Od vražedné lolitky k Oscarům. Malá velká Natalie Portman slaví významné životní jubileum
Narodila se jako Natalie Hershlag v Jeruzalémě 9. června 1981 do rodiny ženského lékaře a umělkyně. Celý život si Natalie myslela, že bude lékařkou jako její otec, ale když ji v jedenácti letech objevil agent, rozhodla se, že zkusí kariéru herečky a už u ní zůstala. A není se moc co divit, protože hned první role z ní udělala hvězdu. Řeč je o postavě Mathildy v Leonovi, kterou tehdy jedenáctiletá Natalie získala v konkurenci dvou tisíc hereček ucházejících se o tuto roli. Náročnější úkol ale spočíval v přesvědčení rodičů, aby jí ve snímku dovolili hrát. Nelíbilo se jim, že by se podle scénáře měla jejich dcera zamilovat do staršího muže a učit se od něj zabíjet. Díky přímluvě Luca Bessona si Natalie směla přečíst scénář, do kterého se natolik zamilovala, že rodiče nakonec přesvědčila, aby ji nechali snímek natočit.
Kariéra ale není pro Natalii vším, několikrát se nechala slyšet, že bude raději chytrá než filmová hvězda (ostatně má IQ 140). Věnovala se tedy poctivě i svému vzdělání. Na Harvardu vystudovala obor psychologie a celý život se věnuje i studiu jazyků. Mluví plynule hebrejsky a anglicky, zvládá se ale domluvit i ve francouzštině, němčině, japonštině, španělštině a arabštině. Ostatně, kultivované má celé své vystupování, její kariéru nedoprovází žádné velké skandály, snaží se žít zdravým způsobem života (je vegetariánka) a celý život se věnuje i tanci. Od dětství brala hodiny baletu, jazzového tance a stepu. To jsou dovednosti, které mohla plně využít během natáčení Černé labutě (2010), snímku, který byl pro Natalii osudným. Nejen že je to jeden z nejlépe hodnocených snímků její kariéry a vynesl jí Oscara za nejlepší herecký výkon, ale umožnil jí uplatnit i svou vášeň pro tanec a poznat budoucího manžela – francouzského tanečníka a choreografa Benjamina Millepieda, s nímž má syna Alepha a dceru Amalii. Jako vítězka Oscara za roli v Černé labuti se navíc Natalie stala první hereckou hvězdou narozenou v 80. letech, která tuto sošku dostala. Kvůli roli byla navíc ochotná zhubnout i devět kilogramů a nebylo to poprvé, co své roli něco obětovala. Ve snímku V jako Vendeta to byly vlasy, Natalii se během jediného filmového záběru nechala skutečně ostříhat dohola.
A se snímkem V jako Vendeta je spojena i další příhoda. Natalie během natáčení četla knihu Atlas mraků od Davida Mitchella, román se jí natolik líbil, že ho doporučila sourozencůmWachovským. Ti ho pak v roce 2012 převedli do podoby filmu, kde dokonce počítali, že ji obsadí, ale byla v té době už těhotná. A vliv měla Natalie i na vznik snímku Social Network z roku 2010. V letech 1999 - 2003 studovala Natalie na Harvardu, což bylo v době, kdy Mark Zuckenberg Facebook vytvořil. Při psaní scénáře proto pomáhala Aaronu Sorkinovi s popisem toho, jak to na univerzitě vypadalo, když se Facebook objevil. A ačkoli její jméno ve snímku nezazní, poklony se herečka přeci jen dočkala, když je v jedné scéně řečeno, že vynalezení Facebooku udělalo z Marka Zuckerberga největší věc školy, která vypustila do světa 19 laureátů Nobelovy ceny, 15 vítězů Pulitzerovy ceny, dva budoucí účastníky Olympiády a jednu filmovou hvězdu.
Drobná Natalie (měří jen 160 cm) je silnou ženou, jejíž herecká kariéra je pestrá na rozmanité role. Znají ji fanoušci Star Wars jako Padmé Amidalu, milovníci Marvelu jako Jane Fosterovou (Thor), ale i návštěvníci divadla (hrála i v divadelních hrách jako Racek nebo Deník Anny Frankové).
Zkrátka, je to žena mnoha tváří a talentů. Ostatně, výběr jejích nejlepších snímků sestavený podle hodnocení našich uživatelů hovoří za vše:
Zajímavostí přitom je, že v daných žebříčcích chybí dvě velmi výrazné role, za které Natalie získala nominace na Oscara. Řeč je o snímcích Na dotek (nominace za nejlepší herečku ve vedlejší roli) a Jackie. Pro postavu Jaqueline Kennedyová Onasisové Natalie pilně studovala nejen její vystupování, ale i akcent, který zvládla bravurně, a vysloužila si další nominaci, tentokrát za herečku v hlavní roli.
Já osobně mám nejraději snímky Procitnutí v Garden State a Jdi za svým srdcem, ty se ale do výběru také nedostaly. Věřím ale, že i vy máte své oblíbené snímky, ve kterých se vám Natalie líbila. Já jí tedy každopádně přeji vše nejlepší k narozeninám. Doufám, že má před sebou ještě mnoho let spokojeného osobního i profesního života a že nám do budoucna připraví spoustu kvalitních filmových zážitků.