Na úvod připomeneme, že aby se film zaplatil, musí vydělat minimálně 2x tolik, co stál, neboť se konečné zisky dělí mezi studio, producenty a kina. Do rozpočtu navíc nebývá započítávána propagace, která u blockbusterů může dosahovat i několik dalších desítek milionů dolarů.
Rozpočet: 170 milionů dolarů US tržby: 77 milionů dolarů Celosvětové tržby: 299 milionů dolarů
První Alenka nebyla jen hit. Byl to megahit, který na celosvětových tržbách pokořil hranici jedné miliardy. Pokračování na sebe nechalo čekat 6 let, stálo sice o něco míň (první film měl rozpočet 200 milionů), ale i tak snímek neuspěl. Jen v Americe vydělal oproti jedničce o čtvrt miliardy méně.
Rozpočet: 100 milionů dolarů US tržby: 26milionů dolarů Celosvětové tržby: 94 milionů dolarů
Někdy (i když si to fanoušci originálu neradi přiznávají) dává remake smysl. Často je ale naprosto zbytečný, což je i případ Ben-Hura. V podstatě ani není jasné, proč studio na takový projekt vyčlenilo sto milionů (sandálový žánr slavil v historii kinematografie úspěchy jen vzácně). Podle očekávání film v Americe skoro nic nevydělal a ani ve zbytku světa to žádná slává nebyla.
Rozpočet: 140 milionů dolarů US tržby: 31milionů dolarů Celosvětové tržby: 150 milionů dolarů
Pravděpodobně největší vysokorozpočtové WTF minulého roku. Fantasy ze starověkého Egypta s prvky sci-fi, k tomu převážně bílý casting (což je vzhledem k zasazení příběhu minimálně úsměvné) a přehršel digitálního bordelu. Jít o adaptaci úspěšné knihy nebo komiksu, dalo by se chápat, proč podobnému filmu někdo odklepl tolik peněz. Takhle šlo o jasnou sebevraždu.
Rozpočet: 165 milionů dolarů US tržby: 103milionů dolarů Celosvětové tržby: 389 milionů dolarů
Po pokračování Dne nezávislosti volali fanoušci léta. Čekat 20 let už ale bylo moc i na ty nejvěrnější. Nemluvě o tom, že nám filmaři naservírovali jen slabý odvar z původního filmu. Celosvětové tržby to trochu zachránily, i tak je ale se sérií konec. Z plánovaného třetího dílu po vlažném přijetí dvojky sešlo.
Rozpočet: 105 milionů dolarů US tržby: 64 milionů dolarů Celosvětové tržby: 407 milionů dolarů
V případě poslední Doby ledové je potřeba trocha vysvětlování. 407 milionů je samozřejmě solidní výsledek (na rozpočet 105 milionů). Přesto je nejspíš série u ledu. Proč? Protože jde oproti předchozím filmům o výrazný propad. Hůře si v sérii vedl jen první díl - vydělal 383 milionů. Dvojka měla 660, trojka 886 a čtyřka 877. Proč takový propad u pětky? Asi zájem diváků roztál...
Rozpočet: 75 milionů dolarů US tržby: 34 milionů dolarů Celosvětové tržby: 219 milionů dolarů
Romány Dana Browna se těší velké popularitě, u filmové série jde ale o postupný úpadek. Šifra mistra Leonarda jen v US kinech vydělala 217 milionů dolarů a celosvětově měla tři čtvrtě miliardy. Andělé a démoni měli vlažnější přijetí, pořád se ale v celosvětových tržbách přiblížili půl miliardě. Třetí film se díky světu nakonec taky zaplatil, do dalšího dílu se ale studio těžko pohrne s nadšením. Pouhých 34 milionů dolarů z amerických kin, to už je ostuda.
Krotitelé duchů
Rozpočet: 144 milionů dolarů US tržby: 120 milionů dolarů Celosvětové tržby: 229 milionů dolarů
V Sony si od restartu Krotitelů duchů slibovali hodně. Do značky nasypali obrovské množství peněz, plánovali celou sérii, různé odbočky, těch velkolepých plánů nebylo málo. Pak vydali první trailer a tolik nenávisti internet nezažil. Přesto paradoxně americké tržby nebyly úplně nejhorší, zbytek světa film potopil. Ženský restart klasiky zkrátka nikoho nezajímal.
Rozpočet: 140 milionů dolarů US tržby: 55 milionů dolarů Celosvětové tržby: 178 milionů dolarů
Steven Spielberg zažil v kariéře pár propadáků. Nebylo jich moc, ale i taková legenda tomu neunikla. Obr Dobr patří k těm největším. Aby si Spielbergův film s vysokým rozpočtem odnesl z amerických kin tak málo, na to nejsme zvyklí. Za posledních 15 let si hůře vedl jen Mnichov (US tržby 44 milionů).
Rozpočet: 35 milionů dolarů US tržby: 55 milionů dolarů Celosvětové tržby: 107 milionů dolarů
Teoreticky by Sousedi 2 neměli mít nálepku propadáku. V Americe vydělali víc, než kolik stáli a celosvětově překonali stovku. Jde tu ale o porovnání s prvním dílem. Ten si totiž jen z amerických kin odnesl 150 milionů a celosvětové tržby byly 270. Dvojka tedy zklamala a další díl nejspíš nebude.
Rozpočet: 185 milionů dolarů US tržby: 158 milionů dolarů Celosvětové tržby: 343 milionů dolarů
Filmový Star Trek to vždy měl u diváků složitější. Na rozdíl od ságy z předaleké galaxie se tahle vesmírná série nikdy finančně nedokázala tak úplně prosadit. Star Trek: Do temnoty byl přesto příslibem zlepšení - film vydělal takřka půl miliardy. Třetí díl v rebootované sérii má dobré recenze i divácké ohlasy, návštěvnost ale byla výrazně slabší. Je otázkou, jak to bude se sérii dál. Čtyřka byla v plánu, po tomhle výsledku ale možná narazí.
Warcraft: První střet
Rozpočet: 160 milionů dolarů US tržby: 47 milionů dolarů Celosvětové tržby: 433 milionů dolarů
Prokletí adaptací videoher v Americe trvá. Přesto by se mohlo zdát - při pohledu na celosvětové tržby Warcraftu - že to film vyhrál. Skutečnost je ale o něco složitější. 220 milionů totiž přiteklo jen z Číny a z tamního trhu mají studia mnohem menší zisk z tržeb. Původně plánovaná trilogie je proto ohrožená a pokud na další díly dojde, budou nejspíš mnohem levnější.
Rozpočet: 135 milionů dolarů US tržby: 82 milionů dolarů Celosvětové tržby: 245 milionů dolarů
Úspěch prvních Želv Ninja zaskočil všechny. Snímek stál 125 milionů, jen z amerických kin si odnesl 191 a celosvětově vydělal 493. V Paramountu si mnuli ruce - po Transformers narazili na další zlatou žílu, kterou budou léta dojit teenagery. Jenže štěstí se v případě želvích hrdinů rychle vyčerpalo a dvojka vydělala pouhou polovinu. Z plánované série tak nakonec nic nebude.