Případ Wanninkhof–Carabantes je mnohem nechutnější než všechny předchozí dokumentární filmy Netflixu. Šokuje brutalitou a lidskou mentalitou
Nejnovější španělský dokumentární film od Netflixu s názvem Případ Wanninkhof–Carabantes, anglicky Murder by the Coast, vypráví šokující příběh o vraždě dvou dospívajících dívek a křivém obvinění. Prakticky neznámí tvůrci dali dohromady dokument o případu, v němž hrálo roli důležité společenské téma, lži a falešná obvinění. Jak snadno se dokáže láska obrátit v nenávist a s jakými riziky se museli potýkat homosexuálové na konci dvacátého století?
Trailer:
Roku 1999 ve městě Mijas v okrese Costa del Sol ve Španělsku se nalezlo zmrzačené tělo teprve devatenáctileté Rocie Wanninkhof. Dívka se měla 9. října vracet ve večerních hodinách od svého přítele domů, ale tam nikdy nedorazila. Druhého dne se ji vydala její matka hledat a narazila na dceřiny tenisky a krvavé louže. Ihned bylo zahájeno pátrání po těle, jež bylo zanedlouho poté nalezeno v hrozném stavu. Z případu se stala veřejná bomba, o níž se zajímalo celé Španělsko. Matka oběti se snažila tak zoufale vypátrat vraha své dcery, že začala obviňovat všechny kolem sebe. Mezi takovými byla i jejich hospodyně Dolores „Loli“ Vázquez, s níž v letech 1982 až 1988 udržovala milostný poměr.
Označila svou bývalou přítelkyni za hlavní podezřelou, protože se prý ne vždy shodla s její dcerou a vymyslela si příběh o zlé, dominantní a agresivní lesbě, jež její dceru zabila z pomsty za jejich rozchod před několika lety. Ačkoliv to může znít jakkoliv bizarně, tak se této teorie chytla nejen veřejnost, ale také policie, právníci a soudy. Její homosexualita se pro případ stala klíčovou a najednou neexistovalo nic, co by mohlo Dolores zprostit její viny. Vše bylo použito proti ní, její zamlklost, lehce ignorantské vystupování na veřejnosti, ale také třeba to, že posilovala a byla aktivní sportovkyní. Ačkoliv neexistovaly přímé důkazy, byla Dolores kvůli falešným obviněním a své homosexualitě odsouzena k patnácti letem odnětí svobody.
Matka oběti tak dosáhla své vytoužení spravedlnosti, nebo spíše pomsty? Křivá obvinění ale přinesla následky, poněvadž skutečný vrah udeřil po pár letech znovu. Tentokrát se jeho obětí stala sedmnáctiletá Sonia Carabantes, jež stejně jako tomu bylo u Rocie, nalezli po pár dnech mrtvou. Vzhledem ale k jejímu tělu, jež bylo v mnohem lepším stavu, identifikovali již skutečného viníka, u nějž jak se později prokázalo, měl na svědomí obě vraždy. Byl odsouzen k 55 letem vězení a Dolores tak byla konečně zbavena viny. Nikdy se ovšem nedočkala veřejné ani soukromé omluvy od španělské vlády a od svých bývalých přátel.
Dokument je z tohoto úhlu pohledu šokující. Nejen, že se dostanete do zákulisí jednoho odporného kriminálního činu, ale naskytne vám pohled na lidskou hloupost, zlobu a nespravedlnost. Poměrně zarážející je také sledovat to, jaký vliv měla na soudní řízení orientace obžalované. Celý případ se totiž odehrál ne zase tak dávno. Případ Wanninkhof–Carabantes tedy velmi dobře zachycuje jak události, tak lidskou mentalitu na konci dvacátého století.
Co se týče jeho ztvárnění, nemám nic, co bych mohla vytknout. Všechno je zde vyobrazené přehledně, smysluplně. Po zhlédnutí nebudete mít pocit, že vám zůstaly nezodpovězené otázky a dá vám to hodně věcí, nad nimiž byste se měli zamyslet. Například na to, jak dokáží být média manipulativní a podávat zcela lživé a nikým nepotvrzené informace, což vedlo až šikaně nevinné ženy a jejímu následnému odsouzení za něco co neudělala. Netflix už dříve uveřejnil dokumenty, v nichž hrála roli společnost, internet a jiné typy médií. Například tomu tak bylo u dokumentů Od koťátek pracky pryč nebo Proč jsi mě zabil? Musím ale říct, že u Případu Wanninkhof–Carabantes bylo toto téma vyobrazené nejbrutálněji.
Pracuje se tu se skutečnými lidmi, kamerovými záznamy ze soudních síní, zpravodajstvím a s novinovými články. Zároveň ale blíže neukazuje žádnou brutalitu, a tak nikoho nepohorší a nijak neznechutí. Se svou minutáží, jež činí necelých osmdesát minut, je navíc tak akorát dlouhý, abyste se na něj dokázali po celou dobu plně soustředit. Nemohu mu prakticky nic moc vytknout až na to, jakého tématu se tvůrci chytili a jak odporní mi byli lidé, jež v něm vystupovali. Měla jsem problém soucítit s matkou první oběti kvůli jejímu osočování nevinné, pomlouvání a následným nepřiznáním své vlastní chyby. Dokument Případ Wanninkhof–Carabantes můžete od 23. června i vy sledovat na vašem Netflixu.