Recenze: Zlý časy v El Royale - hvězdní hosté a vražda v jednom divném hotelu. Chcete vědět víc?

Recenze: Zlý časy v El Royale - hvězdní hosté a vražda v jednom divném hotelu. Chcete vědět víc?
Zlý časy v El Royale (detail plakátu) | CinemArt
Zlý časy v El Royale
Pokud vás zajímá, co se děje dál, tak spoilery naleznete na konci článku. Bez spoilerů mohu pouze napsat, že celý film začíná scénou o 10 let dříve (tedy asi v roce 1960), kdy vidíme, jak někdo zakope pod podlahou jednoho z pokojů tašku (zřejmě s něčím cenným), načež je zastřelen. A nevíme, kdo to byl.
Film Zlý časy v El Royale se skládá z několika kapitol, přičemž v každé z nich sledujeme jiného hosta (i když se to různě prolíná a občas se vracíme časem zpět). A odhalujeme, co všechno je divného na hotelu El Royale a na jeho hostech (a na portýrovi).
A odhalujeme to hrozně dlouho a hrozně pomalu, a když to všechno odhalíme, tak se divíme, proč jsme kvůli takové nezajímavé nepointě museli sedět v kině 140 minut...

Trailer:

Zlý časy v El Royale
Režisér tohoto filmu Drew Goddard je především scenárista (Marťan, Mostrum) a režíroval zatím pouze Chatu v horách (2011). Mohu snad ještě prozradit, že i když se záhada El Royale zpočátku rozjíždí dost podobně jako Identita (2003), nekoná se žádná podobná šokující pointa (tzn. žádné cestování časem, žádní mimozemšťani, žádná alternativní realita) a jde pouze o detektivku / thrilller. A musím znovu zdůraznit, že zápletka filmu je velmi prosťoučká a i když se ji Goddard snaží prošpikovat různými bizarními náhodami, stále zůstává prosťoučká, jen se spoustou náhod.
Nejhorší ale je, že film je natočen způsobem, který dává tušit, že se Goddard (a spolutvůrci) domnívali, že natáčejí něco hrozně významného a sofistikovaného. Tudíž se dočkáme mnoha dlouhých záběrů bez dialogů, kdy někdo jen někam pomalu jde, na něco se kouká, případně si zpívá kompletní dlouhou písničku (černoška). V podání Davida Finchera by z toho možná bylo něco audiovizuálně zajímavého, ale v Goddardových rukou to činí film k nepřežití nudným. Různé zajímavé stylové náznaky nejsou nikdy k ničemu využity (např. umístění hotelu na hranici) a vlastně i fakt, že se děj odehrává před více než 40 lety v zajímavě vypadajícím hotelu je víceméně zbytečný.
Jon Hamm, Jeff Bridges
Zlý časy v El Royale | CinemArt
Kromě toho je ve filmu samozřejmě hodně dialogů, ale opět: Nejsou ničím zajímavé. Nejsou nijak vtipně ani dramaticky vypointované. Nejsou tarantinovské a nesnaží se být tarantinovské. Nejsou retro a nesnaží se být retro. Hrdinové vždycky jen o něčem vyprávějí a pak se stejně stane něco náhodného / překvapivého / šokujícího, co s těmi dialogy málokdy nějak souvisí.
Z hereckého obsazení zaujme pouze Jeff Bridges (protože je Jeff Bridges) a v malé roli Chris Hemsworth (protože je magor). Ale i oni vypadají, že je jim tak nějak jedno, že tento film existuje.
Při sledování Zlých časů v El Royale jsem se několik desítek minut těšil, co zajímavého se z toho vyvine, pak jsem hodinu trpěl a doufal, že se to konečně nějak zajímavě rozsekne, a když se to nakonec nerozseklo, byl jsem poměrně znechucen. Možná je to moje chyba, že jsem očekával něco víc, než průměrnou televizní noir detektivku.
SPOILERY SPOILERY SPOILERY
Jeff Bridges ve skutečnosti není kněz, ale zločinec, který před 10 lety schoval do hotelu peníze z bankovní loupeže. Bohužel má problémy s pamětí, takže občas neví, kdo je, a nemůže si vzpomenout, ve kterém pokoji ty peníze jsou.
Černoška je zpěvačka z Las Vegas, která s sebou vozí matraci, aby při nácviku zpěvu nerušila sousedy.
Dakota Johnsonová přivezla do hotelu svou svázanou mladší sestru, kterou zachránila ze spárů new-age kultu, vedeného Chrisem Hemsworthem.
Jon Hamm není ve skutečnosti prodavač vysavačů, ale agent FBI, který přijel z hotelu odmontovat hromadu odposlouchávacích zařízení. Proč tam ta zařízení byla?
Hotel totiž před lety sloužil jako konspirační objekt, ve kterém slavní politici dělali nechutné věci a všechno se natáčelo skrytými kamerami. Mladý poslíček to ví (on to celou dobu natáčel) a má trauma z Vietnamu a z toho, že kdysi viděl zmlácené prostitutky a erotické hrátky s vlkem.
Je nutno zdůraznit, že tihle všichni se onoho večera sejdou v hotelu NÁHODOU (aniž by jejich předchozí osudy měly cokoliv společného). A pak se různě navzájem prokombinují, t.j.:
Hamm najde štěnice, ale je překvapen, když náhodou objeví jednosměrná zrcadla a skrytou kameru (proč mu o tom v FBI neřekli předem?). Pak zjistí, že Johnsonová má v pokoji svázané děvče (které by se rádo vrátilo ke kultu), chce je osvobodit, ale je Johnsonovou zastřelen.
Bridges nenajde prachy ve svém pokoji a je přesvědčen, že jsou v pokoji černošky. Černoška ho odhalí a dohodnou se spolu, že prachy vykopou společně a rozdělí se o ně (protože Bridgesovi stejně zbývá jen pár měsíců života).
Poslíček má schovaný velmi kompromitující film, na kterém (jak jsem pochopil z narážek) je brutální soulož Johna F. Kennedyho s prostitutkou / zvířetem. Když se o tom dozví Bridges, chce mu ten film sebrat, protože je cennější než hromada peněz.
Do toho všeho přijede Hemsworth jako šéf kultu se svými poskoky, všechny přítomné nechá svázat a místo aby vzal prachy, film a sestru Johnsonové a odjel, začne mít debilní proslovy a hrát s ostatními ruletu o život (v hotelu je casino).
Pak se to všechno během tří minut nějak náhodně zvrtne, většina protagonistů se navzájem postřílí a Bridges s černoškou jako jediní přeživší odjíždějí, aby si užili ve Vegas.
A to je opravdu všechno, co se za 140 minut odehraje. Vynechal jsem snad jedině to, že Johnsonová také omylem postřelí poslíčka...
Hodnocení: 40%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE