Posedlost vrahy roste. Dva týdny po zabití šéfa zdravotní pojišťovny vzniká o vrahovi dokument
Dokument má prozkoumat samotný proces, jímž se vrazi formují, a také poselství, které toto zabití šíří o naší společnosti a o hodnotách, jež přisuzujeme živým a zesnulým. Jednasedmdesátiletý Gibney, jehož celovečerní odkrytí amerických výslechových praktik během působení v Afghánistánu s názvem Taxi na temnou stranu získalo roku 2008 Oscara, má navíc k dispozici už dlouho aktuální kontext amerického zdravotnictví.
V USA lidé nemají univerzální zdravotní pojištění a musí za něj platit, pokud jim ho neobstará zaměstnavatel. Méně majetné vrstvy si to nemohou dovolit, hospitalizace a přidružené služby jsou v zámoří mnohem dražší než v jiných ekonomicky rozvinutých částech světa. Farmaceutické firmy mají monopolní postavení a zdravotnictví je víc orientované na zisk, přičemž zastřelený Thompson byl jedním z nejbohatších lidí ve Spojených státech.
Všechny tyto důvodu přispívají k tomu, že Mangione se pro lidi zejména z nižších společenských tříd stal rychle jakýmsi folkovým hrdinou. Ačkoli sám údajně nevyužíval služeb UnitedHealthcare, v minulosti utrpěl vážní poranění zad a není vyloučené, že skončil na seznamu odmítnutých žadatelů. Když jej několik dnů po vraždě zadrželi v McDonaldu v Pensylvánii, měl u sebe manifest vztahující se k jinému dokumentaristovi Michaelu Mooreovi. Ten roku 2007 vzbudil rozruch (a vysloužil si nominaci na zlatou sošku) filmem Sicko, v němž si posvítil na triky pojišťoven, které za klienty, zvlášť ty „příliš rizikové“, mnohdy odmítají platit.
Na síti X i jiných sociálních službách trendující Mangione zkrátka předhodil kost, kterou naštvaní a lační Američané nenasytně ohlodávají. Mnozí, včetně zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, se přitom tážou, co za takovou nezdravou fascinací kriminálníky stojí. True crime je převážně díky Netflixu či lavině podcastů nesmírně oblíbeným informačním prvkem a Mangione je nyní situovaný spíš do pozice obdivovaného rebela, jehož čin se nepřímo odvolává už k Engelsově principu sociální vraždy, sesílané na zástupy diskriminovaných, v nouzi žijících „dělníků“.
K nim přitom pachatel zjevně nikdy nenáležel a narodil se do vysokých poměrů. Sociální názor si vytvořil také četbou, záhy se zjistilo, že jeho účet na Goodreads eviduje 295 knižních titulů. Vedle chystaného dokumentu od tvůrce, jenž momentálně chystá ještě snímek o Elonu Muskovi, tak můžeme očekávat i hraný film – řada lidí ostatně rázem poukazovala na to, že Mangioneho může ztvárnit jemu podobný Dave Franco. Obecně je ovšem brzy na jakékoli retrospektivy, pachatel půjde k soudu se špičkovou advokátkou Karen Friedman Agnifilo a celá záležitost ještě bezpochyby vydá na pár horoucně sledovaných zvratů.