Tržby v českých kinech: Příběh kmotra dál drtí Gravitaci.
S necelými 7 miliony korun vládne tržbám po uplynulém víkend
u Příběh kmotra. Na kriminálku slibující nové informace ohledně kauzy Kmotra Mrázka přišlo o druhém víkendu 48 tisíc diváků. Oproti premiérovému víkendu šlo o propad o 30%, což způsobil fakt, že byly projekce z původních 107 kin omezeny na 66. Marketingová kampaň slibující odhalení zapovězených informací z kriminálního podsvětí nezapůsobila. Zafungovaly naštěstí kladné ohlasy v médiích, výkon Ondřeje Vetchého a dobrá žánrová filmařina, s níž se u nás jen tak nesetkáte.
S úbytkem diváků, i když nikterak výrazným (7% oproti předchozímu víkendu), se potýká sci-fi drama Gravitace. O pátém víkendu, kdy je tenhle trikově dech beroucí film uváděn, přišlo na Gravitaci téměř 15 tisíc diváků. V pokladnách kin nechali 2.7 milionu korun. Dosavadní čísla hovoří takto: 5 týdnů, 30 milionů korun, 175 tisíc diváků. Že bychom stále komorním dramatům nevěřili? Je sci-fi, kde hrajou hvězdy Sandra Bullock a George Clooney, malé lákadlo pro geeky a uzavřenou subkulturu, specifickou diváckou obec? Budí slova recenzentů, podložena precizní trikovou stránkou filmu, a priori nedůvěru potenciálních diváků? Každopádně, pokud jste tak neučinili, na Gravitaci si zajděte. Než ji přestanou promítat.
Po delším období, kdy se na vrcholu žebříčku tržeb neobjevovaly, se vracejí animáky pro děti (a celé rodiny). Ten aktuální nese název Ptačí úlet a premiérovém víkendu si získal pozornost téměř 13.5 tisíce diváků. Do pokladen kin tak přibylo 1.79 milionu korun. Největší krocaní útěk všech dob vypráví o ptačí dvojici, která odvrátí tradiční zvyk amerického Dnu díkuvzdání, kdy se hoduje právě na krocanech. Jak se jim to podaří? Vrátí se díky stroji času do sedmnáctého století a zvyk jednoduše změní. Hodnocení filmu je průměrné, má nicméně originální (vegetariánské) poselství, což třeba ocenit.
Jde na každý pád o smysluplnější snímek než kterým je Turbo (2013), aktuálně na čtvrté příčce žebříčku. Turbo je sci-fi, nikoli v tom, že by se zde někdo posouval v čase. Hlemýžď usilující o možnost závodit proti superrychlým vozům spíše budí soucit. Soucit, který zafungoval na 12.6 tisíc diváků. Ti nechali v pokladnách kin 1.7 milionu korun.
Až na pátém místě skončila sci-fi novinka Enderova hra (2013
), snímek inspirovaný kultovní knižní sérií Orsona Scotta Carda. Je to podobný příběh jako ten o Gravitaci. V případě Enderovy hry hrají tvůrcům a distributorům do karet čtenáři knižní předlohy. Proti zase nepříliš mainstreamový (ale v jádru zajímavý a silný) příběh a herci, kteří se mohou snažit a být sympatičtí a dobří a bůhví co, nicméně velkými jmény se teprve stanou. Enderovu hru shlédlo o tomto víkendu 11.755 diváků, do kin přinesli 1.6 milionu korun. Jako zábava a poučení pro kluky prvního (a nejspíš i druhého) stupně základky ideální, stokrát lepší než většina animáků.
Až na desátém místě žebříčku skončila premiérová Apokalypsa v Hollywoodu (2013), komediální taškařice, v níž se slavní herci neberou vážně. Díky čemuž vznikl skvělý, oddechový film. Přišlo na něj ale pouhých 3.407 diváků, kteří za vstupenky zaplatili 460 tisíc korun. Je to s podivem, dobrých komedií je v kinech jako šafránu, tedy kdy
ž opomineme nedávno uvedený snímek U konce světa (2013). Ten, jen tak mimochodem, po druhém víkendu na aktuálním seznamu 20 divácky nejúspěšnějších snímků vůbec není! Něco je špatně. Což platí i v případě Velké nádhery (2013), až do nebes vychvalovaného filmu, který si po premiérovém víkendu vysloužil až 17. místo. Velmi vážný adept na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. "No a co?" Řekli si zřejmě všichni vyjma těch necelých 2 tisíc diváků, kteří za vstupenky v pokladnách kin nechali 210 tisíc korun. To není velká nádhera, to je obrovský smutek.
Aktuální žebříček tržeb a návštěvnosti českých kin naleznete ZDE.