Největší filmový drsňák šedesátých let unikl o vlásek hrozné smrti. Proslulý sériový vrah ho měl vysoko na svém vražedném seznamu
Pokud jste už viděli snímek Quentina TarantinaTenkrát v Hollywoodu, který si odbyl premiéru v létě 2019, pak máte velmi dobrý přehled o tragických událostech, k nimž došlo v noci z 8. na 9. srpna 1969 na adrese 10050 Cielo Drive v Los Angeles. Čtyři členové komunity Charlese Mansona, přezdívané též 'Mansonova rodina', se vloupali do rezidence Romana Polanskiho a Sharon Tate a brutálně zavraždili pět lidí, kteří se ten den sešli ke společné večeři. Mezi oběťmi byla těhotná Sharon Tate, obdivovaná kráska a vycházející herecká hvězda, Jay Sebring, bývalý milenec Sharon a vlasový stylista, Wojciech Frykowski, scenárista a kamarád Polanskiho, Frykowskiho přítelkyně Abigail Folger, dědička prestižního kávového impéria, a Steven Parent, známý správce pozemku. Mezi pozvanými však byl také legendární Steve McQueen, jenž byl přítelem a klientem Sebringa. Ten si svou účast ale na poslední chvíli rozmyslel.
Jistě, Tenkrát v Hollywoodu je v součtu úsměvnou reinterpretací faktických
událostí, do jejichž vývoje zasáhnou fiktivní postavy sousedů v podání Brada Pitta a Leonarda DiCapria. Jenže Tarantino si dal na dějepisu dost záležet a mnoho motivů, které předchází smyšlenému finále, se zakládá na skutečnosti. A to se týká také sekvence ze sídla Playboye, která se odehraje v úvodu filmu a jíž se Tate, Polanski a Sebring účastní společně se zpěvačkami z populární kapely The Mamas & the Papas a se samotným McQueenem, jehož si zahrál Damian Lewis. Bujarý večírek vychází z reality, neboť všichni výše zmínění se skutečně přátelili a pravidelně se setkávali. McQueen ve filmu popisuje milostný trojúhelník mezi Tate, Polanskim a Sebringem a naznačuje, že on sám u ní neměl šanci. Podle všeho ale slavný herec nechyběl na žádné party, kterou blonďatá diva a její společníci pořádali, a výjimkou neměl být ani osudový večer, během něhož vyhaslo tolik mladých životů.
Ve filmu je nám vysvětleno, že Polanski pobýval tou dobou v Londýně, kde natáčel svůj nejnovější snímek. I tato informace je pravdivá a polský režisér se v průběhu roku 1969 v nové hollywoodské rezidenci příliš nezdržoval. Od března trávil čas v Anglii, kde se chystal na produkci filmu Den delfína, a vracet se měl až 15. srpna. On sám prý své přátele a budoucí oběti Mansonovy sekty požádal, aby na těhotnou Tate dohlíželi. Tarantino však nijak nerozváděl, proč se večírku neúčastnil pozvaný McQueen. Tuto záležitost osvětlila až roku 2017 jeho tehdejší manželka Neile Adams v rozhovoru pro National Post. Podle ní se McQueen zachránil jen díky tomu, že 'narazil na nějakou dívku a rozhodl se vyjít si raději s ní.'
"To, že šel s ní, mu zachránilo život," byla přesvědčená Adams, která tím současně přiznávala hercovu náchylnost k randění a nevěrám. "Poté začal být paranoidní a nikam mě nepouštěl beze zbraně." Od té doby údajně nikdy nevycházel neozbrojený ani sám McQueen, jenž se později dozvěděl, že se nacházel vysoko na Mansonově vražedném seznamu. Obávaný vůdce kultu byl souzen od července 1970 a zbytek života strávil za mřížemi, tudíž jeho šíleným plánům na vyvolání totálního chaosu Steve McQueen unikl - osudnou se mu stala o deset let později až nevyléčitelná pohrudniční metastáza, které podlehl ve svých padesáti letech. Vražda Sharon Tate a jejích přátel však zanechala černou stopu na samotném Hollywoodu a tehdejší osobnosti, mezi nimiž byl také ikonický filmový drsňák, uvrhla do víru obav a nejistoty.