Dobyvatelé ztracené archy jako němý černobílý film? Proč ne!
Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy | Studio Ghibli
Pokud režisér Steven Soderbergh prohlásil, že už nebude natáčet celovečerní filmy, zjevně to neznamená, že ho audiovizuální respective filmový svět přestal zajímat. Momentálně dal zcela „nový“ kabát klasice dobrodružného žánru – Dobyvatelům ztracené archy Stevena Spielberga.
Zatímco milovníci kvalitních televizních seriálů v současné době sledují Soderberghův vynikající mini-sérii z počátků chirurgie (Knick: Doktoři bez hranic), inovativní režisér si jen tak bokem střihl další projekt, tentokrát pro skutečné filmové fajnšmekry a adepty filmového řemesla. Jeho experiment se zaměřil na klasiku – Indiana Jonese a dobyvatele ztracené archy (1981). Stevenu Spielbergovi se patrně jeho nápad film přestřihat a dát mu formu černobílého němého filmu natolik líbil, že mu dal zelenou. Soderbergh – jak tvrdí na svých webových stránkách – se pro tento projekt rozhodl čistě pro vzdělávací účely (nikoli z komerčních důvodů). Vždy zastával teorii, že film musí fungovat čistě obrazově i bez zvuku a prioritou pak je inscenování jednotlivých obrazů a scén. A jako ilustrace tohoto tvrzení, či spíše potvrzení její pravdivosti, má být právě nová verze Spielbergova filmu.
Zvukové stopy nahradily hudební plochy od Trenta Reznora a Atticuse Rosse. A dodejme, že to není poprvé, co se Soderbergh takto edukativně vrhl na klasiky amerického filmu. Už má za sebou vlastní verzi Psycha (sestříhal do jednoho filmu původní Hitchcockovu verzi s remakem od Gus Van Santa) a Nebeské brány (1980), kterou z 219 minut sestříhal na vlastních 108 minut.
Pokud budete mít chuť si udělat experimentální večírek, navštivte režisérovy stránky. Na černobílé němé Dobyvatele se můžete podívat zde.