I když dnes platí za dvorního herce Tima Burtona Johnny Depp, koncem osmdesátých let si na tenhle post brousil zuby právě Keaton. Jejich prvním společným počinem byla bláznivá komedie Beetlejuice, v níž excentrický bioexorcista pomáhá mrtvému páru se strašením nových nájemníků.
Renesance filmového komiksu a druhá spolupráce Burton/Keaton. Tentokrát se pánové vrhli na Batmana, aby světu dokázali, že může podobný hrdina fungovat na velkém plátně i v temných tónech. Ironií je, že původně zavalily studio tisíce rozhořčených dopisů, neboť se fanouškům Keatonovo obsazení nelíbilo. Nakonec i ti největší pesimisté museli uznat, že se na roli hodí.
Expert na adaptace shakespearových her Kenneth Branagh povolal Keatona v roce 1993 do hvězdného ansámblu komedie Mnoho povyku pro nic, aby si zahrál bláznivého konstábla Dogberryho. Nejde o roli nijak velkou, Keaton jí ovšem dodal tolik energie a hereckého šílenství, že ji nelze přehlédnout.
Keaton nikdy nebyl komerční tahoun, rozhodně si ale vždy uměl vybírat zajímavé projekty. V roce 1994 se pod vedením režiséra Rona Howarda (Rivalové) a scenáristy Davida Koeppa (Jurský park, Válka světů) vydal do světa novinových plátků. Snímek se odehrává během 24 hodin a Keatonův novinář je jednou z nejlepších postav, jaké mu kdy v Hollywoodu nabídli.
Pokud by se dal nějaký filmový moment v Keatonově kariéře označit za comeback, byla jím komedie Jako vejce vejci. Nebyla nijak extra chytrá ani nápaditá, ale Keaton se ve čtyřech různých rolích opravdu vyřádil a právě jeho výkon se postaral o to, že se o herce diváci zase začali zajímat.
Keatonovu kariéru oživil i legendární "magor z videopůjčovny" Quentin Tarantino, když bývalého Batmana zlanařil do role detektiva Raye Nicoletta, který je na stopě Jackie Brownové v adaptaci románu Elmorea Leonarda. Herec se v roli natolik osvědčil, že byl přizván i k další Leonardově adaptaci (Zakázané ovoce), i když tentokrát v cameo roli. Unikátní na tom bylo, že filmy natáčela odlišná studia, což normálně vede k přeobsazení role.
Televizní, nejméně známý a přesto paradoxně jeden z nejzajímavějších filmů, jaké Keaton natočil (nemluvě o jedinečné šanci vidět Helenu Bonham Carter v nešílené roli!). Poutavé drama Živě z Bagdádu je natočeno podle skutečné události, kdy se v roce 1991 dostali reportéři CNN hodně blízko k bombovým útokům ve zmíněném městě. Režie se ujal Mick Jackson (Osobní strážce), Keaton si svým výkonem vybojoval první nominaci na Zlatý glóbus.
Role, na níž Keaton čekal celou svou kariéru. Oscarovou nominaci se sice proměnit nepodařilo, Zlatý glóbus mu ale na poličce skončil. A přestože se Birdman svým pojetím nezavděčil úplně všem, jde jednoznačně o jeden z nejvýraznějších kousků celé Keatonovy kariéry. A nejlepší kostým!
Duchovní nástupce Howardových Novin, v nichž je Keaton členem novinářského týmu z deníku The Boston Globe, který v roce 2002 odhalil masivní skandál katolických kněží, kteří zneužívali nezletilé. Dokonalá ukázka toho, že lze dynamický a napínavý film vystavět i na tom, že si postavy jen povídají v místnosti. Jeden z nejlepších filmů roku 2015.
Asi jste očekávali, že finále našeho výběru završíme Spider-Manem. Ono by se to "uzavření kruhu" i (vzhledem k Batmanovi) nabízelo. Ale ne, zvolili jsme Zakladatele, protože v něm jede Keaton v roli "hajzla, co nám dal McDonald" neskutečnou one man show a něco takového tady zkrátka nemůže chybět.