Dokument Návrat do vesmíru věnovaný SpaceX je emocionální poklonou lidské snaze dobýt vesmír
Oscaroví režiséři Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmy Chin (Free Solo, Záchrana) zaměřili svou pozornost k obloze a natočili příběh o dlouholeté snaze Elona Muska zachránit ambice amerického vesmírného cestování. Jejich film nabízí ojedinělý pohled do zákulisí prvního letu s lidskou posádkou Demo-2. Jde o intimní portrét inženýrů a astronautů, kteří byli pro tento historický moment vybraní. Veterány z NASA Boba Behnkena, Douga Hurleyho a jejich rodiny sledujeme od počátku až po start letu na mezinárodní vesmírnou stanici. Nechybí ale ani práce řídicího střediska a snaha všech přítomných dostat svou posádku v pořádku zpět na Zem.
Dvouhodinový Návrat do vesmíru shrnuje historii společnosti SpaceX, kterou můžeme sledovat díky archivním záběrům z výrobních hal, tiskových konferencí a interview pro média i z rozhovorů s předními pracovníky SpaceX, kteří stáli u zrodu jeho vesmírného programu. Cílem všech není jen vytvořit rakety pro přepravu astronautů na ISS, ale dostat je opět na Měsíc a nakonec na Mars. Podle Muska musí lidstvo dosáhnout schopnosti života mimo naši planetu, neboť jí dlouhodobě hrozí kolaps. Demo-2 je jen prvním krokem k tomuto cíli. Všechny tyto zákulisní boje doplňují i záběry politiků, kteří Muska chtěli hned na začátku odstřihnout, neboť podle jejich názoru soukromý sektor do vesmírného projektu nepatří. Musk ve spolupráci s NASA ale nakonec svého cíle dosáhl a sami astronauti se pět let podíleli na vývoji rakety Dragon.
Vizuál celého dokumentu je úžasný, záběry z vesmíru a řídicího střediska jsou plné emocí, a přestože všichni již víme, jak let Dragonu dopadl, dokument si drží neuvěřitelně vysokou míru napětí, jíž pomáhá i povedená dramatická orchestrální hudba, kterou tvůrci ozdobili dvěma ikonickými skladbami – Starman od Davida Bowieho a Na krásném modrém Dunaji od Johanna Strausse mladšího.
Elon Musk je známý svými ambicemi i neskutečným majetkem. Vyvolává nekonečné diskuse, neboť jeho podnikání s sebou nese nejen úspěchy, ale i velké problémy. A Musk je známý tím, že to jeho odhodlání nijak nezmenšuje. Naopak si jde za svým a je ochotný na sebe brát velké riziko. Označení vizionář mu proto sedí. Navíc není jediný, kdo se o lety do vesmírů zajímá. Již dlouhá léta svádí boj se dvěma dalšími miliardáři Jeffem Bezosem a Richardem Bransonem. Musk to z nich však zatím dotáhl nejdál. Návrat do vesmíru tak může pro mnohé vyznít jako reklama na SpaceX, kterou si Elon Musk zaplatil, ale jeho přínos je neoddiskutovatelný.
Kolem této kontroverzní postavy určitě najdeme řadu sporných záležitosti, ale vše dokázal svou vůlí a odhodláním, což je něco, před čím je potřeba smeknout. Takže reklama? Proč ne, když si ji zasloužil. Navíc celý dokument není jen o Muskovi, byť je jeho jméno a práce klíčová, nicméně neobešel by se bez svého týmu, který tvoří ti nejlepší ze svých oborů. Musk není ani zdaleka tak skvělý řečník a charismatický obchodník, jako byl třeba Steve Jobs, ale má neuvěřitelné odhodlání. O té ale Návrat do vesmíru není. Je o tom, co všechno lidstvo v oblasti kosmonautiky dokázalo a kam se může v budoucnu posunout, učí se ze svých chyb i úspěchů a vzdává hold všem, kteří se tohoto procesu účastní.
SpaceX je výjimečný v tom, že je ve vývoji ze všech nejdále a hlavně musíme rozlišovat mezi cílem Elona Muska, který se skutečně věnuje kosmonautice jako takové a jeho cílem se dlouhodobá spolupráce s NASA, zatímco zmínění Bezos s Bransonem se věnují spíše vesmírnému turismu a v tom je ohromný rozdíl. Navíc se Muskovi daří vytvářet rakety s daleko menšími finančními náklady, než kdy dokázalo NASA, proto do něj americká vláda investuje a podporuje.
Návrat do vesmíru by tak určitě neměl uniknout nikomu, koho zajímá kosmonautika, objevování vesmíru nebo sci-fi, jež s touto oblastí úzce souvisí. Ostatně i na ni se ve filmu dostane, věnují se jí také hosté na ComicConu v Praze. Na minulém ročníku měl velmi zajímavou přednášku věnovanou SpaceX Dušan Majer a na ten letošní by měl zamířit astronom a astrofyzik Jiří Grygar.