tvůrců po smrti Margaret John, která ji ztvárnila, ale smrt nebyla na obrazovce nikdy vidět ani zmíněna.
- Původní pilotní díl zanechal všechny v HBO velmi nespokojené. Scenárista Craig Mazin, přítel tvůrců, který jej promítal, označil za „obrovský problém“ především nepřehledné množství postav a expozice, stejně jako příliš propracované pozadí událostí mimo obrazovku. HBO poté souhlasila s tím, že většinu epizody natočí znovu, k režii druhého pilotního dílu přivedla Timothyho Van Pattena a nechala tvůrce na základě Mazinových podnětů epizodu přepsat. Přibližně 90 % epizody bylo natočeno znovu o rok později, několik rolí bylo přeobsazeno a pouze několik scén z prvního pilotu bylo použito znovu (což vysvětluje, proč je Isaac Hempstead Wright jako Bran v některých scénách výrazně mladší). Jako poděkování za jeho úsilí byl po Mazinovi v 6. sérii pojmenován jeden ze severských domů.
- Noční hlídka je volně založena na několika militantních katolických organizacích ze středověku, jako jsou špitálníci a templáři. Obě skupiny bránily víru a Svatou zemi, jejich členové do nich obvykle vstupovali doživotně poté, co se vzdali veškerého majetku a titulů a složili slib chudoby a čistoty. Vražda Jona Snowa (v Matčino milosrdenství (2015)), při níž je ubodán Alliser Thorne, Bowen Marsh, Othell Yarwyck, Olly a další bratři z Hlídky, byla rovněž silně ovlivněna historií, tj. atentátem na římského císaře Julia Caesara, kterého 15. března 44 př. n. l. ubodali římští senátoři pod vedením Marka Junia Bruta a Gaia Cassia Longina. Zejména skutečnost, že jedním z vrahů byl Caesarův důvěrný přítel Brutus, je paralelní s tím, že poslední ránu zasadí Johnův chráněnec Olly.
- Tamzin Merchant hrála Daenerys v neodvysílaném pilotním díle, ale pro opakované natáčení a zbytek seriálu ji nahradila Emilia Clarke. Zatímco důvod Merchantové odchodu nebyl v té době zveřejněn, George R. R. Martin její výkon na svém blogu pochválil jako „skvělý“. Merchantová nakonec v roce 2021 prozradila, že ji příběh a její postava v něm nedokázaly nadchnout, zejména sexuální scény, a pochválila Clarkeovou, že to dokázala.
- Laura Butlerová, která byla náhradnicí/dublikantkou Sophie Turnerové, je Turnerové tak podobná, že si někteří lidé mysleli, že jsou dvojčata. V jednom rozhovoru prozradila, že někteří z ostatních herců a štábu si neustále mysleli, že je Turnerová, a jednou se ji dokonce pokusil políbit Turnerové snoubenec Joe Jonas.
- Tom Hollander údajně dostal nabídku na roli Littlefingera a nyní lituje, že ji odmítl.
- Podle zvukové designérky Pauly Fairfieldové, je Daenerysin drak Drogon navržen tak, aby zněl podobně jako její zesnulý manžel Drogo, jehož Drogon je podle zvukového týmu metaforickou reinkarnací.
- Během osmi sérií se seriál natáčel v deseti zemích, včetně Severního Irska, Irské republiky, Maroka, Malty, Španělska, Chorvatska, Islandu, Spojených států, Kanady a Skotska. V Severním Irsku se natáčelo čtyřicet devět lokací a v Irské republice jedna.
- V první sezóně byli k zastoupení direwolfů (znak rodu Starků) použiti severští inuitští psi, druh speciálně vyšlechtěný pro vzhled podobný vlkům. Protože je však známo, že direwolfové jsou mnohem větší než normální vlci, byli do scén druhé série digitálně zakomponováni skuteční vlci. To zatížilo rozpočet i časový plán, a proto je ve filmu jen několik scén s Šedým větrem (Robbův vlk), Letem (Branův vlk) a Chlupáčem (Rickonův vlk); Duch, který patřil Jonu Snowovi, se ukázal jen v krátkých záblescích.
- Tento seriál má pochybné prvenství, že je od roku 2012 trvale nejpirátovanějším televizním pořadem, daleko před druhým a třetím místem Živí mrtví (2010) a Teorie velkého třesku (2007). V roce 2017 protipirátské firmy odhadly, že každý díl byl v týdnu svého prvního vysílání stažen více než devadesát milionkrát a v USA více než patnáct milionkrát, což se téměř vyrovná celkové sledovanosti z legálních platforem.
- Ed Skrein hrál Daaria ve třech epizodách třetí série, ale následně seriál opustil. Když Skrein mluvil o svém odchodu, řekl časopisu Entertainment Weekly: „Mým plánem bylo zůstat u Hry o trůny na dlouhou dobu. To byl vždycky můj plán. Rád bych to udělal. Byla to úžasná zkušenost, ale politika vedla k tomu, že jsme se rozešli.“ Do role byl znovu obsazen Michiel Huisman.
- Severoirská turistická organizace pořádá prohlídky mnoha míst natáčení.
- Maisie Williams se do seriálu téměř nepřihlásila, protože byla naštvaná, že nedostala roli ve filmu Kouzelná chůva a Velký třesk (2010), na který se přihlásila ještě před GoT. Její agent ale věděl, že má na to, aby hrála Aryu Stark, a dotlačil ji k tomu.
- Catelyn hrála v pilotním díle Jennifer Ehle, ale když byl seriál převzat, odstoupila a nebyla k dispozici pro opakované natáčení. Místo ní byla obsazena Michelle Fairley.
- Producent David Benioff chtěl, aby znělkou byla lannisterská píseň „The Rains of Castamere“. Spoluproducent D. B. Weiss ho přesvědčil, aby to nedělal.
- V neodvysílaném pilotním díle se Liam Burke objevil jako Aerys II Targaryen (alias Šílený král), ale jeho scény byly z přepracované verze epizody vystřiženy. Nakonec byla flashbacková scéna Aeryse zařazena do epizody Krev mé krve (2016) šesté série , a postavu si zahrál David Rintoul.
- George R. R. Martin měl v úmyslu napsat pro každou sezónu jednu epizodu, ale po čtvrté sezóně už žádnou nenapsal, protože byl zaneprázdněn soustředěním se na dokončení šesté knihy série „Vichry zimy“. V době, kdy seriál v roce 2019 skončil, kniha stále nebyla dokončena.
- Yara Greyjoyová, představená ve druhé knize a sezóně, se v knihách jmenovala „Asha“. Pro tento seriál bylo jméno změněno, aby nedošlo k záměně s divoženkou Oshou. V německy dabované verzi se však stále jmenuje „Asha“. V seriálu bylo přejmenováno i několik dalších postav: např. syn Lysy Arrynové Robert se v seriálu jmenuje Robin, aby nedošlo k záměně s Robertem Baratheonem. Autor George R. R. Martin ve svých románech záměrně používal několik křestních jmen vícekrát, protože mu vadilo, že to z důvodu přehlednosti není při psaní pro televizi povoleno, a protože v tak hustě osídleném světě by se dalo očekávat, že několik lidí bude mít stejné křestní jméno. Ironií je, že tato adaptace jeho knižní série se jeho argumentaci z výše uvedeného důvodu obecně vyhýbá.
- Role Tommena (Callum Wharry) ve třetí sérii seriálu zcela chyběla a pro čtvrtou sérii byla přeobsazena, ale hrál ji Dean-Charles Chapman, který se v seriálu objevil v roli Martyna Lannistera ve třetí sérii.
- Na začátku roku 2016 bylo oznámeno, že sedmá řada se bude skládat ze sedmi epizod a osmá řada, která měla premiéru v roce 2019, bude poslední řadou seriálu se šesti epizodami (i když značně dlouhými). Spisovatel George R. R. Martin později prozradil, že tvůrci původně chtěli seriál uzavřít třemi velkofilmy následujícími po sedmé sezóně, ale protože HBO se nevěnuje filmovému průmyslu, stala se z toho osmá série. Podle HBO by seriál rádi prodloužili i nad plánovaných sedmdesát tři epizod, ale nakonec nechali rozhodnutí na tom, co si tvůrci mysleli, že je pro seriál nejlepší. HBO později plánovala několik spin-offů.
- Zatímco první dvě série zhruba pokrývaly romány autora George R. R. Martina „Hra o trůny“, respektive „Střet králů“, třetí série pokrývala zhruba dvě třetiny třetího románu „Bouře mečů“. Čtvrtá sezóna pokrývala zbytek románu „Bouře mečů“ a několik kapitol ze čtvrtého románu „Hostina pro vrány“ (odehrávajícího se v Sedmi královstvích) a pátého románu „Tanec s draky“ (odehrávajícího se v Essosu a za Zdí). Pátá série pokryla téměř celý zbytek „Hostiny pro vrány“ a „Tance s draky“, a dokonce i některé počáteční události z nevydaného šestého románu „Vichry zimy“. Šestá až osmá sezóna byly částečně založeny na nezveřejněných dějových liniích, které Martin poskytl tvůrcům seriálu Davidu Benioffovi a D. B. Weissovi a které se údajně objeví ve „Větrech zimy“ a poslední knize seriálu „Sen o jaru“, přičemž tvůrci seriálu uznali za vhodné provést několik zásadních změn při adaptaci zbývajících knih do televizního média. Několikrát však tvrdili, že závěr seriálu bude do značné míry podobný Georgově původní představě o konci knižní série.
- Podle George R. R. Martina, kromě románů Pán prstenů, čerpalo mnoho příběhových prvků jeho románů „Píseň ledu a ohně“ z dávné evropské historie. Tywin je volně založen na králi Eduardovi I. (nejznámější je jeho ztvárnění ve filmu Statečné srdce (1995)), nelítostném a prohnaném vůdci, jehož zastrašující přítomnost kdysi údajně vyděsila jednoho duchovního k smrti. Stejně jako Tywin byl i Eduard často frustrován svými potomky, kteří podle něj postrádali politické a vojenské vůdčí schopnosti. Eduardův pravnuk Richard II. pravděpodobně inspiroval Joffreyho: oba byli nezkušení a zlomyslní chlapci-králové, kteří strávili málo času se svými otci a rychle se nechali oklamat mocí. Zeď vycházela z Hadriánova valu, umělého opevnění, které mělo chránit římská vojska v Anglii před barbarskými kmeny na severu. Válka pěti králů byla založena na válce růží, sérii konfliktů mezi frakcemi bojujícími o anglický trůn v patnáctém století. Martin také uvedl, že se při navracení drsného realismu, který podle něj fantasy cestou ztratila, inspiroval historickou fikcí a díly Tada Williamse. Spíše se chtěl vyhnout mnoha tropům tohoto žánru a učinit jej méně předvídatelným tím, že zabije oblíbené postavy a ukáže, že dobří lidé a impozantní vojáci automaticky neznamenají dobré politické vůdce (což se nejzřetelněji odráží v Robertovi).
- V neodvysílaném pilotním díle se George R. R. Martin objevil jako pentošský šlechtic na svatbě Khala Droga (Jason Momoa) a Daenerys Targaryen (Emilia Clarke). Scéna byla spolu s většinou pilotního dílu následně přetočena a Martin se v ní neobjevil.
- V Západozemí dostávají bastardi narození šlechticům jiná příjmení než jejich otec, a to podle kraje, kde se narodili. Příjmení většinou souvisejí se zeměpisnými nebo klimatickými zvláštnostmi příslušných oblastí: Květiny (Reach), Kopce („Westerlands“), Pyke („Iron Islands“), Řeky („Riverlands“), Písek („Dorne“), Sníh („North“), Kámen („Vale of Arryn“), Bouře („Stormlands“) nebo Vody („Crownlands“). Zvláštní příjmení se vztahují pouze na bastardy narozené ve vznešeném rodě, které jejich urozený rodič otevřeně uznal. Šlechtičtí bastardi, kteří nejsou uznáni svým urozeným rodičem (jako Gendry), nebo ti, jejichž rodiče jsou prostí lidé, nemohou zvláštní příjmení používat. Šlechticky narozený bastard může být legitimován královským dekretem a změnit si příjmení na otcovo. Společenské stigma však nemusí být vždy zrušeno ani po legitimizaci.
- Jména Daenerysiných draků předznamenávají jejich role v seriálu. Viserion byl pojmenován po jejím krutém bratrovi Viserysovi, který byl vůči ní otevřeně nepřátelský a využíval ji jen pro své vlastní účely. Viserion byl zabit Nočním králem a byl vzkříšen jako Wight, čímž se stal jejím protivníkem. Rhaegal dostala jméno po jejím starším bratrovi Rhaegarovi, který byl známý jako laskavý a čestný a byl oblíbený v celém Západozemí. Po Rhaegalově smrti se zdá, že veškerá laskavost, která v Daenerys zdánlivě zůstala, je pryč. A konečně Drogon byl pojmenován po jejím manželovi Khalu Drogovi, který ve filmu Vyhraješ, nebo zemřeš (2011) přísahal, že dobude a zničí Západozemí a zpustoší jeho obyvatele ; nakonec Daenerys použije Drogona, aby zničila Královo přístaviště a zmasakrovala jeho obyvatele.
- Přírodní brunetka Emilia Clarke uvedla, že si pro seriál nikdy nebarvila vlasy. Působivých platinově blond kadeří Daenerys dosáhla díky složitému systému paruk a líčení, který zabral značný čas. Po sedmé sérii však Clarkeová prostřednictvím Instagramu prozradila, že si pro závěrečnou sérii vlasy obarvila (přesto musela nosit složitou paruku).
- Od roku 2014 se jednalo o nejsledovanější seriál HBO všech dob s průměrnou sledovaností 16,1 milionu diváků (čtvrtá série), čímž mírně předstihl rekord, který předtím držel seriál Rodina Sopránů (1999).
- Carice van Houten (Melisandra) byla již dříve požádána, aby se zúčastnila konkurzu na roli Cersei, ale nemohla, protože natáčela film Vetřelci (2011).
- Výkonní producenti David Benioff a D. B. Weiss jednou v podcastu uvedli, že při natáčení seriálu pracovali celý rok, nonstop. Pro každou sezónu psali osnovu a pak začali psát skutečné scénáře a zároveň řídili produkci. Scénáře musely být všechny hotové v době, kdy se začala natáčet daná série, a protože šlo o tak obrovskou produkci, natáčeli několik měsíců s několika štáby v několika zemích najednou. Takže zatímco někteří herci a herečky natáčeli s režisérem na jednom místě, jiní členové štábu natáčeli v jiné zemi s jiným režisérem. Bylo pro ně důležité, aby u každé z natáčecích jednotek byl vždy někdo ze scenáristického týmu, kdo by na ně dohlížel. Téměř okamžitě po skončení natáčení jedné série začali psát osnovu další. Současně probíhala postprodukce předchozí sezóny (střih, speciální efekty, mix zvuku atd.) a oni museli během psaní dohlížet na všechny tyto postupy a poté, co bylo vše hotovo, se museli zabývat marketingem nadcházející sezóny. Několikrát poznamenali, že jediné, co chtěli dělat, když bylo všechno konečně hotové, bylo „trochu se vyspat“.
- V seriálu jsou vždy odhaleny pouze prapory hlavních rodů spolu s několika prapory menších rodů v Dorne a na Severu. Podle stránky heraldiky Citadely na westeros.org je počet známých praporů všech domů tři sta sedmdesát.
- V pilotní epizodě, kdy se tři chlapci připravují na uvítání krále, se Alfie Allen, Richard Madden a Kit Harington snažili navzájem trumfnout ve scéně bez trička tím, že se těsně předtím, než šli na kameru, rozcvičovali a dělali kliky.
- Daenerys měla v knihách fialové oči, ale kontaktní čočky, které nosila Emilia Clarke, ovlivňovaly její výkon, takže se od nich upustilo.
- Ženy v Sedmi královstvích obvykle po sňatku přijímají příjmení svého manžela, s výjimkou rodu držícího Železný trůn, kde se příjmení dědí pouze narozením, nikoli sňatkem. Proto si manželky králů a dědicové Železného trůnu ponechávají své vlastní jméno, například Cersei Lannisterová místo Cersei Baratheonové a Elia Martellová místo Elie Targaryenové. Jedinou viditelnou výjimkou je Selyse Baratheonová, ačkoli ta se do rodu provdala ještě před Robertovou vzpourou a před tím, než se z něj stala královská dynastie.
- Hra o trůny (2011) je prvním televizním seriálem v historii, který byl promítán v kinech IMAX.
- Tento seriál využíval mnoho lokací k oživení Západozemí a Essosu. Většina severských scén se natáčela v Severním Irsku. Země byla domovskou základnou produkce a většina interiérových scén se natáčela ve studiu v Belfastu. Venkovní scény v Králově přístavišti se natáčely v chorvatském Dubrovníku. Scény v Essosu se rovněž natáčely v Chorvatsku. Mnoho scén v Essosu a Králově přístavišti se v první sezóně natáčelo na Maltě, ale produkce se tam po první sezóně už nikdy nevrátila poté, co způsobila nenapravitelné škody na cenné fosílii. Maroko bylo použito jako lokace pro Daenerysiny sekvence v Astaporu a Yunkai ve třetí sérii, ale po této sérii byla země jako lokace vypuštěna. Scény za Zdí se natáčely na různých místech Islandu a Severního Irska. V páté sérii přibylo Španělsko jako hlavní místo natáčení Dorne a Volantisu. Později produkce upustila od natáčení v Chorvatsku a v šesté a sedmé sérii se vrátila do Španělska a značně rozšířila jeho využití pro natáčení scén odehrávajících se v Králově přístavišti, Braavosu, Dothrackém moři, Reachu, Západozemí, Korunní zemi a Dračím kameni.
- Iwan Rheon byl primárním kandidátem na roli Jona Snowa a později byl obsazen do role Ramsayho. Alfie Allen a Joe Dempsie se také neúspěšně ucházeli o roli Jona, ale později byli obsazeni jako Theon, respektive Gendry.
- V románu se Robbova žena jmenuje Jeyne Westerlingová. Rod Westerlingů je věrným stoupencem rodu Lannisterů a podílí se na zlověstném plánu, který má Starkům přinést pád. Tajně zorganizují celou aféru mezi Robbem a Jeyne, aby porušili jeho manželskou smlouvu s Freyi. V seriálu se Robbova žena jmenuje Talisa Maegyr a její příběh je také značně pozměněn. Navíc umírá, když nosí Robbovo dítě spolu s Robbem a Catelyn na Rudé svatbě. V románu se Jeyne svatby neúčastní, není těhotná a osud svého manžela se dozvídá při pobytu v Riverrun. Důvodem změny jména bylo, že scénáristé provedli v seriálu tolik výrazných změn, že autor George R. R. Martin navrhl udělat z ní úplně jinou postavu. Vymyslel jméno „Talisa“ a příjmení „Maegyr“ bylo vybráno proto, že v knihách to bylo jméno jednoho z vládnoucích rodů ve Volantisu (odkud Talisa pochází).
- V roce 2012 bylo v USA více než sto šedesát holčiček legálně pojmenováno „Khaleesi“ podle postavy ze seriálu, ačkoli nejde o jméno postavy (Daenerys), ale o titul.
- Se ziskem celkem dvanácti cen Emmy v roce 2015 a v roce 2016 si seriál odnesl více cen Emmy v jednom roce než jakýkoli jiný seriál, čímž překonal Západní křídlo (1999), které jich mělo devět.
- V každém období (kromě sedmého) zemře alespoň jeden panovník. V první sérii - Robert, ve druhé sérii - Renly, ve třetí sérii - Robb, ve čtvrté sérii - Joffrey, v páté sérii - Mance Rayder a Stannis, v šesté sérii - Balon Greyjoy a Tommen a v osmé sérii - Noční král, Euron, Cersei a Daenerys.
- Autor George R. R. Martin v rozhovorech uvedl, že v knihách je Západozemí velké zhruba jako Jižní Amerika (která je 4700 mil dlouhá a 3300 mil v nejširším místě). V seriálu je však podstatně menší: 2 000 mil na délku a 900 mil v nejširším místě. Ačkoli je Zeď největší stavbou ve světě seriálu Hra o trůny, není nejvyšší. V knihách je nejvyšší stavbou Vysoká věž ve Starém městě a druhou nejvyšší Velká pyramida v Meereenu. Země na sever od Zdi jsou z větší části neprozkoumané (a žádná mapa je nezobrazuje celé), ale podle Martina by tato oblast mohla být velká jako Kanada, což znamená, že by zahrnovala téměř polovinu Západozemí.
- Inspirací pro Joffreyho bylo mnoho sadistických a nevyrovnaných vládců, například římský císař Caligula nebo anglický princ z 15. století Eduard z Lancasteru. Inspirací mu byl také Richard II, který byl nezkušeným chlapeckým králem, jenž neustále zneužíval své moci. Stal se z něj bezohledný, pomstychtivý tyran, který si sám způsobil pád tím, že si nadělal mnoho mocných nepřátel.
- Postavy ze šlechtických rodů měly často v kostýmech zakomponovány obrazy se znakem svého rodu. Například Cersei (Lena Headey) se téměř vždy objevovala ve špercích s obrázky lvů. Někdy je toto začlenění pro televizního diváka téměř nerozeznatelné, jako například modré šaty Daenerys (Emilia Clarke), které nosila po celou třetí sezónu a které byly vyšívané texturou připomínající dračí šupiny.
- Výkonní producenti David Benioff a D. B. Weiss prohlásili, že výroba seriálu byla obrovská práce. Trvala celý rok a seriál natáčeli jako desetihodinový film. Například pátá série se natáčela v pěti zemích, na 151 scénách, 240 dní, měla 166 členů štábu, přes 1000 členů štábu a více než 5000 komparzistů.
- Maisie Williams (Arya) uvedla, že ji fanoušci často žádají, aby odříkala seznam jmen, který Arya vždy před spaním odříkává, tedy jména lidí v seriálu, kteří ublížili jí nebo její rodině a které hodlá zabít, a aby do seznamu vložila jméno fanouška.
- Ron Donachie (Rodrik Cassel) a Daniel Portman (Podrick) jsou ve skutečném životě otec a syn.
- V červnu 2014 navštívili královna Alžběta II. a princ Philip v rámci třídenní návštěvy Severního Irska kulisy v Paint Hall Studios v Belfastu. Setkali se s členy štábu a herci a byla jim předána miniaturní verze Železného trůnu. Alžbětě byla nabídnuta možnost usednout na Železný trůn, ale odmítla, protože panovník Velké Británie nesmí usednout na cizí trůn, a to ani fiktivní. Některé zpravodajské zdroje tvrdily, že Alžběta je divačkou seriálu, ačkoli Maisie Williamsová k návštěvě poznamenala: „Nemám dojem, že by byla jeho fanynkou.“ Královna totiž o své roli v seriálu nevěděla.
- George R. R. Martin potvrdil, že slova rodu Boltonů zní "Naše čepele jsou ostré", nejspíš kvůli historii Boltonů, kteří své nepřátele zaživa stahovali z kůže.
- Jak bylo v seriálu zmíněno, zlověstná píseň „The Rains of Castmere“ byla původně složena na památku brutálního zdecimování rodu Reynů Tywinem. V knihách se dodává, že píseň byla tak účinná při připomínání hněvu Lannisterů, že Tywinovi stačilo poslat minstrela, který píseň hrál vzpurným praporečníkům, aby je přiměl znovu spolupracovat. Píseň se nakonec mezi lannisterskými vojáky natolik rozšířila, že je považována za neoficiální lannisterskou znělku. Ironií osudu je, že píseň hrála v každé epizodě čtvrté série (s výjimkou deváté epizody), aby předznamenala smrt Tywina a Joffreyho.
- V tomto seriálu má Renly svou vlastní Královskou gardu a uvádí Brienne do řádu. V románech jsou známí jako Duhová garda, ale HBO se rozhodlo tento název vynechat, protože by mohl být vykládán jako narážka na Renlyho homosexualitu, která je v románech jen jemně zmíněna, ale v seriálu je explicitně vyjádřena.
- Daenerysin (Emilia Clarke) drak Drogon, největší ze tří s černými a červenými šupinami, je v románech považován za reinkarnaci Baleriona Černého strašidla. Balerion byl největším z draků Aegona Dobyvatele a byl také zodpovědný za vznik Železného trůnu.
- Velká část inspirace pro Válku pěti králů v seriálu pochází z Války růží, série dynastických válek v patnáctém století, kdy soupeřící rody Yorků a Lancasterů bojovaly o anglický trůn. Rod Starků a Lannisterů byl zjevně inspirován těmito frakcemi, stejně jako několik postav. Šílený král vychází z Jindřicha VI. z Lancasteru, který také trpěl záchvaty šílenství; jeho manželka Markéta z Anjou (přezdívaná „vlčice z Francie“) byla základem pro Cersei, protože obě ženy zuřivě chránily své syny a v nepřítomnosti svých manželů jejich prostřednictvím bezohledně vládly zemi. Jindřicha a Markétu porazil Eduard IV. z Yorku; mladý Eduard se podobá Robbovi, protože se v devatenácti letech stal vůdcem Yorků poté, co jeho otec padl v bitvě, vyhrál několik bitev proti Lancasterům, ale učinil politicky nerozumné rozhodnutí, když se impulzivně oženil s vdovou po Lancasterovi; starší Eduard se možná inspiroval Robertem, protože oba muži byli ohromní vojáci, kteří porazili šíleného krále, ale většinu svých posledních dnů strávili pitím a děvkařením. Pravděpodobnou předlohou pro Robertova přítele Neda Starka byl Eduardův přítel a důvěrník William lord Hastings: Hastings byl mocnou postavou na Eduardově dvoře, který zajistil nástupnictví svého krále Eduardovu bratrovi Richardovi III. a ten pak o několik let později nechal Hastingse bez soudu sťít z důvodu zrady. Richarda III. zase porazil Jindřich VII. z rodu Tudorů (Lancasterů), který za vlády Eduarda IV. strávil mnoho let ve vyhnanství, podobně jako Daenerys za Robertovy vlády. Jindřich se také vrátil s drakem ve zbrani a později (poněkud neprávem) Richarda III. očernil a pomluvil jako amorálního, intrikánského, fyzicky deformovaného a nepřitažlivého hrbáče, čímž se Richard stal inspirací pro Tyriona. A konečně, aby upevnil svůj nárok na trůn, oženil se Jindřich s Alžbětou z Yorku, dcerou Eduarda IV, svého někdejšího nepřítele, čímž se stala volnou obdobou Sansy, kterou Lannisterové rovněž využívají jako politickou figurku.
- George R. R. Martin prohlásil, že romány J. R. R. Tolkiena„Pán prstenů“ měly hlavní vliv na jeho romány „Píseň ledu a ohně“, podle kterých byl tento seriál natočen. V kulisách Tolkienových děl byla vyspělá starověká civilizace zvaná Númenor zničena potopou, po níž se přeživší usadili ve Středozemi a založili království. Tím se stali dominantní kulturou a vládci kontinentu a Aragorn, jejich poslední potomek, právoplatným králem. To mohlo inspirovat Zkázu Valyrie v Martinových románech, po níž se přeživší Targaryenové usadili v Západozemí a založili Sedm království, přičemž Daenerys jako jejich poslední dědička se zoufale snaží získat trůn zpět. Replika Gandalfova meče Glamdring z trilogií Pán prstenů a Hobit je skutečně ukována uvnitř Železného trůnu a Sean Bean (Eddard Stark) hrál v trilogii Pán prstenů Boromira.
- Peter Dinklage (Tyrion) a Lena Headey (Cersei) byli přáteli již několik let před uvedením seriálu, spolupracovali na filmech Ultra (2006) a Pete Smalls Is Dead (2010). Právě při natáčení druhého jmenovaného filmu si Dinklage poprvé přečetl pilotní díl a následně doporučil Headeyovou Davidu Benioffovi a D. B. Weissovi.
- George R. R. Martin prohlásil, že několik seriálových postav bylo oproti jeho vlastním verzím v knihách vylepšeno, konkrétně zmínil Natalii Tenu (Osha) a Sibel Kekilli (Shae).
- Kit Harington si v roce 2012 zlomil kotník, když se v Londýně zamkl ve svém činžovním domě a upadl, když se snažil vyšplhat do svého bytu. Během třetí série tohoto seriálu musel štáb vymyslet, jak natáčet s ohledem na jeho zranění, včetně použití náhradníků v "parukách Jona Snowa". Harington se cítil tak provinile, že koupil vedoucímu produkce láhev whisky.
- Pojmy „První lidé“ a „Andalové“ byly v seriálu často zmiňovány a často jen nepřímo vysvětlovány. Knihy „Píseň ledu a ohně“ a několik bonusů na edicích domácího videa přinášejí k těmto pojmům podrobnější vysvětlení: V minulosti Západozemí obývaly lesní nymfy - Děti lesa, dokud První lidé nevtrhli na kontinent z Essosu přes pozemní most. Děti pozemní most zničily a vedly proti Prvním lidem tisíciletou válku, ale když našly společného nepřítele v podobě Bílých chodců, uzavřely mír. Několik tisíciletí spolu koexistovali, a dokonce společně postavili Zeď, aby udrželi Bílé chodce na dalekém severu. Dlouho poté, co První lidé založili v Západozemí království a konvertovali k náboženství Dětí lesa, přišla druhá vlna invaze z Essosu. Těmto lidem, Andalům, se podařilo dobýt celý kontinent s výjimkou Severu, který se invazi dokázal úspěšně bránit. Andalové pak na Jihu prosadili své náboženství, Víru Sedmi, jako dominantní. Díky sňatkům se První lidé a Andalové pomalu mísili; Jižní Západozemí je obvykle smíšeného původu, přičemž šlechta má často více andalské krve než prostí lidé. Seveřané a Divocí však pocházejí přímo z Prvních lidí a stále dodržují jejich tradice. Fráze „od Starých a Nových bohů“ tak odkazuje na bezejmenné staré bohy lesa ze severu a Sedmilhářského boha Andalů; vládci Západozemí dostávají výstižný titul „král Andalů a Prvních lidí“. Složitá historie často způsobuje některá nedorozumění, například dothrakijští bojovníci označují všechny Západozemí za Andaly, přestože Seveřané nemají andalskou krev; a Divocí se často považují za jediné pravé Seveřany a o ostatních Seveřanech budou mluvit jako o Jižanech.
- Conleth Hill (Varys) se původně ucházel o roli Roberta.
- V románech se ukázalo, že maester Aemon je slepý. Hrál ho Peter Vaughan, který byl částečně slepý.
- Jack Gleeson vychází z postavy Joffreyho, kterou ztvárnil Joaquin Phoenix jako Commodus ve filmu Gladiátor (2000).
- Kit Harington prozradil, že využil osudu Jona Snowa, aby se vyhnul pokutě za rychlou jízdu. Policista ho požádal, aby se buď dostavil na policejní stanici, kde bude zapsán, nebo aby mu řekl, zda bude Jon v příštím díle opět naživu. Kit mu tajemství prozradil.
- George R. R. Martin uvedl, že někteří fanoušci správně odhadli konec seriálu. Jednou z nejpopulárnějších fanouškovských teorií bylo, že Jon Snow je ve skutečnosti Targaryen, přičemž jeho pravým otcem je Rhaegar Targaryen a pravou matkou sestra Neda Starka Lyanna. To se potvrdilo ve finále šesté série. Poté se diskutovalo o tom, zda se tím stane dědicem Železného trůnu, protože jeho předpokládaný otec byl ženatý s jinou ženou (Elia Martell) a on by byl stále bastard; protože však Targaryeni byli známí tím, že praktikovali bigamii, Lyanna a Rhaegar mohli být manželé, což z něj dělá legitimního dědice. Finále sedmé série potvrdilo, že Rhaegar zrušil své předchozí manželství a legálně se oženil s Lyannou, čímž se Jon (nebo Aegon Targaryan, jak zní jeho pravé jméno) stal legitimním synem.
- V roce 2011 Emilia Clarke málem zemřela, když během natáčení utrpěla dvě krvácení do mozku, poprvé po dokončení 1. série a podruhé po dokončení 3. série. Byla převezena do nemocnice, kde jí bylo diagnostikováno mozkové aneurysma a podstoupila tříhodinovou operaci.
- Daenerysini draci se jmenují Drogon, Rhaegal a Viserion. Každý z nich je pojmenován po někom, koho v životě ztratila: Rhaegal, který má zelené a bronzové šupiny, byl pojmenován po Daenerysině bratru Rhaegarovi , kterého zabil Robert během Robertovy vzpoury; Viserion, krémový drak se zlatými šupinami, byl pojmenován po Daenerysině bratru Viserysovi, který ji týral. Tvrdila, že svého draka takto pojmenovala, protože „Viserys byl krutý, slabý a ustrašený, ale přesto to byl můj bratr. Můj drak udělá to, co on nedokázal.“
- Proslýchalo se, že Lena Headeyová (Cersei) a Jerome Flynn (Bronn) měli před obsazením vztah, který skončil tak špatně, že si každý z nich nechal do smlouvy vložit klauzuli, že nikdy nebudou mít společné scény a musí zůstat na place odděleně. Flynn však prohlásil, že to není pravda: „Ve skutečnosti jsme spolu hráli v jedné scéně a naposledy, když jsem Lenu viděl, jsme spolu mluvili, takže bych nevěřil všemu, co si přečtete, a jak jsem řekl, [média] umí být dost zoufalá.“ Nicméně Bronn a Cersei jsou spolu v seriálu jen v jedné velmi krátké scéně a všechny jejich přímé interakce se odehrávají mimo obrazovku.
- Pycelleho stařecké a slabošské chování je hrané, na což krátce naráží scéna z finále první sezóny seriálu Oheň a krev (2011), která ukazuje Pycelleho, jak provádí sérii cviků a protahování. Ve vymazané scéně mezi Pycellem a Tywinem natočené pro třetí sérii (je součástí DVD/Blu-ray setu) je vidět, jak Tywin prohlédl Pycellovu šarádu, načež Pycelle zaujímá normální postoj a kadenci řeči a vysvětluje, že tuto fasádu udržuje, aby vypadal neškodně. Jediný případ, kdy Pycelle v seriálu mluví svou normální kadencí, je rozhovor s Tyrionem ve Valar Morghulis (2012).
- Průměrné náklady na výrobu jedné epizody seriálu se až do šesté série pohybovaly kolem šesti milionů dolarů, přičemž nejdražší epizodou byla devátá epizoda druhé série Blackwater (2012), která stála údajně osm milionů dolarů. Pro šestou sezónu se však HBO rozhodla stanovit rozpočet ve výši sto milionů dolarů, což znamenalo, že každá epizoda sezóny měla průměrné výrobní náklady deset milionů dolarů. Tím se seriál vyrovnal Přátelům (1994) jako nejdražšímu televiznímu pořadu všech dob (i když většina rozpočtu Přátel šla spíše na platy hvězd než na produkci, jako je tomu v tomto seriálu). První sezóna prequelového seriálu Rod draka (2022) posunula hranici ještě dál, s produkčním rozpočtem téměř 200 milionů dolarů, což je v průměru téměř 20 milionů dolarů na epizodu.
- Výkonní producenti David Benioff a D. B. Weiss uvedli, že když seriál začínal, stanovili si pravidlo „žádná proroctví, sny ani flashbacky“. Všechna tři pravidla nakonec porušili, když do seriálu zařadili Branovy sny o tříokém havranovi, prorocké vize v Domě neumírajících, které zažila Daenerys, a flashbackovou scénu z dětství Cersei.
- Seriál se stal opakovaně terčem kritiky za explicitní zobrazování fyzického a sexuálního násilí. Zejména opakující se scény znásilnění vyvolaly velké množství kontroverzí. Scénárista George R. R. Martin obhajoval svá umělecká rozhodnutí tím, že chce čtenáře vtáhnout přímo do děje, a ne si vytvářet bezpečný odstup od událostí jejich pouhým shrnutím. Tvrdí, že ačkoli jsou jeho knihy Píseň ledu a ohně (a potažmo celá série) epickou fantasy, vycházel při jejich psaní ze skutečné historie, kde „znásilnění a sexuální násilí byly součástí každé války, která se kdy vedla“. Tvrdil také, že zvěrstva v knihách, sexuální i jiná, blednou ve srovnání s tím, co lze najít v každé dobré historické knize: „skutečné hrůzy lidských dějin nepocházejí od orků a Temných pánů, ale od nás samotných. My jsme ty zrůdy. A také hrdinové.“ Dále uvedl, že je na rozhodnutí tvůrců seriálu Davida Benioffa a D. B. Weisse, jaké scény z jeho knih adaptují a jakým způsobem.
- Sophie Turner (Sansa) a Maisie Williams (Arya) mají shodné tetování s datem 07.08.09, tedy dnem, kdy se dozvěděly, že byly obsazeny do seriálu.
- Cersei (Lena Headey) byla fanoušky zvolena nejnenáviděnější postavou seriálu. Headeyová uvedla, že je často obětí fanoušků, kteří svou nenávist vůči její postavě směřují k ní osobně. Lidé jí často nadávají on-line i na veřejnosti a na fanouškovských srazech se jí více než často vyhýbají. Tvrdila, že během autogramiády na Comic Conu jí lidé skutečně vytrhávali knihy z rukou, aby jí zabránili v podpisu.
- Charles Dance (Tywin) i Jack Gleeson (Joffrey) byli zděšeni a znechuceni tím, jak jejich postavy zacházely se svým synem a strýcem Tyrionem. Dance poznamenal, že pro něj bylo nesmírně těžké špatně zacházet se skutečně milým člověkem, jakým je Peter Dinklage, a to natolik, že se Dance mezi záběry Dinklageovi neustále omlouval.
- Když se Jason Momoa (Drogo) poprvé setkal s Emilií Clarke (Daenerys), ragbyově ji s výkřikem „ŽENA“ srazil na podlahu hotelu v Belfastu.
- Wilko Johnson (Ilyn Payne) po druhé sérii odešel do důchodu, protože mu byla diagnostikována rakovina slinivky v terminálním stádiu a dávali mu asi deset měsíců života. Payne byl ze seriálu odepsán, a přestože se postava objevuje i v dalších románech, jeho roli v seriálu fakticky nahradil Bronn (Jerome Flynn), který místo něj doprovází Jaimeho (Nikolaj Coster-Waldau) na pozdějších misích. Později se ukázalo, že Johnsonova nemoc je i tak léčitelná, a po rozsáhlé operaci v roce 2014 byl prohlášen za vyléčeného z rakoviny. Johnson bohužel na konci roku 2022 zemřel z neznámé příčiny.
- Pro scénu, v níž Daenerys (Emilia Clarke) musí sníst syrové koňské srdce, bylo vyrobeno želatinové „srdce“. Ačkoli bylo bezpečné, Clarkeová řekla, že chutnalo jako chlór a syrové těstoviny, a přesto bylo dostatečně odporné, aby její mimika a dávení při nucení do jídla nevyžadovaly žádné hraní před kamerou. Během natáčení měla po celém těle tolik umělé krve, že mezi záběry zmizela, protože se přilepila na záchodové prkénko.
- Po natáčení závěrečných scén v roli Daenerys si Emilia Clarke nechala na zápěstí vytetovat tři draky.
- Skladatel Ramin Djawadi uvedl, že po prvotním zhlédnutí několika vizuálů seriálu, než začal komponovat, se mu nápad na hlavní titulní znělku prostě jen tak zrodil v hlavě a on si ji pískal, když jel autem do studia, kde začal skladbu skutečně psát. Tvůrci seriálu ho požádali, aby nepoužíval flétny a sólové housle, které považovali za fantasy klišé, a tak použil violoncello v kombinaci s cimbálem a kantele, tradiční smyčcové nástroje, aby partituře dodal středověký nádech a vytvořil pocit tajemství a očekávání. Téma se stalo tak ikonickým, že bylo znovu použito pro prequelovou sérii Rod draka (2022).
- 190 cm vysoká Gwendoline Christie (Brienne) prohlásila, že nejvyčerpávající scéna, kterou kdy musela v seriálu hrát, byla ve čtvrté sérii v epizodě Děti (2014), kdy bojovala mečem proti meči s 180 cm vysokým Rorym McCannem (Sandor „Ohař“ Clegane). Dva měsíce trénovala, tři až čtyři dny v týdnu, s mistrem meče C. C. Smiffem, jen aby si vybudovala potřebnou výdrž pro bojovou scénu.
- Autor George R. R. Martin byl několikrát osloven s nabídkou na zfilmování své (stále nedokončené) knižní série Píseň ledu a ohně, ale všechny odmítl, protože si myslel, že jeho knihy jsou příliš rozsáhlé na to, aby se daly zfilmovat. Záměrně je napsal tak, aby se prakticky nedaly zfilmovat, a odmítl také nabídky na adaptaci pouze některých dějových linií z knihy. Když mu David Benioff a D. B. Weiss řekli, že z nich chtějí udělat seriál, zeptal se jich, kdo by podle nich mohl být matkou Jona Snowa. Spokojený s odpovědí souhlasil s prodejem práv na knihu. Oba showrunneři později přiznali, že obelstili HBO, aby seriálu dala zelenou, když je přesvědčili, že jde hlavně o lidské drama a interakce mezi postavami, a proto se dá vyrobit relativně levně. Správně odhadli, že nikdo z vedoucích pracovníků studia ve skutečnosti nečetl všech 4000 stran, které Martin v té době napsal, a že nemají ponětí o nákladných scénách, které měly v budoucnu přijít.
- Autor seriálu George R. R. Martin na svém blogu uvedl, že po natáčení epizody, v níž je utracena Sansina vlčice Lady, byl pes, který hrál Lady, severský eskymácký pes jménem Zunni, adoptován Sophií Turnerovou (Sansa).
- George R. R. Martin prohlásil, že nechvalně proslulá „Rudá svatba“ pro něj byla nejtěžší kapitolou při psaní „Bouře mečů“. K postavám byl natolik citově vázán, že nejdříve napsal zbytek knihy a až poté tuto kapitolu. Výkonní producenti David Benioff a D. B. Weiss po jejím přečtení prohlásili, že to byl jeden z hlavních důvodů, proč se rozhodli pro televizní seriál. Jejich dramatizace se od knihy liší v několika detailech, především v tom, že Robbova žena není přítomna na svatbě a není ani zabita. Zda je těhotná, není známo.
- Podle autora George R. R. Martina, byl Peter Dinklage jedinou volbou pro roli Tyriona a žádný jiný herec nebyl na konkurzu. Dinklage byl osmkrát po sobě (jednou za každou sezónu) nominován na cenu Emmy za vynikajícího herce ve vedlejší roli v dramatickém seriálu. Zvítězil za první, pátou, sedmou a osmou sérii, čímž vytvořil nový rekord v počtu vítězství v kategorii vynikající herec ve vedlejší roli za stejnou roli.
- Podle Kita Haringtona (Jon Snow) byl jeho výkon v odmítnuté pilotní epizodě tak špatný, že mu tvůrci často žertem vyhrožují, že pokud si bude příliš stěžovat, zveřejní jeho scény na internetu.
- Jack Gleeson (Joffrey Baratheon) dostal po odvysílání seriálu dopis od autora George R. R. Martina, ve kterém stálo: „Gratuluji vám k vašemu úžasnému výkonu. Všichni tě nenávidí!“
- Manželka George R. R. Martina jednou řekla, že ho opustí, pokud zabije Aryu nebo Sansu.