Charakterní táta, co láme ruce aneb Nejlepší akční role Liama Neesona
Liam Neeson ostatně přesvědčil, že v akčním žánru nepůsobí vůbec trapně už ve svém hollywoodském prvním filmu, kde mu byla svěřena titulní role komiksového Darkmana. A světe div se, i po šedesátce sází tenhle charismatický rodák ze severoirské Ballymeny jeden akční film za druhým. A protože má dnes narozeniny (je mu 68 let), nabízíme desítku akčních kousků, které z bohaté Neesonovy filmografie vystupují nejvýrazněji.
Ne že by si Neeson před rokem 1990 v žádném akčním filmu nezahrál (má ve své filmografii dokonce akční kult s Chuckem NorrisemDelta Force z roku 1986), ale skutečně velkým filmem, kde si zahrál hlavní roli a žánrově ho lze řadit k akčním filmům, byl až Darkman v režii autora pozdější spidermanovské trilogie Sama Raimiho.
V roce 1995 si zahrál v historickém dramatu o skotském vůdci a rebelantovi. V Timu Rothovi měl zdatného, dostatečně zhýralého a všehoschopného protivníka a jejich finální šermířský souboj je nezapomenutelný.
Možná ho viděl i George Lucas, když zvažoval, koho obsadit do role mistra Qui-Gon Jinna a kdo by svým charismatem a uměním vládnout laserovému meči byl vhodným kandidátem na střet s démonickým Darth Maulem. Kdoví, jak by souboj dopadl, kdyby Mistr neměl v hlavě to věčné žvatlání Jar-Jar Binkse.
Christopher Nolan nabídl Neesonovi možnost zahrát si mimořádně zajímavou postavu Batmanova učitele a následně i protivníka Ducarda. A diváci i kritici si tuhle volbu takřka bez výjimky pochvalovali. Neesona v recenzích čekali přívlastky jako přesvědčivý, strhující, vynikající…
Předchozí dva filmy spojuje umění boje, které je skrze mistra předáváno komusi dalšímu. A nejinak tomu je i ve filmu Ridleyho Scotta. Postava Godfreye, otce Baliana (Orlando Bloom), vládne skvěle mečem a vše, co umí, předá i svému žáku, v tomto případě synovi.
A skočme do roku 2008, kdy by se na základě scénáře dalo odhadnout, že nás čeká jeden z dlouhé řady thrillerů, které zmizí v propadlišti tak do půl roku po premiéře. Opak byl pravdou. Scénář, na němž se podílel i Luc Besson, nabídl sice celou řadu filmových klišé, ale Liam Neeson byl trumfem, který všechny nedostatky přebil. A nový akční hrdina byl na světě.
Člena bývalé elitní jednotky z Liama Neesona udělal i režisér Joe Carnahan v remaku akční komedie A-Team (1983). Rozpočet 110 miliónů dolarů znamenal velké naděje vkládané studiem do výsledku. Ten ovšem zdaleka nebyl takový, aby se natočilo plánované pokračování.
Na francouzský úspěch 96 hodin se rozhodl navázat režisér Jaume Collet-Serra, tvůrce, který předtím zaujal fenomenálním hororem Sirotek (2009). Neesonovi nabídl roli, která, bohužel, utrpěla potácejícím se příběhem. Akce ovšem fungovaly a film vydělal velmi slušné peníze.
Chlap, co ví, jak se zachovat v krizových situacích, to je aljašský vrtař Ottway. Když přežije s několika dalšími kolegy pád letadla, čeká všechny cesta sněhem a s krvelačnou smečkou vlků v patách. Ačkoli digitálně modelovaní vlci působili nepřesvědčivě, komerční úspěch byl nezpochybnitelný.
A předposledním akčním kouskem Liama Neesona byla druhá spolupráce s Colletem-Serrou ve thrilleru Non-Stop. Příběh odehrávající se na palubě letadla s mimořádně napínavou zápletkou a výjimečně špatným koncem. Řekněme si to upřímně, Neeson by neměl tak rychle kývat na nabídky a měl by pečlivěji číst scénáře. Jinak to bude stále více jen takový béčkový non-stopáč.