Oscaři byli rozdáni. Will Smith praštil vystupujícího a kraloval podceňovaný film o neslyšících
V noci z neděle na pondělí se už podevadesátéčtvrté rozdávali Oscaři. Nejsledovanější filmový večer v roce přišel s obměnami, jimiž reagoval na stále rozpačitější ohlasy, které tato každoroční událost již delší dobu sklízí. Rozesazeni netradičně v kójích po vzoru Zlatých glóbů, nominovaní si ceremoniál od začátku užívali a mohutnými ovacemi vítali jméno každého, kdo se o ocenění ucházel. Moderátorky Amy Schumer, Regina Hall a Wanda Sykes se vtipně strefovaly do přetrvávající pandemie a s humorem se připomínaly také některé filmy, které letos slaví jubileum. Namátkou šlo o první bondovku Dr. No, sportovní komedii Bílí muži neumějí skákat nebo o půlstoletí starého Kmotra.
Produkce se rozhodla program zatraktivnit a stlačit jej do tří hodin, tudíž hned osm „podřadných“ kategorií bylo vyhlášeno ještě před začátkem přenosu. Vidět jsme je ale mohli, byť ve zkrácené verzi. Předávání zlatých sošek doprovázela hudební čísla, diváci mohli společně s Wandou Sykes nahlédnout do nedávno otevřené expozice muzea akademie a dostalo se pochopitelně i na podporu Ukrajiny, která už měsíc čelí vojenské invazi Ruské federace. Někteří sužovanou zemi podpořili modrožlutou vlaječkou na prsou či se k ní obraceli během děkovných proslovů. Na počest Ukrajiny a válečných obětí se rovněž držela minuta ticha.
Dobrou náladu narušil snad jen podivný incident, kdy Will Smith nevybíravě umlčel a dokonce praštil do obličeje uvádějícího a žoviálně vtipkujícího Chrise Rocka. Tento nečekaně vypjatý moment se přenesl i do děkovné řeči Smithe, jenž dle očekávání převzal cenu za nejlepšího herce v hlavní roli za snímek Král Richard, kde ztvárnil otce sester Venus a Sereny Williamsových. K slzám dojatý herec emotivně zdůraznil nutnost vzájemného respektu a ochrany vlastní rodiny, přičemž se za svůj předešlý výstup omluvil.
Hned šest sošek si odnesla epická sci-fi Duna, která uspěla v technických kategoriích (kamera, hudba, zvuk, střih, výprava, speciální efekty). Vítězem večera se ovšem překvapivě stal podceňovaný snímek V rytmu srdce, uvedený v srpnu na streamovací službě Apple TV+ a distribuovaný také pod originálním názvem Coda. Emotivní příběh o komunitě neslyšících je remakem francouzského filmu a ukázalo se, že orientace na menšinové, v tomto případě zdravotně handicapované postavy na hlasující akademiky zabírá.
Snímek obdržel tři Oscary za nejlepšího herce ve vedlejší roli pro neslyšícího Troye Kotsura, za nejlepší adaptovaný scénář a také za nejlepší film. Porazil tak i favorizované drama Síla psa, které nakonec přineslo Oscara jen své režisérce. Jane Campion se tím pádem stala teprve třetí ženou v historii ocenění, která v režisérské kategorii zvítězila.
Přehled nominovaných a vítězů (výherci zvýrazněni tučně)